BerryWM, Blackbox, BSPWM, Byobu dhe Compiz: 5 WM alternative për Linux

BerryWM, Blackbox, BSPWM, Byobu dhe Compiz: 5 WM alternative për Linux

BerryWM, Blackbox, BSPWM, Byobu dhe Compiz: 5 WM alternative për Linux

Vazhdimi i serisë sonë të botimeve në Menaxherët e Dritareve (Menaxherët e Windows - WM, në anglisht), sot ne do të vazhdojmë me tonat postimi i dyte në lidhje me WM, ku do të rishikojmë 5 tjetri prej tyre, nga lista jonë e 50 ekzistuese

Le të kujtojmë se kjo seri botimesh për WM ka për qëllim të sqarojë aspekte të rëndësishme të tyre, të tilla si, janë apo nuk janë projekte aktive, për çfarë Lloji WM janë ata, cilat janë të tyre Karakteristikat kryesore, Dhe si instalohen ato, në aspekte të tjera. Dhe sigurisht, të gjitha në spanjisht.

Menaxherët e Dritareve: Përmbajtja

Vlen të kujtohet se lista e plotë e menaxherëve të pavarur të dritareve dhe personat në ngarkim një Mjedisi i desktopit specifike, ajo gjendet në postin e mëposhtëm të lidhur:

Artikulli i lidhur:
Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Dhe në rast se doni të lexoni tonë postimi i mëparshëm i lidhur me rishikimin e 5 WM të parë, mund të klikohet tjetra lidhje.

Banner: Unë e dua Softuerin e Lirë

5 WM alternative për Linux

BerryWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Shtë një menaxher i qëndrueshëm i dritareve të vogla i shkruar në C për sistemet unix".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar më pak se 4 muaj më parë.
 • Lloj: Stacking
 • Ai kontrollohet përmes një klienti të fuqishëm të rreshtit të komandës, i cili lejon përdoruesit të kontrollojnë dritaret përmes një daemoni hotkey siç është "sxhkd" ose të zgjerojnë disa funksionalitete përmes skenareve shell.
 • Ka një kod burim të vogël, lehtësisht të optimizueshëm, plot mundësi për të ndryshuar dhe zmadhuar pamjen e dritareve, në aspekte që lidhen me kufijtë, shiritat e titullit dhe tekstin e dritares.
 • Kjo ju lejon të vendosni në mënyrë intuitive dritare të reja në hapësira të lira, dhe trajton shumë mirë pikën e desktopëve virtualë.

instalim

Për të parë hapat e instalimit me secilin lloj të proces aktivizohet kliko tjetër lidhje. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

Kuti e zeze

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Një pirun i BlackBoxWM CVS origjinal i cili organizohet në Sourceforge, ndërsa kjo mbahet e organizuar në GitHub. Për më tepër, ai përfshin të gjitha ndryshimet e bëra në depon zyrtare Blackbox CVS, si dhe arnimet e mbledhura nga pdl-linux, Debian, lista e defekteve në Blackbox dhe pirunë të tjerë nga GitHub. Ai gjithashtu përfshin pajtueshmëri të përmirësuar të EWMH / ICCCM.".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar rreth 6 muaj.
 • Lloj: Stacking
 • Dekorimet e dritareve përfshijnë kufij dhe një shirit titulli. Për më tepër, shiriti i titullit ka një ikonë dhe minimizon, maksimizon dhe mbyll butonat.
 • Shtë shkruar në C ++, ka një kod të vogël me funksione të integruara për dhënien e trupave të ngurtë, gradientëve dhe pjerrësive. Përveç kësaj, funksionon shumë shpejt, sjell menu të thjeshta dhe mbështetje për desktop të shumta.
 • Ka ikona "shkurtore" në desktop, mund të minimizojë detyrat / dritaret në një ikonë dhe përfshin mbështetje për temat dhe ngjyrat e personalizuara.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e paketa e kutisë së zezëPrandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

BSPWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"OSEn WM që përfaqëson dritaret si gjethet e një peme binare të plotë. Ai përgjigjet vetëm në ngjarjet X Windows dhe mesazhet që merr shkojnë në një fole të dedikuar. Punon së bashku me një program të quajtur "bspc" i ngarkuar me shkrimin e mesazheve në folenë e bspwm. Ndërsa bspwm nuk trajton asnjë hyrje të tastierës ose treguesit, kështu që ju duhet një program i palës së tretë (p.sh. sxhkd) për të përkthyer ngjarjet e tastierës dhe treguesit në thirrjet e bspc.".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar gati 8 ditë më parë.
 • Lloj: Dinamik
 • Funksionon nga skedarët e konfigurimit të lexueshëm dhe të konfigurueshëm lehtësisht përmes sxhkdrc dhe bspwmrc.
 • Shtë shkruar në gjuhën C dhe është licencuar nga FreeBSD. Ai mbështet protokollet RandR dhe Xinerama dhe standardet EWMH dhe ICCCM.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e paketa "bspwm"Prandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

byobu

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Një multiplekser terminali me burim të hapur dhe menaxher i dritares nën licencën GPLv3. Fillimisht u krijua për të siguruar përmirësime elegante në pjesën funksionale, të thjeshtë dhe praktike të Ekranit GNU, për shpërndarjen e serverit Ubuntu.".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar rreth 6 muaj.
 • Lloj: Bazuar në tekst
 • Ai përfshin profile të përmirësuara, shkurtore të përshtatshme të tastierës dhe shërbime të konfigurimit.
 • Punon në shumicën e shpërndarjeve Linux, BSD dhe Mac, ndërsa fAi siguron një mënyrë shumë të dobishme për të shtuar funksionalitete shtesë në dritaren standarde të terminalit.
 • Nis një menaxher dritarësh të bazuar në tekst (qoftë ekran ose tmux) që e bën të lehtë shikimin e informacionit dhe njoftimeve të statusit të sistemit brenda dy rreshtave në fund të sesionit të ekranit. Gjithashtu lejon seanca terminale me skeda të shumta, të arritshme përmes tasteve të thjeshta.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e pako «byobu»Prandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

Compiz

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"Një menaxher i përbërjes OpenGL që përdor "GLX_EXT_texture_from_pixmap" për të lidhur dritaret e nivelit të lartë të ridrejtuar me objektet e strukturës. Ka një sistem plug-in fleksibël dhe është krijuar për të funksionuar mirë në shumicën e pajisjeve grafike kompjuterike. Mund të funksionojë gjithashtu si menaxher i dritareve, për të optimizuar trajtimin e aplikacioneve desktop, duke lejuar lëvizjen ose ndryshimin e madhësisë së dritareve, ndryshimin e hapësirës së punës, ndryshimin e dritares lehtë (duke përdorur alt-tab ose diçka e tillë), midis gjëra të tjera".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar gati 9 muaj më parë.
 • Lloj: Stacking
 • Isshtë rezultat i bashkimit të të gjitha degëve të Compiz origjinal që filloi në Novell krijuar nga David Reveman, Beryl, Compiz-Fusion dhe të tjerë më parë. Compiz fillimisht filloi në Novell si një plotësues i serverit të ekranit XGL tashmë të shuar. Ndërsa Compiz-Fusion tashmë i shuar u ofrua si një shtesë e Compiz.
 • Ajo ofron menaxhim të përshpejtuar të dritareve me hardware dhe kompozimin e desktopit përmes OpenGL, duke përdorur shtigje të dhënies si AIGLX, Xgl dhe zgjidhje të drejtpërdrejta të dhënies në disa pajisje.
 • Ka një sistem të fuqishëm dhe funksional konfigurimi. Ka një ndërfaqe shtesë të fuqishme dhe fleksibile, e cila lejon mundësi zgjerimi pothuajse të pakufizuara. Përveç kësaj, ai ka një komunitet të madh zhvilluesish dhe përdoruesish që zhvillojnë, testojnë dhe përdorin shtojcat e përpunuara.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e pako compizPrandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

 

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" për këto 5 të ardhshme «Gestores de Ventanas», i pavarur nga çdo «Entorno de Escritorio», i thirrur BerryWM, Blackbox, BSPWM, Byobu dhe Compiz, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.