Maqetta, alternativa e burimit të IBM për Silverlight dhe Flash

maket është një Redaktor i WYSIWYG, (Çfarë Shikoni është Ajo që Merrni, "ajo që shihni është ajo që merrni"), nga burim i hapur, me karakteristika si tërheqja dhe lëshimi te krijoni ndërfaqe përdoruesi HTML5, si desktop ashtu edhe pajisje mobile.

Ndërfaqja e vet Maqetta është e shkruar në HTML 5 dhe ekzekutohet nga shfletuesi pa pasur nevojë për shtojca. Mund të shkarkohet dhe instalohet në serverat personalë ose të përdoret në internet në faqen e vet të internetit.


Maqetta u zhvillua nga IBM, dhe iu prezantua publikut gjatë konferencës IBM Impact 2011. Projekti më pas u dhurua nga IBM për Dojo Foundation si një projekt softuer falas dhe me burim të hapur.

Redaktori u krijua në përgjigje të një nevoje të perceptuar për një mjet zhvillimi HTML5 të krahasueshëm me ato të disponueshëm për Adobe Flash dhe Microsoft Silverlight.

Maqetta është plotësisht funksionale në shfletuesit e gjeneratës së fundit që mbështesin HTML5 dhe sisteme të bazuara në lëvizshmëri si iPhone, Android, Windows Phone 7 dhe BlackBerry. Mjeti që IBM ka prezantuar është falas për zhvilluesit në gjendjen e tij aktuale të Paraqitjes.

Aplikacioni mund të testohet në faqen tuaj në dy mënyra, ose në një seancë të përkohshme pa regjistrim, e cila humbet atë që kemi bërë kur e mbyllim, ose me regjistrim, në këtë rast puna ruhet për seancat e mëvonshme.

Kur të përfundojë përfundimisht, Maqetta (shqiptimi i të cilit është si në gjuhën spanjolle "mock-up"), do të organizohet në portalin Fondacioni Dojo dhe i disponueshëm falas. Versioni aktual i Pamjes paraprake, i disponueshëm nga 10 Prilli, mund të shkarkohet direkt në një skedar të kompresuar prej 33 MB në formatin "zip".

Uebfaqja zyrtare | maket


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Azur_Vrima e Zeze dijo

  Alternativë shumë e mirë hë ... shpresoj të ketë një të ardhme

 2.   Guxim dijo

  Duket interesante, por nëse duhet të filloj programimin ...

bool (e vërtetë)