Chrome OS 105 vjen me mbështetje për lojërat Android

Laptopi me OS Chrome

ChromeOS është një sistem operativ i bazuar në Linux i krijuar nga Google

kohët e fundit u njoftua lëshimi i versionit të ri të Chrome OS 105, version që vjen i sinkronizuar me bazën e shfletuesit të internetit Chrome 105 dhe që arrin të zbatojë disa përmirësime nga të cilat mund të theksojmë mbështetjen për të pasur akses në shumë lojëra Android përmes Google Play, si dhe një mbështetje për ngarkim adaptiv, ndër të tjera. gjërat më shumë.

Për ata që janë të rinj në Chrome OS, duhet të dini se sistemi bazohet në kernelin Linux, mjetet e ndërtimit të ebuild/portage, komponentët e hapur dhe shfletuesin e uebit Chrome.

Karakteristikat kryesore të reja të Chrome OS 101

Në këtë version të ri që prezantohet, theksohet se mbështetje e implementuar për mënyrën e karikimit adaptivju lejon të zgjasni jetën e baterisë Duke optimizuar ciklet e karikimit, duke marrë parasysh specifikat e mënyrës se si përdoruesi punon me pajisjen, kjo është projektuar për të ndihmuar në zgjatjen e jetëgjatësisë së baterisë së të gjithë pajisjeve Chromebook dhe do të thotë që ChromeOS 105 rregullon se si dhe kur bateria ngarkohet në një sistem për të reduktuar baterinë degradimi. Sistemi përpiqet të mbajë nivelin e karikimit brenda intervalit optimal, duke shmangur mbingarkimin që do të ndikojë negativisht në jetëgjatësinë e baterisë.

Përveç kësaj, ofroi mundësinë për të mbyllur desktopin virtual (Virtual Desk) me një klikim të vetëm, së bashku me të gjitha dritaret dhe skedat e lidhura. Më parë, kjo nuk ishte e mundur, kështu që thjeshton të gjithë përvojën për përdoruesit. Mbyllja bëhet nëpërmjet artikullit të ri të menysë së kontekstit "Mbyll desktopin dhe dritaret", i cili shfaqet kur klikoni me të djathtën në një desktop virtual specifik në panel.

Një tjetër risi që përdoruesit e Chrome OS 105 mund të pëlqejnë në këtë version të ri është ajo Tani mund të përdorni shumë lojëra Android përmes Google Play. Megjithatë, një pengesë është se shumë lojëra janë krijuar për ekranet me prekje, gjë që fillimisht është një problem.

Për të zgjidhur këtë problem, Google njoftoi se me ChromeOS 105, po teston kontrollet e tastierës për titujt e zgjedhur.

Kompania tha se po simulon kontrollet me prekje duke shtypur tastierën për të vendosur kontrollet e ekranit me prekje në një sistem desktop. Ai gjithashtu këmbënguli që zhvilluesit duhet të zbatojnë kontrollet e tastierës në lojërat e tyre, në mënyrë që ata të punojnë më mirë në Chromebook-ët pa ekran me prekje.

"Duke përkthyer goditjet e tastieve në ngjarje të simuluara me prekje, veçoria "Kontrollet e lojërave" i lejon lojtarët të përdorin tastierën e tyre për të bashkëvepruar me butonat në ekran dhe levë virtuale, duke rezultuar në një përvojë shumë të përmirësuar për lojërat me mbështetje. paraqitje e kufizuar ose joekzistente e tastierës." tha kompania. në një postim në blog.

Përmendet se në lidhje me punën, për fazën fillestare, Google është përqendruar në katër lloje lojërash që do të mbështesin kontrollet e tastierës: levë, lojëra me një buton, me shumë butona dhe rrëshqitje.

Këtu është lista e lojërave të pajtueshme në nisje:

 • 2048
 • 2048 Origjinale
 • 2048 (Solebon LLC)
 • Lojë puzzle me numra 2048
 • 2048 (Aplikacionet S2)
 • Archero
 • AKSET.io
 • Archer Hunter – Lojë me aventurë jashtë linje
 • Crush Stack Ball Shpërthimi
 • Drop Stack Ball – Fall Helix Blast Crash 3D
 • Balls Zjarri 3D
 • Gjeometria Dash Lite
 • Grimvalor
 • Heroics Epic Legjenda e Archero
 • Helix Stack Jump: Smash Ball
  goditja e spirales
 • gara e ngjitjes ne koder
 • Z. Autofire
 • Ninja Arashi 2
 • Ninja Arashi
 • Ninja luftëtar: legjenda e lojërave aventureske
 • Pixel Blade R - Revolucioni
 • Hover pushtet
 • Stack Ball – Platformat e përplasjes
 • Smash i pirgut
 • Stack Crush Ball
 • Rënia e pirgut
 • Prekni Titans 2
 • Legjenda e magjistarit: Master luftuar
 • Zombero: Archero Hero Shooter

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me këtë version të ri të sistemit, ju mund të kontrolloni detajet duke shkuar te në lidhjen vijuese.

Shkarkoj

Ndërtimi i ri tani i disponueshëm për shumicën e pajisjeve Chromebook aktuale, përveç faktit që kanë zhvilluesit e jashtëm versione për kompjuterë të zakonshëm me procesorë x86, x86_64 dhe ARM.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, nëse jeni përdorues i Raspberry, duhet të dini se mund të instaloni gjithashtu Chrome OS në pajisjen tuaj, vetëm se versioni që mund të gjeni nuk është më aktuali dhe ende ekziston problemi me përshpejtimin e videos për shkak të harduer.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.