Arsyet për të mos përdorur Microsoft Windows

Dritaret e thyera dhe Tux

Ka shumë artikuj mbi krahasimet midis sistemeve të ndryshme operative, të tilla si Windows, macOS, GNU / Linux, etj. Ka edhe shumë të tjerë me arsye për të përdorur një sistem operativ specifik, por në këtë artikull ne do të prezantojmë disa arsye për atë nuk duhet të përdorim një sistem operativ: Microsoft Windows. Këto arsye janë krijuar duke marrë si referencë sisteme të tjera operative të ngjashme me UNIX dhe me burim të hapur, të tilla si Linux, FreeBSD, etj.

Isshtë e vërtetë që Microsoft Windows ka shumë softuer nga ana e tij, që ka një mori drejtuesish dhe mbështetje të madhe nga prodhuesit, për lojtarët është platforma me më shumë tituj, por kjo për shkak të pjesës së tregut që ka arritur . Më e rëndësishmja, shumica e ndërtuesve të pajisjeve e instalojnë atë paraprakisht në produktet e tyre në mënyrë që të arrijë pjesën më të madhe përdoruesit pothuajse me detyrim. Shumë shkolla ose qendra arsimore gjithashtu e përdorin atë, kështu që kur dikush mësohet me të, është më e vështirë ta përshtatësh atë në një mjedis tjetër. Përkundër këtyre përfitimeve, shumë pak kontribuon ai sistem operativ dhe ka shumë më shumë arsye për të përdorur sisteme të tjera operacionale. Në fakt, në sektorë të tjerë ku aleanca Wintel nuk e bëri atë dëm, Windows vështirë se është i pranishëm, të tilla si servera, super kompjuterë, të ngulitur, etj.

L arsyet pse Windows nuk duhet të përdoren shëndoshë:

 1. çmim: licenca ka një çmim, nuk është aspak e lirë. Përveç kësaj, programi kompjuterik që ekziston për këtë platformë paguhet gjithashtu në shumë raste, kështu që shpenzimi rritet ndjeshëm (përveç nëse është i piratuar, por kjo është e paligjshme ...).
 2. pronar: është një mjedis i pronarit, me softuer me burim të mbyllur. Por përveç kësaj, softueri që ekziston për këtë platformë është gjithashtu zakonisht i mbyllur. Ju nuk do të jeni në gjendje ta modifikoni atë, nuk do të jeni në gjendje ta shpërndani dhe çka është më keq, nuk do të dini se çfarë bën saktësisht.
 3. Siguri e ulët: Ambientet UNIX janë dukshëm më të sigurta se Windows edhe me cilësimet e paracaktuara. Dhe nëse kalojmë pak kohë në konfigurimin dhe zbatimin e masave të sigurisë, ato bëhen jashtëzakonisht të sigurta. Gjithashtu, meqenëse nuk janë aq të popullarizuara, ka më pak malware për ta. Dhe për shkak të mënyrës së tij të menaxhimit të lejeve dhe privilegjeve, malware që ekziston zakonisht nuk është aq problematik dhe kur ndodh një infeksion është më shumë për shkak të besimit të përdoruesit, sesa vrimave të sigurisë ose dobësive.
 4. Mungesa e konfidencialitetit- Ruajtja e privatësisë ose konfidencialitetit të të dhënave në Windows është mision i pamundur. Nga ana tjetër, në distrot e ndryshme të Linux, një përpilim dhe raportim i informacionit të përdoruesit zakonisht nuk bëhet në mënyrën se si bëhet në Windows. Ose softueri dhe sistemet që e përbëjnë atë nuk janë aq pushtues.
 5. Performance e dobet- Përgjithësisht pothuajse të gjithë sistemet operative performojnë më mirë se Windows, qoftë Linux, FreeBSD, etj. Ata priren të konsumojnë shumë më pak burime dhe t'i përkushtohen atyre në atë që ju dëshironi me të vërtetë, për ta drejtuar softuerin më të shkathët. Përveç kësaj, ka ambiente të lehta desktop, shumë më të lehta që mund të funksionojnë edhe në një kompjuter të vjetër ose me burime të ulëta. Nga rruga, shtoni se, megjithëse e di që është bërë shumë punë në NTFS, ai përsëri vazhdon të gjenerojë fragmentim në skedarë, gjë që e bën makinerinë më të ngadaltë dhe të ngadaltë me përdorimin ... Nuk është ndërtuar për të zgjatur!
 6. Nuk ka fleksibilitet: Windows ka vetëm një mjedis të mundshëm desktop, një menaxher paketash, një bootloader, një shell (CMD ose gjithashtu PowerShell në disa versione), një menaxher të vetëm skedarësh, etj. Nëse ju pëlqen mirë dhe nëse nuk ju pëlqen, mund ta duroni ... Kjo është filozofia. Nga ana tjetër, në sistemet e tjera operative falas mund të zgjidhni midis mjediseve të ndryshme, predhave të ndryshme, ngarkuesve të ndryshëm të nisjes, menaxherëve të ndryshëm të skedarëve, një numri të madh të sistemeve të skedarëve (FS), etj. Dhe madje bëni pa ndonjë nga këto elemente, të tilla si puna në modalitetin e tekstit, nëse nuk doni një ndërfaqe grafike. Jo vetëm kaq, shkalla e lartë e konfigurueshmërisë e bën atë edhe më fleksibël, dhe meqenëse mund të modifikohet, është jashtëzakonisht i adaptueshëm dhe i lëvizshëm.
 7. Stabiliteti / qëndrueshmëria e dobët: Windows nuk është aq i qëndrueshëm sa pritej, ndoshta për shumicën e përdoruesve të shtëpisë, por jo për detyra të tjera. Gjithashtu, nuk është një sistem i fortë si shkëmb, por më tepër diçka e ndjeshme, veçanërisht regjistri i tij. Nëse shtojmë gabime dhe rinisim për shkak të azhurnimeve të kësaj, mund të jetë shqetësuese. Nga rruga, azhurnimet që duket se shkaktojnë më shumë probleme kohët e fundit sesa rregullojnë. Duket se disa prishën WiFi, të tjerët fshinë skedarët e përdoruesit, disa kanë lënë disa kompjuterë të paaftë për të filluar ose gjeneruar probleme të performancës, dhe i fundit në maj duket se është anuluar nga Microsoft sepse shkaktoi që pajisjet USB dhe lexuesi të SD kartat ndalojnë së punuari ...

Keni ndonjë më shumë? Atje jane. Mos harroni të komentoni ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Mund t'ju jap një listë të mirë duke iu përgjigjur secilës pikë, por është më lehtë ta përmbledhësh atë që me Windows ngrohja e kokës zakonisht është shumë më pak për shumë gjëra. Kam pasur ditë në të cilat kam azhurnuar drejtuesit e NVIDIA me 2 klikime dhe për të luajtur, dhe kam pasur ditë në të cilat më është dashur të humbas dy pasdite, sepse të njëjtët shoferë më kanë dhënë probleme në Harkun që kam në laptop. Unë i përdor të dy sistemet çdo ditë dhe secilin për një qëllim të veçantë, nuk do t'ju gënjej nëse ju them se punoj shumë më rehat në Linux.
  Unë gjithmonë vërej shumë armiqësi ndaj Microsoft kur flas në këto kontekste. Unë preferoj ta shoh pasi jo gjithçka është e zezë ose e bardhë, mendoj se ju mund të jetoni me të dyja në mënyrë perfekte, problemi është që të ktheni gjithçka në një Barcelona - Real Madrid, ose me mua ose kundër meje.

  1.    babil dijo

   Unë isha në Manjaro për një kohë duke përdorur shoferë pa pagesë dhe nuk kisha asnjë problem me kartën time Nvidia.
   Unë u ktheva vetëm në Ubuntu sepse nuk mund të jetoj pa Unitetin.

   1.    Christian Guzman dijo

    Epo, siç them unë, Linux-it po i mungojnë shumë gjëra, shumë njerëz nuk do të instalojnë kartën e tyre të videos ose pajisjen tjetër me 2 klikime të thjeshta në Linux, nuk ka asnjë suitë falas që bën atë që bën ms office, gjërat themelore mbase po, por ju Ju ndjeheni sikur përdorni një zyrë nga 10-15 vjet më parë, një ndërfaqe e përafërt nga epoka e Windows 98 dhe pa shumë funksione të reja; Derisa të vijnë me një alternativë vërtet të ngjashme, miqësore për përdoruesit, shumë njerëz thjesht do të kthehen në Windows.
    Pika e fundit: lojërat. Shumë lojëra janë në platforma të ndryshme që nuk janë në përputhje me Linux, dhe drejtuesit dalin me optimizime të performancës për lojëra të reja pothuajse çdo javë. Ju kapërceni njoftimin, merrni regjistrin me përmirësimet në lojëra të caktuara, thjesht shtypni një buton dhe gjithçka azhurnohet. Në Linux ju pothuajse zënë shoferë nga 6 muaj më parë pa këto optimizime. Ose të themi sa miqësor është menaxheri i skedarëve kur lidhni një pendrive ose një disk tjetër të jashtëm dhe skedarët dalin me ikonën e tyre kur e kanë atë dhe hap një dritare për t'i hapur ato. Këto janë gjëra të vogla që përdoruesit e Linux i mbajnë larg. Në rastin tim, unë luaj shumë dhe e përdor shumë zyrën. Si më nxirrni që andej?

    1.    Nasher_87 (ARG) dijo

     Nëse është një grafikë Radeon është më pak se 2 klikime, ato janë 0, nuk keni nevojë të instaloni asgjë
     MS Office që nga viti 2009 e urrej atë, është e tmerrshme dhe jo produktive skedat
     Jo të gjithë jetojnë jashtë lojërave dhe 70% i piratojnë ato në Windows
     Pa optimizuar drejtuesit? Ju do ta thoni për Nvidia, që shoferët janë të dhimbshëm, AMD i azhurnon ato pothuajse çdo javë dhe ato janë falas
     Vulkan është parazgjedhur në Linux ndërsa Microsoft nuk e dëshiron atë për të mos vrarë DirectX

 2.   Rafa markezi dijo

  Linux punon për gjithçka, të këqijat janë libri zyrtar, i cili është paksa budalla.
  Windows, mos i humb shoferët sepse makina nuk do të funksionojë më për ty. Bleva një kompjuter portativ me win7 origjinal, kur duhej ta rinstaloja përsëri ... Nuk e kisha win7 (nuk të japin) ose dirverin audio, wifi, etj. I vë kubuntu dhe është shumë mirë.

 3.   Osvaldo marquez dijo

  Mendimi im është që ju mund të jetoni me të dy sistemet operative, e gjitha është bërë për dritare, një shembull është përdorimi në punën time, është shumë e vështirë të mësosh kolegët e mi të përdorin linux, ata mezi munden me dritare, imagjinoni, në veçanërisht në shtëpinë time ne përdorim linux lite dhe sparklinux dhe q4os, pa shqetësime, gjithsesi mendoj se nuk do të ishte e përshtatshme të bëhej anasjelltas, linux do të ishte tregtar ashtu si dritaret dhe me siguri ata do të krijonin viruse dhe të tjerë, në linux platformë, për të ushqyer industrinë e antivirusit që është mjaft e madhe

 4.   ACM1PT dijo

  Mbaj Windows. Ju mund ta shihni urrejtjen që ata kanë për të, por ata kurrë nuk do të fitojnë.

  PS: Qirje.

 5.   Cristobal dijo

  autodesk- asnjë program nuk i afrohet shumë kësaj. Draftsight pak.

  adobe pas efekteve - hajde ... ata që përdorin këto aplikacione seriozisht e dinë që alternativat në linux janë në fillimet e tyre (po, ky blender, por kur eksporton ... duhet 1 vit krahasuar me adobe)

  perspektiva - asgjë e ngjashme nga distanca nuk është për linux, jo 1 e treta e shërbimeve.

  hmm ... diçka tjetër?

  PS: E DUA linux-in, por jam i vetëdijshëm për pikat e tij të ulta

  1.    Joselp dijo

   Seriozisht ?? Pajtohem me ju në dy përgjigjet e para, megjithëse ju gjithashtu duhet të pranoni se është softuer shumë i specializuar, por… pikëpamja ??

   Ju keni Thunderbird si një menaxher postash, i cili funksionon shumë mirë, duke menaxhuar kontakte, grupe, nënshkrime të personalizuara, përshtatje të aplikacioneve (shumë më të përparuara sesa parashikimet), shtesa, kalendar, menaxhim detyrash, llogari të shumëfishta email, sinkronizim me gmail, menaxhim emaili nga skedat . dhe mund të vazhdoja. Edhe kërkimet janë më të plota sesa në Outlook, dhe nuk është se unë e them, kolegët e mi e thonë atë duke përdorur aplikacionin çdo ditë në më shumë se 20 kompjutera.

  2.    Richard Gilbert dijo

   AutoDesk në tërësi nuk është pothuajse e krahasueshme për ekspertët me të tjerët që ekzistojnë në Linux, për mesataren dhe të tjerët, nuk kërkohet.
   Adobe pas efekteve, është një program i klasifikuar edhe për ekspertët, por në Linux ka shumë pretendentë që e lënë në hije, përfshirë blenderin, i cili është më i shpejtë në Linux sesa në Windows.
   Microsoft Outlook, këtu mund të shkarkoni të këqijat e programit, menaxhim të dobët të kujtesës, i ngadaltë, i rëndë dhe jo i përshtatshëm për shtëpinë (i ndërlikuar nëse flasim për versionin profesional), kundërshtari juaj është padyshim Thunderbird, Evolution dhe Kmail (për profesionistët ) por nëse flisni për Outlook të thjeshtë, ai gjithashtu ka kundërshtarë të fortë dhe të thjeshtë në Linux, madje edhe në Windows ka programe më të mira.

   Aktualisht, Linux është sistemi operativ më i mirë i implementuar për programuesit, krijuesit e filmave (le të shohim filmat më të fundit me efekte speciale për të kuptuar që Linux u prezantua fuqishëm), kompanitë në pjesën administrative (qëndrueshmëria dhe jetëgjatësia e tij) dhe në shtëpi (ka e fundit dhe më pak e komplikuara në treg)

   Sigurisht Linux nuk është përgjigjja për gjithçka si MacOS por funksionon dhe shumë mirë. E gjitha varet nga personi para kompjuterit.

 6.   anonim dijo

  Unë nuk jam kundër linux. por krahasimi juaj është i neveritshëm .. Unë do t'ju jap këtë shembull: nëse do të blini një makinë, ku do të shkoni? vënë atë Chevrolet ford. Ju paguani për makinën dhe e dini që nëse keni probleme me të një ditë sepse e keni keqpërdorur, ju keni një mbështetje dhe njerëz që janë atje për të riparuar atë makinë ... apo preferoni të blini makinën falas që doni nuk e di kush e bëri, po sikur të largohesh për të puthur duhet të lutesh për të gjetur mekanikun ose elektricistin që bëri instalimet për ta zgjidhur për ty sepse djali i bëri ato gjëra sepse kishte kohë të lirë dhe ai ka një jetë, dhe ai nuk është i disponueshëm për problemet tuaja. Pastaj kërkoni një makinë tjetër të lagjes për të përmbushur të paktën atë që ju nevojitet. por befasi që makina tjetër është bërë në një mënyrë shumë të ndryshme, por me fasadat e ford ose chevrolet. por nuk është as gjysma e asaj që jep një ford i vërtetë ose chevrolet ..
  linux është dhe do të jetë ai i çmenduri për shkencat kompjuterike .. të gjithë marrin duart e tyre .. emërtoni sa edicione lëshoj dritare .. dhe emëroni sa distro linux ka ..

 7.   Robert Ronconi dijo

  Një nga çështjet e rëndësishme të privatësisë po mungon Windows 10 është sistemi operativ që mbledh më shumë të dhëna nga përdoruesit e tij

 8.   Leon dijo

  Arsyet e mos përdorimit të windows UnU kaq të shëmtuar, por nëse Linux shpërndan aty ku nuk mund të përdor photoshop, premierë, indesing, ilustrues, luaj dhe transmetoj 100%, Linux është mirë, më ka ndihmuar shumë për bazat e të dhënave dhe ndonjë kod tjetër por nga atje për ta pasur atë si kryesore, jo faleminderit, nuk mund të bëja asgjë.

 9.   Oscar dijo

  2 maj 2019

  Mirë!

  Unë kam qenë një përdorues i rregullt i gnu / linux (më konkretisht i familjes Ubuntu) që nga viti 2012. Kur them përdorues i rregullt, dua të them dikë që vështirë se përdor këtë lloj sistemi në PC-të e shtëpisë. Unë nuk jam një "kontrollues distro", dhe as nuk kam shumë njohuri mbi Linux përtej asaj që i duhet çdo përdoruesi të zakonshëm.

  Unë jam një tifoz i pakushtëzuar i softuerit të lirë dhe filozofia e tij përshtatet në mënyrë të përsosur me mënyrën time të të menduarit. Unë jam një dizajner grafik, fotograf dhe ilustrues. Çdo ditë përdor programe si Gimp, Krita, Rawtherapee, Inkscape dhe një etj. Unë blej pajisjet e mia të kompjuterit dhe gjëja e parë që bëj gjithmonë është ta formatoj dhe instaloj një shpërndarje Lubuntu, edhe nëse është në një i5, pikërisht sepse e dua thjeshtësinë e ambientit të saj grafik LXDE, pa efekte ose dekorime dhe mbi të gjitha për të optimizuar performanca në maksimum. Me pak fjalë, unë vështirë se përdor PC-në time për të fituar bukën time (unë luaj vetëm me kamerën time XD).

  Problemi që kam është se nuk jam një shkencëtar kompjuteri, as një zhvillues ... gjëja ime është arti, dhe kur kam një problem nuk di ku të drejtohem.

  Kam kohë që kërkoj një forum aktiv gnu / Linux. Nuk e di ku
  Unë gjithashtu pyes veten nëse përdoruesit e rregullt të Linux gjithmonë përdorin një distro të vetme apo ndryshojnë gjithmonë (jam lodhur duke azhurnuar OS shpesh për asgjë).

  Kompjuteri im është një HP Intel Core i5 (3.40 Ghz) me 8 GB RAM.
  OS Lubuntu 18.04.2 Lts me kernel 4.15
  Grafikë Nvidia Quadro K600 / PCIe / SSE2
  Unë përdor dy disqe të ngurta 500 GB, njëri prej tyre thjesht për të kursyer punën time.

  Problemi që kam është se vazhdimisht varet. Rrëzohet Gimp, ndonjëherë Rrëzohet Leafpad, madje edhe PCMANFM ... Unë i përdor ato pikërisht sepse janë më të lehta, por ka ditë kur nuk mund të punoj është tepër zhgënjyese ...
  dhe më parë me versionet Lubuntu 14.04, 16.04 nuk më ndodhi mua. Unë nuk e kuptoj se çfarë duhet të ndodhë. Kompjuteri, sistemi, vetvetja… Nuk e di experience Përvoja ime në Lubuntu 18.04 është aq e keqe sa jam i dëshpëruar.

  Kohët e fundit gjithashtu bleva një Wacom Mobilestudio Pro (është një i7 jashtëzakonshëm) me Windows 10, kam shpenzuar 3000 euro për të dhe ëndrra ime është ta përdor për ilustrim me Krita në sistemet Linux por nuk di çfarë të mendoj më .. Windows nuk më frymëzon aspak, por funksionon dhe është minimumi që unë i kërkoj një sistemi operativ.
  Të gjitha pritjet e mia dhe të gjitha përfitimet që kam lexuar në lidhje me Linux shkojnë në tokë kur hap Gimp në kompjuterin tim desktop dhe varet përsëri.

  Nuk heq dorë nga sistemi gnu / Linux, por kam nevojë për ndihmë.

  1.    Aneurizëm dijo

   Ndoshta po i bëni vetes një pyetje të gabuar. Më mirë pyesni se cila shpërndarje është më e mira për ato që dëshironi. Lubuntu nuk është krijuar për atë për të cilin e përdorni. Unë do të zgjidhja Ubuntu Studio, ArtistX ose Debian me një desktop të lehtë si Xfce ose Mate. Shmangni "lëshimet e rrotullimit" si Arch pasi që evoluon vazhdimisht gjithmonë vjen një kohë kur paketat humbin pajtueshmërinë e tyre. Le të themi që me "lëshimet e rrotullimit" testuesi më i mirë jeni ju. Por mbi të gjitha, mendoni se sistemet operative janë aty për t'ju shërbyer dhe jo e kundërta. Nëse vlerësoni se windows plotëson pritjet tuaja dhe mund të harroni punën dhe të përqendroheni në punën tuaj ... përdorni windows. Nëse keni shqetësime "filozofike" dhe mendoni se GNU / Linux meriton një shans dhe se është një sistem që, me pak njohuri, është shumë më i fuqishëm, fleksibël dhe i konfigurueshëm se Windows, atëherë vazhdoni dhe provoni. Mos harroni se përveç sistemit, hardueri gjithashtu ka rëndësi. Për dizajnin grafik dhe multimedial nuk ka asgjë më të mirë se OSX, por nuk funksionon për ju në të gjithë kompjuterët. Përdorni atë që dëshironi dhe atë që ju përshtatet më shumë pasi OS është aty për ta bërë jetën tuaj më të lehtë dhe jo për ta komplikuar atë. Këshilla ime është që të lini Windows 10 në Wacom dhe me tjetrin të provoni distux linux. Instaloni, çinstaloni, provoni shpërndarjet, mësoni ... Por kini kujdes, është problematike.

  2.    Richard Gilbert dijo

   Pershendetje Oscar,
   Në shikim të parë, problemi juaj HP është për shkak të drejtuesit të nvidia, ju ndoshta do të duhet të ndryshoni drejtuesin, të shkoni te drejtuesit shtesë për t'ju dhënë alternativat. Megjithëse nuk është një detaj shumë i rëndësishëm, por ndoshta i përshtatshëm për makinerinë tuaj në vend të LXDE, unë do t'ju këshilloja XFCE (nëse flasim për shpërndarjet Xubuntu).
   Dy këshillat është sepse nganjëherë grafika rrëzohet dhe jo kompjuteri, dhe LXDE po raftohet, le të themi që ndërfaqja ngadalë po vdes.

 10.   Oscar dijo

  Faleminderit shumë së pari.
  Kam përdorur Xubuntu shumë më parë, por XFCE (që unë e dua) kishte një defekt të gabuar me pamjet paraprake të ikonave që nuk më linin të punoja mirë, do të varej për disa çaste. Cila është arsyeja pse vendosa të kaloj në LXDE dhe ta ndryshoj Thunar në PCMANFM.

  Në çdo rast, unë do të provoj atë që ju thoni, mund të jetë që konflikti është për shkak të grafikëve Nvidia (nuk do të ishte hera e parë që ndodh).
  Shumë faleminderit përsëri!

 11.   Faqja Nachete dijo

  Mirëmëngjesi të gjithëve.

  Mendimi im personal: Unë e shoh këtë artikull si një zemërim tjetër ose hidhërim nga ana e sektorëve ultra të softuerit të lirë bazuar në dominimin e vazhdueshëm të Windows në PC. Por realiteti është se (si shumë përgjigje që janë shkruar në këtë post) Windows funksionon dhe Linux bën ujë në nivelin e harduerit - softuerit.

  Kini kujdes, unë jam gjithashtu një përdorues i Lubuntu 32 dhe 64 bit për arsye financiare. Për automatizimin e zyrës, Linux P COMPRBASH, por në çështjet profesionale: JO FAR.

  Me përjashtim të Gimp (ndonjëherë) dhe redaktimit 3D (Blender), redaktorët e tipit Adobe janë përbindësha të vërtetë me probleme serioze të pajtueshmërisë dhe janë larg ofrimit të një alternative të besueshme për softuerin "e paguar".

  Unë bëj faqe në internet: me Atom, Gimp dhe një Libreoffice është luksoze dhe gjithmonë do të falënderoj Lubuntu, por ne duhet të njohim mangësitë e sistemit Linux. Dhe ky duhej të ishte qëllimi i artikullit, si një thirrje zgjimi: nëse duam softuer të lirë, do të duhet të investojmë, duam apo nuk duam (siç bëjnë Windows dhe Mac).

  Tani Isaac, a doni të ndihmoni në përmirësimin e imazhit të Linux? Ju duhet të shkruani një postim në lidhje me pajisjen optimale (mikrofona, pllaka ...) për pajisje të tilla si PC Ofimatica, PC Worstation ose Professional PC dhe softuerin e duhur për secilën prej tyre. Në këtë mënyrë ju do të demonstroni me argumente të qëndrueshme dhe jo me vlerësime pak subjektive avantazhet REALE të lirisë së Linux-it mbi Windows.

  Faleminderit të gjithëve që lexuat mendimin tim personal të përulur.

  1.    Isaac dijo

   Përshëndetje,

   Epo, unë i respektoj të gjitha komentet që kam lexuar ... Por shumica e kritikave që shoh i atribuohen GNU / Linux dhe në realitet ato janë probleme të zhvilluesve të softuerëve si Autodesk, Adobe, Microsoft, etj, apo prodhuesit e pajisjeve që nuk sigurojnë shoferë për Linux. Por jo një problem i vetë Linux-it ... Pse nuk e bëjmë atë? Sepse nuk ka aq shumë përdorues sa për Windows dhe nuk është aq fitimprurës. Por, e përsëris, nuk është një problem i vetë Linux-it ose i filozofisë së burimit të hapur ose falas. Shumica e kritikave të artikullit kanë qenë për shkak të mungesës së angazhimit nga zhvilluesit e kompanive të caktuara.

   Kritikoni gjërat e natyrshme të Linux nëse ka, por këtë lloj kritike mbase duhet t'u bëni atyre që nuk zhvillojnë për Linux, jo komunitetit ose mua. Tregojuani këtë Adobe, Autodesk dhe gjigantëve të tjerë të programeve, lojërave video, etj.

   Çfarë Linux nuk funksionon? Çfarë Windows punon? Unë kam punuar profesionalisht me Linux për vite me radhë dhe nuk ka problem. Zyrë? Epo, ju mund të përdorni Office online ose Google Docs ... ose të përdorni Verë, etj. Dhe për fat të keq unë ndonjëherë duhet të prek kompjuterat Windows që ata më sjellin për të riparuar dhe është e urrejtur. Për shembull, pse nuk ju lejon të qenit administrator dhe të detyroni të fshini një dosje nga tastiera? !!! Pse ato reboots për të rinovuar? !!! Pse shumë kompjuterë me probleme më kanë arritur pas azhurnimit të Win 10? !!! … Nëse gjithçka funksionon aq mirë

   Zemërime? Nëse do të merrja një pagë nga Fondacioni Linux ose FSF, ose paga ime varej nga shitjet e Linux ose softuerit falas ... Ndoshta mund të jetë një zemërim i hidhur. Por asgjë nga ato nuk është kështu. Dhe unë jam FALAS të përdor përsëri Windows ose Mac sa herë që dua. Pse nuk e bëjmë atë? Sepse në Linux e shoh veten shumë rehat, edhe nëse ka njerëz që shqetësohen nga kjo ...

   Përshëndetje!

   1.    Faqja Nachete dijo

    Mirëmëngjesi të gjithëve.

    Siç e përsëris në postimin tim të mëparshëm: është mendimi im modest.

    Por Isaac, realiteti është se njerëzit duan që kompjuteri i tyre të funksionojë, periudha. Ata nuk duan të komplikohen me çështje të papajtueshmërisë ... dhe unë po flas me ju nga përvoja sepse kam instaluar mjaft Ubuntus (Mate, me Gnome dhe Lubuntu) si 32 ashtu edhe 64 bit në laptopë dhe PC. .. dhe 5 ditë më vonë ata më lutën të instaloja përsëri Windows sepse ekrani po zihej ose me vija shumëngjyrëshe (NVIDIA dhe ATI), nuk po bënte lidhje të sakta VPN për të funksionuar, nuk kishte zë, nuk e njihte karta wifi ose ajo vazhdimisht po humbte lidhjen.

    Sigurisht, nuk është fitimprurëse ta bësh harduerin të pajtueshëm me Linux sepse nuk ka aq shumë përdorues, prandaj ata do të kthehen në windows. dhe sa keq është windows (ose MAC) ... dhe do të jetë gjithmonë e njëjta histori ... nëse Linus Torvalds nuk duhet të ndryshojë modelin e tij të kernelit bazuar në pajisje, ose ndoshta ai duhet të bisedojë me "miqtë" e tij nga NVIDIA ose ASUS ... megjithëse kam frikë se do të jetë një mbytje e trenit sepse nuk shoh askënd në krah të tij për tu dredhur.

    Dhe nuk është më pak e vërtetë që të flasësh me "ata miq" (lexo korporatat) është zhgënjyer në sektorë të caktuar të softuerit të lirë për politikat e tyre të pronarit të softverit.

    Dhe çfarë të bëjmë?

    Sinqerisht, është shumë e trishtueshme, sepse është e vërtetë që Linux është një sistem i mirë dhe një alternativë e mirë (dhe unë jam përdorues, ki kujdes), por realiteti është që nëse nuk zbatohet si duhet në pajisje është i padobishëm sepse nuk mund të ekzekutohet kurrë me garanci. Dhe kjo është arsyeja pse pjesa prej 3%, kryesisht në makinat virtuale ... dhe sigurisht, Adobe thotë: »nuk do të jetë«.

    Dhe nuk është e nevojshme të shkoni të flisni me ta ose me Autodesk, ose të shmangni njohjen TANI të pjesës së tregut të kernelit Linux (ata nuk janë budallenj).

    Një tjetër gjë janë serverat. Atje, së bashku me mikun e tij Kerberos, gjërat ndryshojnë. Mbroni veten.

    Sa për azhurnimet, Linux dështon. Dhe unë kam parë dhe vuajtur si në 32 dhe 64 makina. Dhe Windows gjithashtu (Unë njoh një W10 që hyri në një lak për një paketë azhurnimi, por pasi që është versioni Home, nuk ka GPO për t'i çaktivizuar ato).

    Dhe çfarë të bëjmë?

    Jo të gjithë e dinë se çfarë është Vera dhe njerëzit nuk duan të dinë ose nuk kanë ide për virtualizimin e programeve të windows në linux. Në fakt ata më thonë: çfarë është ajo? … Dhe kur ua shpjegoni atyre ata thonë: jo, jo, lëri atë. Nga rruga, ju duhet të keni një Ram I3 dhe 8 GB për të përdorur Verë me lehtësi, edhe pse kjo varet edhe nga aplikacioni që përdorni.

    Pra, për të përfunduar. Linux nuk më shqetëson. Në fakt po shkruaj nga një bit Lubuntu 64 me firefox. Dhe unë jam gjithashtu i lirë sepse mund të punoj me një alternativë ndaj Windows dhe Mac.

    Arsyet për të mos përdorur Windows do të jenë të shumta, por Linux ka një problem të madh dhe është pajtueshmëria, të cilën Windows dhe Mac e trajtojnë shumë më mirë.

    Dhe ndërsa Linus Torvalds nuk gjen një zgjidhje, ai do të jetë një sistem pakicash për publikun dhe me pak rëndësi për zhvilluesit si në harduer ashtu edhe në softuer ... dhe nga fillimi.

    Eja, përshëndetje për të gjithë.

 12.   Mephisto Feles dijo

  Kur ata që nuk kanë shumë për të shpenzuar dhe nuk japin ndonjë dreq ligjshmërie, ata marrin një pajisje të dorës së dytë dhe kërkojnë që dikush të instalojë një Windows për ta. Kjo u tregon atyre se XP, shumë i mirë, por tashmë është i vjetëruar, se 8 është i tmerrshëm, 8.1 është më i keq dhe se me 10 ka pasur vetëm probleme dhe se nuk ka aktivizues të mirë. Pastaj opsioni i vetëm që i mbetet përdoruesit të dobët është instalimi i Windows 7. Gjysmë ore më vonë ai ka instaluar një model të ri Win 7, 2012 me azhurnime automatike të çaktivizuara në mënyrë që Microsoft të mos e zbulojë atë dhe ta çaktivizojë atë. Ajo dritare e vogël ku ju tregon se "kopja e Windows nuk është origjinale është shumë e shëmtuar ...". Ajo që vijon është të mbroni veten tuaj siç mundeni me një sistem që në atë kohë është 7 vjeç, por nuk e njeh atë. Vetëm duke parë që është ndezur dhe funksionon është e kënaqur. Çfarë ndryshimi me përdoruesit e sistemeve operative falas….

 13.   UrojMario dijo

  Ju përdoruesit e linux duhet të pranoni që linux nuk mund të arrijë kurrë pjesën e tregut që ka lunux, dhe jo sepse është më mirë, por sepse është më e lehtë për t'u përdorur për përdoruesit mesatar sesa shumica e njerëzve në botë.

  Me një licencë windows keni dikë të ankoheni nëse diçka shkon keq dhe ju keni një garanci, me linux nuk është kështu, dhe aq sa dhemb të pranoni që ata kurrë nuk do të kenë atë që windows ka në nivelin e përdoruesit, ata do të duhet të vendosen për disa përdorues të linux-it që dhe të dominojnë në aspekte të tjera (servera, celularë ose në sistemet e navigimit) dritarja gjithmonë do të pëlqejë përdoruesin mesatar

 14.   Shigjetari dijo

  (2) Softueri mund të jetë ndër-platformor, për shembull, mikro-redaktor deri në qbittorrent, etj. … Nëse keni nevojë për softuer të specializuar, paguani, sepse duhet të jetë problem… Hello World World! A ia vlen, ta modifikoni, shpërndani dhe lexoni përmbajtjen e tij

  (3) macOS është certifikuar si UNIX, është 100% i sigurt ... Android, ata e klasifikojnë atë si Linux, është 100% i sigurt. Konfigurimi i paracaktuar i disa shpërndarjeve nënkupton menaxhimin e firewall me iptables / nftables ... Unë dyshoj se ndryshimi nga Windows në Linux aktivizon gjenin e hacker-it që ne të gjithë mbartim brenda ... Disa përfshijnë GUFW, në modalitetin OFF, por ... Tani po flasim për konfigurimin e sshd_config, pyes, komunikimi nga porti i parazgjedhur, 22 dhe hyrja me fjalëkalim, a është i sigurt? … Pse një përdorues në shtëpi dëshiron që shërbimi të aktivizohet?
  Dikush ka menduar se çfarë ndodh me serverat linux, a mendoni se ata janë 100% të sigurt? Do të ketë disa arsye për të përfshirë një seksion sigurie në manualin Debian ose wiki ArchLinux.

  (4) Për shkak se nuk do të doja të paraqisja raporte të defekteve në Debian (reportbug)… Nëse shqetësoheni për telemetrinë në pajisjen tuaj, zbuloni.

  (5) Ok, unë mund të përdor Openbox në një pentium 4, por ndërsa përfshij më shumë linja në fillimin automatik, harxhohet më shumë memorje RAM ... Aktivizohen më shumë shërbime, më shumë memorje RAM ... Dhe softueri ... Jam i kënaqur me GTK + 2 ... Por, në një moment unë do të duhet të migroj tek aplikacionet e përpiluara kundër GTK + 3 ... Softueri evoluon, koleg, madje edhe në Linux ... Edhe pse pak i ngadaltë,

  (6) Nëse është e vërtetë, diversiteti e dallon Linux… Edhe pse është një pikë konflikti.

  (7) Unë e përmbledh atë, kur del Debian 10, ne veteranët vëzhgojmë se çfarë ndodh në kompjuterët e përdoruesve më pak të aftë dhe të shqetësuar, dhe kur vjen koha për të azhurnuar, ne lexojmë shënimet e lëshimit, në mënyrë që të mos kërkojmë gjëra budallaqe, si, mos më punon touchpad, shoh ekran të zi, etj. ... Dikush po mendon se çfarë ndodh në shpërndarjet si "lëshimi i rrotullimit" ... Nëse Slackware 15 del ndonjëherë, a do të jem në gjendje të azhurnoj nga 14.2 apo do të përfshinte riinstalimi?

 15.   RodrigoBSD dijo

  "Gjithashtu, meqenëse nuk janë aq të popullarizuara, ka më pak malware për ta."
  Mos ngatërroni gjërat, gjetja e më shumë kërcënimeve ndaj një sistemi operativ nuk e bën atë më të pasigurt, duke qenë softuer i lirë dhe OS me burim të hapur, nëse përdoruesit fitojnë, ata mund të përmirësojnë sigurinë e tyre pasi më shumë kërcënime do të raportohen midis shumë gjërave dhe natyrisht OS Unix-like janë plotësisht superiore se Microsoft në çdo mënyrë (sidomos FreeBSD)