Blerja e ARM nga Nvidia është anuluar

Një nga lajmet që dhanë shumë për të folur në vitin 2020, fue blerjen e planifikuar të Arm nga SoftBank nga Nvidia dhe që dështoi për shkak të “sfidave të rëndësishme rregullatore”.

Shitja prej 66 miliardë dollarësh e kompanisë britanike të çipave Arm në Nvidia dështoi pasi rregullatorët në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Bashkimin Evropian ngritën shqetësime serioze mbi efektet e tij në konkurrencë në industrinë globale të gjysmëpërçuesve.

Marrëveshja nga më e madhja në industrinë e çipave do të kishte bërë që Nvidia me bazë në Kaliforni të merrte kontrollin e një kompanie që e bën teknologjinë në zemër të shumicës së pajisjeve mobile në mbarë botën.

Arm prodhon procesorët që janë në miliona telefona inteligjentë, duke përfshirë Apple iPhone dhe pajisjet Android të mundësuar nga çipat Qualcomm. Kompania numëron pothuajse të gjitha kompanitë kryesore gjysmëpërçuese midis klientëve të saj.

Dhe për të cilën një pjesë e vogël e kompanive të mëdha të teknologjisë që mbështeten në dizajnet e çipave të Armit, duke përfshirë Qualcomm dhe Microsoft, e kundërshtuan blerjen.

Marrëveshja është vënë nën një shqyrtim intensiv që kur u shpall, sepse në atë kohë Komisioni Federal i Tregtisë i Shteteve të Bashkuara ngriti një padi për të bllokuar transaksionin për arsye antitrust. Vitin e kaluar, autoritetet e konkurrencës në Mbretërinë e Bashkuar njoftuan një hetim për shitjen.

Kompanitë e teknologjisë dhe gjysmëpërçuesve ata kishin frikë se nëse Nvidia zotëronte Armin, mund të çonte përpara biznesin e tyre për klientët e tyre të cilët mund të mos kenë një alternativë ndaj teknologjisë ARM.

"Marrëveshja vertikale e propozuar do t'i jepte një prej kompanive më të mëdha të çipave kontrollin e teknologjisë kompjuterike dhe modeleve në të cilat kompanitë rivale mbështeten për të zhvilluar çipat e tyre," tha FTC në dhjetor.

SoftBank tha se depozita prej 1,250 miliardë dollarësh që mori si pjesë e marrëveshjes është e pakthyeshme dhe do të njihet si fitim në tremujorin e katërt të vitit fiskal që përfundon më 31 mars 2022. Armi ishte i pavarur deri në vitin 2016, kur u ble nga SoftBank Group për 32 miliardë dollarë.

Në Mbretërinë e BashkuarKu politikanët e shohin Armin si një pasuri strategjike kombëtare, vëmendja duhet të përqendrohet nëse një rishikim i konkurrencës në Mbretërinë e Bashkuar i marrëveshjes u zgjerua vitin e kaluar për të përfshirë konsideratat e sigurisë kombëtare.

Herman Hauser, bashkëthemeluesi i ARM-së, tha se:

“Do të ishte një fatkeqësi nëse rivali amerikan NVIDIA do të arrinte të blinte kompaninë në Mbretërinë e Bashkuar që ndihmoi në ndërtimin. »

po atë muaj, Hauser ka publikuar një letër të hapur drejtuar kryeministrit britanik, Boris Johnson, dhe postoi një peticion në internet duke kërkuar ndihmë për "Save ARM". Në një pikë të dytë të ngritur në kundërshtim me blerjen e kompanisë, Hauser tha se NVIDIA do të "shkatërronte" modelin e biznesit të ARM, i cili përfshin licencimin e modeleve të çipave për rreth 500 kompani të tjera, duke përfshirë disa që konkurrojnë drejtpërdrejt me blerësin. tha ai, duke shtuar se i ri marrëveshja do të krijojë një monopol.

Hauser ai trajtoi edhe çështjen e "neutralitetit" të ARM-së. "Të jesh në gjendje t'i shesësh të gjithëve është një nga parimet thelbësore të modelit të biznesit të ARM," tha ai. Megjithatë, njerëz të afërt me SoftBank thanë se kompania do të preferonte të listonte Arm në Nju Jork dhe t'i rezistonte presionit nacionalist. Tregjet amerikane po vendosin vlerësime më të larta për aksionet e teknologjisë, edhe pas një shitjeje të fundit.

Rene Haas, kreu i njësisë së pronësisë intelektuale, tha në një intervistë se Nuk është marrë asnjë vendim se ku do të listohet Armi ose nëse SoftBank do të vazhdojë të ketë një aksion shumicë pas listimit.

Sipas raporteve, Nvidia braktisi ndjekjen e Armit në një takim të bordit të 7 shkurtit. CEO i Nvidia, Jensen Huang shpresonte të përdorte procesorët e Arm për të forcuar rolin në rritje të kompanisë së tij në qendrat e të dhënave. Arm tha në një deklaratë se është në rrugën e duhur për të arritur nivele rekord të të ardhurave nga honoraret, të ardhurat nga licencat dhe fitimet në vitin aktual fiskal, i cili përfundon në mars.

Në dhjetor 2022, Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) ngriti padi për bllokimin e blerjes së Arm nga Nvidia, kompania e projektimit të gjysmëpërçuesve, duke thënë se marrëveshja e suksesshme do të mbyste në mënyrë të padrejtë konkurrencën:

“Marrëveshja e propozuar vertikale do t'i jepte një prej kompanive më të mëdha të çipeve kontrollin e teknologjisë kompjuterike dhe modeleve në të cilat mbështeten kompanitë rivale për të zhvilluar çipat e tyre konkurrues. Padia e FTC-së pretendon se kompania e kombinuar do të kishte mjetet dhe stimujt për të mbytur teknologjitë inovative të gjeneratës së ardhshme, duke përfshirë ato që përdoren për të operuar qendrat e të dhënave dhe sistemet e ndihmës së shoferit në makina.

Burimet thonë se kompanitë si Intel, Amazon dhe Microsoft u dhanë rregullatorëve informacion të mjaftueshëm për të ndaluar marrëveshjen. Më parë, ata argumentuan se Nvidia nuk mund të ruajë pavarësinë e ARM sepse është vetë një klient i ARM. Prandaj, potencialisht mund të bëhet edhe furnizues edhe konkurrent i të licencuarve të ARM-së.

"Ne vazhdojmë të mbështesim pikëpamjen e shprehur në detaje në dosjet tona të fundit rregullatore se ky transaksion ofron një mundësi për të përshpejtuar ARM dhe për të nxitur konkurrencën dhe inovacionin," tha Nvidia në përgjigje të kritikave.

Përveç kësaj, Kina do të kishte ndihmuar gjithashtu në bllokimin e blerjes së Arm nga Nvidia. Në kontekstin aktual të një lufte tregtare midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, rregullatorët kinezë, të shqetësuar për të parë që një teknologji kyçe të bjerë në duart e një kompanie amerikane, kanë vënë gjithashtu në pikëpyetje marrëveshjen.

Kina thuhet se është gjithnjë e më e shqetësuar se nuk kontrollon teknologjitë kryesore, veçanërisht ato që lidhen me gjysmëpërçuesit. Do të shpenzonit më shumë para duke importuar gjysmëpërçues sesa për të importuar naftë, dhe çipat ARM janë po aq të përhapur në Kinë sa edhe gjetkë.

Fuente: https://group.softbank


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.