Dapps: për një decentralizim të shërbimeve dhe rrjeteve sociale

dapps-kripto

Të flasësh për blockchain është mjaft e thellë dhe ka shumë për të mbuluar. Këtë herë do të flasim pak për Dapps ose aplikacione të decentralizuara.

Një aplikacion i decentralizuar (Dapp, dApp, ose DApp) është një aplikacion i drejtuar nga shumë përdorues në një rrjet të decentralizuar me protokolle të besueshme. Ato janë krijuar për të shmangur çdo pikë të vetme të dështimit. Ata zakonisht kanë shenja për të shpërblyer përdoruesit për sigurimin e fuqisë informatike.

Përcaktim

Përkufizimi më i saktë që kam gjetur se çfarë është një dapp: Ai thotë: dapps veprojnë në mënyrë autonome pa një njësi qendrore të kontrollit me të gjitha ndryshimet e vendosura nga propozimet dhe konsensusi i përdoruesve të saj.

Kjo tashmë fillon të sqarojë pse Dapps janë bërë kaq interesante për zhvilluesit: pa një autoritet qendror, ata janë arkitektonikisht më të lartë se aplikacionet e centralizuara.

Përkufizimet tipike përfshijnë atributet e mëposhtme:

Kodi është me burim të hapur dhe administrohet në mënyrë autonome.

 • Regjistrimet dhe të dhënat ruhen duke përdorur blockchain, duke siguruar ndërveprim të besueshëm dhe duke shmangur çdo pikë të vetme të dështimit
 • Përdorni argumentet e kriptos për të shpërblyer përdoruesit që sigurojnë fuqi kompjuterike.
 • Shenjat e gjeneruara përmes një algoritmi kriptografik.

Përparësitë e Dapps

Një nga sfidat kryesore në aplikacionet e rregullta në internet është toleranca ndaj gabimeve. Nëse një aplikacion bëhet shumë popullor ose bie viktimë e një sulmi të mohimit të shërbimit, zhvilluesi i aplikacionit nuk mund të bëjë asgjë përveç të qarit.

Për më tepër, Dapps kanë burimet dhe funksionalitetin e tyre të shpërndarë midis kolegëve në blockchain.

Gjë që e bën jashtëzakonisht të shtrenjtë sulmin me sulme tradicionale mohimi i shërbimit, pasi ato nuk varen nga një server i vetëm.

Përparësitë e tjera të rëndësishme që dapps kanë ndaj homologëve të tyre të centralizuar është se ato riformojnë dinamikën.

Platformat si Facebook, Twitter dhe Instagram varen nga përmbajtja që përdoruesit e tyre prodhojnë dhe konsumojnë.

Me aplikime të rregullta, njësia e centralizuar është përfituesi maksimal i përpjekjeve të kontribuara nga përdoruesit e saj.

Me Dapps, modelet e tyre të qeverisjes së decentralizuar sigurojnë që fuqia të rishpërndahet në mënyrë që përdoruesit e aplikacioneve dhe krijuesit e tyre të programeve të mund të përfitojnë në një mënyrë më të barabartë.

Dapps, e ardhmja për shpërndarjen e informacionit pa manipulime

Dapps

Ndërsa përparësitë teknologjike të Dapps mund të jenë shumë të qarta, kur bëhet fjalë për zhbllokimin e vërtetë të potencialit të dapps, duke pasur parasysh që të jesh një pjesë e decentralizuar manipulimi i të dhënave është mjaft i vështirë.

Një shembull i qartë që mund të japim është roli i rrjeteve sociale në ngjarjet politike, një shembull i qartë ishte në Egjipt disa vjet më parë.

Një shembull tjetër janë skandalet që u zbuluan në zgjedhjet në disa vende, ku rrjetet sociale janë përdorur për të favorizuar kandidatë të caktuar.

Duke pasur parasysh këtë, Dapps mund të ndryshojë plotësisht peisazhin, por një element ende mungon: të dhënat në kohë reale.

Aplikacionet që mund të vijnë në jetë dhe të funksionojnë në këtë kohë ato do të jenë gjithmonë një mjet shumë më i fuqishëm për njerëzit dhe organizatat sesa aplikacionet që në thelb duhet të qëndrojnë statike me kalimin e kohës.

Shumica e zhvilluesve, natyrisht, janë plotësisht të njohur me përfitimet e informacionit në kohë reale.

Por integrimi i burimeve cilësore të të dhënave në kohë reale për aplikime të decentralizuara vjen me sfida serioze.

Aktualisht, Dapps që trajtojnë vetëm transaksione kripto brenda sferës së blockchain nuk kanë nevojë të mendojnë për këto çështje.

Sidoqoftë, për të krijuar Dapps komplekse që mund të ofrojnë më shumë funksionalitet sesa thjesht zgjidhja e transaksioneve, qasja në të dhëna të jashtme në kohë reale nga njerëzit e zakonshëm dhe një mori organizatash bëhet jetike.

Disa Dapps

Më në fund, disa Dapps janë shfaqur dhe prej të cilave mund të përmendim disa:

 • Augur - treg parashikimi
 • Vëmendja Themelore - Rrjeti dixhital i reklamave.
 • Cryptokitties - lojë virtuale e bazuar në blockchain
 • OmiseGO - platformë e hapur pagese dhe shkëmbim i decentralizuar.
 • Steemit - një platformë Blogging, e ngjashme me Reddit
 • Steepshot - një platformë për ndarjen e fotove, e ngjashme me Instagram
 • DTube - një platformë për ndarjen e videove, e ngjashme me Youtube
 • DSound - një platformë për ndarjen e muzikës, e ngjashme me Soundcloud

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bla bla bla dijo

  Mastodon nuk do të ishte një Dapp?

 2.   David naranjo dijo

  Është e drejtë.