CentOS: Mundësuar nga Red Hat (dhe komuniteti)

kafe-kuqe-centos

 

 

Version i shkurtër dhe i thjeshtëzuar:

Fayerwayer: "Bota e Linux ngrin, Red Hat do të përfshijë klonin e saj" CentOS "si të vetin."

Revista Linux: "Red Hat dhe CentOS varrosin sëpatën e Luftës dhe vendosin të punojnë së bashku".

Revista Linuxera farandula që nuk ekziston: «Fotografi intime të RedHat dhe CentOS dhe Reagimi xheloz i Fedora».

Mendimi im: RedHat «blen» CentOS dhe do ta bëjë atë një Fedora për serverat, pa u ndalur së qeni i lirë.

Version i madh:

Kapele e kuqe: Ne po bashkojmë forcat me CentOS për të ndërtuar një CentOS të ri, të aftë të drejtojë drejt zhvillimit dhe adoptimit të teknologjive të burimit të hapur të gjeneratës tjetër. Ky bashkëpunim përforcon modelin e provuar të biznesit të Red Hat duke zgjeruar ekosistemin e tij të zhvillimit me burim të hapur. Red Hat parashikon që marrja e rolit të katalizatorit brenda komunitetit CentOS do ta lejojë atë të përshpejtojë zhvillimin e zgjidhjeve të pajtimit të shkallës së ndërmarrjes për klientët dhe partnerët, të tilla si Red Hat Enterprise Linux, Platforma RHEL OpenStack, RH Cloud Infrastruktura, Virtualizimi i RHE, RH JBoss Middleware, OpenShift nga Red Hat dhe RH Storage.

CentOS: Së bashku me këtë aleancë me RedHat, ne lëshuam një faqe e re në internet y një organizim i ri politik i projektit. Do të ketë një ekip qeverisës prej 8-11 i cili do të marrë përgjegjësinë për vizionin e projektit (tani ka 9, 3 nga Red Hat dhe 6 nga komuniteti CentOS) dhe ekipe me interes të veçantë të cilët janë përgjegjës për ndërtimin e sistemit, duke shtuar dhe mirëmbajë funksionalitete, etj.

Ne gjithashtu duam të sqarojmë se çfarë ndryshojnë gjërat dhe çfarë jo: Ajo nuk ndryshon platformën CentOS, as sistemin e trajtimit të defekteve, as pavarësinë midis CentOS dhe RHEL, aq më pak CentOS falas. Po sikur të ndodhë është që disa anëtarë të CentOS do të punojnë gjithashtu në Red Hat (jo në RHEL) dhe se Red Hat do të ofrojë mbështetje për të zbatuar zgjidhjet Red Hat në CentOS. Ai madje propozon të krijojë variante Specialistët e CentOS për secilën nga ato zgjidhje.

Për më shumë informacion, kjo faqe tjetër: http://community.redhat.com/centos-faq/


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   FIXOCONN dijo

  Nuk e ndryshon platformën CentOS, as sistemin e trajtimit të defekteve, as pavarësinë midis CentOS dhe RHEL, aq më pak CentOS falas.
  nëse është kështu, ne jemi akoma në rrugën e duhur

 2.   elav dijo

  Nuk di të qesh apo të qaj ...

  1.    eliotime3000 dijo

   Kjo është dilema. Megjithëse duket se RHEL dhe CentOS mund të lëshohen njëkohësisht për të shmangur luftime të panevojshme.

   Në pritje të një Remix Rus Rus CentOS.

   1.    diazepani dijo

    http://community.redhat.com/centos-faq/

    A do të jenë të disponueshme sinkronizimet e CentOS me ato të Red Hat Enterprise Linux?

    Jo, lëshimet e CentOS do të pasojnë menjëherë pas lëshimit të burimit Red Hat Enterprise Linux. Koha e lëshimit mund të bazohet gjithashtu në orarin e lëshimit të përcaktuar nga projekti për të përfshirë përbërës shtesë.

   2.    Fedoriane dijo

    Kjo ekzistonte, ishte e bazuar në Linux Shkencor dhe u quajt RERemix (Ruse Remix i Ndërmarrjes) Fatkeqësisht, u ndërpre.

    Edhe pse nëse e kërkoni do të jetë akoma rreth. Unë mendoj se versioni i fundit ishte 6.2.

    1.    diazepani dijo

     Ajo që ekziston është një ROSA Server

     http://www.rosalab.com/products/server/

    2.    eliotime3000 dijo

     Nuk është për të diskriminuar përpjekjen e redhateros, por shpresoj që ata të mos bëjnë mashtrim duke thënë se "nuk mund t'i ndihmojë" për arsye absurde (nëse është komunale, duhet të jetë, por nuk ka për të përzier një gjë me një tjetër).

     1.    Ivan Barra dijo

      E keni fjalën për atë që ndodhi me Fedora disa kohë më parë për shkak të vendeve të embargos? Nëse është kështu, unë pres të njëjtën gjë si ju.

      Përshëndetje.

     2.    eliotime3000 dijo

      E njëjta gjë.

  2.    le të përdorim linux dijo

   Posto Sa e çuditshme e gjithë kjo ...
   Tani për tani, le të festojmë. 🙂

 3.   moskosov dijo

  Thënë në mënyrë rigoroze, versioni juaj është Linux Magazine.

 4.   Gonzalo dijo

  "Fotografitë intime të RedHat dhe CentOS dhe reagimi xheloz i Fedora". LOL

 5.   dhunter dijo

  Sipas një u / dixhital whisper në reddit:

  «Kjo ka shumë kuptim për RedHat. CentOS shërben si një pikë hyrëse për klientët e ardhshëm. Sapo operacioni të bëhet mjaft i madh, ata do të duan të paguajnë për mbështetjen dhe të kenë një tranzicion të qetë në RedHat siç duhet.

  Aka Modeli Freemium. »

  http://www.reddit.com/r/linux/comments/1unij2/red_hat_and_the_centos_project_join_forces_to/

 6.   Uau dijo

  Në fillim duket një lajm i mirë, unë supozoj se RedHat dëshiron të përfitojë nga tërheqja e komunitetit për qëllimet e veta dhe në këmbim do t'i japë pak mbështetje CentOS, më duket e saktë. Shpresojmë se nuk ka përfundime të errëta pas këtij pakti

 7.   invisible15 dijo

  Ideja tingëllon mirë ... Për momentin, shpresoj se nuk do të marrë një kthesë dramatike me kalimin e kohës.

 8.   fernando2010 dijo

  Versioni Spanjisht mungon: serverat tanë me centos kalojnë nga të paturit e një Red Hat të qëndrueshëm dhe falas në testuesit e versioneve të ardhshme dhe ne do të jemi në gjendje të paguajmë për të na ndihmuar të zgjidhim problemet që zakonisht lindin.

  P.S. por jo edhe kështu kaloj në debian

  1.    eliotime3000 dijo

   Ky është qëndrimi. Nëse ata e konfirmojnë atë në lajmet në anglisht, në rregull, është pranuar, por të paktën, shpresoj që të jetë vetëm një degë testimi (ata tashmë e kanë Fedora për atë punë). Me CentOS që ka degën beta dhe të qëndrueshme (ose RTM), unë do të jem i kënaqur.

 9.   DanielC dijo

  Ata të Fayerwayer e dhanë këtë lajm si të mirë për botën Linux. Mund të thuash që bota e tij është ajo e Apple dhe veglave.

  Duke ditur se si është RedHat, ky shënim nuk mund të thotë asgjë të mirë. Të paktën jo për përdoruesit dhe komunitetin e CentOS.

  1.    eliotime3000 dijo

   Ai bashkim nënkuptonte vetëm një gjë për mua: Red Hat Linux i vjetër është rikthyer.

 10.   Canales dijo

  Nëse nuk mundesh me konkursin, bleje hehehe. Shtë e qartë se Red Hat dëshiron të bëjë një dallim të qartë midis versionit të saj të ndërmarrjes dhe centos (thjesht duhet të lexoni shënimin në faqen e saj të internetit), edhe pse të dy janë 99% të ngjashëm dhe ndryshojnë vetëm njerëzit që kanë krijuar paketat prej tyre. burimet dhe pak tjetër ...

  Çfarë do të bëjë Red Hat për të bindur njerëzit të paguajnë për pajtimin? Ky është çelësi i çështjes. Ata kanë në favor të shërbimit të tyre të mbështetjes teknike, rregullimet e tyre të sigurisë dhe imazhin e tyre dhe reputacionin e biznesit, plus disa kod tjetër burim privat që nuk i kanë lëshuar në publik ... Unë shoh pak tjetër.

  Shpresojmë që Red Hat të luajë mirë dhe të dy Centos dhe Red Hat Enterprise do të përfitojnë nga kjo bashkim.

  1.    eliotime3000 dijo

   Në rastin e Fedora, synflag tregoi se nëse vjen një flokëkuq, ai mund të mashtrojë vendet e embargos dhe gjithë atë rrëmujë. Por problemi është se nëse Fedora supozohet të jetë komunitet, pse duhet t'i përmbahemi politikave që vlejnë vetëm për shërbimet tregtare? Prandaj, inati që shumë kanë për Red Hat me politikën e pamatur që kishte me disa përdorues të Fedora.

   Me CentOS, ata ka shumë të ngjarë të bëjnë të njëjtin gabim, pasi Red Hat ka tendencë të sjellë anëtarët e tij në atë komunitet (ata nuk ndikojnë, por ata trolle me të njëjtën temë).

 11.   SynFlag dijo

  Shtë e qartë se çfarë po ndodh dhe do të ndodhë këtu.
  Nga njëra anë, Red Hat ka humbur bazën e saj të konsumatorëve për një kohë të gjatë për shkak të CentOS dhe në një masë më të vogël Shkencore Linux.
  Kushdo që lexon wiki CentOS wiki ose forume, do të shohë që menaxhimi i një CentOS është aq i lehtë sa Ubuntu, të paktën për sa i përket serverit, prandaj, gjithnjë e më pak shërbime pritëse dëshirojnë të paguajnë për licencën Red Hat, dhe gjithnjë e më shumë ato të mira të dedikuara ofrohen ndërmjet sistemit të tyre operativ, CentOS dhe jo redhat.

  Prandaj, është shumë e qartë, kjo ndodhi vite më parë, Fedora filloi si një projekt i veçantë për Red Hat Linux në lindje duke u tretur, pak nga pak, Red Hat po blinte (nëse blinte), njerëz nga komuniteti Fedora Core, me punë, etj, deri në pikën që Fedora u bë DE Red Hat, e cila prodhon deri më sot, se ata nuk janë as FALAS të vendosin se cilat vende të mbështesin, kur më parë, nëse ishin.

  E njëjta gjë do të ndodhë me CentOS, përveç kësaj, me siguri, në favor të përmirësimit të teknologjisë (midis shumë citateve) ata do të fillojnë të vendosin beta të butë ose RC në CentOS, në kundërshtim me stabilitetin, kjo do të detyrojë shumë të paguajnë për licencën e Red Hat, sepse CentOS nuk do të jetë më kloni binar, por do të jetë nga Red Hat, thjesht shikoni FAQ të unionit, nuk e di nëse e keni vërejtur këtë:

  Marka tregtare CentOS

  Projekti CentOS është një projekt i komunitetit. Udhëheqja e Projektit CentOS ka transferuar markën tregtare CentOS tek Red Hat për mbrojtje dhe administrim. Bordi Drejtues i CentOS do të jetë përgjegjës për përdorimin policor të markës.

  Për më shumë informacion në lidhje me markën tregtare dhe përdorimin e markës, referojuni http://www.centos.org/trademarks

  Askush në mendjen e tij të duhur nuk ia jep markën tregtare një kompanie, përveç nëse dëshiron të humbasë të drejtën për markën, logon e tyre, etj.

  Për mua, ky është një problem, unë do të duhet të shoh se çfarë ndodh, nëse gjërat ndodhin ashtu siç mendoj, do të duhet të migroj në Linux Shkencor, ose diçka të qëndrueshme për përdorimin e KVM, Slackware, Gentoo ose Debian në rastin më të keq. (Unë e them këtë sepse e vërteta është që unë kam përdorur gjëra të tilla si xhuxh ose kapele të kuqe për vite me rradhë, dhe e vërteta është se Debian ka gjëra që nuk i kuptoj sepse i komplikojnë ato).

  të fala

  1.    diazepani dijo

   Shënimi nuk do të ishte i plotë pa mendimin tuaj. Faleminderit.

   1.    SynFlag dijo

    Hehehe faleminderit. Po pyesja për këtë temë në IRC, në centos dhe të tjerët më të lidhur dhe kjo më bëri një surprizë të këndshme, tani për tani, dhe shpresoj të mos u ndodhë të rriturve, megjithëse e vërteta, vetëm koha do ta tregojë, por për mua, koha do të tregojë se Red Hat do të fillojë t'i fusë gjërat e saj në CentOS

    1.    eliotime3000 dijo

     Më shkaktoi ndjenja të përziera, pasi falë pakujdesisë së redhateros në IRC më bëri të provoj CentOS, i cili, versioni 6.4 më la më shumë të kënaqur ta konsideroja një alternativë ndaj Debian, por siç e shoh që kapela e Kuqe dëshiron shtoni disa karakteristika që do ta linin atë me një stabilitet siç ka aktualisht Debian Testing, më mirë të qëndroj me Debian.

  2.    dhunter dijo

   A e shihni Debian të komplikuar? Unë kam qenë me Debian për vite dhe tani më është dashur të luaj Centos dhe Fedora dhe mendoj anasjelltas. A është çështje eksperience?

  3.    eliotime3000 dijo

   Unë rekomandoj Slackware, është KISS por vargu i opsioneve të tij është shumë më i plotë për ta personalizuar ashtu si dëshironi. Me Debian, kjo mund t'ju kursejë një kohë të caktuar me më shumë se një stabilitet të mirë (prova e kësaj është VPS e përdorur nga ky blog), por nëse jeni një fanatik me detaje, përdorni më mirë Slackware ose Gentoo.

   Për rastin tim, unë preferoj të qëndroj me Debian derisa të mërzitem (dhe mendoj se ajo ditë nuk do të vijë kurrë).

   1.    dhunter dijo

    Slack apo Gentoo për serverin? o_O

    1.    eliotime3000 dijo

     Po, pasi që në Gentoo, nuk kërkohet të shkarkoni versionin aktual të kodit burimor të programit që dëshironi.

 12.   peterçeko dijo

  Red Hat fillon të bëjë ndryshime në CentOS.
  Prova e saj:

  Rregulloret e eksportit

  Duke shkarkuar softverin CentOS, ju pranoni që i kuptoni të gjitha sa vijon: Softueri dhe informacioni teknik CentOS mund t'i nënshtrohen Rregullave të Administratës së Eksportit të SH.B.A.-së ("EAR") dhe ligjeve të tjera të SHBA dhe të huaja dhe mund të mos eksportohen, ri-eksportohen ose transferuar (a) në çdo vend të renditur në Grupin e Shtetit E: 1 në Shtojcën Nr. 1 në pjesën 740 të EAR (aktualisht, Kubë, Iran, Kore e Veriut, Sudan & Siri); (b) për çdo destinacion të ndaluar ose për çdo përdorues përfundimtar të cilit i është ndaluar të marrë pjesë në transaksionet e eksportit të SH.B.A.-së nga ndonjë agjenci federale e qeverisë së SH.B.A.-së; ose (c) për përdorim në lidhje me projektin, zhvillimin ose prodhimin e armëve bërthamore, kimike ose biologjike, ose sistemeve të raketave, automjeteve të lëshimit në hapësirë, ose raketave zanore, ose sistemeve të mjeteve ajrore pa pilot. Ju nuk mund të shkarkoni softuer ose informacion teknik CentOS nëse ndodheni në një nga këto vende ose përndryshe u nënshtrohen këtyre kufizimeve. Ju nuk mund të siguroni softuer ose informacion teknik CentOS për individë ose njësi ekonomike të vendosura në një nga këto vende ose përndryshe u nënshtrohen këtyre kufizimeve. Ju jeni gjithashtu përgjegjës për pajtueshmërinë me kërkesat e ligjit të huaj të zbatueshëm për importin, eksportin dhe përdorimin e softverit dhe informacionit teknik CentOS.

  https://www.centos.org/download/

  A tingëllon e njohur?

  Por përveç klauzolës, Red Hat ka zgjeruar repos zyrtare të CentOS pak më shumë, gjë që për momentin sjell vetëm gjëra të mira për CentOS pasi që nuk është softuer beta ose RC por softuer i qëndrueshëm nga repos RHEL

  1.    diazepani dijo

   Po, ende nuk flitet për mohimin e mbështetjes siç e thotë shprehimisht Fedora.

  2.    eliotime3000 dijo

   Jo, nuk është Déja Vu. Shtë një copypaste e asaj që kam lexuar në Fedora.

   Gjithashtu, çfarë kanë të bëjnë rregulloret e administratës së eksportit të SH.B.A.-së me programin kompjuterik pikërisht? Kjo nuk është për shkak të zemërimit të Red Hat, por nëse ata do të fillojnë të vendosin e tyre redhatrolls, Më mirë të përdor Slackware.