carbonOS 2022.2 tashmë është lëshuar dhe përfshin Linux 5.19, Gnome 43 dhe më shumë

Karbon OS Linux Shpërndarja

carbonOS është projektuar të jetë minimal dhe intuitiv

Pas gati gjashtë muajsh nga publikimi i mëparshëm, u publikua përditësimi i ri i shpërndarjes linux «carbonOS 2022.2». i cili përfshin një numër të madh përditësimesh të paketave, ndër të cilat përfshirja e kernelit më të fundit 5.19, stack grafike Mesa 22, glibc 2.36 dhe rregullime të ndryshme sigurie, si dhe përditësimi për GNOME 43.

Për ata që nuk janë në dijeni të carbonOS mund t'ju them se kjo është një shpërndarje e bazuar në modelin e projektimit të sistemit atomik, ku mjedisi bazë shpërndahet si një e tërë e vetme, jo e ndarë në paketa të veçanta. Aplikacionet shtesë janë instaluar në formatin Flatpak dhe ekzekutohen në kontejnerë të izoluar.

Përmbajtja e sistemit themelor montohet vetëm për lexim për të mbrojtur kundër modifikimits në rast kompromisi. Mund të shkruajë në ndarjen /usr/local. Btrfs përdoret si një sistem skedarësh me kompresimin e të dhënave të ruajtura të aktivizuar dhe fotografitë e çastit përdoren në mënyrë aktive.

Procesi i përditësimit të sistemit reduktohet në ngarkimin e një imazhi të ri të sistemit në sfond dhe kaloni në të pas rindezjes. Në të njëjtën kohë, imazhi i vjetër i sistemit ruhet dhe nëse dëshiron ose lindin probleme, përdoruesi mund të kthehet në versionin e mëparshëm në çdo kohë. Gjatë zhvillimit të kompletit të shpërndarjes, materialet e mjedisit të sistemit grumbullohen duke përdorur paketën e veglave OSTree (imazhi është ndërtuar nga një depo e ngjashme me Git) dhe sistemin e ndërtimit BuildStream, pa përdorur paketa nga shpërndarjet e tjera.

Risitë kryesore të carbonOS 2022.2

Në këtë version të ri të shpërndarjes që është paraqitur, siç u përmend në fillim, a të risive kryesore që paraqitet është përfshirja e përditësimeve të komponentëve kryesorë të shpërndarjes, ndër të cilët mund të gjejmë dhel kernel 5.19, Tabela 22 dhe glibc 2.36, plus guaska e përdoruesit është e sinkronizuar me GNOME 43

Një tjetër risi e paraqitur nga carbonOS 2022.2 është konfigurimi i kernelit të ripunuar, duke përfshirë shoferët e humbur, plus shtoi mbështetje të përmirësuar për sistemet me procesorë Intel të cilat janë të aktivizuara për përditësime firmware dhe Thermald përdoret për kontrollin e temperaturës.

Përveç kësaj, përmendet gjithashtu se burimet e sistemit janë unifikuar dhe se për të thjeshtuar korrigjimin, skedarët e debuginfo ngarkohen sipas nevojës.

Nga ana tjetër, nxjerr në pah edhe mbështetje e zbatuar pjesërisht për vërtetimin e gjurmëve të gishtërinjve, mbështetje për sisteme me GPU të shumta dhe mbështetje për kartat grafike NVIDIA.

Përmendet gjithashtu se nga përbërja kryesore u zgjodh një modul boot, i krijuar për të ndërtuar një komplet shpërndarës, i cili tani mund të përdoret veçmas nga carbonOS për të ndërtuar projekte të tjera.

Më në fund zhvilluesit Ata përmendin se nëse ndodh gabimi Gabim "Instalimi dështoi" gjatë instalimit: Në fund të instalimit të sistemit operativ, mund të shihni një gabim "Instalimi dështoi". Kjo është një çështje e njohur dhe instalimi ishte i suksesshëm, por përmendet se ju mund ta injoroni atë gabim dhe të rindizni.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni carbonOS 2022.2

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë këtë shpërndarje, ata duhet ta dinë se për të instaluar shpërndarjen ofrohet një instalues ​​grafik dhe ndërfaqe për konfigurimin fillestar të sistemit. Aplikacionet e instaluara nga përdoruesi janë të izoluara nga njëri-tjetri në kontejnerë.

Përveç instalimit të paketave Flatpak, shpërndarja ju lejon gjithashtu të përdorni paketën e veglave nsbox për të krijuar kontejnerë të personalizuar, të cilët gjithashtu mund të presin mjedise tradicionale të shpërndarjes si Arch Linux dhe Debian. Ai gjithashtu ofron mbështetje për paketën e veglave të podman, i cili siguron përputhshmëri me kontejnerët Docker. Shpërndarja zbaton një mekanizëm të centralizuar të menaxhimit të lejeve bazuar në Polkit: sudo nuk mbështetet dhe mënyra e vetme për të ekzekutuar komandat si rrënjë është me pkexec.

Projekti zhvillon mjedisin e tij të përdoruesit GDE (Mjedisi i Desktopit Graphite) bazuar në GNOME. Ndër ndryshimet nga GNOME: ekrani i përmirësuar i hyrjes, konfiguruesi, treguesit e volumit dhe shkëlqimit, paneli dhe Graphite Shell. Në versionin tjetër, ne synojmë të heqim dorë nga mirëmbajtja e guaskës sonë në favor të GNOME Shell-it të rregullt dhe të kalojmë në promovimin e përmirësimeve të zhvilluara nga projekti në përbërjen kryesore të GNOME.

Madhësia e imazhit të instalimit është 2 GB dhe ata mund ta marrin imazhin nga lidhja e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.