Përditësoni manualisht në WordPress 3.6 pa vdekur në përpjekje

wordpress-logo

Azhurnoni nga një version i WordPress për një tjetër superior është shumë e lehtë, aq e lehtë sa që ky artikull do të jetë vërtet i shkurtër.

Në të vërtetë që nga versioni 2.7 nuk është e nevojshme ta bëni këtë manualisht, pasi që WordPress përfshin një sistem të azhurnimeve automatike që do të gjeni në Mjetet »Përditëso  dhe kjo ndryshoi në versionin 3.0 në Desktop »Përditësime.

Gjithçka që vijon bëhet me rrezikun tuaj. Mos harroni të keni gjithmonë një kopje rezervë të bazës së të dhënave dhe skedarëve tuaj WordPress

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë versionin më të fundit të WordPress, nëse është e mundur en Español.

Ne e zbërthejmë dosjen dhe duhet të kopjojmë ose të mbishkruajmë skedarët e rinj, për ato të vjetrat, përveç skedarit wp-config.php ose ndonjë tjetër që ne e kemi modifikuar manualisht.

Së fundmi, ne vetëm duhet të vendosim në shfletuesin:

http://ruta_de_tu_blog/wp-admin/upgrade.php

Dhe kliko në butonin që thotë: Përditësoni bazën e të dhënave, apo diçka e tillë. Kjo eshte!! Mbaroi!! Dhuroni !!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   3rn3st0 dijo

  Sooo mirënjohës! Nuk e imagjinoja që zgjidhja ishte kaq e thjeshtë dhe se, përveç kësaj, përgjigjja ndaj kërkesës sime ishte kaq e shpejtë.

  Përsëri i ritheksoj falënderimet e mia.

  Përshëndetje nga Venezuela!

  1.    elav dijo

   Ju mirepresim Një kënaqësi për të ndihmuar !!

   1.    le të përdorim linux dijo

    Një groso, Elav!

 2.   Manuel de la Fuente dijo

  Sapo klikova "Përditëso" dhe kaq. *Yao Ming*

  Unë tashmë kisha rezervë sepse BackWPup automatikisht krijon kopje rezervë të të gjithë blogut çdo ditë dhe e ruan atë në Dropbox. 😉

 3.   eliotime3000 dijo

  E dija shumë kohë më parë, por meqenëse nuk e përdor më hostimin falas, nuk e përdor shumë.

  Tani, problemi është te Drupal, pasi që përdoret azhurnimi automatik, dhe për azhurnimin manual, është të krijosh një dosje si profil instalimi dhe nga aty të azhurnosh.

  1.    Manuel de la Fuente dijo

   Kjo është ajo që ju merrni për të tradhtuar WordPress. 😛

   1.    eliotime3000 dijo

    Jo, nuk është asgjë për këtë. Shumicën e kohës ka qenë gabime e shtresës 8, kështu që është sikur të instaloni Arch ose Slackware për herë të parë. Asgje tjeter.

    Oh, nga rruga, Drupal 8 po vjen, dhe ai do të vazhdojë të jetë i njëjtë me KISS për sa i përket menaxhimit të BD dhe kornizës së tij të zakonshme.

    Për WordPress, unë u largova sepse nuk më lejoi të krijoja një forum të mirë (nuk më pëlqen BBPress nga këndvështrimi im subjektiv, kështu që më pëlqen moduli i avancuar i forumit të Drupal).

  2.    elav dijo

   Drupal dhe Joomla: Të dy i urrej me gjithë qenien time, vërtet.

   1.    është Ozkan dijo

    Shenjtë Dio! Digjeni atë dhe hidheni në lumë !! Mos më thuaj që preferon WP sesa Drupal? Për Jommla-n sikur ta heqësh poshtë në tualet dhe ta tërheqësh zinxhirin shpejt ajo noton!

    1.    elav dijo

     Unë zgjedh, shkoj larg dhe preferoj WordPress një mijë herë mbi Drupal.

     1.    Manuel de la Fuente dijo

      + Një miliard në dy komentet e tua. 😀

     2.    eliotime3000 dijo

      Në rast se keni një forum, blog dhe shërbim tjetër të UNIFIKUAR, unë rekomandoj përdorimin e Drupal. Kjo është arsyeja pse unë vendosa për atë CMS.

    2.    eliotime3000 dijo

     Joomla! Nuk më pëlqen për asgjë. Ka ndryshuar nga guatemala në guatepeor, kështu që vendosa të përdor Drupal dhe jo Joomla.

     1.    është Ozkan dijo

      +5

 4.   Miguel dijo

  Jam me wordpress.com kështu që nuk kam nevojë të bëj asgjë nga ajo hehehehe

 5.   Yoyo dijo

  Jam në wordpress.com kështu që nuk kam pse të bëj asgjë: trollface:

  1.    Manuel de la Fuente dijo

   Dhe kjo nuk ju lejon të bëni pothuajse asgjë. 😛

   1.    elav dijo

    Epo, jo të gjithë mund të kenë serverin e tyre

    1.    eliotime3000 dijo

     Epo, unë fillova me një hostim falas si djali i nënës së tij nga 0.00 Webhost.

     1.    shini-kire dijo

      ooohhh qe pritja thith xD

  2.    eliotime3000 dijo

   Por përpiquni ta bëni atë në një pritje falas të së Mërkurës (0.00 Webhost) dhe u desh përgjithmonë. Kështu që unë përdorja metodën manuale dhe gjithçka ishte e shkëlqyeshme, madje nuk kisha nevojë të bëja kopje rezervë dhe blogu im ishte akoma në këmbë (tani ata më bllokuan sepse kushtet dhe termat e tyre ishin shumë të paqarta dhe administratorët më kontrolluan).

 6.   le të përdorim linux dijo

  Snif… le të përdorim linux. nuhat ... haha!

  1.    Manuel de la Fuente dijo

   Çfarë?

   1.    nano dijo

    Dhe pastaj "nano ju jeni një troll" Shihni? Unë jam një i mirë

    1.    eliotime3000 dijo

     Të paktën trollet janë cilësore. Gjë e mirë që Akismet ka pasur një ndjenjë të mirë të gjuetisë së troleve të ngathët.

     1.    Manuel de la Fuente dijo

      Hahaha, gjëja më e keqe është se nuk është trolling. Seriousshtë serioze, nuk e kuptova. : S

  2.    eliotime3000 dijo

   ROFLMAO !!! Ti ma bëre ditën me këtë koment.

 7.   Gabriel dijo

  Një tjetër me wordpress.com këtu.

 8.   xhungla dijo

  Kontribut i mirë, por do të doja të dija cilët skedarë azhurnimet e wordpress-it kur bëhen automatikisht, pasi dua të modifikoj disa manualisht por nuk e di nëse humbet punën kur azhurnohet

 9.   Shkolla e Lartë e NLP dijo

  Faleminderit, më shpëtove disa orë vuajtje dhe disa gunga në ballë kundër tryezës