Realm: Baza e të dhënave vendase për pajisjet mobile

Ne duam t'ju prezantojmë me një bazë të të dhënave celulare që, pasi ka bërë tashmë paraqitjen e saj që nga viti 2014, tashmë për këtë muaj maj paraqet versionin e saj të ri. Ne flasim për Mbretëria 1.0. Ideale dhe e zbatueshme për baza të mëdha të të dhënave ose për aplikime të mëdha.  

Fusha 1

Takimi i Mbretërisë

Realm është në thelb një bazë të dhënash mjaft e plotë dhe e lehtë për t’u përdorur, e cila është e orientuar për zhvilluesit dhe që punon për ndërtimin e aplikacioneve mobile. Duke përdorur atë ju mund të trajtoni të dhëna komplekse, të kryeni pyetje të avancuara ose të trajtoni objekte lidhëse brenda një grafiku. Ai punon me objekte vendase që janë caktuar në mënyrë dinamike, duke përdorur një motor të bazës së të dhënave. Kjo ofron blerjen e një API e thjeshtë, ndërsa përmirëson performancën, e cila nuk sakrifikohet për mjete ose veprime të tjera që funksionon sistemi. Performanca e tij konsiderohet optimale falë alokimit të kujtesës, motorit të ruajtjes dhe ngarkesës dembel që e bëjnë punën të qetë dhe të shpejtë. Është e konsideruar më shpejt se një ORM, më i butë dhe më i shpejtë se SQLite, baza e të dhënave më e famshme për celularët.

Nëse flasim për pajtueshmëri, Realm mund të punojë me gjuhë të ndryshme; Java, Swift dhe Objective-C, React Native dhe platforma Xamarin. Sa i përket korrigjimit të gabimeve, skedarët Realm mund të hapen me Realm Browser. Në rast se dëshironi të ndani skedarë, është e mundur ta bëni në platforma të tjera Realm dhe të përdorni të njëjtat modele të të dhënave, kështu që mënyra ose struktura e punës bëhet e njohur dhe e pajtueshme kur ekzekutoni këtë veprim.

Për lidhjen e objektit, Realm përdor një gjuhë të përparuar të kërkimit që bazohet në kriptimin AES256, kjo për integrimin e të dhënave. Kur bëhet fjalë për trajtimin e objekteve, një rrjedhë e njëanshme e të dhënave nuk është e nevojshme, pasi Realm është gjithmonë i azhurnuar për sa i përket të dhënave themelore.

Lidhur me mbështetjen, zhvilluesit mund të marrin mbështetje duke e kërkuar atë ose duke e kërkuar atë përmes kanaleve zyrtare dhe drejtpërdrejt:

Në rastin e GitHub, ky është një burim pune për zhvilluesit, në mënyrë që komuniteti i tyre të kontribuojë në një mori projektesh me një rrjedhë të fuqishme bashkëpunimi. Kështu, një komunitet me më shumë se 15 milion njerëz që punojnë nën këto kushte.  

GitHub është në gjendje të integrojë mjete të palëve të treta për menaxhimin e projekteve, në mënyrë që softueri të ndërtohet në mënyrën më të përshtatshme. Po kështu, ne jemi duke punuar për zhvillimin e Realm, në sajë të faktit se GitHub është vendi ku është ndërtuar kjo bazë e të dhënave, për shkak të kontributeve të komunitetit në projektet për këtë, të cilat fillimisht krijojnë karakteristikat përparësore për përdoruesit, duke dhënë kështu që unë të kaloj në sistemin e kontributeve.

Mbretëria 1.0

Fusha 2

Versioni Realm 1.0 është tani i disponueshëm, siç thamë në fillim. Kur Realm për herë të parë doli në këtë edicion, ai ishte i disponueshëm vetëm për zhvilluesit e Mac dhe për sistemin iOS, me një version të vetëm që ofron në Objektivin-C. Më vonë u respektua një version për Android dhe mbështetje të klasit të parë për Swift. Mbështetja fillestare për React Native dhe Xamarin është më vonë e disponueshme.

Me këtë, Realm zotëron disponueshmëria e punës për të gjitha platformat, dhe nga ana tjetër të jetë në gjendje të programojë në gjuhët kryesore për celular. E gjithë kjo, pas dy vitesh punë nga zhvilluesit e saj dhe komuniteti që i mbështet ata.  

Aktualisht Realm përdoret nga një larmi eAplikimet u përqendruan në përdorimin e sasive të mëdha të të dhënave, dhe në kompani dhe marka të njohura; Sap, Starbucks, Twitter, NBCUniversal, Alibaba, eBay, për të përmendur disa. Falë mbështetjes së mirë dhe platformës fluide që ofrohet sot për sistemet iOS dhe Android, diçka që mbulon një treg më të gjerë në ndërtimin e aplikacioneve mobile.

Tani për të përfunduar, më poshtë do t'ju japim disa lidhje me shembuj se si trajtohet baza e të dhënave në Realm për gjuhët e ndryshme të mbështetura:  


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   françeska dijo

  nuk mund ta instaloja mozilla, po përdor kali, është e re për mua, nuk përdor celular ose celular, do të kuptoj shumë më pak në anglisht

 2.   Frank Yznardi Davila Arellano dijo

  Mbretëri a është vetëm për celularët?

 3.   pedrini210 dijo

  Frank,

  Ashtu si SQLite, ju mund ta instaloni Realm në një kompjuter pa probleme.

  Sidoqoftë, rekomandohet të përdorni një menaxher tjetër të bazës së të dhënave nëse hosti juaj është një server, mos harroni se ai mund të përfitojë nga paralelizmi i procesorëve dhe lidhje më të mira me sistemin operativ. megjithëse jam gjithmonë në favor të eksperimenteve të këtij lloji! Nëse bëni testin, shpresojmë të dëgjojmë për përvojën tuaj!

 4.   pedrini210 dijo

  Françeska,

  Më duket se ka një përzierje konceptesh ...

  Realm është një Baza e të Dhënave, që është, një mekanizëm për të siguruar qëndrueshmërinë e të dhënave për aplikacionet.
  Mostrat e kodit janë ato që gjenden në dokumentacionin zyrtar, dhe ato janë mjaft teknike. Nëse nuk jeni njohur me gjuhët e lartpërmendura dhe me zhvillimin e aplikacioneve mobile, mund të jetë mjaft konfuze dhe preferohet që të gërmoni pak më thellë në këtë temë përpara se të rishikoni dokumentacionin e Realm.

  Isshtë përqendruar në pajisjet mobile, siç e përmenda në një koment të mëparshëm, në kompjuter ekzistojnë lloje të tjera të alternativave më të rekomanduara nëse doni të krijoni baza të të dhënave.

  Përshëndetje!

 5.   Nadia dijo

  Përshëndetje! Po bëj një punë praktike në Realm, pashë kudo por nuk e gjej arkitekturën e saj .. cila do të ishte? Faleminderit