Burimi i Hapur që do të ndiqet në 2012, sipas PC World


Ky vit që po mbaron nuk ishte pa polemikë; ato të Ubuntu, të cilat për mendimin tim ishin frymëzuar nga e vjetra Hapi tjeter de Punë, ata lëshuan predhën e tyre të quajtur Unitet të cilin disa e urrejnë dhe të tjerët e duan; GNOME Ai gjithashtu ndryshoi paradigmat me të vetat, gjë që shkaktoi disa refuzime dhe Clement lefebvre dhe ekipi i tij gjithashtu krijoi debate ndezëse dhe pasionante mbi "Afera Banshee".

A do të jetë viti i ardhshëm po aq i trazuar sa ky?

Sidoqoftë nuk e dyshojmë Joab Xhekson, redaktor dhe specialist i PC World, na jep udhëzimin në artikullin e tij Pesë teknologji me burim të hapur për 2012 nga ato që ai beson se do të jenë ngjarjet që disi do të marrin titujt vitin e ardhshëm

Le të shohim.

 1. nginx: Nga Jackson fakti që kjo kompani operon me kapital privat nuk do të parandalojë hapjen e softuerit të saj. nginx është pozicionuar në tregun e serverëve në konkurrencë të hapur kundër kolosëve Apache y microsoft dhe vende si Facebook, Zappos, Groupon, Hulu, Dropbox y WordPress drejtuar nën tutelën e tij. nginx mori një financim të fortë prej 3 dollarë amerikanë vitin e kaluar, megjithatë këtë herë një injeksion financiar shumë më i fortë pritet të përfitojë nga rritja e llogaritjes në re dhe tregu në zhvillim për shërbimet e përbashkëta.
 2. OpenStack: Që nga fillimi i tij në korrik 2010, OpenStack shpejt fitoi një mbështetje të madhe nga kompanitë e interesuara në hapësirën e llogaritjes në re, të tilla si Hewlett-Packard, Në judjalosh Luginë. “Ne nuk po flasim për - OpenStack për të ekzekutuar një re prej 100 serverësh ose mijëra prej tyre, por dhjetëra mijëra servera. Opsione të tjera nuk po e marrin parasysh atë vëllim », dijo Jonathan Bryce, President i Kompanisë.
 3. Djeg: Vëzhguesit parashikojnë që ju të depërtoni në vend në rrjetet sociale pasi që nevojat e tyre janë thelbësisht të ndryshme nga llojet e tjera të vendeve të punës, dhe ju do të përfitonit nga një bazë të dhënash sipas nevojave tuaja, nën premisën që nuk mund të jeni një shërbim përkatës hapësirë ​​pa qenë në gjendje të shkallëzohet në dimensionet planetare.
 4. Linux Mint: Krijuar posaçërisht për njerëzit që thjesht duan një sistem operativ desktop dhe nuk duan të mësojnë më shumë se si funksionon Linux. Kjo qasje në dukje e thjeshtë është çelësi për t'ju lejuar të instaloni, ekzekutoni softuerin dhe të mbani edhe më fillestarin. Linux Mint thekson lehtësinë e tyre të përdorimit edhe me koston e mos përdorimit të veçorive të reja derisa të mos jenë provuar të besueshme. 2012 do të jetë padyshim një rritje më shumë vetëm për sistemin operativ nëse vazhdon respektimin rigoroz të përdorshmërisë.
 5. gluster: Pasi u përvetësua nga Red Hat Tetorin e kaluar pyetja e madhe ështëRed Hat do të jetë në gjendje të revolucionarizojë botën e programeve ruajtës në të njëjtën mënyrë që revolucionarizoi tregun për sistemet operative të bazuara në Unix? Shumë besojnë se është dhe se për ta arritur atë, ajo planifikon të zbatojë metodën e përdorur për të dominuar tregun e sistemeve operative. Linux.

Gjithsesi, monedha është në ajër dhe ne do të shohim vitin e ardhshëm se sa mirë është zhvilluar Joab Xhekson virtytet e tij si një piton, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav <° Linux dijo

  Unë mendoj se PCWorld harroi dikë shumë të rëndësishëm: Android

  1.    Tina Toledo dijo

   Rightshtë e drejtë, nga këndvështrimi im dy gjëra më befasojnë: kjo android është lënë jashtë bojës dhe tjetra është se Linux Mint paraqiten në atë listë ... dhe për rekord unë jam përdorues i linux mit.

   1.    elav <° Linux dijo

    Epo, nëse flasim për Linux Mint si një projekt, nuk mendoj se është keq që është në listë, veçanërisht nëse marrim parasysh që mund të bëhet shpërndarja më e përdorur e Linux (edhe pse në fund është akoma Ubuntu) .

 2.   Guxim dijo

  Ubuntu, të cilët për mendimin tim ishin të frymëzuar nga NeXTSTEP i vjetër i Jobs, filluan guaskën e tyre të quajtur Uniteti

  Për fat të mirë, nuk jam i vetmi që e mendoj më atë

 3.   pandev92 dijo

  Kopjimi nuk është i keq, në fakt pothuajse të gjithë programet e kopjimit * janë të frymëzuar * nga të tjerët.
  Për pjesën tjetër unë isha duke pritur meego, për të pritur tizen është thënë

  1.    Guxim dijo

   Oneshtë një gjë të frymëzohesh dhe krejt tjetër të kopjosh hapur

   1.    pandev92 dijo

    Epo, të gjithë shfletuesit janë kopjuar në mënyrë të qartë xD