Batanije: Një aplikacion i dobishëm për të luajtur tinguj të ambientit dhe më shumë

Batanije: Një aplikacion i dobishëm për të luajtur tinguj të ambientit dhe më shumë

Batanije: Një aplikacion i dobishëm për të luajtur tinguj të ambientit dhe më shumë

Sot, shumë njerëz vazhdimisht ndërveprojnë me kompjuterët, qoftë për punë, argëtim apo thjesht për t'u çlodhur. Dhe ndërsa kjo ndodh, ata zakonisht përdorin të njëjtën gjë për të dëgjoni muzikë ose thjesht degjo tinguj të bukur në sfond për aktivitetin e dëshiruar. Ndonjëherë ata përdorin faqe në internet dhe herë të tjera një lojtar të thjeshtë.

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për Luaj e thjeshtë dhe e këndshme tinguj sfondi ose një melodi ose këngë e thjeshtë dhe unike, kërkesa e quajtur Batanije mund të jetë një alternativë shumë e dobishme për këtë.

Kufje: Luajtësi i muzikës që transmetohet nga YouTube dhe Reddit

Kufje: Luajtësi i muzikës që transmetohet nga YouTube dhe Reddit

Para, futni plotësisht për të komentuar Batanije, vlen të përmendet se për të njëjtin qëllim, aplikimi «Kufje», për sa kohë që jeni i lidhur në internet, pasi ju lejon të luani video në Internet me tinguj ambiente ose muzikë pa ndërprerje reklamash.

"Kufjet janë një muzikant i thjeshtë për Mac, Windows dhe Linux me kërkim të integruar në YouTube, një ekran në shtëpi me një listë të popullaritetit sipas zhanreve dhe kohërave, dhe më e mira nga të gjitha, një radio e mundësuar nga Reddit. Kufjet marrin këngë që ndahen nga më shumë se 80 nën-redaktime muzikore, i kategorizojnë ato dhe i luan automatikisht. Shtë një mënyrë e lezetshme dhe mjaft unike për të gjetur muzikë të re pasi zgjidhet nga njerëz të tjerë si ju dhe jo nga algoritme." Kufje: Luajtësi i muzikës që transmetohet nga YouTube dhe Reddit

Artikulli i lidhur:
Kufje: Luajtësi i muzikës që transmetohet nga YouTube dhe Reddit

Batanije: Aplikacion për të luajtur tinguj në sfond

Batanije: Aplikacion për të luajtur tinguj në sfond

Çfarë është batanija?

Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, Batanije, ky aplikacion i vogël dhe i thjeshtë përshkruhet si më poshtë:

"Një aplikacion i dobishëm për të dëgjuar tinguj të ndryshëm. Tinguj që mund të përmirësojnë përqendrimin dhe të rrisin produktivitetin e përdoruesit. Ose që ata thjesht i lejojnë ata të bien në gjumë në një mjedis të zhurmshëm."

karakteristika të

Aktualisht, Batanije shkon për versionin «0.4.0» dhe ka midis saj tiparet më të shquara në vijim:

  1. Ndërfaqe grafike e bukur, e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë: Kur përdoruesit i paraqitet një koleksion i vogël i tingujve mjedisorë (Natyra, udhëtimet, ambientet e brendshme, zhurma dhe zakonet) që mund të riprodhohen duke përdorur shiritin e tij të rrëshqitjes së vëllimit për të rregulluar nivelin e dëshiruar të volumit në shijen e dëgjuesit. Dhe diçka shumë e dobishme është se, ju lejon të luani disa tinguj të përfshirë ose të shtuar në të njëjtën kohë, për të qenë në gjendje të bëni një përzierje të personalizuar për shijen e secilit përdorues.
  2. Luajtja në sfond gjatë fillimit: Për të shmangur ndërveprimin me ndërfaqen grafike. Dhe fillojeni, duke luajtur konfigurimin e fundit të zërit të përdorur. Gjithashtu ju lejon të vazhdoni të luani këto cilësime pasi të keni mbyllur aplikacionin.
  3. Shkurtoret e dobishme të tastierës: Për një përdorim më të rehatshëm, të shpejtë dhe të drejtpërdrejtë të aplikacionit përmes tastierës.

Shkarkoni, instaloni, përdorni dhe fotot e ekranit

Metoda të ndryshme mund të përdoren për shkarkimin, instalimin dhe përdorimin e tij. Për shembull, përmes depove nëse kemi një Arch Distro dhe OpenSuse, përmes Depot e APP-së nëse kemi një të tillë Ubuntu Distro ose ndonjë derivat ose i pajtueshëm, përmes Flatpak, dhe së fundi, shkarkojeni dhe përpiloni nga e para.

Për rastin tonë praktik sot, ne do të zgjedhim rrugën e fundit, pasi që, e zakonshme Përgjigje MX Linux i quajtur Mrekulli, megjithëse ai pranon Depot e APP-së, gjithmonë duhet të përfshijmë çelësin e depozitës manualisht, dhe megjithëse pranon Flatpak, kjo gjithmonë instalon një themel të rëndë për funksionimin e paketës.

Prandaj, gjëja e parë është të shkarkoni dhe zbërtheni skedari "tar.gz"versioni "0.4.0". Pastaj pozicionohemi brenda dosjes «~/Descargas/blanket-0.4.0» me një terminali i rrënjës. Dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme të komandës:

sudo apt install meson ninja-build libglib2.0-dev appstream python3 libhandy-1-dev gir1.2-gst-plugins-bad-1.0 gir1.2-gtk-3.0 gettext pkg-config
meson builddir --prefix=/usr/local
sudo ninja -C builddir install

Nëse të gjitha paketat në rreshtin e parë janë në dispozicion dhe instalohen me sukses, aplikacioni mund të hapet. Batanije nuk ka problem në tuajin Distro e GNU / Linux. Në rastin tonë studimor, biblioteka «libhandy-1-dev» Nuk ishte në depon tonë, prandaj e shkarkuam dhe e instaluam me skedarët e tij të varësisë («gir1.2-handy-1_1.0.0-2_amd64.deb, libhandy-1-0_1.0.0-2_amd64.deb y libhandy-1-dev_1.0.0-2_amd64.deb») nga sa vijon lidhje dhe ne i instalojmë ato duke përdorur komandën e mëposhtme komanduese:

«sudo apt install /home/sysadmin/Descargas/*handy*.deb»

Pas kësaj, ne vetëm mund të ekzekutojmë Batanije nga Menyja e aplikacioneve, eksploroni dhe përdorni atë. Siç shihet në imazhet e mëposhtme:

Batanije: Pamja e ekranit 5

Batanije: Pamja e ekranit 6

Batanije: Pamja e ekranit 1

Batanije: Pamja e ekranit 2

Batanije: Pamja e ekranit 3

Batanije: Pamja e ekranit 4

Së fundmi, për ata që duan të shkarkojnë disa tinguj falas dhe pa të drejta për të rritur numrin e efekteve zanore nga Batanije, mund të shkarkoni disa nga më poshtë lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Blanket», një të vogël aplikacioni për luajtjen e tingujve të ambientit, dhe të tjerët skedarë dhe muzikë multimediale në formate të ndryshme për riprodhim në sfond në Sistemet tona Operative falas dhe të hapura; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y JedIT, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.