LAION dhe Open Assistant: çfarë janë ato dhe shumë më tepër për të dyja?

LAION dhe Open Assistant: çfarë janë ato dhe shumë më tepër për të dyja?

LAION dhe Open Assistant: çfarë janë ato dhe shumë më tepër për të dyja?

Që nga viti i kaluar dhe gjatë gjithë këtij viti ne kemi ndarë me ju këndshëm dhe rastësisht risitë teknologjike që lidhen me fushën e teknologjisë së Inteligjencës Artificiale. Për këtë arsye ne i kemi kushtuar disa botime temave si p.sh "Inteligjenca artificiale më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur AI" y "Projektet e inteligjencës artificiale 2023: Falas, falas dhe i hapur". Dhe së fundmi disa të lidhura me projekte specifike të Web Chatbots në formën e faqeve të internetit, klientëve të desktopit dhe terminalit ose shtesave të Shfletuesit të Uebit.

Por, në këtë rast të veçantë, ne do të flasim si për një organizatë ashtu edhe për një web Chatbot që kanë shumë për të kontribuar në këtë fushë. Mbi të gjitha sepse bast fort në përdorimin e filozofisë me burim të hapur për të arritur qëllimet tuaja. dhe këto janë "Organizata LAION dhe Open Assistant Web Chatbot".

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Dhe nëse ju jeni një nga ata që ende nuk është i vetëdijshëm se çfarë Projektet dhe zhvillimet e inteligjencës artificiale Në përgjithësi, është e rëndësishme të sqarojmë përsëri se:

Teknologjia e Inteligjencës Artificiale është një teknologji që bazohet në Simulimi i procesit të Inteligjencës Njerëzore nga makineritë, veçanërisht sistemet kompjuterike. Këto procese përfshijnë të mësuarit, arsyetim dhe vetë-korrigjimi. Përveç kësaj, Aplikime të veçanta të AI përfshijnë përdorimin e sistemeve të ekspertëve dhe teknologjive të informacionit. reconocimiento zëri dhe vizioni artificial. Inteligjenca Artificiale: AI më e njohur dhe më e përdorur me burim të hapur

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Rreth Organizatës LAION dhe Open Assistant Web Chatbot

Rreth Organizatës LAION dhe Open Assistant Web Chatbot

Çfarë është Organizata LAION?

Sipas faqen zyrtare të internetit nga LAION, kjo organizatë e përshkruan veten si:

Një organizatë në favor të ndërtimit të një rrjeti të hapur në shkallë të gjerë të inteligjencës artificiale. Një organizatë vërtet e hapur, 100% jofitimprurëse dhe 100% falas. Prandaj, ai ofron grupe të dhënash, mjete dhe modele për të lëshuar kërkimin e mësimit të makinerive. Për të promovuar edukimin e hapur publik dhe një përdorim më miqësor ndaj mjedisit të burimeve duke ripërdorur grupet dhe modelet ekzistuese të të dhënave.

Përveç kësaj, të dhëna të tjera të rëndësishme në lidhje me të janë si më poshtë:

Objektivi i tyre kryesor është lëshimi i grupeve të të dhënave të hapura, kodeve dhe modeleve të mësimit të makinerive dhe mësimi i bazave të kërkimit në shkallë të gjerë të ML dhe menaxhimit të të dhënave. Për ta bërë këtë, ata fokusohen në krijimin e modeleve të ripërdorshme, grupeve të të dhënave dhe kodit, për të shmangur ose zbutur nevojën për të trajnuar zhvillimet e krijuara nga e para gjatë gjithë kohës. Në këtë mënyrë, të promovohet përdorimi efikas i energjisë dhe burimeve kompjuterike për të përballuar sfidat e ndryshimeve klimatike. Dhe për të arritur këtë objektiv, ato financohen nëpërmjet donacioneve dhe granteve publike kërkimore.

Dhe tani për tani, ajo ka si Projektet e paraqitura krijoi, ndër shumë të tjera dhe modele dhe mjete të ndryshme, si më poshtë:

 • LAION-400M: Një grup të dhënash prej 400 milionë çiftesh tekst-imazh nën akses të hapur.
 • LAION5B: Një grup të dhënash i përbërë nga 5850 miliardë çifte imazh-tekst të filtruar nga CLIP, me indekse të ndryshme të fqinjëve më të afërt, një ndërfaqe të përmirësuar në internet për eksplorim dhe nënvendosje, dhe rezultate zbulimi për filigranë, NSFW dhe zbulimin e përmbajtjes toksike.
 • LAION-Kokosi: Një grup të dhënash prej 600 milionë titrash të krijuar duke përdorur BLIP nga LAION2B-en.
 • LAION-Përkthyer: Një grup të dhënash 3B i shembujve të përkthyer të LAION5B.
 • KLIPI H/14: Klipi më i madh në botë me burim të hapur.

më shumë informacion në lidhje me atë organizatë dhe projektet e saj me burim të hapur mund të aksesohen në të Seksioni GitHub.

Çfarë është Open Assistant Web Chatbot?

Çfarë është Open Assistant Web Chatbot?

Sipas faqen zyrtare të internetit Asistenti i hapur (OA), ky web Chatbot përshkruhet si:

Një asistent i inteligjencës artificiale të bazuar në Chat me burim të hapur, vizioni i të cilit është të krijojë një model të madh gjuhësor që mund të funksionojë në një GPU të vetme të konsumatorit të nivelit të lartë. Megjithëse, me disa modifikime, kërkohet gjithashtu që Open Assistant të ndërveprojë lehtësisht me aplikacione të tjera të palëve të treta, si dhe të marrë informacion nga bazat e të dhënave dhe interneti.

Për më tepër, informacione të tjera të rëndësishme në lidhje me të janë si më poshtë:

 • Ai është i disponueshëm për regjistrim, përdorim dhe kontribut në projekt përmes sa vijon lidhje.
 • OA është një projekt i organizuar nga organizata LAION dhe i zhvilluar nga një ekip vullnetarësh në mbarë botën.
 • Aktualisht, ata nuk kanë një API publike të disponueshme për OA, në mënyrë që palët e treta ta përdorin atë për projekte të tjera.
 • Për të funksionuar OA, zhvillimi përdor teknologjitë e mëposhtme: FastAPI për backend-in e Python për aplikacionin e mbledhjes së të dhënave dhe fundin e përfundimit. Ndërsa, ndërfaqja është ndërtuar me NextJS dhe Typescript. Për më tepër, baza e kodit ML bazohet shumë në PyTorch dhe përdor HuggingFace Transformers, si dhe Accelerate, DeepSpeed, Bitsandbytes, NLTK dhe biblioteka të tjera.
 • I gjithë kodi OA është i licencuar nën licencën Apache 2.0, kështu që Është i disponueshëm për një gamë të gjerë përdorimesh, duke përfshirë përdorimin komercial. Ndërsa, të Modelet e përdorura të bazuara në OA Pythia do të licencohen sipas Licencës Apache 2.0 dhe modelet e bazuara në OA LLaMa do të lëshohen me kufizime licence duke qenë se janë në pronësi të Kompanisë së synuar (Facebook). Dhe së fundi, të dhënat e OA lëshohen nën një licencë Creative Commons e cila lejon një gamë të gjerë përdorimesh, duke përfshirë përdorimin komercial.

Për më shumë informacion në lidhje me këtë projekt me burim të hapur, mund të hyni në të dokumentacioni zyrtar, Seksioni i FAQ y seksion në GitHub.

Projektet e Inteligjencës Artificiale 2023: Falas, falas dhe e hapur
Artikulli i lidhur:
Projektet e Inteligjencës Artificiale 2023: Falas, falas dhe e hapur

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, ne shpresojmë që të dy "Organizata LAION si Asistent i Hapur në Ueb Chatbot" me kalimin e kohës ka një sukses të madh, jo vetëm në favor të zhvillimit të fushës së Inteligjencës Artificiale, por edhe në favor të ngritja dhe përdorimi i softuerit me kod të hapur, dhe gjithashtu softuer falas. Dhe nëse jeni një nga ata që ju pëlqen të provoni se sa shumë Ueb Chatbot të Inteligjencës Artificiale ekzistojnë, veçanërisht kur ato janë publike dhe falas, atëherë ju ftojmë të provoni dhe të merrni pjesë në zhvillimin e OA, dhe më pas të ndani përvojën tuaj me ne përmes komenteve . njëjtë.

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme. Dhe gjithashtu, bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.