Asahi shpall një Remix të ri dhe lind "Fedora Asahi Remix".

AsahiLinux

Asahi Linux udhëhiqet nga Héctor Martin i cili është i njohur për përvojën e tij në porte.

L zhvilluesit e projektit Asahi Linux, u zbuluan së fundmi përmes një postimi në blog, të tij planifikon të krijojë një shpërndarje bazë me Fedora. Dhe është se deri më tani, versionet testuese të Asahi Linux që janë ofruar janë ndërtuar mbi bazën e Arch Linux.

Për ata që nuk dinë për projektin ose nuk kanë ndjekur ndryshimet më të rëndësishme të tij, mund t'ju them se projekti Asahi, i drejtuar nga Héctor Martin, synohet të ofrojë mbështetje të plotë Linux për makinat Apple Silicon, në të gjitha shpërndarjet. 

Në radhë të parë, siç u përmend në fillim, remiksi i parë që u ofrua ishte i bazuar në Arch Linux, me të cilin gjithçka dukej "mirë", por filluan të shfaqen problemet dhe ishte e njejta Hector Martin i cili ndau problemet me Arch Linux ARM:

Mirë, do të jem i sinqertë me të gjithë… Po lodhem shumë nga Arch Linux ARM.

Mungojnë paketat nga ndërtesa e sipërme e Arch jashtë kutisë, paketa e rastësishme ndërton varësi të prishura e të prishura për vite me radhë, mungojnë rindërtimet pas rritjes së varësisë nga ABI dhe tani "Firefox nuk do të përpilohet me WebRTC, kështu që le ta çaktivizojmë atë." WebRTC». Dhe mirëmbajtësit në përgjithësi nuk janë të përgjegjshëm.

Gjatë kohës që problemet që lindën me projektin, stafi i Fedora-s iu afrua Asahi-t dhe me bisedimet që ata patën me ekipin e Asahi-t, kjo filloi të çonte në integrimin e Fedora-s në Asahi.

Përpjekja e Fedora Asahi është nga poshtë-lart, siç është e gjithë puna jonë e kernelit dhe Mesa. Mjetet tona të personalizuara, të tilla si ngarkuesi i nivelit të ulët m1n1 dhe mjetet tona të skriptimit asahi, janë tashmë në magazinat e Fedora-s dhe janë drejtpërdrejt të disponueshme për të gjithë përdoruesit e Fedora-s.

Ndërkohë, pirunët tanë të paketës së aktivizimit të harduerit mbeten në COPR të mirëmbajtura nga Fedora Asahi SIG, të ndërtuara dhe të servisuara nga Fedora infra.

Dhe kështu ishte, pasi siç u përmend, tranzicioni është për faktin se Fedora ka mbështetje zyrtare për ARM64 në degën e sipërme. Për më tepër, lëvizja do të ndihmojë ekipin e Asahi Linux të përqëndrohet në inxhinierinë e kundërt të harduerit, ndërsa Fedora Asahi do të ruajë shpërndarjen. Gjithashtu, migroni në Fedora do të lejojë zhvilluesit e Asahi Linux të ndërveprojnë drejtpërdrejt me mirëmbajtësit nga depot e Fedora-s për të zgjidhur problemet e ndërtimeve të softuerit.

Përmendet se Të jesh në gjendje të bashkëpunosh me ekspertë të integrimit të shpërndarjes dhe përdorni infrastrukturën e shpërndarjes si kjo, i lejon ekipit të Asahi të fokusohet drejtpërdrejt në punën e tyre dhe ofroni një përvojë edhe më të mirë për përdoruesit e Linux në Apple Silicon.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për platformat si desktop ARM64, ku ne ende hasim mjaft shpesh me gabime të rastësishme të aplikacioneve dhe paketave. ARM64 Desktop Linux ka qenë një platformë e veçantë (deri tani!), dhe me shumë më pak testime vjen më shumë prirje ndaj gabimeve, kështu që është shumë e rëndësishme që ne t'i trajtojmë këto çështje shpejt. Fedora ka tashmë një port shumë të fortë ARM64 dhe mbështetet plotësisht nga një bazë e madhe përdoruesish në segmentin server/pa kokë, kështu që është një bazë e shkëlqyer për të ndërtuar dhe ndihmuar në përmirësimin e gjendjes së Linux-it të desktopit në ARM64 për të gjithë.

Jemi shumë të emocionuar që kemi këtë nivel bashkëpunimi me Fedora-n dhe njerëzit e Fedora-s kanë qenë një ekip absolutisht i mrekullueshëm gjatë gjithë kësaj përpjekjeje. Ne duam të falënderojmë Davide Cavalca, Eric Curtin, Leif Liddy, Neal Gompa dhe Michel Alexandre Salim për fillimin e Asahi GIS dhe për të mundësuar gjithë këtë.

Deri në fund të gushtit 2023, projekti planifikon të migrojë nga Arch Linux ARM në Fedora, lindi "Fedora Asahi Remix", i cili do të zhvillohet nga Fedora Asahi SIG. Aktualisht, ndërtimet dhe instaluesi i Fedora Asahi Remix janë tashmë të disponueshëm për testim.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.