ChromeOS 121 u thotë lamtumirë pajisjeve ChromeOS Flex, zbaton përmirësime dhe më shumë

Laptopi me OS Chrome

ChromeOS është një sistem operativ i bazuar në Linux i krijuar nga Google

ChromeOS 121 tashmë është lëshuar dhe ky version vjen me një numër të madh përditësimesh dhe ndër ndryshimet më të rëndësishme është përditësimi i App Streaming, diktimi, si dhe përfundimi i pajtueshmërisë me ChromeOS Flex, ndryshimet në asistent, ndër të tjera.

Për ata që nuk janë të njohur me Chrome OS, duhet të dini se sistemi bazohet në kernelin Linux, mjetet e ndërtimit të ebuild/portage, komponentët e hapur dhe shfletuesin e uebit Chrome.

Karakteristikat kryesore të reja të Chrome OS 121

Në këtë version të ri të Chrome OS 121 që është paraqitur, një nga veçoritë e reja më të dukshme është ai Mbështetja e ChromeVox në modalitetin e transmetimit të aplikacionit,Lejon transmetimin e aplikacioneve në pajisjet Chromebook. Përdoruesit tani mund të përdorin ChromeVox për të bashkëvepruar me aplikacionet që funksionojnë në modalitetin "Transmetimi i aplikacionit", duke ju lejuar të punoni në distancë me aplikacione të jashtme Android, ndërfaqja e të cilave shfaqet në një dritare të veçantë.

Një tjetër ndryshim që bie në sy në këtë version të ri është aktivizimi i hyrje zanore duke përdorur shkurtoren e tastierës "Launcher + D". (ose nëpërmjet një butoni të veçantë, i disponueshëm në disa tastierë Logitech). Kur aktivizoni hyrjen zanore për herë të parë, përdoruesve do t'u shfaqet një dialog që shpjegon procesin dhe shkarkimet e mundshme të skedarëve për gjuhën specifike.

Përveç kësaj, në ChromeOS 121 dheGoogle Assistant tani ndalon së shfaquri mesazhe mirëseardhjeje tek përdoruesi kur niset për herë të parë, është zbatuar një gjest i ri kontrolli për mbylljen e njoftimeve kërcyese duke përdorur panelin me prekje dhe theksohet mbështetja për modalitetin e printimit pa kufi, duke ju lejuar të printoni foto që zënë të gjithë hapësirën në foto letër.

ChromeOS 121 prezanton Kufizimi i skedarit DLP, Ky ndryshim ofron aftësi të reja për të kontrolluar veprimet që përdoruesit mund të kryejnë me skedarët në pajisjet ChromeOS. Si të tilla, ato lejojnë vendosjen e rregullave bazuar në origjinën dhe destinacionin e dosjeve. Tani, Kufizimet e skedarëve DLP janë të disponueshme për ngjarje të tilla si kopjimi dhe ngjitja, pamja e ekranit, ndarja e ekranit dhe printimi.

Nga ana tjetër, në ChromeOS 121 Mbështetja për pajisjet e certifikuara ChromeOS Flex ka përfunduar, domethënë nuk do të marrin më mbështetje për testimin dhe mirëmbajtjen nga ekipi Flex, ndër pajisjet e përmendura janë: HP Compaq 6005 Pro, HP Compaq Elite 8100, Lenovo ThinkCentre M77, HP ProBook 6550b, HP 630 dhe Dell Optiplex 980. Vlen të përmendet se megjithëse mbështetja ka përfunduar, këto pajisje do të vazhdojnë të marrin përditësime të ChromeOS Flex, por ekipi i Flex nuk do t'i testojë apo mirëmbajë më këto përditësime.

Si rregullime të sigurisë, theksohet se janë zgjidhur 7 dobësi, 6 prej të cilave konsiderohen me ashpërsi mesatare:

  • CVE-2024-25556, CVE-2024-1280 dhe CVE-2024-1281: Ato shkaktojnë shkrime jashtë kufijve të tamponit dhe ndikojnë në drejtuesin CAMX, funksionin cam_lrme_mgr_hw_prepare_update dhe funksionin PhysmemCreateNewDmaBufBackedPMR.
  • CVE-2024-25557: Kjo është për shkak të aksesit në përdorimin e faqeve fizike pa pagesë në anën e GPU-së PowerVR, duke lejuar që memoria fizike të lexohet dhe shkruhet nga hapësira e përdoruesit.
  • CVE-2024-25558: Është një cenueshmëri e plotë e tejkalimit në drejtuesin e GPU-së PowerVR që lejon që të dhënat të shkruhen në një zonë buferi jashtë kufijve.
  • CVE-2023-6817 dhe CVE-2023-6932: Ato janë dobësi në kernelin Linux.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj në lidhje me këtë version të ri të sistemit, ju mund të kontrolloni detajet duke shkuar te në lidhjen vijuese.

Shkarkoni Chrome OS 121

Ndërtimi i ri tani i disponueshëm për shumicën e pajisjeve Chromebook aktuale, përveç faktit që kanë zhvilluesit e jashtëm versione për kompjuterë të zakonshëm me procesorë x86, x86_64 dhe ARM.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, nëse jeni përdorues i Raspberry, duhet të dini se mund të instaloni edhe Chrome OS në pajisjen tuaj, vetëm se versioni që mund të gjeni nuk është më aktuali, përveç faktit që ju ende e keni problemin me përshpejtimi i videos nga hardueri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.