Automatizimi: Mjetet në dispozicion për punën e një SysAdmin

Automatizimi: Mjetet në dispozicion për punën e një SysAdmin

Automatizimi: Mjetet në dispozicion për punën e një SysAdmin

Për ata që janë ose kanë qenë Administratorët e sistemit / serverit (SysAdmins) Në një moment në jetën e tyre profesionale, në një kompani apo organizatë publike ose private, është e qartë se, të jesh një profesionist i shquar në atë pozitë, është thelbësore për të zhvilluar dhe përvetësuar aftësi dhe qëndrime të caktuara, që i lejojnë ata të performojnë në mënyrë efikase dhe efektive puna juaj.

Sidomos ato, të cilat i lejojnë ata të jenë në përputhje me numrin e madh të larmishëm aktivitetet e planifikuara ose jo, për të cilën ata janë tradicionalisht të ngarkuar dhe të cilën ata duhet të respektojnë, zgjidhin ose marrin pjesë, pa zvogëluar disponueshmërinë e tyre për të ndihmuar në zgjidhjen e ndonjë tjetri Incidenca e TI-së minutën e fundit. Prandaj, e mira SysAdmins ata kërkojnë Automate të gjitha detyrat, aktivitetet, proceset ose veprimet e mundshme që janë të mundshme përmes mjetet e softverit në dispozicion në fushën tuaj.

Sysadmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

SysAdmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

Në këtë postim, ne nuk do të thellohemi në karakteristikat, funksionet ose njohuritë, e cila duhet të ketë një SysAdmin, pasi që ne tashmë e kemi zhvilluar këtë fushë në postimet e mëparshme, të cilat ne i rekomandojmë lexo me vone, dhe cilat janë si më poshtë:

Artikulli i lidhur:
Sysadmin: Arti i të qenit administrator i sistemit dhe serverit

Artikulli i lidhur:
DevOps kundrejt SysAdmin: Rivalët apo bashkëpunëtorët?

Por nga këto shënime, për ne është e qartë se:

"Mirë SysAdmins zakonisht kanë një kuptim themelor të programimit ose logjikës së programimit. Ata priren të kenë një kuptim shumë të mirë të sjelljes së disa pajisjeve të rrjeteve ose telekomunikacionit dhe softuerit përkatës në mënyrë që të zbatojnë dhe zgjidhin problemet. Ata zakonisht janë të mirë në gjuhë të ndryshme programimi të përdorura për skriptimin ose automatizimin e detyrave rutinë si Shell, AWK, Perl, Python, ndër të tjera.".

Sysadmin - Administratori i Sistemit dhe Serverit: Përfundim

Mjetet e automatizimit për SysAdmins

Në vijim, ne do të përmendim dhe përshkruajmë shkurtimisht disa nga të mundshmet mjetet e softverit çfarë e mirë SysAdmin mund të përdorë për Automate gjithçka që mund të automatizohet:

Ansible

Ansible është një mjet me burim të hapur përdoret për sigurimin e softverit, vendosjen e aplikacioneve, orkestrimin, konfigurimin dhe administrimin. Qëllimi i tij është t'ju ndihmojë të automatizoni proceset e konfigurimit dhe të thjeshtoni administrimin e shumë sistemeve.

Ansible siguron automatizimin kompjuterik përmes skedarëve të thjeshtë dhe të qëndrueshëm të konfigurimit. Compatibleshtë i pajtueshëm me të gjithë Menaxherët e paketave Linux, Mac dhe Windows. Dhe qasja e tij është pak më ndryshe nga automatizimi me porosi që mund të jetë mësuar në të kaluarën me mjete të tjera softuerësh.

Për shembull, kur shkruani një shkrimin e guaskës Për të përmbushur një detyrë, zakonisht duhet të mendoni përmes hapave, komandë me komandë. Ansible, sidoqoftë, merret me gjendjen e makinës, duke abstraguar nga Stafi i SysAdmin ose IT, shumica e hapave të kërkuar për të arritur një gjendje ose veprim specifik.

Për të ditur pak më shumë rreth si funksionon Ansible, ju mund të vizitoni tuajin faqen zyrtare të internetit dhe / ose më poshtë lidhje.

Mjete të tjera

Për ato Stafi i SysAdmins ose IT i cili nuk mund të llogarisë në përdorimin e Ansible, veçanërisht në Sisteme operative falas dhe të hapura, si Linux dhe BSD, mund të përdorni mjetet e mëposhtme të softuerit të lirë dhe të hapur, të cilat zakonisht janë përfshirë ose mbështetur tashmë në to, të tilla si:

Së fundmi, mos harroni se:

Një e mirë SysAdmin e di që kur një teknologji kuptohet plotësisht, ajo mund dhe duhet të automatizohet. Mbi të gjitha, sepse një teknologji e re shfaqet çdo vit. Dhe kur ajo tashmë ka automatizuar një detyrë ose proces e mëparshme, ka kohë për të mësuar diçka të re, e cila përfundimisht mund të automatizohet gjithashtu.

Përveç kësaj, automate ka kuptim sepse kompjuterët janë më të mirë dhe më të besueshëm në proceset përsëritëse sesa njerëzit. Që bën Automate det një shënjestër shumë e njohurZona e IT. Dhe për pasojë, mjetet janë gjithmonë në dispozicion për t'u bërë automatizim.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me disa nga mjetet përkatëse të softuerit për  «Automatizar tareas TI» në dispozicion për «SysAdmins», ndër të cilat përdorimi i skedarëve të detyrat e planifikuara ulët Shkrim Shell ose i Përgjigjshëm, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ursula dijo

  Shume mire !
  eshte e mrekullueshme!