Microsoft Edge, më i hapur me RemoteEdge

Siç e dinë tashmë disa nga ju, Microsoft lëshoi ​​versionin e tij të fundit të sistemit operativ më pak se një vit më parë, dhe midis shumë përmirësimesh, ka një veçanti që tërhoqi vëmendjen tonë: zëvendësimi i shfletuesit tuaj të paracaktuar. 

Dritaret 10, ju keni lënë pas shfletuesin tuaj të parazgjedhur të uebit. UneInternet Explorer Obshtë vjetëruar dhe një epokë e re fillon me një shfletues të ri. Microsoft Edge, logoja e të cilit është shumë e ngjashme me atë të paraardhësit të tij, është shfletuesi i ri i lëshuar ekskluzivisht për versionin e sistemit operativ Windows 10, dhe përfaqësonte një përmirësim thelbësor në shfletuesin e parazgjedhur të Windows.

Internet Explorer - Microsoft Edge

Buzë, i cili fillimisht njihej si Spartan, ishte krijuar për të qenë një shfletues i lehtë, me një motor pasqyrimi EdgeHTML y Chakra, të dy burim të hapur. Në kohën e fillimit të tij, ai kishte një performancë shumë më të lartë në JavaScript sesa ajo e marrë me InternetExplorer 11, përveç marrjes së një performance të krahasueshme me atë të marrë nga Google Chrome 41 dhe Mozilla Firefox 37. Edge, me versionin e tij të fundit të qëndrueshëm të lëshuar të fundit Nëntori, konkurron me versionet e fundit të shfletuesve të tjerë në treg.

ME

Kufizimi kryesor i Edge, krahasuar me shfletuesit e tjerë, është se është krijuar për të funksionuar vetëm në Windows 10.

RemoteEdge

Sidoqoftë, dhe për t'i dhënë më shumë kuptim këtij publikimi, Microsoft thjesht na befasoi me një njoftim të ri. Microsoft Edge mund të përdoret në sisteme të tjera operative. Pra, Edge tani është i mundur në sistemet Linux dhe MacOS.

MikroEdge

Kjo është për shkak të RemoteEdge, një shërbim i Microsoft i bazuar në Azure, i cili lejon kanë qasje virtuale në Edge dhe punojnë në një shfletues tjetër. Ai punon nën HTML5, kështu që është i pajtueshëm me shumicën e shfletuesve aktualë, të tillë si Google Chrome.

Ndoshta ideja e përdorimit të këtij shfletuesi në një sistem tjetër operativ nuk duket e rëndësishme ose në një mënyrë të caktuar e dobishme për ju. Sidoqoftë, ekziston një arsye bindëse që e bën këtë njoftim të rëndësishëm: zhvilluesit.

Me aplikacionin RemoteEdge, tani mund të zhvilloni mjete dhe shtesa të përputhshme me Edge edhe pa ekzekutuar Windows. Me këtë strategji, Microsoft kërkon të arrijë sa më shumë zhvillues dhe të rrisë interesin për përdorimin e shfletuesit të saj të ri.

Nisja e RemoteEdge pritet të bëhet më vonë këtë muaj.

Megjithëse Microsoft konfirmoi se përdorimi i Edge do të jetë ekskluziv për Windows 10 dhe se nuk planifikon të lëshojë një version vendas për sistemet Linux dhe Windows të shfletuesit, është çështje kohe të dimë se me çfarë lajmi do të na sjellë Microsoft qëndrimi i saj çdo herë më i lirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tr dijo

  Ata fillojnë të na fyejnë dhe të na respektojnë me këto postime dhe më pas ata kërkojnë që t'i respektojnë ata.
  çfarë infomercial mosrespektimi

  1.    Gonzalo martinez dijo

   Nëse punoni si një programues uebi, është një fakt që faqja juaj do të duhet të punojë në Edge / Internet Explorer.

   Punëdhënësit nuk kujdesen për besimet tuaja. Nëse ai ju pyet "ta bëni atë të funksionojë në IE sepse 70% e tregut që unë synoj e përdor atë" ju keni dy mundësi, ose e bëni, sepse është puna juaj, ose i ekspozoni pikëpamjet tuaja fondamentaliste për të ungjillizuar softuerin e lirë, dhe kur me gjithë pasionin tuaj të mbaroni duke biseduar me të për 4 orë në lidhje me avantazhet dhe disavantazhet dhe se si perandoria është e keqe, ai do të përfundojë duke thënë "Epo, në zyrën e personelit, ju jeni pushuar nga puna, unë do të gjej dikë që bën atë që më duhet ".

 2.   Ing Jose Albert dijo

  I dashur, nuk e shoh sa i parespektueshëm artikulli ndaj publikut të dashur për softuerin e lirë. Informacioni nuk është kurrë diçka mosrespektuese, pasi vetë informacioni është vetëm ai informacion. Komuniteti i Software-it të Lirë gjithmonë, si çdo lëvizje intelektuale, ateiste, fetare, teknologjike, politike, shoqërore ose kulturore ka nuancat e saj njerëzore. Dhe në këtë rast, ai teknologjik, ne gjithashtu kemi talebanët tanë, besimtarë mesatarë, besimtarë jo aq besimtarë dhe besimtarë të rremë. Gjithsesi, pa qenë mosrespektues ndaj jush, unë mbështes politikën e blog-ut për t'i dhënë hapësirë ​​hapjes së artikujve që ekspozojnë hapat e pasigurt dhe misteriozë të Microsoft-it drejt Software-it të Lirë, pasi armiku atje duhet të shikohet dhe shikohet nga afër, gjë që unë mendoj se është qëllimi i Autorit të këtij artikulli!

  Artikull i mirë, informues, Gerak. Pa e hequr pretendimin e drejtë të Tr.

  1.    HO2Gi dijo

   Edhe kur e krahasojnë Talibanizmin me adhuruesit e softuerit të lirë, sepse ekziston një ndryshim, njëri është fanatik dhe tjetri ju vret, është mosrespekt dhe i vrazhdë, duke i quajtur Taliban nuk është i saktë, përndryshe një postim mund të mos pëlqehet ose jo. Lajmet janë lajme, periudha.

   1.    HO2Gi dijo

    Kur është kur XD

 3.   Alberto dijo

  Vlerësime të mira.

  Unë nuk shoh asgjë mosrespektuese për këtë, por mirë, të gjithë janë të lirë të shprehin mendimin e tyre. Duke ndryshuar temën dhe për t'i dhënë më shumë rëndësi sa më sipër, kam lexuar shumë lajme në lidhje me Microsoft dhe "qasjen e tij ndaj softuerit të lirë". Më duket se diçka ka mëngë dhe po zbaton thënien e vjetër dhe të mirënjohur "Nëse nuk mund ta mundësh armikun tënd, bashkohu me të." Bëni kujdes me këta zotërinj.

 4.   kako222 dijo

  Vëlla burrë.

  Ju përgëzoj për një postim të shkëlqyeshëm, e keni shkruar shumë mirë dhe keni dalë përpara muylinux.

  Rreth Microsoft-it, më tremb se po aplikon një version modern të "Dokumenteve të Halloween", ata përfitojnë nga burimet e softuerit të lirë, pastaj e modifikojnë atë në mënyrë që të mos jetë në përputhje me këtë dhe më pas në tregun me shumicë duke thënë se është një produkt "inovativ" .për ta.

  Unë u jap atyre përfitimin e dyshimit, por, për momentin, nuk shoh ndonjë kontribut nga ata.

  Vëlla i them lamtumirë

  Kujdesu

  1.    HO2Gi dijo

   Ata po kërkojnë vetëm shfletuesin e tyre për të avancuar dhe kapur rastësisht më shumë treg në servera, Azure është biznesi i tyre aktual prandaj ata do të vendosin mjetet e tyre për të tërhequr më shumë përdorues.

 5.   Android i vogël dijo

  Gjithmonë kam thënë që sa më shumë mundësi të jenë, aq më mirë, dhe në këtë rast është më e përqendruar në zhvilluesit, sepse personi i bashkuar që shfleton internetin mund të përdor shfletuesin e faqes Microsoft Edge vetëm nëse kanë të instaluar Windows 10, nëse jo, ata kanë vetëm përdorim firefox, opera ose krom.

  Unë jam akoma i kënaqur me Firefox dhe Opera, i cili gjithashtu është i bazuar në krom tashmë.

  Gjithsesi është një mundësi e mirë për të provuar avantazhin.

 6.   pa emër dijo

  në punë është diçka tjetër ... për ata që kritikojnë shfletuesin, distro etj ... ata e dinë se në punë ka rëndësi vetëm që ju të kryeni detyrat tuaja. Shefit tuaj nuk i intereson nëse përdorni krom ose firefox, ose gentoo ose ubuntu. Ndaloni së qeni një vezë kaq e fryrë.