CentOS Linux 7.5 i disponueshëm për arkitekturën IBM POWER9

IBM Power9 mbahet nga dora e gruas

Ne të gjithë duhet ta dimë deri tani shpërndarjen e shkëlqyeshme CentOS që del si një projekt i pavarur nga Red Hat dhe i zhvilluar nga komuniteti, duke siguruar një shpërndarje veçanërisht të mirë për të zbatuar servera profesionalë pa u varur nga ndonjë kompani. Disa kohë më parë Sistemi operativ CentOS 7.5 Ajo doli për kënaqësinë e të gjithë atyre që e prisnin atë, me një mori azhurnimesh, përmirësimesh, gabimesh të korrigjuara dhe natyrisht me paketat e azhurnuara, si softuerin që përfshin si parazgjedhje ashtu edhe versionin e kernelit Linux.

Tani komuniteti i zhvilluesve të këtij projekti na jep një tjetër gëzim të ri dhe CentOS Linux 7.5 distro me mbështetje për arkitektura IBM POWER 9. Kjo ka ardhur me build 1804 të këtij projekti që tani përfshin PPC64le, pra mbështetje për ISA në të cilën bazohen mikroprocesorët IBM POWER9, të cilët janë kaq të popullarizuar në mesin e serverëve dhe superkompjuterëve të mëdhenj, ndonëse dominimi i madh i x86 është gjithashtu i pranishëm. shumë prezente në këtë sektor. Kjo do t'i lejojë të gjithë ata që kanë makineri të mëdha të bazuara në këtë lloj CPU të IBM të kenë shpërndarjen CentOS Linux 7.5, e cila bazohet në kodin Red Hat Enterprise Linux 7.5 (RHEL) dhe do të mbështesë x86 32 (IA-32). ) dhe 64-bit (AMD64), si dhe ARM gjithashtu 32 (ARMHf) dhe 64 (ARM64), PowerPC 64-bit Little Endian e cila është pikërisht ajo nga e cila varet POWER9 dhe gjithashtu PowerPC 64-bit ose PPC64 për llojet e tjera të patate të skuqura PPC nga IBM, Freescale, etj. Një numër i madh i arkitekturave që do të lejojnë CentOS të instalohet në më shumë makina dhe pajisje.

Siç ka thënë një nga zëdhënësit e zhvilluesve të këtij komuniteti, ai tani do të jetë i pajtueshëm me POWER8 duke përdorur Linux 3.10.0 Series dhe Kernelët Linux 4.14.0 Seri për FUQIN më moderne9. Të gjitha të kompaktuara në një imazh të vetëm ISO 7.2 GB, megjithëse ekziston edhe NetInstall ISO me 526 MB, të cilin mund ta merrni nga depot specifike për këtë arkitekturë që mund t'i gjeni në kjo lidhje.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.