CopyQ 4.1.0: Çfarë ka të re në menaxherin e avancuar të kujtesës

CopyQ 4.1.0: Çfarë ka të re në menaxherin e avancuar të kujtesës

CopyQ 4.1.0: Çfarë ka të re në menaxherin e avancuar të kujtesës

Duke pasur parasysh se pak më shumë se 2 vjet më parë ne eksploruam një mjet i lezetshëm dhe i dobishëm thirrje "CopyQ" kur ishte në të tijën version 3.5.0, sot ne do ta eksplorojmë atë i ri na sjell të fundit dhe versioni aktual i qëndrueshëm 4.1.0.

Për ata që nuk e dinë "CopyQ", kjo është një aplikacioni i platformës kryq që punon si një menaxher i avancuar i clipboard me funksione redaktimi dhe skriptimi.

Xclip: Manipulimi i kujtesës së fragmenteve nga rreshti i komandës

Dhe si zakonisht, para se të hyni plotësisht në temë, për ata që janë të interesuar në mjete të këtij lloji, domethënë, menaxherët e avancuar të clipboard, por për terminalet (tastierat) ne do të rekomandojmë eksplorimin tonë postimi i mëparshëm i lidhur me atë temë. Dhe për këtë ne do të lëmë menjëherë lidhjen më poshtë:

"Xclip është një aplikacion që na lejon të fusim tekst në kujtesën e fragmenteve dhe të marrim tekstin prej tij nga rreshti i komandës. Teksti i marrë mund të jetë futur nga ndonjë aplikacion tjetër. Po kështu, teksti që futet në kujtesën e fragmenteve përmes xclip mund të përdoret nga çdo aplikacion tjetër. Xclip: Manipulimi i kujtesës së fragmenteve nga rreshti i komandës." Xclip: Manipulimi i tabelës së fragmenteve nga rreshti i komandës

Artikulli i lidhur:
xclip: Manipulimi i clipboard nga rreshti i komandave

CopyQ: Version i ri me funksione të reja redaktimi dhe skriptimi

CopyQ: Version i ri me funksione të reja

Çfarë është CopyQ?

"CopyQ" është:

"OSEn menaxher i avancuar i platformave të tërthorta dhe me burim të hapur që ka funksione të tilla si historia, kërkimi dhe redaktimi, dhe me mbështetje për tekstin, HTML, imazhet dhe çdo format tjetër të personalizuar. CopyQ ofron veçori redaktimi dhe skriptimi. Monitoroni tabelën e sistemit dhe ruani përmbajtjen në udhëzuesit e personalizuar. Clipboardi i ruajtur mund të kopjohet dhe ngjitet direkt në çdo aplikacion."

Artikulli i lidhur:
CopyQ - një menaxher i clipboard me karakteristika të përparuara

Karakteristikat aktuale

La 4. Seria X e "CopyQ" përfshin në mesin e shumë të saj veçoritë themelore aktuale 10 në vijim:

 1. Ajo ofron mbështetje ndër-platformë për Linux, Windows dhe OS X 10.9 dhe më lart.
 2. Ruani tekstin, HTML, imazhet ose ndonjë format tjetër të personalizuar.
 3. Shfletoni dhe filtroni me shpejtësi artikujt e historisë së kujtesës së fragmenteve.
 4. Mundëson renditjen, krijimin, modifikimin, fshirjen, kopjimin / ngjitjen dhe tërheqjen e elementeve në ndërfaqen e tij.
 5. Ofron aftësinë për të shtuar shënime ose etiketa në artikujt e menaxhuar.
 6. Ka shkurtore në të gjithë sistemin me komanda të personalizueshme.
 7. Lehtë për t'u ngjitur artikujt me një shkurtore ose nga tabaka ose dritarja kryesore.
 8. Ka një pamje plotësisht të personalizueshme.
 9. Ajo ka një ndërfaqe të avancuar të linjës së komandës dhe skripte.
 10. Mbështetje për një redaktues të thjeshtë të ngjashëm me Vim dhe shkurtore.

Çfarë ka të re në versionin aktual 4.1.0

Ndërsa, version aktual i qëndrueshëm nën Numri 4.1.0 Të datës 23 / 04 / 2021 na sjell në mesin e shumë veçorive të reja, 10 në vijim:

 1. Sistemi i vjetër i njoftimeve tani mund të përdoret në vend të njoftimeve amtare / të sistemit. Kjo mund të çaktivizohet në skedën e njoftimeve në preferencat.
 2. Skedari shtesë i konfigurimit për njoftimet nuk do të krijohet automatikisht.
 3. Në skriptet, objekti i tastierës mund të përdoret për regjistrimin, matjen e kohës së kaluar dhe pohimin e kushteve.
 4. Menyja e përfundimit të komandës përmban një listë më të plotë të objekteve / funksioneve objekteve / funksioneve të skriptit dhe një përshkrim më të mirë.
 5. Komanda dhe komandat e dialogut të veprimit tani nuk zëvendësojnë% 2 për% 9. Dhe kjo lejon kalimin e URL -ve pa pasur nevojë të shpëtoni nga karakteret e koduara si% 20 ose% 3A.
 6. Theksimi i sintaksës për vlerat heksadecimal dhe boolean në redaktuesin e komandës.
 7. Korrigjoni lëvizjen e dritares kryesore në një ekran tjetër.
 8. Në Windows: Njoftimet vendase janë të çaktivizuara në Windows 7. Kjo rregullon rrëzimin për shkak të veçorive të pambështetura. Dhe rregulloi një përplasje kur ngarkoni disa tema.
 9. Për Wayland: Rivendos gjeometrinë e fundit të ruajtur për një dritare (pasi marrja e ekranit aktual nuk funksionon).
 10. Ndërtimet e MinGW Windows janë përsëri të disponueshme (pa mbështetje për njoftime vendase).

Të shtëna në ekran

Pas instalimit tonë përmes urdhri i komandës tjetër, kjo është se si ne dukemi "CopyQ" duke vrapuar në tonën Distro e GNU / Linux:

«flatpak install flathub com.github.hluk.copyq»

Shënim: Për mënyra të tjera instalimi, ju lutemi eksploroni sa vijon lidhje.

CopyQ: Pamja e ekranit 1

CopyQ: Pamja e ekranit 2

CopyQ: Pamja e ekranit 3

Për më shumë informacion të përditësuar se si të përdorni "CopyQ", si nga ndërfaqja e tij grafike, ashtu edhe përmes vijës së komandës, mos harroni të vizitoni hyrjen tonë të mëparshme në "CopyQ" ose eksploroni lidhjet e mëposhtme:

 1. Seksioni i Dokumentacionit
 2. Uebfaqe zyrtare në GitHub
 3. Seksioni i lëshimeve të fundit në GitHub

Dhe mbani mend se:

"Meqenëse është një kujtesë e fragmenteve, aplikacioni tashmë i ekzekutuar do të fillojë të punojë sa më shpejt që po editojmë një dokument ose po shfletojmë rrjetin." CopyQ - një menaxher i clipboard me karakteristika të përparuara

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, siç është parë "CopyQ" është një alternativë e dobishme që do të sigurojë tuajin Distro e GNU / Linux një mjet i avancuar i menaxhimit, në rast se nuk doni të përdorni aplikacionin e paracaktuar, i cili zakonisht përdor të gjitha Distro y Mjedisi i desktopit.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.