Czkawka: Një aplikacion i thjeshtë dhe i shpejtë për të fshirë skedarët në Linux

Czkawka: Një aplikacion i thjeshtë dhe i shpejtë për të fshirë skedarët në Linux

Czkawka: Një aplikacion i thjeshtë dhe i shpejtë për të fshirë skedarët në Linux

Diçka që karakterizon përdoruesin mesatar të Distroset e GNU / Linuxpërveç pëlqimit personalizoj për pëlqimin tuaj mjedis grafik (vizual), eshte ai zgjedh sa më shumë që të jetë e mundur burimet e disponueshme të kompjuterit tuaj. Për këtë arsye, ata janë gjithmonë shumë të vetëdijshëm për konsumin e RAM, CPU dhe Disk. Dhe në këtë element të fundit, të përpiqesh të ruash sasinë më të madhe të hapësirë ​​e lirë në dispozicion nga skedarë junk, të panevojshëm ose dublikatë, ju zakonisht përdorni disa aplikacione, ndër të cilat është në dispozicion "Czkawka".

Që në thelb "Czkawka" është një aplikacion i thjeshtë, i shpejtë dhe i lehtë për t'u përdorur për të fshirë skedarët e panevojshëm në Sistemet Operative të GNU / Linux, duke theksuar skedarët kopjuar

Aplikime për të optimizuar GNU / Linux

Dhe para se të hyni në temën e aplikimit "Czkawka", vlen të përmendet si zakonisht, se nëse dëshironi të thelloheni në temën e «Optimizimi»Sistemet operative falas dhe e hapur bazuar në GNU / Linux, ju mund të vizitoni shënimet tona në vijim në lidhje me atë pikë:

"Optimizimi i një sistemi operativ ose një kompjuteri (kompjuteri) do të thotë përmirësimi i sistemit performanca e të njëjtit, nga realizimi i ndryshime të caktuara logjike (softuer) ose fizikë (harduer). Në rastin e ndryshimeve të harduerit, Sistemi Operativ mund të përfitojë nga një azhurnim ose rritje në Hapësirën e Diskit të Ngurtë, Memorjen RAM, Llojin e CPU, ndër të tjera. Derisa, Në një nivel logjik, përdorimi i aplikacioneve ose ekzekutimi i veprimeve teknike mund të na lejojë të rrisim ose mbajmë një nivel të lartë të performancës dhe operueshmërisë me kosto zero ose të ngushtë." Si të zgjedhim sistemet tona operative GNU / Linux?

Artikulli i lidhur:
Si të zgjedhim sistemet tona operative GNU / Linux?

Artikulli i lidhur:
Stacer: Softuer për Monitorimin dhe Optimizimin e Sistemeve Linux
Artikulli i lidhur:
BleachBit 4.0.0: Version i ri me përmirësime, rregullime dhe ndryshime
Artikulli i lidhur:
CCleaner për Linux? Per cfare? Këto janë disa alternativa

Czkawka: Aplikacion alternativ efikas për FSlint dhe FDupes

Czkawka: Aplikacion alternativ efikas për FSlint dhe FDupes

Çfarë është Czkawka?

Sipas tuajat faqe zyrtare në GitHub, përshkruhet si më poshtë:

"Czkawka është një aplikacion i thjeshtë, i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur për të fshirë skedarët e panevojshëm nga kompjuteri juaj."

Gjithashtu, për datën aktuale, aktualisht është në dispozicion me instaluesit e multiplatformës para Windows, Mac dhe Linux, duke përdorur ekzekutues dhe instalues ​​për të CLI y GUI nën numrin e versioni 3.0.0 - 11.03.2021r.

Karakteristikat dhe funksionalitetet aktuale

Për versionin aktualisht të disponueshëm, zhvilluesit e tij përshkruajnë sa vijon karakter për të njëjtën:

 • Shkruar në Rust.
 • Shpejtësi dhe efikasitet të pabesueshëm.
 • Burim falas, pa reklama.
 • Ndihmë ndër-platformë (Linux, Windows dhe macOS).
 • Mbështetja e memorjes cache për të bërë skanimet e dyta dhe të mëvonshme shumë më shpejt se e para.
 • Në dispozicion me Frontend GUI (Desktop) dhe CLI (Terminal), në mënyrë që të arrihet një aplikim fleksibël, lehtësisht i administrueshëm dhe automatik. Në rastin e ndërfaqes grafike të përdoruesit, ai përdor GTK 3 dhe ka një aspekt të ngjashëm me FSlint.
 • Ka aftësi të pasur kërkimi, duke ju lejuar të vendosni direktori të përfshira dhe të përjashtuara, një grup zgjerimesh të skedarit të lejuar ose sende të përjashtuara me * wildcard.

Përveç kësaj, ajo ka të shumëfishtë karakteristika ose mjete për t'u përdorur, të tilla si:

 • Dublikoni skedarët: Për të gjetur dublikatat bazuar në emrin e skedarit, madhësinë, hashin, 1 MB e parë të hash.
 • Dosjet e zbrazëta: Për të gjetur dosje bosh me ndihmën e një algoritmi të përparuar.
 • Skedarë të mëdhenj, bosh dhe i përkohshëm: Për të kërkuar (zbuluar) skedarët më të mëdhenj, ose bosh dhe të përkohshëm, në një shteg / makinë kërkimi.
 • Imazhe të ngjashme: Për të kërkuar (zbuluar) skedarë imazhi që nuk janë saktësisht të njëjtë, domethënë, që janë të ndryshëm për shkak të çështjeve të zgjidhjes ose ujërave.
 • Skedarët në zero: Për të kërkuar (zbuluar) skedarët e mbushur me zero (zakonisht të korruptuar).
 • Muzikë e njëjtë: Për të kërkuar (zbuluar) skedarë muzikorë me të njëjtin artist, album, ndër artikujt e tjerë.
 • Lidhje simbolike të pavlefshme: Për të gjetur dhe shfaqur lidhje simbolike që tregojnë skedarë / drejtoritë inekzistente.
 • Dosjet e thyera: Për të kërkuar (zbuluar) skedarë me një shtrirje të pavlefshme ose të dëmtuara.

Shkarkimi, instalimi dhe pamja e ekranit

Për shkarkimin tuaj të drejtpërdrejtë dhe të shpejtë, mund të eksploroni sa vijon lidhje. Excellentshtë e shkëlqyeshme Formati i AppImage në dispozicion. Dhe për ekzekutimin e tij pa instalim, skedari i tij thirret «linux_czkawka_gui» para GUI o «linux_czkawka_cli» para CLI. Pasi të shkarkohen, instalohen dhe ekzekutohen, përmes grafikut ose terminalit, përmes komandës përkatëse të komandës («./linux_czkawka_gui o ./linux_czkawka_cli») Mbetet vetëm ta përdorim atë sipas gjykimit të përdoruesit, duke përdorur ndërfaqen e tij të thjeshtë dhe intuitive të përdoruesit më poshtë:

Czkawka: Pamja e ekranit 1

Czkawka: Pamja e ekranit 2

Czkawka: Pamja e ekranit 3

Czkawka: Pamja e ekranit 4

Shënim: Në rast se nuk është i dobishëm ose praktik, mos harroni se mund ta përdorni FSLint para GUI o FDupes para CLI. Dhe për të eksploruar mënyra të tjera të instalimit, të tilla si përdorimi Flatpak o Kap, eksploroni sa vijon lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Czkawka», i cili është një aplikacion i thjeshtë, i shpejtë dhe i lehtë për t'u përdorur për të fshirë skedarët e panevojshëm në tonë Sistemet Operative të GNU / Linux duke theksuar skedarët kopjuar; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegramSinjalMastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinuxNdërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)