CentOS 8.3 tashmë është lëshuar dhe themeluesi i CentOS filloi zhvillimin e Rocky Linux

Nisja e versioni i ri i CentOS 8.3 (2011)arrin duke përfshirë ndryshime nga Red Hat Enterprise Linux 8.3 dhe paralelisht themeluesi i CentOS, Gregory Kurtzer, njoftoi se ai tashmë është duke punuar në zhvillimin e një shpërndarje e re me bazë RHEL, e cila është emëruar Linux i shkathët.

Versioni i ri i CentOS 2011 është plotësisht në përputhje me RHEL 8.3, ndryshimet e bëra në pako, si rregull, vijnë deri tek ribrandimi dhe zëvendësimi i modelit artistik.

Rreth CentOS 8.3 (2011)

Përveç veçorive të reja të prezantuara në RHEL 8.3, përmbajtja 34 paketa janë ndryshuar në CentOS 2011, duke përfshirë anaconda, dhcp, firefox, grub2, httpd, kernel, PackageKit dhe yum.

Ndryshimet në pako janë zakonisht të kufizuara në ribrandim dhe zëvendësimi i materialit grafik. Paketat specifike për RHEL të tilla si redhat- *, insights-klient dhe migrimi i menaxherit të abonimit * janë hequr.

Në procesin e ndarjes së botimit shpërndarje e azhurnuar vazhdimisht CentOS Stream nga CentOS Linux, një paketë lansimi u formua në shtator sistem i veçantë për CentOS Stream, qgjë që bëri të mundur ndarjen e formacionit të lartësisë.

Duke vazhduar me këtë punë, për të thjeshtuar migrimin nga CentOS Linux në CentOS Stream, u bënë ndryshime në skedarin e depozitës dhe identifikuesit e depozitës u ndryshuan.

Ndryshimet në depo janë përqendruar kryesisht në unifikimin dhe ngushtimin e emrave të depove (për shembull, emri "AppStream" është ndryshuar në "appstream").

Për të kaluar në CentOS Stream, tani mjafton të ndryshoni emrat e disa skedarëve në direktorinë /etc/yum.repos.d, të azhurnoni repoid dhe të korrigjoni përdorimin e flamujve "–enablerepo" dhe "–disablerepo" në skenaret tuaja.

Ndërsa, nga ana e problemeve të njohura:

 • Kur instaloni në VirtualBox, zgjidhni mënyrën "Server me GUI" dhe përdorni
 • Kutia Virtual jo më herët se 6.1, 6.0.14 ose 5.2.34;
 • RHEL 8 ndërpreu mbështetjen për disa pajisje hardware që mund të jenë akoma të rëndësishme. Zgjidhja mund të jetë përdorimi i bërthamës centosplus dhe imazheve izo të përgatitura nga projekti ELRepo me drejtues shtesë;
 • Procedura automatike për shtimin e AppStream-Repo nuk funksionon kur përdorni boot.iso dhe instaloni mbi NFS;
  PackageKit nuk mund të përcaktojë ndryshoret lokale DNF / YUM

Merrni CentOS 8.3

Imazhet e CentOS 2011 janë përgatitur në imazhe netboot 8GB DVD dhe 605MB për arkitekturat x86_64, Aarch64 (ARM64) dhe ppc64le.

Paketat SRPMS nga të cilat janë ndërtuar binaret dhe debuginfo janë në dispozicion në vault.centos.org.

Themeluesi i CentOS filloi zhvillimin e një ndërtese të re RHEL

Nga ana tjetër, pothuajse paralele me fillimin e CentOS 8.3, themeluesi i shpërndarjes, Gregory Kurtzer, njoftoi se për shkak të diskutimeve mbi Transformimin e Red Hat të Platformës së Qëndrueshme CentOS në një Shpërndarje të Testit të Vazhdueshëm i "CentOS Stream" njoftoi synimin e tij për të krijuar një rindërtim të ri të RHEL dhe ftoi zhvilluesit e tjerë të bashkohen me këtë nismë.

Po mendoj të krijoj një rindërtim tjetër të RHEL dhe madje mund të punësoj disa njerëz për këtë përpjekje. Nëse jeni të interesuar të ndihmoni, bashkohuni në HPCng slack (lidhja në faqen e internetit të hpcng.org).

Greg
(themeluesi origjinal i CentOS)

Për të kryer zhvillimin e shpërndarjes së re, Gregory regjistroi domenin rockylinux.org dhe krijoi një depo në GitHub.

Projekti është ende në fazën e planifikimit dhe formimin e një ekipi zhvillimi. Pretendohet se Linux Rocky do të vazhdojë traditën e CentOS klasik dhe do të zhvillohet nga forcat e komunitetit.

Projekti do të sigurojë një rindërtim plotësisht të përputhshëm të Red Hat Enterprise Linux që demonstron nivelin e stabilitetit të versioneve RHEL dhe është i përshtatshëm për përdorim në projektet e prodhimit dhe në ndërmarrje. Për të financuar projektin, do të grumbullohen burimet e ndërmarrjes Control Command, të udhëhequr nga Gregory.

Më në fund sdua te di me shume rreth tij, mund ta ndiqni fillin e diskutimit në lidhja e mëposhtme.

Ndërsa nëse jeni të interesuar të mësoni rreth zhvillimit të shpërndarjes së re, mund ta vizitoni faqen tuaj zyrtare o depoja e kësaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fëmijë dijo

  Cloud Linux do të forkohet, ai ndoshta do të shohë dritën para linux shkëmbor.
  https://blog.cloudlinux.com/announcing-open-sourced-community-driven-rhel-fork-by-cloudlinux