ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

ChimeraOS: Ideal GNU / Linux Distro për lojëra kompjuterike me Steam

disa Lojtarët e tastierës dhe kompjuterit ata zakonisht ëndërrojnë për një platformë e unifikuar që u lejon atyre të luajnë lojërat e tyre moderne ose retro. Dhe sigurisht, rruga në atë kuptim nuk ka qenë e lehtë. Avull me të Sistemi operativ SteamOS që ende nuk ka mbaruar mbërritjen dhe suksesin, të paktën, ka treguar një rrugë për të qenë në gjendje të luajë të gjitha llojet e lojërave të reja dhe të vjetra rreth GNU / Linux. Sidoqoftë, sot do të flasim për "ChimeraOS".

Dhe pse ChimeraOS? Epo sepse kjo Shpërndarje GNU / Linux e bazuar në hark me Steam të integruar, ofron një alternative interesante të eksplorohen nga shumë lojtarë për të parë se sa shumë mund ta shohin ëndrrën e tyre të realizuar.

Lojtarët e Distros

Lojtarët e Distros

Dhe si zakonisht, para se të hyni në GNU / Linux Distro «ChimeraOS», ne do të kthehemi në dorë, vlera jonë Lista e shpërndarjeve GNU / Linux ideale për të luajtur, të cilën e botuam dikur në postimin tonë të mëparshëm të lidhur me emrin: «Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro«. Këto Shpërndarje janë krijuar me qëllimin për të siguruar një përvojë më të mirë të lojërave. Dhe në mesin e tyre janë sa vijon:

 1. Paketa e Ubuntu GamePack
 2. SteamOS
 3. SparkyLinux 5.3 Lojë Mbi
 4. Edicioni i Lojërave Manjaro
 5. Lakka
 6. Lojërat Fedora
 7. Lojë Drift Linux
 8. Solus
 9. Konsolë Linux
 10. Mrekulli

Shenim: Secili ndryshon në përfitimet dhe performancën e tij, kështu që rekomandimi i tij do të varet shumë nga shija personale e secilit person. Një shumë e mirë tashmë e ndërprerë ishte Luaj LinuxMe Përmendje e veçantë ka Lakka sepse është një Distro shumë e mirë për tu instaluar në llojin e mikrokompjuterëve Raspberry PI, siç diskutohet në a artikulli i mëparshëm në DesdeLinux.

Artikulli i lidhur:
Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro

ChimeraOS: GNU / Linux + Steam Big Picture

ChimeraOS: GNU / Linux + Steam Big Picture

Çfarë është ChimeraOS?

Sipas Zhvilluesit të saj në të faqen zyrtare të internetit, përshkruhet si më poshtë:

"Një sistem operativ për lojërat kompjuterike bazuar në Steam Big Picture. Kjo do të thotë, një sistem operativ që siguron një përvojë lojërash kompjuterike jashtë kutisë. Meqenëse, pas instalimit, fillon direkt në Steam Big Picture, duke lejuar kështu këdo që të fillojë të luajë lojërat e tyre të preferuara, moderne ose retro, të mbështetura nga Steam."

Përveç kësaj, shtoni sa vijon në të:

"GamerOS ka karakteristika që SteamOS ndoshta nuk do të jetë kurrë në gjendje t'i përsërisë, për shkak të kufizimeve që nuk janë teknologjike, por politike. Dhe i lejon kujtdo që të shijojë një përvojë të thjeshtë, pa mirëmbajtje të lojërave të tastierës, përveç çdo konfigurimi tjetër që mund të keni. GamerOS do t'ju ndihmojë të shijoni lojërat tuaja të preferuara në kompjuterin tuaj, aq sa ka bërë me mua."

ChimeraOS: Karakteristikat

karakteristika të

Ndërmjet tij tipare të jashtëzakonshme Mund të përmendim:

 • Instalim i lehtë: Ju lejon të filloni një sistem të ri operativ për të luajtur në pak minuta
  bazuar në një aplikacion të fuqishëm që përdor një aplikacion të integruar në internet për të instaluar dhe menaxhuar lojëra nga çdo pajisje.
 • Përfshini minimumin e parë: Ofron vetëm atë që nevojitet për të luajtur dhe asgjë tjetër. Dhe kështu, është gati për t'u përdorur dhe mund të fillojë të luajë menjëherë pa pasur nevojë të konfiguroni lojëra të përputhshme.
 • Gjithmonë i përditësuar: Përfshin përditësime të rregullta me drejtuesit më të fundit dhe softuerin e integruar. Për më tepër, këto përditësime vijnë plotësisht automatike dhe funksionojnë në sfond pa ndërprerë lojën.
 • Pajtueshmëri e shkëlqyeshme me kontrolluesit e lojërave: Falë ndërfaqes së tij që është plotësisht në përputhje me kontrollet, e cila ju lejon të përdorni çdo kontroll. Dhe ofron pajtueshmëri të mirë me kontrolluesit Xbox, PlayStation dhe Steam, ndër të tjera, në mënyrë që të jeni në gjendje të luani me lehtësi çdo lojë, qofshin ato nga Steam, Epic Games Store, GOG dhe dhjetëra platforma të tjera konsol.

më shumë informacion

më shumë informacion të përditësuar"ChimeraOS" ju mund të vizitoni tuajin faqe zyrtare në GitHub, veçanërisht e tij Wiki / FAQ ku shpjegojnë shumë gjëra për origjinën dhe funksionimin e tij. Ndërsa, nëse doni ta shihni drejtpërdrejt atë lojërat janë të certifikuara për t'u luajtur pa probleme në të, sa vijon mund të eksplorohen drejtpërdrejt lidhje.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "ChimeraOS" Asshtë siç mund ta shihni dhe së pari, një alternativë e madhe për Sistemi operativ Steam, i quajtur "SteamOS" që ende nuk arrin në Tavolinat e kompjuterëve tanë me forcë. Dhe pastaj, një alternativë interesante për të tjerët GNU / Linux Distros i përshtatshëm për lojtarë të nivelit të lartë që kërkojnë instalime të lodhshme dhe të vështira, konfigurime dhe optimizime të aplikacioni i avullit të jenë në gjendje të luajnë lojërat e tyre në hip.

Së fundmi, shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

  Artikull i shkëlqyer. Ky sistem operativ do të duhet të testohet…. Unë jam zakonisht një tifoz i Fedora, por sa më shumë opsione aq më mirë

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Paul. Faleminderit për komentin tuaj dhe po, ideali është të provoni dhe të shihni se si funksionon drejtpërdrejt në kompjuter.