Cinnarch braktis Kanellën për GNOME Shell

Menuja e Cinnarch

Kinarku është një nga distros shumë jashtë kutisë bazuar në Arch Linux që janë shfaqur në vitet e fundit, dhe që, siç mund të nxirret nga emri i tij, kishte si karakteristikë kryesore standardin e ardhshëm Kanellë, pirun de Shell i GNOME krijuar nga ekipi i Linux Mint.

Tani kjo është prapa nesh sepse, siç u njoftua në forumin e tyre zyrtar, kanë vendosur të braktisin Kanellën dhe të shkojnë direkt në GNOME Shell. Arsyeja për këtë vendim është se zhvillimi i Kanellë është krahasimisht më e ngadaltë se ato të GNOME y Arch Linux, duke gjeneruar papajtueshmëri në rritje me to dhe duke e bërë gjithnjë e më të vështirë ruajtjen e distro. Ata e shpjegojnë fjalë për fjalë këtë «Almostshtë pothuajse e pamundur të mirëmbahet softveri i zhvilluar nga Linux Mint në një distro lëshimi kodrina si e jona ». Aq shumë sa që ndërsa GNOME 3.8 është tashmë gati për të arritur Arch Linux, Ekipi i Kanellë nuk ka mbaruar migrimi ne GNOME 3.6, çfarë përfaqëson një vit vonë. Në kohën kur paketat nga ajo azhurnim fillojnë të hyjnë në depot e qëndrueshme të Hark pritet të shkaktojnë papajtueshmëri serioze me Kanellë që vështirë se mund të rregullohet.

Thenshtë atëherë se ISO e Kinarku lëshuar më 7 Prill ishte i fundit me Kanellë, tjetri do të vijë me Shell i GNOME dhe përdoruesit aktualë të Kinarku të cilët dëshirojnë të qëndrojnë me të njëjtën tryezë pune nuk do të kenë zgjidhje tjetër përveçse të ndalojnë azhurnimin e sistemit të tyre (ose siç nuk rekomandohet aq, ngrini paketat GNOME) ose për arsye sigurie do të zëvendësohet automatikisht nga desktopi i ri pas azhurnimit.

Unë personalisht mendoj se ky është një lajm për të ardhur keq që, edhe pse kurrë nuk kam provuar Kinarku, Isha duke përdorur Kanellë si tavolinë kryesore në timen Arch Linux për disa muaj dhe pashë që ishte një mjedis miqësor dhe elegant; krejt e kundërta e Shell i GNOME që nuk ka reshtur kurrë së qenuri i padurueshëm për mua. Kjo është për shkak të kësaj Kinarku Ishte një nga ato shqetësimet që duhej të provoja gjithmonë, por si rezultat i kësaj reklame ajo thjesht humbi të gjithë tërheqjen që mund të kishte për mua.

Ata që kërkojnë një distro bazuar në Arch Linux me Kanellë si desktop ata ende kanë një mundësi në Manjaro, i cili ndër shijet e tij të ndryshme ofron këtë ambient. Ky botim është anuluar gjithashtu.

Dhe pyetja që të gjithë duhet t’i bëjnë vetes që nga momenti kur lexojnë titullin: si do të quhet ai Kinarku tani e tutje nëse nuk do të vijë më Kanellë? Padyshim që emri i vjetër nuk do të mund të vazhdojë të ruhet pasi nuk ka më kuptim, por është ende e panjohur se cila do të jetë emërtimi i ri. Sidoqoftë, ata sigurojnë se nuk do të quhet "Gnarch" ose ndonjë gjë që ka të bëjë me mjediset desktop, pasi ata kanë mësuar mësimin e tyre.

Përmes dhe imazhit | Ne jemi Linuxers


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

48 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   F3niX dijo

  Ose ata mund të përdorin mat, mat është një mjedis i mirë.

 2.   RafaGCG dijo

  ndonjë hyrje ku shpjegohet ndryshimi midis shoqit të kanellës dhe gnomës? Unë kam një rrëmujë ...

  1.    diazepani dijo

   MATE është një pirun i GNOME 2 dhe bazohet në gtk2
   Kanella është një predhë ashtu si Gnome Shell dhe përdor gtk3

 3.   diazepani dijo

  Manjaro tashmë po diskuton për të ardhmen e edicionit të tij me Kanellën
  http://forum.manjaro.org/index.php?topic=3390.0;prev_next=prev#new

  Nga ana tjetër, Clem tha se Kanella nuk është një projekt i pavarur.
  https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/1828#issuecomment-16043648

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Siç thonë ata në forumin Manjaro, duket sikur është fillimi i fundit për Kanellën jo vetëm në Arch Linux por në të gjitha distruset përveç Linux Mint. Unë e ndalova së përdoruri atë vetë sepse herët e fundit që u përpoqa ta instaloja vazhdimisht më jepte gabime në përpilim. Dhe me ato që thotë Clem, në asnjë mënyrë, kushdo që dëshiron të përdorë Kanellën për të kaluar në Linux Mint, nuk ka asnjë mënyrë tjetër.

 4.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  Shpresoj jo, Kanella më duket pak e paqëndrueshme, më ka dështuar shumë, mete të pastra budallaqe që nuk e di nga vijnë, edhe pse e vërteta është një ambient i bukur dhe miqësor.
  Manjaro duhet të jetë akoma në XFCE, kjo është arsyeja pse ajo shpërndarje është aq e mirë sa bazohet në Arch.
  XFCE është pak e shëmtuar, por është shumë e qëndrueshme dhe funksionale.
  që kur e kam okupuar nuk kam pasur kurrë një dështim

  1.    diazepani dijo

   Manjaro do të vazhdojë me Xfce si edicionin kryesor. Përdoruesit atje thonë se duhet të ketë 3 botime kryesore: XFCE, KDE dhe Openbox. Pjesa tjetër që janë botime të komunitetit.

  2.    David dijo

   Nuk është e shëmtuar, ishte deri para nja dy viteve, sot është mjaft kompetente në fushën grafike.

 5.   gato dijo

  mesa duket përdorimi i Kanellës është i realizueshëm vetëm në Mint

 6.   KZKG ^ Gaara dijo

  Kanella… Uniteti i mentes Linux? _ 0_oU

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Jo me shume Jo me pak…

  2.    diazepani dijo

   Saktësisht.

  3.    tammuz dijo

   Unë do të thoja po

  4.    vicky dijo

   E njëjta gjë ndodh me panteonin (ai nga elementaryOs) që mund të përdoret vetëm në ubuntu. Ashtë një turp me të vërtetë sepse ata janë të dy mjaft të mirë (edhe pse Kanella është pak e paqëndrueshme) dhe unë jam i sigurt që shumë njerëz do të donin t'i përdorin ato në distro të tjera (panteon në hark, unë ulur duke menduar për të: p)

   1.    MSX dijo

    elementaryOS ka një vepër arti të shkëlqyeshme por Panteoni është * tepër * i zhveshur, madje sjellja e Plank (dokut) ka për qëllim përdoruesit jo-kompjuterë - siç na tregon DanRabbit ose një nga djemtë e tjerë që kur elementaryOS lindi si një zgjidhje për problemet që ka gjyshërit duke përdorur Windows XP.

    Përtej sa i bukur është elementaryOS, mendoj se për një përdorues të përparuar, për shembull dikush që instalon Arch, do të jetë jashtëzakonisht i mërzitshëm dhe i kufizuar në një kohë shumë të shkurtër.

    elementaryOS është sistemi ideal për të gjithë ata që duan të përdorin "atë gjë" të quajtur kompjuter

 7.   Fernando A. dijo

  Arch dhe Gnome janë më të mirët .. nëse nuk ju pëlqen fëmijë ... çfarë mund të bëjmë.

 8.   Yoyo Fernandez dijo

  Të gjithë japin frikën e Kanellës.

  Linux Mint ka deklaruar se po riemërton Kanellën "Forever Alone"

 9.   Miguel dijo

  pff atëherë minimumi që ata të ndryshojnë emrin në Cinnarch

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Më vjen mirë të shoh që nuk jeni nga ata që komentojnë pasi kanë lexuar vetëm titullin e artikujve. 🙂

   1.    pandev92 dijo

    xDDD LOL!

   2.    diazepani dijo

    +1000

   3.    gato dijo

    Hahahaha XD

 10.   Yoyo Fernandez dijo

  Ju gjithashtu mund të luani një lojë fjalësh dhe ta interpretoni atë si një urdhër:

  Gnome Vras Kanellën

  1.    diazepani dijo

   Bashkohuni me ose pa theks? Nëse është pa theks, është urdhër. Nëse është me një tildë, është një fakt.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Asgjë nga ato, presja nuk mungonte: «GNOME, Vrisni kanellën.

    Ose me më shumë theks: «GNOME, Vrisni kanellën! "

    Përpjekja e dytë për një shaka që ai bën në komente dhe unë duhet të vij për ta korrigjuar atë. xD

    1.    Ai kaloi këtu dijo

     Po të isha unë, unë do ta kuptoja që ai kërkon ose urdhëron (në varësi të tonit) të gnome për të kaluar një mik në kanellë http://es.wikipedia.org/wiki/Mate_%28infusi%C3%B3n%29

     1.    Manuali i Burimit dijo

      Pavarësisht nëse "Mate" është bashkimi i foljes "për të vrarë" ose emri i pijes që përmendni, fjalia është ende e shkruar saktësisht e njëjtë, interpretojeni ashtu si dëshironi. 😉

      Për gjëra të tjera, kjo është hera e parë që shoh dikë që përdor Unitetin në një distro tjetër përveç Ubuntu. : OSE

     2.    Ai kaloi këtu dijo

      Por është për një kohë të shkurtër, unë tashmë kam ndaluar disa biblioteka gnome [gnome-paqëndrueshme] Unë shpresoj që ubuntu azhurnon unitetin në bibliotekat që korrespondojnë me 3.8, tani është e vështirë të instalosh përsëri unitetin për shkak të varësive të 3.6 ju mund të bëni lidhjet simbolike por nuk është e njëjta gjë, më e realizueshmja është të shkosh në 3.8 dhe të presësh (uniteti 7 mendoj) ose në një mjedis tjetër, derisa të azhurnohet

     3.    Manuali i Burimit dijo

      Pikërisht e njëjta rast si Kanella. Ekipi i GNOME po shkel e tyre forks nga sa shoh.

  2.    burjanet dijo

   Hahaha

 11.   Yoyo Fernandez dijo

  hahahaha shikojeni, shikojeni, shikojeni ... ai qe vjen ne blogun tim te thote Po ¬_¬

  1.    Manuali i Burimit dijo

   "Po" nuk është një shaka. Nëse kjo fjalë ju bën të qeshni, nuk është çudi që edhe ju të qeshni me “shakatë” tuaja. 😛

   Alsoshtë gjithashtu «Shikojeni atë hë! Shikojeni atë! ». Dhe po, tani duhet t'ju korrigjoj edhe frazat e kopjuara nga Chavo del 8 ...

 12.   Izraeli de la Rosa dijo

  Ndonjëherë kam kanellë në pritje për shkak të shpejtësisë së zhvillimit të saj, por gjithsesi është desktopi im i preferuar, (mbase KDE, duke e testuar më mirë më vonë); Unë pres të shoh progresin dhe pjekurinë tuaj (:

 13.   xhemin-samuel dijo

  Simpleshtë e thjeshtë, Gnome po mbyll bibliotekat e saj gjithnjë e më shumë dhe është e vështirë për distros si Linux Mint ose SolusOS që pirun Gnome për të mbajtur predhat e tyre ...

  Pse e bëjnë këtë? Simpleshtë e thjeshtë ... Gnome është në rrugën e duhur për t'u bërë një Sistem Operativ i duhur, dhe mirë, ata nuk duan që të tjerët të përdorin mjetet e tyre, nëse ju pëlqen GIMP, Rhythmbox, Banshee, Gedit, Gnome-System-Monitor, Gnome-panel, Gnome-terminal etj, atëherë përdorni periudhën e GnomeOS.

  Ky është realiteti

  Tani, duke e parë atë nga një këndvështrim teknik, Arch do të përfundonte më pas ciklin e tij të ofrimit të "Fëmijëve" me secilin lloj desktopi, për shembull:

  - Chakra (KDE)
  - Manjaro (XFCE)
  - Cinnarch (Gnome Shell)

  Dhe atje ata do të kenë gamën e tyre të opsioneve për të përdorur një sistem Arch me llojin e desktopit që njerëzit kanë nevojë

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Chakra është në procesin e pavarësimit nga Arch, dhe KahelOS dhe Bridge Linux tashmë ekzistonin për GNOME Shell. Thirrja e Cinnarch ishte e vetmja që ofron Kanellën si desktopin e saj kryesor, tani është vetëm një distro tjetër me GNOME Shell. Ne do të duhet të shohim se çfarë mund të ofrojë ajo për të diferencuar vetveten, sepse nëse do të përfshijë vetëm një vepër arti dhe disa paketa të para-instaluara, nuk gjej shumë kuptim në ekzistencën e saj.

   1.    medina07 dijo

    Në të vërtetë (nga këndvështrimi im), asnjë distro që rrjedh nga një tjetër nuk ka arsye të ekzistojë.
    Dhe ... Chakra Linux ka kohë që është bërë e pavarur nga Arch Linux, tani ka depot dhe mjetet e veta ndër të tjera.

    1.    MSX dijo

     Moreshtë më shumë: Chakra rulez.
     😀

    2.    Të ndryshme dijo

     Njeri ... nëse do të ishim kaq drastik, do të kishte vetëm Debian, Red Hat dhe Slackware, sepse të gjithë të tjerët kishin lindur të ardhur nga një prej këtyre treve.

     1.    Të ndryshme dijo

      Epo mbase i kam harruar edhe Arch dhe Gentoo.

   2.    diazepani dijo

    Chakra tashmë është e pavarur nga Arch.

    1.    st0rmt4il dijo

     Sa e mirë konsiderohet Chakra?

     Njohje e mirë e pajisjeve si Mint, Manjaro apo ndonjë tjetër?

     1.    MSX dijo

      Sipas përvojës sime me printerin tim shumëfunksional EPSON (ju lutem, ju rekomandoj të mos blini asgjë nga këta të vdekur dhe të shijoni në momentin që kompania falimenton) shpërndarja e vetme që e trajton atë në një mënyrë të pranueshme është Mint Main Edition që trashëgon më shumë se 40 arna për CUPS i zhvilluar nga Ubuntu për të përmirësuar aftësinë për të zbuluar dhe kontrolluar pajisjet e jashtme.

      Së dyti, unë mendoj se Fedora po vjen, me rreth 20 copëza CUPS - Unë nuk kam kontrolluar nëse printeri im punon në atë distro sepse nuk e kam instaluar kurrë.

      Lidhur me kërkesat e HW mesatarisht moderne, nuk mendoj se keni ndonjë problem me Chakra, në fakt në dy makineritë në të cilat kam instaluar Chakra, laptopin tim HP Pavilion dv7 287cl (mesi i vitit 2011 me firmware të azhurnuar deri në atë datë) dhe një tjetër QuadCore me GPU të integruar dhe monitor CRT 17 works punon në CRE I BLE.

      Nga ana tjetër, Manjaro është ende shumë i ri, ata sapo kanë filluar të përcaktojnë disa karakteristika dhe mbështetja e jashtme e HW është trashëguar nga Arch, e cila është - nga filozofia e distro- vaniljes, domethënë, asgjë nuk është rregulluar dhe gjithçka paraqitet si në rrjedhën e sipërme e jep atë.

      Të metat e vetme deri më tani me Chakra janë:
      1. Instaluesi nuk ju lejon të krijoni ndarje të koduara - duhet ta bëni procesin me dorë para se të instaloni.
      2. Nuk mbështet UEFI ose boot të sigurt, kështu që nëse jeni në një makinë të re do të djersiteni për ta instaluar.
      3. Sistemi i paketave nuk më bind, por po punohet për të zbatuar një zgjidhje më të mirë. Kini kujdes, në momentin që bën mrekulli kur izoloni bibliotekat dhe aplikacionet GTK nga pjesa tjetër e sistemit, por teknikisht nuk është e preferuara ime.

      Përveç kësaj, funksionon mrekullisht, gjithçka është një përvojë e jashtëzakonshme e përdoruesit.
      Unë pata rezervimet e mia pasi përdora Arch për 5 vjet, por gjeta një distro solide, të shpejtë, fleksibël, të shkathët, etj.
      Chakra synon të jetë solide, estetikisht e patëmetë, të sigurojë përvojën më të mirë të përdorimit të KDE OOTB me gjithçka që funksionon në mënyrë të përsosur, azhurnojë kernelin dhe sistemin bazë rreth 4 herë në vit duke i mbajtur aplikacionet gjithmonë në versionin e fundit dhe në të njëjtën kohë të vazhdojë besnik ndaj parimit KISS të administrimit të sistemit, kështu që kur hapni një tastierë JU jeni përgjegjësi dhe jo shpërndarja, shpërndarja lihet mënjanë për t'ju lejuar të bëni magjinë tuaj.
      Mund të thuhet se mund të krahasohet me atë se si do të ishte MacOS nëse tastiera e shell MacOS do t'ju jepte fuqi të vërtetë dhe nuk do t'ju kufizonte në veprimet që mund të kryeni brenda saj.

      Me pak fjalë, Chakra sundon

     2.    MSX dijo

      * 4287cl

 14.   tammuz dijo

  Dhe nuk mendoj se kanella shkon shumë më larg, por koha

 15.   Federico dijo

  Një rrahje ... kjo distro u testua sapo doli, ishte një projekt i mirë, tani me gnome shell nuk mendoj se do të funksionojë shumë. Më duket duke luajtur me veshë siç thonë ata, se në distroset e marra nga Arch, nuk ka asgjë për të goditur Manjaro, ajo po rritet me hapa të mëdhenj.

 16.   pandev92 dijo

  Epo, nuk është se kanella ishte shumë e vërteta, është vetëm një pirun i një guaskë gnome me një panel të vetëm, por vazhdoni të përdorni libmutter, kështu që nëse grafiku juaj shkoi keq me gnome shell, ju duhet të keni të njëjtat probleme me kanellën ...

  1.    tammuz dijo

   dhe akoma më keq, ATI im ishte i mirë me predhën e GNOME dhe po dilte me kanellë

 17.   st0rmt4il dijo

  Të presim për të parë drejtimin që do të marrin zhvilluesit e tij me këtë shpërndarje ..

  Gjithsesi, është një "plus" për manjaron që vazhdon të përparojë në mënyrë të pandalshme.

  Përshëndetje!

bool (e vërtetë)