Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Doom: Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Në këtë post sot, ne do të flasim dhe do të shtojmë një tjetër lojë përrallore e dikurshme, për tonë të mrekullueshme dhe në rritje Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë) me çfarë mund të luajmë GNU / Linux. Dhe kjo, nuk është askush tjetër përveç botës së vjetër dhe të njohur "Doom".

Edhe pse, tifozët më të rinj të lojëra kompjuterike ose tastierë video, zakonisht e dimë dhe / ose luajmë të njëjtën gjë në versionet e tij më moderne, për ata prej nesh që e konsiderojmë veten të tillë "Shkolle e vjeter" luajeni në tuajin versionet origjinale ose me tyre modet ekstreme, është një kënaqësi gati epike, dhe nëse bëhet fjalë GNU / Linux mirë, shumë më tepër.

Fotografitë e GZDoom

Meqenëse ky post është më i përqendruar Si të instaloni dhe përdorni GZDoom?, të jetë në gjendje të luajë "Doom" origjinale ose të modifikuar, ne rekomandojmë që të interesuarit të lexojnë hyrjen tonë të mëparshme në lidhje me aplikacionin në fjalë, domethënë, «GZDoom».

"GZDoom është një motor grafik për Doom bazuar në ZDoom. Isshtë krijuar dhe mirëmbajtur nga Christoph Oelckers dhe versioni më i fundit i qëndrueshëm i lëshuar është 4.0.0. Për ata që nuk e njohin ZDoom, ky është një port i kodit origjinal ATB Doom dhe NTDoom. Një projekt me burim të hapur të mirëmbajtur nga Randy Heit dhe Christoph Oelckers në këtë rast. Pasi ndaloi zhvillimin e tij, Christoph vendosi të krijojë projektin e ri GZDoom". GZDoom 4.0.0: version i ri me mbështetje eksperimentale për Vulkan

Artikulli i lidhur:
GZDoom 4.0.0: version i ri me mbështetje eksperimentale për Vulkan

Dhe për ata që dëshirojnë të dinë rrymën tonë Lista e Lojërave del Zhanri FPS (revole e personit të parë), këtu e lëmë, me «GZDoom» përfshirë:

 1. Arena Alien
 2. Assaultcube
 3. Blasfemuesi
 4. COTB
 5. Kub
 6. Kubi 2 - Sauerbraten
 7. Eduke32
 8. Territori armik - Trashëgimi
 9. Territori armik - Luftërat e Tërmejve
 10. Liri
 11. GZDoom
 12. IOQuake3
 13. Nexuiz Classic
 14. OpenArena
 15. Tërmet
 16. Rrjeti i Eklipsit
 17. Rexuiz
 18. I rremë
 19. Trepidaton
 20. Armët e tymosura
 21. E pakërkuar
 22. Terrori Urban
 23. Varshava
 24. Wolfenstein - Territori Armik
 25. Ksenotik

GZDoom sot

Doom: Një lojë klasike FPS për të gjitha moshat dhe kohërat

Çfarë është Doom?

Për ata që kanë më pak njohuri rreth Lojë video FPS i quajtur "Doom", ne mund ta përshkruajmë atë si më poshtë:

"Doom është një lojë video e krijuar nga Id Software në 1993. Doom origjinal u zhvillua nën sistemin operativ DOS. Dhe loja konsiston në imitimin e një marine hapësinor i cili është rutinë në një stacion në Phobos, një nga hënat e Marsit. Në një sekondë, dyert e Ferrit janë të hapura, duke çliruar demonë të panumërt, shpirtra të papastër, zombie, të cilat pushtojnë bazën brenda disa orësh. Karakteri është e vetmja qenie njerëzore e mbijetuar në stacion dhe misioni është ta bëjë atë të gjallë nga niveli në nivel (si në Wolfenstein 3D)." Doom në fandom wiki Doom

Rreth ZDoom dhe Portet e tij

Rreth ZDoom dhe Portet e tij

"GZDoom është një nga 3 Portet aktuale që i përkasin ZDoom, e cila është një familje e Porteve të përmirësuara të Motorit Doom për ekzekutim në Sistemet Operative moderne. Këto Porte punojnë në Windows, Linux dhe OS X modern, duke shtuar veçori të reja që nuk gjenden në lojërat e botuara fillimisht nga Id Software. Portet e vjetra ZDoom mund të përdoren dhe shpërndahen falas. Asnjë fitim nuk mund të bëhet nga shitja e tij. GZDoom dhe pasardhësit e tij që nga versioni 3.0.0 janë licencuar nën GPL dhe u nënshtrohen kushteve dhe kufizimeve të licencës së re." Rreth ZDoom

Aktualisht «Port» kryesore është «GZDoom», e cila vlen për të tijat version 4.5.0, ka mbështetje për pajisje të përparuara (OpenGL) dhe aftësi të zgjeruara të dhënies së softuerit, ndërsa «Port» i quajtur «LZDoom», e cila vlen për të tijat versioni 3.87c, shërben si një alternativë në rastet kur nuk funksionon «GZDoom», pasi, ajo ka një sërë karakteristikash të ndryshme. Dhe së fundmi, «ZDoom» kodi bazë i të cilit është ndërprerë, por është i disponueshëm në versionin e tij të fundit zyrtar të Numri 2.8.1.

Sipas zhvilluesve të saj, «GZDoom» është versioni i fundit që synon sistemet e sotme me pajisje grafike moderne. Për të përdorur të njëjtën gjë, ata rekomandojnë Vulkan / OpenGL 4.5, por kërkesa minimale për paraqitësin e pajisjeve është OpenGL 3.3 dhe minimumi për dhënësin e softuerit është Direkt3D 9) Derisa, «LZDoom» bazohet në një version të vjetër të «GZDoom». Dhe për këtë arsye nuk ofron të gjitha tiparet e mbështetura aktualisht nga «GZDoom», por nga ana tjetër, është në gjendje të ekzekutojë paraqitësin e pajisjeve në pajisjen më të vjetër që nuk mbështet tiparet moderne të OpenGL.

Si të luani Doom dhe lojëra të tjera të ngjashme me FPS duke përdorur GZDoom?

Në rastin tonë të studimit, instalimi i "GZDoom" Do të bëhet në një Përgjigje (fotografi) thirret personal, i drejtpërdrejtë dhe i instalueshëm Mrekulli GNU / Linux e cila bazohet në MXLinux 19 (Debian 10) dhe është ndërtuar duke ndjekur tonën «Udhëzues për Snapshot MX Linux» dhe të optimizuar për play, duke ndjekur midis shumë rekomandimeve, ato të përfshira në botimin tonë quhen «Shndërroni GNU / Linux tuaj në një lojtar cilësor Distro».

hap 1

Së pari, ne shkarkojmë Instalues ​​për Ubuntu (Paketa .deb) të versionit aktual të disponueshëm të "GZDoom"seksioni i shkarkimit e tij faqen zyrtare të internetit. Dhe me komandën e mëposhtme vazhdojmë ta instalojmë:

«sudo dpkg -i gzdoom_4.5.0_amd64.deb»

hap 2

Deri këtu, ne tashmë mund të kandidojmë "GZDoom" nga lidhja juaj në "Menuja kryesore" të sistemit operativ, por pa "Armiq" asete, domethënë vetëm harta, personazhi kryesor dhe armët. Për të aktivizuar "Armiq", është e nevojshme të shkarkoni dhe kopjoni të nevojshme «archivos *.wad o *.pk3» që korrespondon me lojën origjinale dhe / ose modat e ndryshme që ekzistojnë në rrugën e mëposhtme:

«/opt/gzdoom/»

Para se të kopjoni ndonjë nga gjetjet e mundshme «archivos *.wad o *.pk3», këshillohet që të ekzekutoni vijën e mëposhtme të komandës nga një terminal superpërdorues "Rrënjë", për t'i ngjitur ato grafikisht përmes skedarit explorer:

«chmod 777 -R /opt/gzdoom/»

GZDoom: skedarët * .wad / * .pk3

hap 3

Në rastin tim, unë kam «archivos *.wad» në vijim:

 • Dënim
 • Dënimi 2
 • Plutonia
 • TNT
 • TNT31

Dhe unë vazhdova t'i ngjisja në itinerar «/opt/gzdoom/», të cilën më parë e keni lënë të programuar në skedarin tuaj të konfigurimit të quajtur «gzdoom.ini» në dispozicion në të njëjtën rrugë, duke shtuar rreshtin vijues:

«Path=/opt/gzdoom/»

Meqenëse, ato që vijnë si parazgjedhje janë si më poshtë:

[IWADSearch.Directories]
Path=.
Path=$DOOMWADDIR
Path=$HOME/.config/gzdoom
Path=/usr/local/share/games/doom
Path=/usr/share/doom
Path=/usr/share/games/doom

Prej atëherë e tutje, nëse «archivos *.wad o *.pk3» janë funksionale dhe të përputhshme, do të hapet një dritare e re që tregon të gjitha modet e ngarkuara në rrugën e përcaktuar. Kjo dritare është e njëjtë me atë të treguar në imazhin e mëparshëm të treguar menjëherë më lart, dhe në të mund të zgjidhni mënyrën e lojës dhe ta shijoni atë.

Sidoqoftë, ka shumë modë ekzistues, disa prej të cilave mund të shihen dhe shkarkohen në lidhjet vijuese të faqes së internetit të mirënjohur të quajtur Mod DB: Lidhje 1 y Lidhje 2.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Doom», e cila është një nga të parat Lojëra FPS e kompjuterëve në histori, dhe për këtë arsye, një nga më klasikët dhe më të famshmit, i cili për një kohë të gjatë mund të luhet GNU / Linux përmes të ndryshme «Ports», duke qenë një nga më të mirët «GZDoom»; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht. Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ferreiros Javier David dijo

  Kjo listë e modaliteteve është e mirë, por është pak e vjetër. Mos harroni gjithashtu se ka modifikime grafike si "DOOM 4 Remake" që megjithëse ishte e ndaluar nga Betshaida, mund të gjendet atje, përveç Brutal DOOM dhe derivatit të tij Project Brutality ose Project MSX, për të luajtur të dy DOOM -et origjinale dhe mods. Lojëra të reja pa iwads origjinale që keni:

  - Total Chaos dhe Total Chaos Director's Cut (përveç botimeve të tyre retro).
  - FNAF 1 ribërje, 2 ribërje, 3 xhirim dhe 4 për GZDOOM.

  otros:

  - Frekuenca Hyjnore DOOM.
  - Takime të errëta DOOM.
  - DOOM VietDOOM.
  - Çrrënjosja e të huajve DOOM.
  - DOOM Starter Edition (luani me Brutal DOOM)
  - DOOM Slayer Chronicles.
  - DOOM Ishulli.
  - DOOM Fury Winter.
  - DOOM Final NeoDOOM.
  - DOOM Stronghold (ideale për multiplayer nëse është shumë e vështirë për ju).
  - DOOM Wolfenstein Blade of Agony.
  - DOOM Skulldash Expanded Edition.
  - DOOM Genetech Mars Base.
  - Misionet DOOM BGPA - Çlirimi.
  - Brutal DOOM 64.
  - Projekti i Hartave të Komunitetit ZDoom 1 dhe 2.
  - DOOM RTC-3057.
  - DOOM Toundless Tound 2.
  - DOOM Cold as Hell Special Edition.
  - DOOM Solance Dreams dhe DOOM Solance Dreams Remake.
  - DOOM The Gateway Experiments.
  - DOOM MMDCXIV Debutimi.
  - DOOM Time Tripper.

  Pa thënë më shumë përshëndetje. Unë jam duke përdorur këto moda nën drejtuesin e pronarit Nvdia, duke përdorur një bord Sentey Nvidia GT470 2GB DDR5, 8 GB RAM DDR3-1333, CPU Intel I5-2500k (4 × 3.3 GHz), Nënë Gigabyte H61M-S1; nën Linux Mint Mate 18.2 64-bit dhe GZDOOM 4.3.3.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Ferreiros. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj të madh, domethënë një listë të madhe modd dhe lojërash të bazuara në Dooms dhe të tjerët.

bool (e vërtetë)