Cinnamon 5.8 tashmë ka dalë në treg dhe këto janë të rejat e tij

Kanellë

Cinnamon është një mjedis desktop për sistemet operative të bazuara në GNU/Linux, i zhvilluar fillimisht nga projekti Linux Mint si një pirun i GNOME Shell.

Pas 7 muajsh zhvillimi nisja e versioni i ri i mjedisit popullor të desktopit "Kanellë 5.8", version në të cilin janë bërë një numër i madh ndryshimesh, duke përfshirë përmirësimet e mbështetjes, zbatimin e veçorive, ndër të tjera.

Ky version i ri i Cinnamon do të ofrohet në versionin tjetër të shpërndarjes Linux Mint 21.2, i cili është planifikuar të dalë në fund të qershorit.

Karakteristikat kryesore të reja të Kanellës 5.8

Në këtë version të ri të Cinnamon 5.8, a shumë ndryshime dhe përmirësime të bëra që nga publikimi i mëparshëm dhe tani u integruan konfigurime të reja nga të cilat bien në sy për shembull për të ndryshuar treguesin e miut pas përfundimit të veprimit Alt+Tab, për të ndryshuar sjellja e butonit të mesit të miut, e cila përdoret si parazgjedhje për të ngjitur nga kujtesa e fragmenteve, si dhe cilësimet e errëta të zakonshme për të gjitha aplikacionet, duke ju lejuar të zgjidhni tre opsione: preferoni dritën, preferoni errësirën dhe modaliteti zgjedh aplikacionin.

Një tjetër risi që bie në sy nga ky version i ri është ajo puna me tema është riorganizuar dhe struktura e temave është thjeshtuar. Për shembull, ngjyrat kafe dhe rërë u unifikuan, mbështetja për vija me ngjyra në piktograme, ku mund të përfshihen piktograme simbolike, u hoq.

Përveç kësaj, ne mund ta gjejmë edhe atë shtoi konceptin e stileve që ofrojnë tre mënyra ngjyrash për elementët e ndërfaqes: të përziera (menytë dhe kontrollet e errëta me një sfond të përgjithshëm të dritares së lehtë), të errët dhe të lehta. Për çdo modalitet, ju mund të zgjidhni variantin tuaj të ngjyrës. Opsionet e stilit dhe ngjyrave ju lejojnë të merrni shabllone të njohura të ndërfaqes pa pasur nevojë të zgjidhni lëkura të veçanta.

Ne gjithashtu mund të zbulojmë se menaxheri i skedarëve përdor ikona të reja me dy ngjyra dhe gjenerimi i miniaturave me shumë fije është i aktivizuar, plus çfarë caftësia për të kontrolluar dritaret dhe desktopët virtualë duke përdorur gjeste në ekran, si dhe përdorimin e gjesteve për të vendosur dhe kontrolluar riprodhimin e përmbajtjes multimediale. Gjestet mbështeten në ekranet me prekje dhe panelet me prekje.

Nga ana tjetër, ne mund ta gjejmë atë implementimi i shtuar i portaleve Freedesktop, të cilat përdoren gjithashtu për të organizuar aksesin në burimet e mjedisit të përdoruesit nga aplikacione të izoluara ndërfaqja e programit për instalimin e aplikacioneve është ridizajnuar, janë përmirësuar algoritmet për renditjen dhe grupimin e aplikacioneve.

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • UI ndryshoi në imazherin Pix, u zhvendos në bazën e kodeve gThumb 3.12.2
 • Në vend të një shiriti veglash dhe menyje klasike, ka butona dhe një rënie në kokë.
 • Mbështetje e shtuar për formatet AVIF/HEIF dhe JXL. Mbështetje e shtuar për profilet e ngjyrave.
 • Cilësimet e shtuara për të kthyer madhësinë origjinale të menysë dhe për të ndryshuar madhësinë bazuar në faktorin e zmadhimit.
 • Ekrani i identifikimit ofron mbështetje për kalimin midis paraqitjeve të shumëfishta të tastierës.
 • Navigim i përmirësuar në tastierë.
 • Është zbatuar aftësia për të personalizuar paraqitjen në tastierën në ekran.
 • U shtua aftësia për të përdorur nënsistemin Switcheroo VGA për të kaluar midis GPU-ve të ndryshme në laptopë me grafikë hibride.
 • Ndryshoi paraqitjen e këshillës së veglave.
 • Mbushje e shtuar ndërmjet aplikacioneve në panel.
 • Njoftimet përdorin ngjyra simbolike dhe ikona që përdoren për të theksuar artikujt aktivë (theks).
 • Paketa touchegg përdoret për të përcaktuar gjestet.
 • Cilësimi i shtuar për të çaktivizuar paralajmërimin e baterisë së ulët në pajisjet e jashtme të lidhura.
 • Efektet e sfondit janë ridizajnuar dhe përfshirë.
 • U shtua një artikull në menynë e kontekstit të shfaqur që aplikacionet të thërrasin redaktuesin e menysë.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Kanellën 5.8 në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të mjedisit desktop, Mund ta bëni për tani duke e shkarkuar kodin burimor të kësaj dhe përpilimin nga sistemi juaj.

Në rastin e Arch Linux paketa mund të instalohet duke shtypur komandën e mëposhtme:

sudo pacman -S cinnamon-desktop

Në rastin e Ubuntu dhe derivateve, aktualisht nuk ka asnjë depo të palëve të treta që të ketë përditësimin e plotë, për momentin vetëm kjo, është ai që tashmë ka filluar të prezantojë paketat e përditësuara dhe është çështje orësh që të jetë i disponueshëm për shkarkim dhe instalim.

Për të shtuar këtë depo në sistem, duhet të hapim një terminal (mund të përdorni tastin e shkurtores Ctrl + Alt + T) dhe në të do të shkruani komandën e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:trebelnik-stefina/cinnamon
sudo apt update

Pasi mjedisi të jetë i disponueshëm, mund ta instaloni duke shtypur:

sudo apt install cinnamon-desktop

Në rast se versioni i ri ka shumë të ngjarë të arrijë fillimisht në kanalet zyrtare, mjedisi mund të instalohet thjesht nga një terminal duke shtypur komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository universe
sudo apt install cinnamon-desktop-environment

Ndërsa për Fedora, vetëm paketa është në dispozicion për momentin, në të njëjtën mënyrë nuk do shumë kohë që të jetë në dispozicion.

Për të instaluar paketën sa më shpejt që të jetë në dispozicion, thjesht shkruani:
sudo dnf install cinnamon

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të ri, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.