Luaj World of Warcraft Pandaria nga Linux me Verë

Unë nuk jam dikush që aktualisht luan shumë lojëra. Disa vite më parë si çdo adoleshent, çdo lojë që kalonte nëpër duar gati e shkriu, sot nuk kam aq shumë kohë për të. Sidoqoftë ... ka një lojë në veçanti që gjithmonë më ka magjepsur, që edhe tani nuk mund ta lë mënjanë: World of Warcraft

Si të luani World of Warcraft në Linux

Detaji është se unë nuk përdor Windows, kështu që, Si të luani WoW në Linux? ...

Me Verë punon në mënyrë perfekte

Këtu do t'ju tregoj hapa të provuar (dhe shumë të thjeshtë) me të cilët mund të hapeni WoW Mist of Pandaria në Linux me Verë.

url

1. Së pari duhet të instalojmë Verë. Për këtë duhet të përdorim gjithmonë versionin më të azhurnuar.

Ata prej nesh që përdorin ArchLinux duhet të aktivizojnë repotat multilib duke mos komentuar linjat e mëposhtme në /etc/pacman.conf:

[multilib] Përfshi = /etc/pacman.d/mirrorlist

Përdoruesit e Ubuntu ose Debian, unë rekomandoj të shtoni Wine PPA:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa && sudo apt-get update

Për ta instaluar, në Arch është e thjeshtë:

sudo pacman -S wine

Në Ubuntu ose Debian, pasi të keni shtuar depon e PPA dhe të rigjeneroni indekset, do të ishte:

sudo apt-get install wine

2. Tani do të hapemi në terminal winecfg, një aplikacion grafik që na lejon të konfigurojmë detajet e Verës. Ne do ta hapim për ta kontrolluar vetëm atë në skedë Grafikë e kemi kështu:

wow-verë-opsionet

3. Në Dosje Konfiguro.wtf e vendosur në dosjen WTF të WoW si e tillë, atje ne specifikojmë rreshtin e mëposhtëm:

SET gxApi "OpenGL"

Ajo që bën kjo linjë është specifikimi i klientit që ne do të përdorim OpenGL, jo DirectX.

Në disa raste, pasi ka luajtur për orë të tëra, klienti fillon të mbetet i vonuar. Nëse kjo ju ndodh, fshini këtë rresht.

4. Gati, ne jemi gati të hapim klientin:

wow-1

Loja zgjat disa minuta. Të paktën me mua në dy kompjuterë ka qenë kështu, deri në 4 minuta vonesë në hapjen e klientit.

Fund!

Shtë e rëndësishme të mbani në mend se çdo gjë që tepron dhemb, madje edhe WoW

Të luash dhe të kalosh një kohë të mirë është mirë, por për sa kohë që nuk ndërhyn shumë në jetën tonë të përditshme, në punë hehe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   korbave dijo

  Unë kam kataklizëm WoW që kalon mbi WINE në ArchLinux, a di dikush se si të azhurnohet në Wow Mists of Pandaria?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Uff task detyrë komplekse. Më parë (siç duhet ta dini) ishte përmes një .exe që bëri punën, por sot është vërtet e rëndë. Mbishkruaj skedarët dhe as nuk e kam lexuar mirë procedurën.
   Rekomandimi im është që ju thjesht të shkarkoni mikun Pandaria, azhurnimi në fund është investimi i kohës dhe shpresoni me shumë besim se funksionon

 2.   Francisco dijo

  Epo, nuk ka asnjë mënyrë që të funksionojë për mua: po, megjithatë Cata e hap atë pa ndonjë problem.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Çfarë gabimi merrni? Çfarë distro dhe versioni të Verërave përdorni?

 3.   EVER dijo

  Lojërat me prapambetje në mënyrë të çuditshme kanë tendencë të bëjnë mjaft mirë nën verë. Likeshtë sikur e bëjnë më të lehtë për të luajtur Linux, por pa e mbështetur zyrtarisht.
  Unë jam një mijë me Starcraft, duke instaluar Battle.net zyrtar dhe kështu lojën dhe funksionon pothuajse perfekte, e vetmja gjë me pak më pak performancë.
  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Lojërat me prapambetje kanë tendencë të bëjnë mjaft mirë nën verë

   hehehe dhe prandaj ne duhet të hapim krahët, të shikojmë nga qielli dhe të falënderojmë z. Blizzard për këtë! 😀

 4.   Hirah dijo

  Në fakt është "World of Warcraft Mists of Pandaria" ose "WoW MoP" dhe jo "Master of Pandaria"

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hehe gabim i vogel. Jam mësuar të them 'panda' ose 'WoW Panda'… rrallë them emrin e plotë, prandaj gabimi

   Faleminderit, unë tashmë redaktoj.

 5.   JpDrumx dijo

  Mirë mirë. Një pyetje .. Ku mund të them Sa Wow për Linux? (Unë jam i ri në Linux, kam vetëm një javë në këtë dhe po shkon shumë mirë)

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje,
   I njëjti Windows funksionon për ju, domethënë, unë luaj të njëjtin që kam luajtur në Windows ... tani e luaj në Linux. Në Linux, kërkoni dosjen ku është instaluar WoW dhe hapni me Wine (duhet ta keni instaluar siç tregohet në tutorial) ekzekutuesin e quajtur Wow.exe ose WoW.exe

 6.   w4r3d dijo

  Hej, faleminderit që kujtove përdoruesit Fedora, Red Hat, Centos, Bla bla bla,

 7.   Ivan dijo

  Përshëndetje, e shihni, unë jam përpjekur të bëj të gjitha ato dhe shkoj në hapin e 4-të, ajo që ndodh është që kur të hap warcraft, të futem në llogari dhe të zgjedh karakterin tim, të ngarkohet, deri kur vija e fundit të jetë plotësisht e ngarkuar Marr: GABIM # 132 dhe të tjerët, Kujtesa nuk mund të lexohej dhe që të lutem më ndihmo nuk di si ta bëj