Dërgoni email me tastierë me sendmail

Ky rast u testua në Canaima dhe Ubuntu

1- Ne instalojmë SendEmail:

apt-get install sendemail

2- Ne instalojmë paketat e mëposhtme të nevojshme për funksionimin e tij korrekt me GMail:

apt-get install libnet-ssleay-perl

apt-get install libio-socket-ssl-perl

Tani ne jemi gati të dërgojmë postat elektronike. Për të përdorur llogarinë tonë GMail, ne shkruajmë në tastierë:

sendemail -f nombrecuenta@gmail.com -t cuentadestino@isp.com -s smtp.gmail.com:587 -u \
"Asunto" -m "Cuerpo del mensaje" -a archivoadjunto -v -xu nombrecuenta -xp clavecuenta -o tls=yes

Ku:

«emri i llogarisë@gmail.com»A është llogaria jonë GMail

«accountdestino@isp.com»A është llogaria në të cilën ne duam të dërgojmë postën tonë (nëse duam t'u dërgojmë disa marrësve, thjesht duhet të lëmë një hapësirë ​​bosh midis adresave të postës elektronike)

Në "biznes»Shkon saktësisht temën e postës elektronike (nëse shkon ndërmjet thonjëzave) dhe në«Trupi i mesazhit»Çfarë duam të shkruajmë (gjithashtu në thonjëza)

Opsioni -a shkon nëse duam të dërgojmë një shtojcë

«Emri i llogarise»A është emri i llogarisë sonë GMail pa @

«llogari fjalëkalimi»A është fjalëkalimi ynë në llogarinë tonë GMail

Tani tani një skenar i vogël i bërë në bash për të dërguar një listë postimesh në txt

#!/bin/bash
# -*- ENCODING: UTF-8 -*-
i=0
while read line
do i=$(($i+1));
sendemail -f correo@gmail.com -t $line -s smtp.gmail.com:587 -u "TITULO" -m "CUERPO DEL MENSAJE" -v -xu nombredeusuariosinelaroba -xp contraseña -o tls=yes
done < "/home/direccion/correos"
echo "Final line count is: $i";


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fabio.Felio dijo

  Aktualisht shumica e të rinjve i kushtojnë vëmendje vetëm llogarisë FACEBOOK dhe atje ata arrijnë në dosjen TTH TJERT. QENDRAT E THIRRJES janë të ligjshme dhe më të dehur. Llogaria CELLULAR dhe FACEBOOK janë shënjestrat e neo-spammers. Mirë tuto, diçka themelore, por do të ndihmojë disa ...

  1.    Fabio.Felio dijo

   Unë rekomandoj përdorimin e php + mysql + cron në një server falas duke përdorur një proxy si njerëzit.

   Me këtë bazë të dhënash me 3 kolona.
   ID (int, autoincrement, çelësi kryesor) | email (tinytext) | i derguar (boolean)

   Thjesht duhet të merrni një email nga baza e të dhënave që ende nuk e kemi dërguar.

   Ne ju dërgojmë emailin, mund të përdorim objektin përkatës WP për të dërguar email nëse jemi në wordpress në një shtojcë ose në funksionin e postës së php.

   Ne shënojmë në bazën e të dhënave dërgimin në atë email dhe largohemi

   Ekzekutimi i tij çdo 3 minuta me një detyrë të planifikuar duke përdorur cron. Për të mos mbingarkuar serverat, as për të paralajmëruar gmail ose hotmail. Kjo është më e rëndësishmja

   Ose, një skenar javascript për shfletuesin duke përdorur greasemonkey / tampermonkey që ekzekutohet në shfletuesin tuaj në faqen gmail me emailin tuaj të hapur. Ata gjithashtu mund të përdorin një bazë të dhënash mysql, nëse kanë një server http me mysql dhe php të ekzekutuar ata mund të bëjnë një kërkesë me "ajax" brenda skriptit dhe të marrin emailin. Pastaj kur gjithçka është e saktë, dërgoni një kërkesë në serverin lokal duke e informuar atë për dërgesën në mënyrë që të mund të shkruajë.

   Me pak fjalë, mundësitë janë të pakufishme. E vetmja gjë, e cila nuk është praktike nga ajo që sqarova në mesazhin tim të parë, dhe është e paligjshme.

   1.    Fabio.Felio dijo

    Ose ligjshmëria varet nga kjo:

    http: / / sq wikipedia. org / wiki / CAN-SPAM_Act_of_2003

 2.   eliotime3000 dijo

  Fine, por kjo është shumë më e dobishme nëse doni të zinxhironi mashtrime dhe kështu të kënaqni shpirtin më të ngathët që kemi brenda.

  Gjithsesi, faleminderit për këshillën.

 3.   arianfornaris dijo

  Përshëndetje, artikull shumë interesant. Unë jam duke zhvilluar një program që dërgon regjistra të caktuar në një llogari emaili, por ka mijëra email që duhet të dërgohen, sepse regjistri i përmendur është mjaft i vjetër dhe i gjerë. Ndërsa lidhem pak me internetin, duhet shumë kohë. Kështu që unë kam dyshimet e mëposhtme:

  1- A është Sendmail më i shpejtë se moduli smtp i python?
  2- Si të përdorim të njëjtën sesion (nuk e di nëse sesioni është fjala më e përshtatshme) për të dërguar disa email?
  3- A ka ndonjë mënyrë që sendmail të raportojë progresin?
  4- Nuk kam ide nëse smtp zbaton një lloj kompresimi të të dhënave, në mënyrë që vëllimi i të dhënave që do të dërgohen të zvogëlohet në mënyrë drastike pasi që shkrimet janë tekst i thjeshtë.

  të fala
  Arian fornaris

 4.   orelvis dijo

  Të gjitha shumë interesante, por si mund ta mbroj serverin tim të postës në mënyrë që ai të mos pranojë të dërgojë email nëse nuk keni një përdorues në server ose nëse nuk dërgohet nga një adresë lokale.

  Ju faleminderit.

 5.   Pablo dijo

  Përshëndetje, skenari është shumë i mirë, por kur e ekzekutoj, unë e marr këtë gabim, ju mund të më ndihmoni ta zgjidh atë

 6.   Pablo dijo

  20 gusht 15:27:29 pablo-hp-envy-15-notebook-pc posta [2841]: DEBUG => Lidhja me smtp@gmail.com: 587
  20 gusht 15:27:32 posta postare pablo-hp-envy-15-notebook-pc [2841]: ERROR => Përpjekje për lidhje me smtp@gmail.com: 587 dështoi: IO :: Foleja :: INET6: getaddrinfo: Gabimi i sistemit
  Gusht 20 15:27:32 pablo-hp-envy-15-notebook-pc sendemail [2841]: HINT => Provo të specifikosh një stafetë tjetër postare me opsionin -s.
  numërimi përfundimtar i vijës është: 1

 7.   Nestor dijo

  Faleminderit është ajo që po kërkoja.

 8.   verlaine dijo

  do të funksionojë me një tjetër postë pop3

 9.   Mark Alexis dijo

  Si mund ta konfiguroj që të përdoret me hotmail?

bool (e vërtetë)