MX-Linux 19 - Beta 1: Distrowatch Distro # 1 është azhurnuar

MX-Linux 19 - Beta 1: Distrowatch Distro # 1 është azhurnuar

MX-Linux 19 - Beta 1: Distrowatch Distro # 1 është azhurnuar

Sot, ne do të flasim për «MX-Linux», një i madh «Distro GNU/Linux» se nuk ishte vetëm së pari në renditjen e faqes në internet të Distrowatch për të qenë të lehta, të bukura dhe inovative, por pse ka dhënë shumë për të folur për të tijat qasje jo-konservatore, dhe stili i tij i veçantë dhe paketimi fantastik i tij.

Si në të tjerët artikujt e mëparshëm brenda Blogut, ne kemi biseduar tashmë në thellësi për cfare eshte  «MX-Linux» y çfarë na lejon të bëjmë «MX-Linux», sot do të flasim drejtpërdrejt për lajmet e përfshira në këtë beta të parë të së ardhmes «versión 19»i quajtur «Patito Feo», dhe mënyra e instalimit të tij.

MX-Linux 19: Hyrje

Sidoqoftë, gjithmonë ia vlen të theksohet «MX-Linux», që midis tij paketimin e vet dhe karakteristikat e lindura ofrojnë mundësinë që Përdoruesit e së njëjtës, mund të krijoni versionet tuaja të personalizuara dhe të optimizuara në formatin ISO për aq sa është e mundur, me karakteristika dhe aftësi të reja, në mënyrë që të keni një lloj «Distro personalizada» që ata më pas mund t'i ndajnë me komunitetet ose grupet.

Çfarë ka të re në MX-Linux 19 - Beta 1 (MX-19b1)

Sipas blogut të tij zyrtar «MX-Linux 19» në të tijën «versión Beta 1» ka sa vijon i ri:

Parcela e azhurnuar

 • Paketë e re bazë nga versioni i lëshuar së fundmi i DEBIAN 10 (Buster), plus paketa bazë e azhurnuar dhe e adaptuar e Depot e komuniteteve antiX dhe MX.
 • Pako të Firmware i azhurnuar në versionet më të fundit në dispozicion.

Programet e përfshira

 • Xfce - 4.14
 • GIMP - 2.10.12
 • MESA - 18.3.6
 • thelb - 4.19.5
 • Firefox - 68
 • VLC - 3.0.8
 • Clementine - 1.3.1
 • zogu i stuhisë - 60.8.0
 • LibreOffice - 6.1.5 (Më shumë azhurnime të sigurisë)

Midis shumë të tjerëve, të përfshirë tashmë dhe të disponueshëm në depot e tyre të ngulitura.

Shkarkoj

ajo është e «versión Beta 1» de «MX-Linux» i disponueshëm nga 25 e gushtit të 2019, është në dispozicion për shkarkim të drejtpërdrejtë në faqen e SourceForge, nga lidhja e mëposhtme:

SourceForge

Vlen të përmendet se krijuesit e saj, Ata e kanë lëshuar këtë beta vetëm për qëllime testimi dhe të mos jetë një model përfundimtar ose përfundimtar për përdorim të zgjatur.

Instalimi MX-Linux

Pasi të keni shkarkuar «Imagen ISO», kopjohet në një «CD/DVD/USB» të testohet në pajisje fizike ose në formën e saj dixhitale që të testohet në a «Máquina Virtual (MV)» dhe filloi (nisur) në secilin nga 2 rastet e ekspozuara, fillon me ekranin e mëposhtëm:

hap 1

Inicializimi i MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 1

Në këtë ekrani i mirëseardhurNëse është e nevojshme, dhe sipas zgjedhjes së përdoruesit, opsionet e nisjes duhet të konfigurohen duke përdorur tastet e funksionit «"F2", F3", F4", "F5", "F6" y "F7"». Cilat janë për konfigurimet e mëposhtme:

 • Gjuha F2:vendosni gjuhën në të cilin duhet të shfaqen Sistemi Startup dhe distro. Ky do të jetë i njëjti që automatikisht do të transferohet në diskun e ngurtë kur të instalohet, përveç nëse tregohet ndryshe.
 • Zona Koha F3:zona e caktuar kohore që do të rregullojë distro në formatin live (drejtpërdrejt). Ky do të jetë i njëjti që automatikisht do të transferohet në diskun e ngurtë kur të instalohet përveç nëse tregohet ndryshe.
 • Opsionet F4:konfiguroni parametrat e kohës dhe datës që do të përdoret kur të filloni sistemin Live. Ky do të jetë i njëjti që automatikisht do të transferohet në diskun e ngurtë kur të instalohet, përveç nëse tregohet ndryshe.
 • Qëndrueshmëria e F5:mundësojnë tiparin e këmbënguljes në rast të përdorimit të imazhit në një disk USB, domethënë të ruash ndryshimet e bëra në USB-në e drejtpërdrejtë kur është e fikur (e mbyllur).
 • Modaliteti i sigurt F6:kryej optimizim grafik e ngarkesës së distro, veçanërisht në nivelin e rezolucioneve video për të minimizuar dështimet e boot.
 • Konsolë F7 (terminal):lehtësojnë ndryshimin e rezolucionit në konsolat virtuale.  E dobishme për fillimin e një instalimi të rreshtit të komandës ose korrigjimin e gabimeve të procesit të fillimit të hershëm. Përdoreni atë me kujdes, pasi këto parametra mund të shkaktojnë konflikte me cilësimet e mënyrës së kernelit. Ky opsion bartet kur instalohet Distro.

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 1a

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 1b

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 1c

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 1d

Pasi të konfigurohet, mbetet vetëm të shtypni butonin «Enter» në lidhje me opsionin e parë të quajtur «MX-19beta-1 x64 (August 25, 2019)» dhe më pas ndiqni hapat më poshtë për të filluar Distro-në e drejtpërdrejtë, instalimin, rindezjen dhe provën.

hap 2

Booting MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 2

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 2a

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 2b

hap 3

Instalimi MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 3

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 4

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 5

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 6

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 7

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 8

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 9

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 10

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 11

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 12

hap 4

Fillimi i parë i MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 13

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 14

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 15

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 16

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 17

hap 5

Rishikimi i Aplikimit MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 18

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 19

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 20

hap 6

Mbyllja e MX-Linux

MX-Linux 19: Hapi i instalimit 21

Përfundim

Siç mund të shihet, «MX-Linux» Në betën e tij të parë, është ajo që premton. Një Distro e thjeshtë, e lehtë, e bukur dhe funksionale. Përveç kësaj, siç është thënë më parë, paketimi i tij i jashtëzakonshëm përfshin programe të tilla si «MX Snapshot», i cili është një aplikacion që ju lejon të gjeneroni një «Imagen ISO» i personalizuar dhe i optimizuar nga rryma «Sistema Operativo», siç është edhe sot e kësaj dite. Shumë e ngjashme me «Remastersys y Systemback».

Dhe së fundmi, përfshin me 2 aplikacione të thirrura «MX Live USB Maker (Creador de USB Vivo MX)» y «dd Live USB» gati për t'u përdorur për të regjistruar «Imagen ISO» të distro-s së re të personalizuar dhe të optimizuar të asaj aktuale «Sistema Operativo» mbi një «Unidad USB».

Sidoqoftë, është një Distro që ia vlen të shikohet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   një nga disa dijo

  Epo, duhet thënë se ndër veçoritë e tij kryesore është se ai përdor SysVinit si sistemin e paracaktuar të fillimit edhe pse është instaluar, por jo i aktivizuar. Përdorni systemd-shim për të imituar funksionet systemd që u duhen disa programeve. Ndoshta kjo është arsyeja pse është e para në renditje dhe ka gjithnjë e më shumë ndjekës.

 2.   karlinux dijo

  Epo, duhet të jetë për shkak të kësaj sepse nuk do të jetë për shkak të bukurisë sepse është më e shëmtuar sesa të godasësh një baba