CWM, DWM, Enlightenment, EvilWM dhe EXWM: 5 WM alternative për Linux

CWM, DWM, Enlightenment, EvilWM dhe EXWM: 5 WM alternative për Linux

CWM, DWM, Enlightenment, EvilWM dhe EXWM: 5 WM alternative për Linux

Vazhdimi i serisë sonë të botimeve në Menaxherët e Dritareve (Menaxherët e Windows - WM, në anglisht), sot ne do të vazhdojmë me tonat postimi i tretë në lidhje me WM, ku do të rishikojmë 5 tjetri prej tyre, nga lista jonë e 50 ekzistuese

Le të kujtojmë se kjo seri botimesh për WM ka për qëllim të sqarojë aspekte të rëndësishme të tyre, të tilla si, janë apo nuk janë projekte aktive, për çfarë Lloji WM janë ata, cilat janë të tyre Karakteristikat kryesore, Dhe si instalohen ato, në aspekte të tjera. Dhe sigurisht, të gjitha në spanjisht.

Menaxherët e Dritareve: Përmbajtja

Vlen të kujtohet se lista e plotë e menaxherëve të pavarur të dritareve dhe personat në ngarkim një Mjedisi i desktopit specifike, ajo gjendet në postin e mëposhtëm të lidhur:

Artikulli i lidhur:
Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Dhe në rast se doni të lexoni tonë postimet e mëparshme të lidhura Me shqyrtimin e WM të mëparshëm, mund të klikohet në vijim lidhje:

Banner: Unë e dua Softuerin e Lirë

5 WM alternative për Linux

CWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Një menaxher dritaresh për X11 që përmban shumë veçori që përqendrohen në efikasitetin dhe transparencën e menaxhimit të dritares. Ai gjithashtu synon të mbajë estetikën më të thjeshtë dhe më të këndshme".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar më pak se 3 muaj më parë.
 • Lloj: Stivimi.
 • Shtë një port i OpenBSD cwm i shkëlqyeshëm në Linux dhe sisteme të tjera Unix. Kjo WM kërkon pkg-config, Xft, Xinerama dhe Xrandr. Prandaj, duhet të punojë si në GNU / Linux ashtu edhe në Sistemet Operative të BSD (OpenBSD, FreeBSD dhe NetBSD), OS X 10.9.
 • Ky WM në mënyrë aktive ndjek ndryshimet në depon OpenBSD CVS. Dhe versionet e krijuara i mbajnë zhvillimet e tyre të koordinuara për një pjesë të mirë.
 • Ka një kod bazë të shkëlqyeshëm, kërkon kërkesa shumë minimale të sistemit, ka disa veçori të reja, përfshirë aftësinë për të kërkuar përmes dritareve, së bashku me një estetikë shumë të thjeshtë dhe tërheqëse.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e paketa "cwm"Prandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

DWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"Një menaxher dinamik i dritareve për sistemin X. I aftë për të trajtuar dritare me pllaka, monokle dhe faqosje lundruese. Të gjitha modelet mund të zbatohen në mënyrë dinamike, duke optimizuar mjedisin për aplikimin në përdorim dhe detyrën e kryer".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit zbuluar rreth 1 vit e gjysmë.
 • Lloj: Dinamik.
 • Ofron ndërrim dinamik midis mënyrave Stacking dhe Tiled. Shtë shumë e lehtë, është zhvilluar në C dhe përdor bibliotekën xlib.
 • Dekorimet e dritareve përfshijnë një kufi me një piksel që tregon fokusin. Dritaret mund të grupohen duke përdorur etiketa, ajo ka mbështetje për shumë desktop dhe shiriti i desktopit ofron informacion mbi statusin dhe aftësinë për të kaluar në mes të desktopëve.
 • Dhe midis shumë veçorive, dritaret grupohen sipas etiketave. Çdo dritare mund të etiketohet me një ose më shumë etiketa. Përzgjedhja e etiketave të caktuara tregon të gjitha dritaret me këto etiketa.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e paketa "dwm"Prandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

Sqarim

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Një WM e lehtë për t’u përdorur për X11. I cili aktualisht përfshin një milion rreshta kodi në gjuhën C që përbëjnë bibliotekat (bibliotekat) EFL dhe një grup të larmishëm aplikimesh. Sot, ai ka një komunitet të gjallë dhe aktiv të zhvilluesve dhe përdoruesve që punojnë dhe përdorin kodin çdo ditë.".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar më pak se një muaj më parë.
 • Lloj: Stivimi.
 • Nuk është vetëm WM për X11 në Linux dhe OS të tjerë, por është gjithashtu pjesë e një grupi libraritë për të mbështetur krijimin e ndërfaqeve të bukura grafike të përdoruesit (GUI) me më pak përpjekje.
 • Megjithëse filloi zhvillimin e saj në 1996, si një projekt i WM për X11, sipas zhvilluesve të tij, ai ka evoluar, sot, për të mbuluar gjithashtu kërkesat e ndërfaqes së përdoruesit celular, pajisjet që vishen dhe televizionin për projekte të tilla si Tizen , jo vetëm GUI tradicionale për desktop.
 • Projekti aktualisht është në tranzicion nga X11 në Wayland, pasi zhvilluesit e tij e shohin atë si të ardhmen e shtresave të shfaqjes grafike në Linux. Ata gjithashtu po lëvizin për të transportuar të njëjtën gjë mbi BSD.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e Paketa e IluminizmitPrandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

EvilWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

“Një menaxher minimalist i dritares për sistemin X Window. Emri i keq vjen nga Stuart 'Stuii' Ford, i cili mendon se çdo softuer që ai përdor duhet të jetë i lig dhe mazokist. Megjithëse, në të vërtetë ky menaxher i dritareve është i pastër dhe i lehtë për t'u përdorur".

karakteristika të

 • Projekt joaktiv: Aktiviteti i fundit pak më shumë se 5 vjet.
 • Lloj: Stacking.
 • Nuk përdor dekorime të dritareve përveç një kufiri të thjeshtë me 1 piksel, as nuk përdor ikona.
 • Ofron përdorim dhe kontroll të mirë të tastierës, përfshirë ripozicionimin dhe maksimizimin e butonave.
 • Kjo lejon zvarritjen e dritareve, desktopëve virtual dhe mbështetjes së EWMH pjesërisht.
 • Ka një madhësi të vogël binare (madje edhe me gjithçka të ndezur) dhe skedari i tij i konfigurimit lexohet (ngarkohet) gjatë fillimit të sesionit të përdoruesit.

instalim

Ky WM i azhurnuar zakonisht gjendet në shumë depo të ndryshëm Distroset e GNU / Linux, nën emrin e paketa "e keqja"Prandaj, në varësi të menaxherit të paketës së përdorur, grafik ose terminal, ai mund të instalohet lehtësisht. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

EXWM

Përcaktim

Sipas faqes zyrtare të internetit, përshkruhet si:

"OSENjë menaxher i plotë X i dritareve për Emacs i ndërtuar në krye të XELB. Emri i tij, EXWM, vjen nga fraza "Emacs X Window Manager".

karakteristika të

 • Projekt aktiv: Aktiviteti i fundit i zbuluar rreth një muaj.
 • Lloj: Pllaka
 • Ajo ofron trajtim dhe kontroll të shkëlqyeshëm të operacioneve përmes tastierës, së bashku me mënyrat e përdorimit hibrid (Pllaka dhe Stacking).
 • Siguron mbështetje dinamike të hapësirës së punës, përputhet me specifikimet e ICCCM / EWMH dhe opsionale: mbështetje RandR (me shumë monitor), Sistemi i integruar i sistemit dhe Metoda e hyrjes së integruar.
 • Zhvilluesit e tij shpjegojnë se është në gjendje të zëvendësojë me sukses menaxherët e dritareve të mjediseve të caktuara desktop, të tilla si LXDE dhe Gnome.

instalim

Për të parë hapat e instalimit me secilin lloj të proces aktivizohet kliko tjetër lidhje. Më shumë informacion shtesë në lidhje me këtë WM mund të gjenden në vijim lidhje.

 

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" për këto 5 të ardhshme «Gestores de Ventanas», i pavarur nga çdo «Entorno de Escritorio», i thirrur CWM, DWM, Iluminizmi, EvilWM dhe EXWM, të jetë me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)