Caktoni përparësi komandave të ekzekutuara nga terminali

A keni ëndërruar ndonjëherë të ekzekutoni një komandë nga terminali, kufizuese Shuma e burimet e alokuara në atë komandë?

Epo, zgjidhja e paraqitur këtu mund t'ju ndihmojë të vazhdoni të punoni normalisht edhe momente pas ekzekutimit të punëve që zakonisht janë "shumë të rënda" për ju. hardware dhe ato në përgjithësi "varin" sistemin.

Procesori (CPU)

Komanda e bukur lejon modifikimin e përparësisë së një procesi mbi pjesën tjetër brenda sistemit.

Kerneli Linux është përgjegjës për planifikimin dhe caktimin e kohës së CPU-së për secilin nga proceset që ekzekutohen në sistem. Diapazoni i caktuar i caktimit të përparësive është -20 deri në 20, me -20 që është përparësia më e lartë dhe 20 është më e ulta.

Falë bukurisë, ne mund të sigurojmë që në kohën e përdorimit të lartë të CPU-së, proceset e duhura marrin% më të lartë të tij.

Sintaksa për komandën e bukur është si më poshtë:

bukur -n KOMANDONI

Pra, nëse do të donim të drejtonim një proces me përparësi 10 do të bënim sa vijon:

nice -n10 / usr / bin / convert file.gif file.jpg

Hard disk

Ngjashëm me bukur është jonica, me ndryshimin që kjo e fundit kufizon hyrjen në hard drive.

Një shembull i përdorimit të tij do të ishte si më poshtë:

ionice -c2 -n7 / usr / bin / convert file.gif file.jpg

-c2 është "përpjekja më e mirë", dhe -n7 është përparësia më e ulët brenda "përpjekjes më të mirë". Kështu, kjo komandë do të ketë një përparësi më të ulët brenda radhës I / O (hyrje / dalje) sesa pjesa tjetër e detyrave të ekzekutimit.

ionice -c3 / usr / bin / convert file.gif file.jpg

-c3 (nuk ka nevojë për të sqaruar një nivel përparësie) do të thotë "vetëm joaktiv". Punët me -c3 të caktuara për ta do të funksionojnë vetëm kur disku është i papunë, që do të thotë se aktiviteti nuk do të ketë ndikim në ekzekutimin e pjesës tjetër të detyrave, por do të duhet shumë më shumë kohë për t'u ekzekutuar vetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel pedroza dijo

  Më duhet të përmend komandën renice, e cila përdoret për të modifikuar përparësinë e proceseve që tashmë po ekzekutohen

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Interesante! Faleminderit për kontributin!
  Gëzuar! Paul.

 3.   vinsuk dijo

  Dhe si bëhet kjo në fitore? d8-B