Me terminalin: Dëgjimi i muzikës me mplayer

Ka shumë mënyra për të luajtur muzikë përmes konsolës, si për të kursyer burime, ashtu edhe për shkak të një freakiteti të pastër. "Unë sapo e krijova fjalën e vogël, kështu që Guximi nuk do të më dërgojë RAE 😛

Ajo që bëj unë është të luaj muzikë me mplayer përmes konsolës, dhe konsumi nuk rritet nga 2Mb, aq e thjeshtë sa ajo.

$ mplayer /ruta/fichero.ogg

Sigurisht, do të ishte shumë e lodhshme të zgjedhim këngët që duam të dëgjojmë një nga një. Ajo që bëj është të përdor programe si Rhythmbox o Banshee për të krijuar një listë dëgjimi. E eksportoj si m3u. Pastaj përdor komandën:

mplayer -msgcolor -playlist Music/Listas/Banshee_Completo.m3u

komanda -ngjyrosje është të ngjyrosni informacionin që del në tastierë siç shihet në imazh. Nëse dëshironi të provoni opsione të tjera, mund të përdorim «Vret gomarët»:

$ man mplayer


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   isargon dijo

  Truk shume i mire. Unë përdor moc (Music On Console), për mua lojtari më i mirë për konsolën. Për ta instaluar:
  $ sudo apt-get instaloni moc
  Dhe për ta nisur atë:
  $ mocp
  të fala

  1.    elav <° Linux dijo

   Kur nuk përdor mplayer, përdor mp3blaster, megjithëse në Debian duket se tani ka një Bug që nuk njeh kartën audio apo diçka të ngjashme me të. Epo, nuk e di nëse më ndodh vetëm mua.

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Gabim në Debian? Dist Distro juaj super e qëndrueshme. Diçka e çuditshme, unë do të bëj një screenshot të këtij komenti

    1.    elav <° Linux dijo

     Pa dashur të justifikoj asgjë, do të të them se mund të bësh çfarë të duash me komentin. Unë nuk instaloj Debian me të gjithë mjedisin e desktopit, por pako pas pakete. Possibleshtë e mundur që të më ketë marrë malli për një që ndikon në mp3blaster për të zbuluar kartën e zërit.

     Sidoqoftë, mund të pranoj që në një moment, mund të kem një defekt atje, veçanërisht pasi që përdor Testimin. Kështu që…

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Oh hajde, mos mendo se e thashë me qëllime të këqija lol ... mos u bëj aq mbrojtës HAHA.
      Sot jam në humor shumë të mirë

    2.    Guxim dijo

     ¬¬

  2.    Gonzalo dijo

   Interesante, ka një hyrje tjetër në këtë blog kushtuar këtij programi https://blog.desdelinux.net/moc-music-on-console/
   faqja në internet e programit është https://moc.daper.net

 2.   Guxim dijo

  Atë freakitet që tashmë e kam imagjinuar, ajo që ndodh është se unë jam mjaft keqësues i HOYGAN ...

 3.   hipersajan_x dijo

  Dëshironi diçka më shumë geek akoma? Për të luajtur audio me ffmpeg:

  skedari ffmpeg -i.mp3 -f alsa -ac 2 hw: 0

  😀

 4.   sieg84 dijo

  Tani që amarok ka një gabim dhe kur luan ndonjë këngë ajo mbyllet [të presë që të azhurnohet], ky udhëzues është shumë i dobishëm për mua

 5.   aNT dijo

  Faleminderit. Ajo punon për mua në dritare dhe ngjyra është e bukur në console2 ...