Bullet, CronShot dhe Cyclops: Yahoo Open Source - Pjesa 2

Bullet, CronShot dhe Cyclops: Yahoo Open Source - Pjesa 2

Bullet, CronShot dhe Cyclops: Yahoo Open Source - Pjesa 2

Me këtë pjesa e dytë nga seria e artikujve në "Yahoo Open Source" Ne do të vazhdojmë eksplorimin tonë të katalogut të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de «Yahoo! Inc. ».

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft) dhe të tjera si: "Alibaba, Baidu, Huawei, Netflix, Samsung, Tencent, Xiaomi, Yahoo dhe Yandex".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Dhe në pjesa e parë të këtij seriali rreth "Yahoo Open Source":

Artikulli i lidhur:
YOS-P1: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Yahoo Open - Pjesa 1

YOS-P1: Yahoo Open Source - Pjesa 1

YOS-P2: Yahoo Open Source - Pjesa 2

Aplikimet e Yahoo Burim i Hapur

Para fillimit, vlen të përmendet se përveç, faqja zyrtare e Burim i Hapur Yahoo (YOS), gjithashtu mund të gjeni shumë projekte të tjera të hapura të kësaj kompanie në faqen e saj zyrtare në GitHub dhe faqet e internetit të Burim i Mrekullueshëm i Hapur y Agjenda me burim të hapur.

YOS-P2: Yahoo Open Source - Pjesa 2

Nga kjo listë e projekteve të përmendura në "Yahoo Open Source" ne do të vazhdojmë me ato që gjenden në su Indeksi i projekteve, të cilat janë Aplikacionet e mëposhtme:

Plumb

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në internet, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

“Bullet është një motor i pyetjes së rrjedhës që mund të lidhet me çdo rrjedhë të veçantë të të dhënave duke përdorur një kornizë të përpunimit të rrjedhës siç janë Apache Storm, Spark ose Flink. Kjo ju lejon të ekzekutoni pyetje në këtë rrjedhë të të dhënave, duke përfshirë pyetje të vështira si Count Distincts, Top K, etj. "

Përveç kësaj, në mesin e saj Karakteristikat kryesore përmenden si më poshtë:

 • Ka një motor kërkimi efikas në kohë reale për flukse shumë të mëdha të të dhënave.
 • Vjen pa një shtresë këmbënguljeje.
 • Lightshtë e lehtë, e lirë dhe e shpejtë.
 • Multishtë shumë-qiramarrës.
 • Connectshtë i lidhur me çdo burim të dhënash.
 • Ofron një ndërfaqe përdoruesi dhe një shërbim ueb.
 • Ju lejon të filtroni të dhënat e papërpunuara ose t'i shtoni ato.
 • Mund të funksionojë në Storm ose Spark Streaming.

Shënim: Informacione më plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer, mund të gjenden direkt në vijim lidhje zyrtare në GitHub.

CronShot

Shkurtimisht, përshkruhet si më poshtë:

"Isshtë një modul nyje për programimin, marrjen, ndryshimin dhe ruajtjen e pamjeve nga faqet e internetit."

Dhe në thelb është mësuar të:

 • Bëni pamje nga ekrani duke përdorur Phantom JS.
 • Programoni pamjet e ekranit.
 • Lejoni që më shumë se një punë cron në ekran të ekzekutohet paralelisht.

Shënim: Informacione më plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer, mund të gjenden direkt në vijim lidhje zyrtare në GitHub.

Ciklopi

Shkurtimisht, juaji faqe zyrtare në internet, përshkruan sa vijon në lidhje me të:

"Një platformë e përparuar por e lehtë për t'u përdorur për të shkruar aplikacione funksionale në Java 8."

Dhe më gjerësisht, shtoni sa vijon:

“Shtë një platformë e plotë reaktive funksionale për Java 8. Ku funksionalja plotëson reaktiven në një mënyrë të shkëlqyeshme. Përveç kësaj, ai siguron rrjedhë të përparuar multi-threaded dhe sekuenciale, struktura funksionale të kontrollit, dhe një sërë zgjerimesh ose ndërfaqe koleksioni, të cilat janë me të vërtetë të fuqishme pasi shtyjnë të dhënat në rryma të fuqishme që trajtojnë gabimet dhe funksionojnë asinkronisht ose paralelisht. Përveç kësaj, lehtësisht mundëson zhvillimin e aplikacioneve të fuqishme, të shkallëzueshme dhe të besueshme me lloje të përputhshme me JDK.

Shënim: Informacione më plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer, mund të gjenden direkt në vijim lidhje zyrtare në GitHub.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në këtë eksplorim të dytë të «Yahoo Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Yahoo! Inc.».

Gjithashtu, bëjeni atë shumë të dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.