DBeaver: një mjet i shkëlqyeshëm për menaxhimin e DB-ve të ndryshme

dkastor

DBeaver është softuer që vepron si një mjet universal i bazës së të dhënave Qëlluar për zhvilluesit dhe administratorët e bazës së të dhënave.

DBeaver ka një ndërfaqe përdorimi të dizajnuar mirë, platformë të bazuar në një kornizë me burim të hapur dhe lejon shkrimin e shtesave të shumëfishta, si dhe të jetë në përputhje me çdo bazë të dhënash.

edhe përfshin mbështetje për klientët vendas MySQL dhe Oracle, menaxhimin e drejtuesit, redaktuesin SQL dhe formatimin. DBeaver është një aplikacion ndër-platformor pasi ka mbështetje për platformat MacOS, Windows dhe Linux.

Rreth DBeaver

Përdorshmëria është objektivi kryesor i këtij projekti, kështu që ndërfaqja e programit është hartuar dhe implementuar me kujdes.

DBeaver mbështet të gjitha bazat e të dhënave më të njohura si p.sh.: MySQL, PostgreSQL, MariaDB, SQLite, Oracle, DB2, SQL Server, Sybase, MS Access, Teradata, Firebird, Derby, etj.

Mbështet çdo bazë të dhënash me një drejtues JDBC. Megjithëse në realitet, ju mund të manipuloni çdo burim të jashtëm të dhënash që mund të ketë ose jo një drejtues JDBC.

Për më tepër, ajo bazohet në kornizën me burim të hapur dhe lejon shkrimin e shtesave (shtojcave) të ndryshme.

Ekziston një grup shtojcash për baza të caktuara të të dhënave (MySQL, Oracle, DB2, SQL Server, PostgreSQL, Vertica, Informix, MongoDB, Cassandra, Redis në versionin 3.x) dhe shërbime të ndryshme për menaxhimin e bazës së të dhënave (për shembull për shembull ERD) .

Disa nga përfitimet dhe veçoritë e tij të këtij aplikacioni të listuara këtu përfshijnë:

 • Deklaratat SQL / ekzekutimi i skriptit
 • Hiperlidhjet automatike dhe të meta të dhënave në redaktuesin SQL.
 • Grupet e rezultateve të lëvizshme
 • Eksportimi i të dhënave (tabela, rezultatet e pyetjes)
 • Kërkoni për objektet e bazës së të dhënave (tabela, kolona, ​​kufizime, procedura)
 • DBeaver konsumon shumë më pak memorie sesa programet e tjera të njohura (SQuirreL, DBVisualizer)
 • Të gjitha operacionet e bazës së të dhënave të largëta punojnë në modalitetin e shkyçur, kështu që DBeaver nuk prishet nëse serveri i bazës së të dhënave nuk përgjigjet ose ekziston një problem i lidhur me rrjetin

Si të instaloni Komunitetin DBeaver në Linux?

Njerëzit të cilët janë të interesuar të instalojnë këtë aplikacion në sistemet e tyre duhet të ndjekin udhëzimet që ne ndajmë më poshtë.

Një nga metodatme të cilat duhet të jemi në gjendje të instalojmë Komunitetin DBeaver në Linux është përmes Flatpak kështu që është e nevojshme që ata të kenë mbështetje për këtë teknologji të instaluar në sistemin e tyre.

Nëse nuk e keni shtuar këtë teknologji në sistemin tuaj, Ju mund të konsultoheni me artikullin vijues.

db

 

Tani për të instaluar me këtë metodë, ne duhet të hapim një terminal dhe në të të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

flatpak install --user https://flathub.org/repo/appstream/io.dbeaver.DBeaverCommunity.flatpakref

Dhe nëse ata e kishin instaluar tashmë këtë aplikacion nga kjo metodë, ata mund të instalojnë versionin më aktual me komandën e mëposhtme:

flatpak --user update io.dbeaver.DBeaverCommunity

Me këtë, ata do të jenë në gjendje të fillojnë të përdorin këtë aplikacion në sistemet e tyre. Thjesht kërkoni për lëshuesin në menunë tuaj të aplikacionit.

Nëse nuk mund ta gjeni, mund ta ekzekutoni aplikacionin me komandën e mëposhtme:

flatpak run io.dbeaver.DBeaverCommunit

Si të instaloni Komunitetin DBeaver në Debian, Ubuntu dhe derivatet?

Nëse ata janë përdorues të Debian, Deepin OS, Ubuntu, Linux Mint midis shpërndarjeve të tjera me mbështetje për paketat deb, ata mund të shkarkojnë paketën deb të aplikacionit.

Komuniteti DBeaver është shpërndarë për arkitektura 64-bit dhe 32-bit, kështu që duhet të shkarkoni paketën e duhur për arkitekturën e sistemit tuaj.

Për ata që janë përdorues të sistemeve 64-bit, paketa për të shkarkuar është si më poshtë:

wget https://dbeaver.io/files/dbeaver-ce_latest_amd64.deb

Ndërsa për ata që janë përdorues të sistemeve 32-bit, paketa për arkitekturën e tyre është:

wget https://dbeaver.io/files/dbeaver-ce_latest_i386.deb

Pas shkarkimit të paketës, mund ta instalojmë me komandën e mëposhtme:

sudo dpkg -i dbeaver-ce*.deb

Dhe varësitë që zgjidhim me:

sudo apt -f install

Si të instaloni Komunitetin DBeaver përmes paketës RPM?

Kjo metodë është e ngjashme me atë të mëparshme, vetëm ajo vlen për shpërndarjet me mbështetje për paketat RPM, të tilla si Fedora, CentOS, RHEL, OpenSUSE dhe të tjerët.

Në këtë rast, paketat që duhet të shkarkojmë janë si më poshtë, 64 bit:

wget https://dbeaver.io/files/dbeaver-ce-latest-stable.x86_64.rpm

Ose për sistemet 32-bitëshe:

wget https://dbeaver.io/files/dbeaver-ce-latest-stable.i386.rpm

Më në fund instalojmë me:

sudo rpm -i  dbeaver-ce-latest*.rpm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jordeath dijo

  Unë ende jam duke kërkuar administratorin ideal të bazës së të dhënave për postgresql, prandaj le ta provojmë!