Batocera Linux: Shpërndarje falas e lojërave me burim të hapur të hapur

Batocera Linux: Shpërndarje falas e lojërave me burim të hapur të hapur

Batocera Linux: Shpërndarje falas e lojërave me burim të hapur të hapur

Sot, ne do të eksplorojmë një Distro e GNU / Linux më shumë, të orientuar në Gaming në Linux, domethënë në fushën e lojërave dhe Luaj në GNU / LinuxMe Dhe kjo dihet me emrin e "Batocera" Linux.

"Batocera" Linux dallohet nga të tjerët Shpërndarja e lojërave GNU / Linux për durimin e shumë aplikacione konsol, platforma dhe aplikimet që lidhen me rivalitetMe Meqenëse, të tjerët zgjedhin të ofrojnë mbështetje më të mirë për Steam ose përfshijnë lojëra bazë ose të përparuara, të instaluara tashmë ose lehtësisht të instalueshme.

ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me temat e Distros GNU / Linux Gamers dhe Lojëra në GNU / Linux, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

"ChimeraOS je tin Sistemi operativ për lojërat kompjuterike bazuar në Steam Big Picture. Kjo do të thotë, një Sistem Operativ që siguron një përvojë lojërash kompjuterike jashtë kutisë. Meqenëse, pas instalimit, fillon direkt në Steam Big Picture, duke lejuar kështu këdo që të fillojë të luajë lojërat e tyre të preferuara, moderne ose retro, të mbështetura nga Steam". ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

Artikulli i lidhur:
ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

Artikulli i lidhur:
Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro

Batocera Linux: Konsolat, Platformat dhe Emulatorët

Batocera Linux: Konsolat, Platformat dhe Emulatorët

Çfarë është Batocera Linux?

"Batocera" Linux në të tijën faqen zyrtare të internetit, është përshkruar shkurt si më poshtë:

"Batocera.linux është një shpërndarje lojërash retro me burim të hapur plotësisht që mund të kopjohet në një shkop USB ose kartë SD me qëllim që të shndërrojë çdo kompjuter / nanokompjuter në një tastierë lojërash gjatë një loje ose përgjithmonë. Batocera.linux nuk kërkon ndonjë modifikim në kompjuterin tuaj. Ju lutemi vini re se duhet të jeni pronar i lojërave që luani për të qenë në përputhje me ligjin."

karakteristika të

Ndër kryesoret e saj karakter bien në sy:

 • Pamje e shkëlqyeshme vizuale: Ka tema të bukura dhe efekte vizuale.
 • Komplet i fuqishëm i aplikacioneve të lojërave: Përfshin emulatorët dhe kernelët më të mirë të lojës për të luajtur.
 • Burim plotësisht i hapur: 100shtë XNUMX% burim i hapur, kështu që e gjithë përmbajtja e tij është e disponueshme lirshëm.
 • Gati për përdorim dhe lojë: Nuk kërkon konfigurime të mëdha ose komplekse. Në thelb, ai vjen gati për të shkarkuar, regjistruar, ekzekutuar dhe luajtur.

Versioni aktual

Përveç kësaj, "Batocera" Linux aktualisht shkon për të tij versioni 31 i 18/06/21, e cila përfshin ndër ndryshimet e tjera, këto që janë shtuar:

 1. Xemu, Emulatori Xbox për x86_64
 2. Pinball i ardhshëm (x86_64)
 3. Mbështetje për flatpak (x86_64)
 4. Emulatori i Mbikëqyrjes Watara
 5. Aplikacioni Libretro-melonDS në Odroid Go Advance / Odroid Go Super
 6. Më shumë opsione overclocking për rpi4
 7. Vija të pavarura Mame
 8. Libretro Shaders për rregullimet e Vulkan dhe LR-Mupen64plus në OpenGL.
 9. Mbështetje për përshtatësin Gamecube
 10. Konfigurimi i paracaktuar i opsioneve të emuluesve të pavarur në gjuhën spanjolle (Es)

më shumë informacion rreth ju mund të eksploroni tuajin sit zyrtar en GitHub, Wiki, Blog.

"Batocera.linux bazohet në buildroot. Ju mund ta shihni buildroot si një shpërndarje minimale Linux duke ruajtur paketat bazë. Sidoqoftë, është një mjet për ndërtimin e sistemeve të skedarëve rrënjë (si një firmware). Batocera.linux përfshin kryesisht pako shtesë që nuk janë të disponueshme në buildroot (emulatorë, front-end, drejtues shtesë të pajisjeve ...) dhe konfigurim." Më shumë informacion mbi Buildroot

Alternativa për Batocera

Alternativat

Tjetër Distroset e GNU / Linux i njohur dhe i dobishëm për luani në GNU / Linux, domethënë, të krijuara me qëllim të ofrimit të një përvoje më cilësore gjatë lojës, janë këto:

 1. Paketa e Ubuntu GamePack
 2. SteamOS
 3. SparkyLinux 5.3 Lojë Mbi
 4. Edicioni i Lojërave Manjaro
 5. Lakka
 6. Lojërat Fedora
 7. Lojë Drift Linux
 8. Solus
 9. Konsolë Linux
 10. Mrekulli

Të tjera të rekomanduara nga "Batocera" Linux shëndoshë:

 1. EmuElec
 2. RecalBox
 3. RetroArena
 4. RetroBat
 5. RetroPie

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Batocera" Linux është një tjetër opsion interesant Distros GNU / Linux i përshtatshëm për lojtarë, e cila ndër të tjera shmang instalimet, konfigurimet dhe optimizimet e lodhshme dhe të vështira të aplikacionet e lojërave të jetë në gjendje të luajë ato.

Së fundmi, shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.