[Pjesa e katërt] LMDE në thellësi: Fitim në performancë

Pas instalim, azhornimi y personalizimi i disa përbërësve en LMDELe të shohim se si të fitojmë pak më shumë në performancë, veçanërisht nëse kemi kompjutera më pak të fuqishëm ose ju jeni, si unë, një nga ata që duan të përfitojnë nga çdo hapësirë ​​në RAM.

Shumë nga këshillat që unë paraqes më poshtë mund të arrihen duke përdorur mjetet që vetë Mint përfshin, kështu që unë do t'ju tregoj dy mënyrat për ta bërë atë.

RCConf

Gjëja e parë që do të bëjmë është të instalojmë vetë rcconf. Kjo paketë, pasi të instalohet, do të na lejojë të kemi kontroll se cilat procese fillojnë kur fillon sistemi.

aftësia $ sudo instaloni rcconf

Pasi të ketë mbaruar procesi i instalimit, ne mund ta ekzekutojmë atë në dy mënyra. Nëse duam që proceset të ekzekutohen ose ndalohen në atë moment, ekzekutojmë:

$ sudo rcconf - tani

nëse duam që proceset të mos ekzekutohen në atë moment:

$ sudo rcconf

Ne duhet të marrim diçka si kjo:

RCConf

Aty mund të zgjedhim me hapësirën, procesin që duam të fillojmë me sistemin. Në rastin tim unë heq sa vijon:

 • exim4 (Nëse nuk kemi të çinstaluar exim).
 • Bluetooth
 • gota.
 • konfigurim i drejtpërdrejtë.
 • samba
 • i shenjtëruar
 • harta e portës (opsionale)
 • pppd-dns

Optimizimi i desktopit.

LMDE siç rrjedh nga linuxmint, përfshin mintools, dhe midis tyre MintDesktop. me MintDesktop Ne mund të bëjmë disa gjëra, por tani na interesojnë vetëm 2 prej tyre.

Në pjesën Dritaret, ne shënojmë opsionin që është theksuar në imazhin më poshtë.

MintDesktop

Kjo që do të bëjë është të çaktivizojë efektin që tregohet kur maksimizojmë ose minimizojmë një dritare dhe që përmbajtja e dosjeve nuk shfaqet kur i tërheq zvarrë.

Ne mund të arrijmë të njëjtën gjë duke përdorur Redaktori Gconf. Për këtë ne ekzekutojmë Alt + F2 dhe ne shkruajme redaktor gconf. Më vonë do ta bëjmë aplikacione »metacitet» të përgjithshme »burime të reduktuara dhe ne e zgjedhim atë.

Redaktori i konfigurimit

Heqja e Fortunes.

Një nga gjërat që përdoruesit e linuxmint ata po bërtisnin, duhej të kishin mundësinë e çaktivizimit Pasuri, e cila nuk është asgjë më shumë se mesazhi që del me një kafshë sa herë që hapim konsolën. Me MintDesktop gjithashtu mund të arrihet në seksion Terminal.

MintDesktop

Ose thjesht mund të hapim një terminal dhe të vendosim:

$ sudo gedit /etc/bash.bashrc

Ne kërkojmë vijën që thotë:

/ usr / bin / nenexhik-pasuri

dhe ne e ndryshojmë atë në:

# / usr / bin / nenexhik-pasuri

Aplikimet gjatë fillimit.

Tani ne gjithashtu mund të lehtësojmë sistemin pak duke hequr aplikacione / daemons që fillojnë kur hyjmë në sesionin tonë. Për këtë ne shkojmë në Menyja »Aplikime» Preferencat »Aplikacionet gjatë fillimit.

Aplikimet gjatë fillimit

Ku të paktën unë, zgjidh opsionet e mëposhtme:

 • Shtypni Apletin e Radhës
 • Ndihma vizuale.
 • Ndarja e dosjeve personale.
 • Desktop i largët.
 • Menaxher Bluetooth
 • Tingulli i hyrjes në Gnome.
 • nenexhik Update
 • nenexhik Ngarko.
 • nenexhikMirë se vini.
 • Njoftimet e diskut.
 • Njoftuesi i alarmit të evolucionit.
 • Sistemi zanor Pulseaudio.

Duhet të kemi parasysh që unë çaktivizoj gjëra që nuk më duhen. Nëse keni nevojë që disa nga këto daemons të fillojnë në fillim, atëherë mos e çaktivizoni. : d

Opsione të tjera:

Nëse duam të shkojmë pak më tej, mund të heqim disa gjëra të tjera, të tilla si mintMenu dhe vendos menunë xhuxh, ose menaxhoni rrjetin manualisht dhe jo nga Menaxher i Rrjetit.

Rezultati i gjithçkaje që ju tregova në këtë artikull është që PC-ja ime me 1Gb Hyni në RAM me 68Mb konsumi në RAM.

Mirupafshim për TTY:

Një mënyrë tjetër për të optimizuar burimet është duke hequr disa TTY dhe duke përdorur vetëm ato të nevojshme. Për këtë ne editojmë skedarin / etj / inittab.

sudo gedit / etc / inittab

Shikojmë ku e thotë kjo:

1: 2345: respawn: / sbin / getty 38400 tty1
2: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty2
3: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty3
4: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty4
5: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty5
6: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty6

dhe ne komentojmë ato që nuk na duhen. Në rastin tim unë gjithmonë lë 2:

1: 2345: respawn: / sbin / getty 38400 tty1
2: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty2
# 3: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty3
# 4: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty4
# 5: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty5
# 6: 23: respawn: / sbin / getty 38400 tty6

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   burjanet dijo

  Unë ju lë një +1

  salu2

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit kompanitë

 2.   Yoyo dijo

  Një tjetër +1, dhe nëse do të kishte një +20, unë do të ta jepja ty

  1.    elav <° Linux dijo

   Me vjen mire qe te sherben ^^

 3.   moskosov dijo

  Faleminderit shumë, udhëzuesit e LMDE janë shumë të dobishëm.

  Përshëndetje nga Kili.

 4.   kaspol dijo

  Unë e kam dashur atë, e kam aplikuar dhe ka qenë e pabesueshme. Unë kam 2 pyetje në lidhje me LMDE dhe ato janë:
  - Pse versioni 64bit fillon me pothuajse 80 megabajt më shumë se versioni 32bit?
  - A ka punuar ky udhëzues për dikë në versionin 64bit?
  SHENIM: se ne versionin 32bit kjo po rrokulliset !!!

 5.   francesco dijo

  Capsol është shumë i thjeshtë, realiteti është që versionet 64-bitësh do të konsumojnë gjithmonë diçka më shumë sesa versionet 32-bit dhe nëse provoni kde do të mbeteni me gojën hapur për atë që konsumon në 64-bit dhe në vend të gjë normale që shkon në 32.

  të fala

 6.   Carlos dijo

  Seri artikujsh shumë të mirë, faleminderit.

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit që u ndalët nga

 7.   orobio dijo

  Si mund ta ndryshoj GDM që LMDE ka si parazgjedhje

 8.   krunde2n dijo

  shume mire