Bpytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

Bpytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

Bpytop: Një monitor elegant dhe i fuqishëm i burimeve për terminalin

Pavarësisht nëse jemi një përdorues mesatar i GNU/Linux Distros me pak ose shumë njohuri teknike në lidhje me distribucionet që kemi instaluar, ose një profesionist i këtij lloji, Administratori i serverit dhe i sistemeve (SysAdmin), Zhvillues Softuerësh (Zhvillues/DevOps) ose Specialist i Zonës së Sigurisë Kompjuterike (Hakerë/Pentesters); Diçka që zakonisht na karakterizon të gjithëve është dëshira për personalizim dhe monitorim të sistemit operativ.

Për këtë arsye, ne ndryshojmë, ndryshojmë dhe optimizojmë me frekuencë të caktuar, bazën dhe aplikimet e saj për t'i dhënë asaj një prekje unike ose origjinale dhe për të përmirësuar efikasitetin e tyre. Dhe për të matur këtë të fundit, ne zakonisht përdorni monitorët e burimeve grafike, por edhe monitorët e terminaleve. Edhe pse, shumë priren të përdorin klasiken komanda htop Për ta bërë këtë, veçanërisht për të treguar konsumin e burimeve në festimet e "Desktop Premtes", e vërteta është se ka mjete më elegante dhe më të forta si ai që do të shfaqim për herë të parë këtu sot, në From Linux, të quajtur "Bpytop".

SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux

SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux

Dhe, përpara se të filloni këtë botim aktual mbi Aplikacioni CLI i monitorimit të burimeve "Bpytop"., ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux
Artikulli i lidhur:
SysMonTask: Një Monitor i Sistemit i dobishëm dhe kompakt për GNU / Linux

Bpytop: Aplikacioni CLI i monitorimit të burimeve HW/SW

Bpytop: Aplikacioni CLI i monitorimit të burimeve HW/SW

Çfarë është Bpytop?

Sipas Zhvilluesit të saj (aristokratë) në të faqe zyrtare në GitHub, ky aplikacion Linux Terminal përshkruhet shumë shkurt si më poshtë:

Një monitor i burimeve për Linux/OSX/FreeBSD.

Një fakt i rëndësishëm për Zhvilluesin e tij është se ai është zhvilluar edhe më parë aplikime të ngjashme si BashTop y BTop. Kështu që Bpytop, do të ishte versioni i bazuar në Python të monitorit të burimeve të krijuar nga zhvilluesi i tij dhe një versioni të ndërmjetëm midis 2 të mëparshëm, domethënë më modern se BashTop, por më i vjetër se Btop (Btop++), i cili do të ishte versioni i bazuar në C++ i monitorit të burimeve dhe më i përditësuari, pra është ai që vazhdon të zhvillohet më shpejt dhe më i përditësuar.

Për më tepër, dhe si monitorues të tjerë të burimeve të ngjashme, Bpytop i tregon përdoruesit përdorimin dhe statusin e procesorit dhe bërthamave të tij, memorie RAM, disqe të instaluara dhe të ekzekutuara, ndërfaqe dhe procese (detyra) aktive të rrjetit me tel dhe pa tel, që janë duke u ekzekutuar aktualisht në sistemin operativ. Përveç kësaj Ka një personalizim shumë të bukur, funksional dhe të gjithanshëm.

Rrjedhimisht, në mesin e tyre karakteristikat më thelbësore dhe më të spikatura mund të përmendim 10 të mëposhtmet:

 1. Është krijuar për të qenë i lehtë për t'u përdorur, kështu që ofron një sistem menuje të frymëzuar nga stili i lojës.
 2. Ofron përputhshmëri të plotë me miun e kompjuterit në të gjithë ndërfaqen grafike të terminalit.
 3. Përfshin një GUI të shpejtë dhe të përgjegjshëm me zgjedhjen e procesit duke përdorur tastet Lart dhe Poshtë.
 4. Ju lejon të aktivizoni me kërkesë shfaqjen e statistikave të detajuara të procesit të zgjedhur.
 5. Ka aftësi të shkëlqyera për të filtruar proceset, mund të futen filtra të shumtë.
 6. Ju mund të dërgoni sinjale SIGTERM, SIGKILL, SIGINT në procesin e zgjedhur.
 7. Përfshin një menu për të ndryshuar të gjitha opsionet e skedarit të konfigurimit.
 8. Tregon shpejtësinë aktuale të leximit dhe shkrimit të disqeve.
 9. Shfaq një grafik të shkallëzimit automatik për përdorimin e rrjetit.
 10. Ofron kalim të lehtë midis opsioneve të renditjes.

Bpytop

instalim

Instalimi i tij është vërtet i thjeshtë dhe i shpejtë pothuajse në të gjitha Distrot kryesore të Nënës, siç mund të shihet drejtpërdrejt në vijim lidhje. Për shembull, në rastin e Debian GNU/Linux, është versioni më i fundit i qëndrueshëm (1.0.68) nga më shumë se 2 vjet më parë, për instalim përmes depove duke përdorur rendin e thjeshtë të komandës vijuese:

Bpytop

sudo apt install bpytop

Dhe pas instalimit, mjafton ekzekutoni komandën bpytop për të shijuar këtë aplikacion të mrekullueshëm CLI, i cili është zhvilluar kryesisht në Python, siç tregohet në pamjen e mëposhtme të ekranit:

Pamja e ekranit 1

Btop++

Ndërsa, nëse dëshironi të përdorni versioni më i fundit i Btop++, i cili në rastin e Debian GNU/Linux është aktualisht i disponueshëm versioni më i fundit i qëndrueshëm (1.2.13) pothuajse një vit më parë, për instalim përmes depove duke përdorur rendin e thjeshtë të komandës vijuese:

sudo apt install btop

Dhe pas instalimit, mjafton ekzekutoni komandën btop për të shijuar këtë aplikacion të mrekullueshëm CLI që është shumë më i përditësuar se Bpytop, por i zhvilluar kryesisht në C++, siç tregohet në pamjen e mëposhtme të ekranit:

Ekzekutoni komandën btop

mjet i monitorimit të sistemit
Artikulli i lidhur:
Monitorix: Një mjet i lehtë për monitorimin e sistemit

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, qoftë për një motivim të thjeshtë kozmetik dhe personalizimi për Desktopin tonë GNU/Linux apo për një të vërtetë dhe të nevojshme monitorimi i funksionimit dhe performancës e kompjuterëve tanë, mjetet aktuale të monitorimit të burimeve «Bpytop» dhe Btop, janë shumë më tërheqës, më të plotë dhe më të gjithanshëm sesa thjesht përdorimi i komandës "htop". Prandaj, është një aplikacion CLI që ia vlen të provohet dhe përdoret në Distrot tona të shkëlqyera GNU/Linux.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.