Jarvis: Një asistent personal i shkëlqyeshëm për Linux

Shumë nga lexuesit tanë do të kenë dëgjuar 'Jarvis'ai asistent virtual i zhvilluar nga Mark Zuckerberg krijuesi i Facebook, mjeti ka shkaktuar mjaft trazim falë faktit se ajo ndërthur inteligjencën artificiale me internetin e gjërave për të kontrolluar praktikisht të gjithë shtëpinë tuaj. Kjo nuk është hera e parë që krijohet një asistent i fuqishëm personal, por këtë herë është bërë viral falë ndikimit që ka Zuckerberg në industri.

Frymëzuar nga i gjithë ky revolucion i asistentëve virtualë, lindi Jarvis për Linux një e jashtëzakonshme asistent personal për Linux e cila përdor konsolën dhe pitonin për të automatizuar shumë detyra.

Çfarë është Jarvis për Linux?

Shtë një asistent personal për Linux që shkon nga terminali, është krejtësisht falas dhe është zhvilluar në Piton. Mjeti është përgjegjës për ekzekutimin e detyrave të ndryshme kur tregohet duke ndjekur një sintaksë që është konfiguruar më parë.

Jarvis për Linux Kjo ju lejon të dini informacione në lidhje me kompjuterin tuaj siç janë (dashi, temperatura, proceset), vendndodhja juaj gjeografike si dhe të lokalizoni restorante, shërbime, stadiume, adresa pranë vendndodhjes suaj. Në të njëjtën mënyrë, mjeti na lejon të shkarkojmë muzikë, të lexojmë lajme, të kërkojmë imazhe, të llogarisim rrugën, ndër funksionet e tjera. asistent personal për linux

Vlen të përmendet se Jarvis Kjo lejon shtimin e funksionaliteteve të reja, dhe gjithashtu është propozuar integrimi me shërbimet e palëve të treta. Mjeti është lëshuar vetëm disa ditë më parë, por pranimi ka qenë shumë i mirë, duke sjellë me vete një numër të madh bashkëpunëtorësh të rinj që po punojnë për ta përmirësuar atë.

Si funksionon Jarvis

Përdorimi i Jarvis është mjaft i thjeshtë, thjesht ekzekutoni klasën kryesore të mjetit dhe futni komandat që janë programuar tashmë për botin për të kryer detyrat që ne tregojmë.

Në videon e mëposhtme mund të vlerësojmë në detaje përfitimet e Jarvis dhe përdorimin e tij:

Si të instaloni Jarvis

Instalimi i Jarvis për Linux është mjaft i thjeshtë, ne thjesht duhet të klonojmë depon zyrtare dhe të instalojmë varësitë e nevojshme.

Instalimi i varësive në Linux Mint dhe derivatet mund të bëhet duke ekzekutuar komandat e mëposhtme si root:

$ apt-get instaloni nodejs $ apt-merrni instaloni npm $ pip instaloni ims $ pip instaloni gTTS $ pip instaloni pyowm $ pip instaloni instantmusic $ pip instaloni SpeechRecognition

Tjetra ne vazhdojmë të klonojmë depon dhe ekzekutojmë klasën kryesore.

$ git klon https://github.com/sukeesh/Jarvis.git $ cd Jarvis $ python main.py

Me këtë ne tani mund ta shijojmë këtë mjet të shkëlqyeshëm

Përfundime në lidhje me këtë asistent personal për Linux

Jarvis për Linux Isshtë një mjet që vëzhgoi një të ardhme mjaft të suksesshme, pavarësisht se u lëshua së fundmi, ai ka bërë një grup mjaft të madh mbështetës, funksionalitetet e tij themelore (dhe shumica e tyre janë të përfshira në mjete të tjera) rrisin ndjeshëm produktivitetin e përdoruesve që janë mësuar të përdorin tastiera.

Përdoruesit e sistemeve të tjera operative tashmë kanë disa asistentë virtualë mjaft të pranueshëm, është një kohë e mirë që Linux të fillojë të shijojë alternativa të ndryshme ndaj këtyre mjeteve.

Ky mjet i shkëlqyeshëm nuk ka ende mbështetje në shumë gjuhë, plus që pranon vetëm komanda specifike. Me siguri diçka që do të përmirësohet në versionet e ardhshme.

Rruga që duhet të kalojë ky mjet për t'u bërë asistenti më i mirë personal për Linux është mjaft i gjatë, por me kontributin e komunitetit, shtimin e veçorive të reja dhe, mbi të gjitha, me fuqinë e python, mendoj se mund të konsolidohet.

Më mungon që aplikacioni ende nuk ka inteligjencë artificiale të integruar, diçka që në të ardhmen duhet të jetë një përparësi për zhvilluesin nëse dëshiron që mjeti i tij të jetë vërtet i veçantë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yank Carlos dijo

  Kontribut shumë i mirë, por gjatë instalimit të tij jam përballur me këtë:
  Gjurmimi (thirrja më e fundit e fundit):
  Skedari "main.py", rreshti 5, në
  import pyowm, kërkesa
  ImportError: Asnjë modul i quajtur 'pyowm'

  Unë jam përpjekur të ndryshoj kodin e tij burimor, por asgjë, nuk funksionon, dhe shoh se gjithçka është ashtu siç është, a mund të më jepni një dorë?

  1.    manuel dijo

   provoni me kërkesa për instalimin e sudo pip dhe provoni përsëri

   1.    paisje softuerike dijo

    Nuk është moduli i kërkesës, aty ai thotë saktësisht se cili modul është i nevojshëm
    ImportError: Asnjë modul i quajtur 'pyowm'

    pip instaloj pyowm

 2.   Kristian Abarzua dijo

  Hey.

  Duhet të shkarkoni modulin pyown nga:

  https://pypi.python.org/pypi/pyowm/2.6.1#downloads

  Zgjidhni skedarin pyowm-2.6.1.tar.gz (md5), zbërthejeni atë dhe brenda dosjes ekzekutoni:

  instalimi i python.py

  Shënim: Testuar në: Debian 8.7

 3.   Kristian Abarzua dijo

  Hey.
  1) Instaloni modulin pywm nga: https://pypi.python.org/pypi/pyowm/2.6.1#downloads
  2) Shkarkoni skedarin: pyowm-2.6.1.tar.gz
  3) Zbërthejeni atë dhe brenda dosjes që shfaqet, ekzekutoni:}
  instalimi i python.py

  të fala

 4.   federico dijo

  Me sa duket, pyowm është një bibliotekë e klientëve Python për projektin OpenWeatherMap -http: //openweathermap.org/- dhe mund ta shkarkoni nga https://github.com/csparpa/pyowm.
  Për rekord, unë bëra vetëm një kërkim në internet. Unë nuk e kam shkarkuar ose instaluar Jarvis

 5.   një që ndodhi dijo

  Çfarë është Jarvis për Linux?
  Dikush që shkel privatësinë tuaj dhe lejon një kompani private të kontrollojë jetën tuaj dhe të kufizojë lirinë tuaj

  Si funksionon Jarvis
  Marrja pasive e lejeve nga përdoruesi për të menaxhuar dhe masivizuar informacionin e tyre

  Si të instaloni Jarvis
  Mungesë e mendjes së përbashkët dhe vlerësimit të lirisë dixhitale të përdoruesit

  Nga përdoruesi në përdorues, mos e mohoni të drejtën për lirinë dixhitale.
  Thuaji jo reve, nuk ekziston ... është kompjuteri i dikujt tjetër.
  Thuaj jo rrjeteve sociale private, pasi ato lejojnë gjurmimin dhe kontrollin e qytetarëve
  Thuaj jo për tu përdorur, duhet të trajtohesh si përdorues. Mos lejoni që kompanitë t'ju kthejnë në një artikull ...
  Përdorni gnusocial nëse doni një twitter, përdorni diasporë nëse doni një facebook, përdorni syncthing nëse doni një dropbox, përdorni etherpad nëse doni një evernote, përdorni një thunderbird nëse doni një menaxher postash ...

  mbrohuni nga ata që ju trajtojnë si një produkt!

  1.    Tomislav dijo

   Nuk është e qartë në artikull: a është një mbështjellës për një shërbim në Facebook apo një shërbim që funksionon në vend, në një kompjuter, pa një lidhje interneti?

   1.    hardhucë dijo

    Shtë një mjet që funksionon në vend dhe ju lejon të automatizoni disa detyra, nuk ka asnjë lidhje me Facebook-un, vetëm se ato janë frymëzuar nga mjeti i zhvilluar nga krijuesi i Facebook-ut

    1.    një që ndodhi dijo

     E kuptova që Jarvis u zhvillua nga Mark Zuckerberg, apo jo?
     Në çdo rast, unë do të doja të di se çfarë lloj licence ka kodi. Jam mjaft i bindur që nuk do të jetë GPL apo derivate ... apo jo?

     1.    hardhucë dijo

      Jarvis për Linux, është bërë nga dikush tjetër .. Dhe licenca është falas, madje edhe depoja e saj në github është publike ... Në artikull është depo dhe ju mund të futeni më thellë në të.

      1.    një që ndodhi dijo

       ok, unë tashmë e pashë kodin në github, thjesht të bën më komod duke përdorur disa komanda GNU / Linux. Funksionon me shumë nëse kushtëzon tjetër.
       Jo keq


  2.    kain dijo

   Liria është një utopi që varet nga perceptimi.
   Pavarësisht nga cila anë jeni, ekziston gjithmonë dikush që lulëzon në përpjekjen tuaj.

  3.    Yo dijo

   Hej, merre lehtë. Nuk është sikur ta instaloni, informacioni juaj personal do të shfaqet në New YorkTimes (as nuk është nga Facebook, është thjesht një pirun i të tjerëve). Dhe le të shohim ...

   Nuk e di nëse e keni vërejtur, por pasi që ata ju japin ID-në tuaj (ose çfarëdo qoftë ajo në vendin tuaj) dikush tashmë i ka të gjitha informacionet tuaja. Dhe në fund të fundit, çfarë nuk shkon me këtë, madje edhe në mediat sociale apo të tjera? Të gjithë fitojnë: ju merrni shërbime të personalizuara falas dhe ata përmirësojnë produktet e tyre dhe bëjnë njoftime.

   Se ka ekstreme, po, dhe kjo është arsyeja pse unë nuk e përdor Facebook (as nuk kam nevojë për të), por kaq, nuk është apokalipsi ...

 6.   jaime,es dijo

  shkon shkon pyetja dhe midis jarbis dhe mycroft cilin duhet të qëndroj?

  1.    një që ndodhi dijo

   Kjo do të varet nga vlerësimi që ju bëni ... privatësia vs. rehati

 7.   Frank Davila Arellano dijo

  Cilat distro të tjera e mbështesin atë?

  1.    anonim dijo

   për sa kohë që pitoni ka të gjitha distrot që unë llogaris

 8.   Eschiclers dijo

  Mjerisht, është jashtëzakonisht e dhimbshme, ato nuk janë asgjë më shumë sesa komandat e sistemit dhe asgjë e re që një person që ka mësuar python për 5 ditë nuk mund të bëjë

 9.   mysafir dijo

  "Përdoruesit e sistemeve të tjera operative tashmë kanë disa asistentë virtualë mjaft të pranueshëm"

  Ne supozojmë se Jarvis është superior, hahahaha

 10.   Esmil Sanchez Bandera dijo

  Unë e kisha kuptuar që Jarvis ishte në pronësi të Stark në Iron Man dhe për këtë arsye FIKTIOZ

  Pershendetje te gjitheve

 11.   Jezu dijo

  Unë ndoqa të gjitha udhëzimet dhe kur ekzekutoj komandën python main.py më tregon këtë:
  python: nuk mund të hapë skedarin 'main.py': [Errno 2] Asnjë skedar apo direktori e tillë
  dhe nuk ka më udhëzime në këtë drejtim, a mund të më ndihmoni të vazhdoj, faleminderit.

  1.    Imazhi i mbajtësit të vendit Enrique Gonzalez dijo

   Unë e kam zgjidhur atë në mënyrën më memece, por më në fund arrita të deshifroj gabimet e mia. Së pari nuk ishte si SU prandaj mos harroni të vendosni «Sudo su» dhe pastaj dhe më e rëndësishmja, unë hapa konsolën ku ishte dosja dhe nuk më dha, prandaj ishte më mirë të futesh në dosje, ekzekutoje atje së pari si Super përdorues dhe më pas python kryesore. Py dhe tashmë më dha ... Vetëm tani nuk di çfarë të bëj me të: / Mendova se ishte diçka më shumë si Cortana (Integruar në Plasma) por me të vërtetë u mërzita; Nuk e di se sa mund të bëj me të njëjtën gjë dhe akoma nuk e kam shfrytëzuar si të tillë.

 12.   Imazhi i mbajtësit të vendit Enrique Gonzalez dijo

  Unë kam të njëjtin problem, në fund «python main.py më thotë këtë:
  python: nuk mund të hapë skedarin 'main.py': [Errno 2] Asnjë skedar apo direktori e tillë »dhe unë jam në direktori me leje administrative, unë kam instaluar të gjitha modulet, por thjesht nuk më lejon.

 13.   Serge Avila dijo

  Artikull i mirë Do ta instaloj natën në shtëpi. Atyre që grisin rrobat e tyre sepse shkel privatësinë e tyre duke qenë nga Zuckerberg… VETEM Mbani emrin!
  Përshëndetje.

 14.   Stuart dijo

  Përshëndetje, unë kam qenë duke u përpjekur ta instaloj këtë, unë arrij të instaloj paketat dhe gjithçka shkon mirë, por kur arrij në pjesën e klonimit të depozitës gjithçka shkon mirë, atëherë godas cd Jarvis dhe gjithçka është në rregull, por kur i jap python main.py, kjo më jep gabimi i mëposhtëm «python: nuk mund të hapë skedarin 'main.py': [Errno 2] Asnjë skedar apo direktori e tillë», dikush e di, sepse kam kërkuar dhe nuk shpresoj asgjë.

 15.   anonim dijo

  Nuk ka asnjë dosje main.py brenda dosjes Jarvis. Artikulli juaj është i gabuar. te lutem kontrollo.

 16.   Ivan O. Veron dijo

  Si mund ta ndihmoj ta përmirësoj pasi jam duke studiuar pytom dhe do të doja të vendosja një kokërr rërë dhe do të shërbente si një ushtrim zhvillimi

 17.   Ujku i Hijes dijo

  python main.py nuk ekziston, humbje kohe. kontrolloje.