Shndërroni një paketë Debian .deb në një paketë Arch Linux

Mungesa e konsolidimit të a sistemi universal i paketave, na ka çuar në nevojën për të kthyer paketat nga një shpërndarje në paketa që përshtaten me tonat. Në rastin tim ai përdori Linux Mint si distro kryesore dhe Antergos për testim, ndonjëherë marr aplikacione që kanë vetëm një paketë .deb dhe nuk është në AUR, në ato raste ai përdori një mjet të quajtur arkaiene duke më lejuar mua shndërroni një .deb në një paketë Arch Linux.

Disa kohë më parë këtu flitej për një metodë tjetër për të arritur objektivin e Shndërroni një Paketë Debian .deb në një Paketë Arch LinuxDallimi me metodën që do t'ju mësojmë është automatizimi i procesit.

Në të njëjtën mënyrë, u bë një udhëzues Instaloni aplikacionet e Debian / Ubuntu në ArchLinux me DPKG me kufizimin se nuk zgjidh varësitë. deb në një paketë Arch Linux

Çfarë është archalien?

Shtë një mjet falas i shkruar në Python që lejon shndërroni një paketë Debian .deb në një paketë Arch Linux. Përdorimi dhe instalimi i tij është shumë i thjeshtë, mjeti do të kursejë kohë në ndërtimi i një pakete Arch Linux bazuar në .debsi dhe asistimin e përdoruesve fillestarë në instalimin e aplikacioneve në shpërndarjet e bazuara në Arch Linux.

Konvertimi i një .deb në një paketë Arch Linux

Për të shndërruar një .deb në një paketë Arch Linux shpejt dhe me lehtësi, duhet të klonojmë depon archalien për të shkarkuar versionin më të fundit të mjetit. Për këtë ne duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

kloni i git https://github.com/Asher256/archalien.git

Përdorimi i Archalien

Tjetra duhet të ekzekutojmë aplikacionin duke treguar paketën .deb që duam të konvertojmë. sintaksa që duhet të përdorim është si vijon:

$ ./archalien.py apt-file_2.5.4ubuntu1_all.deb

Kjo rezulton në një paketë Arch Linux me emrin e mëposhtëm: apt-file-2.5.4ubuntu1.pkg.tar.gz

Instaloni paketën pkg.tar.gz në Arch Linux dhe Derivatet

Për të instaluar skedarin .pkg.tar.gz që rezulton nga konvertimi .deb, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme:

pacman -U nombredelpaquete

ose me çfarë është e barabartë

pacman -U apt-file-2.5.4ubuntu1.pkg.tar.gz

Ne jemi të sigurt se ky mjet shumë praktik dhe i dobishëm do t'ju kursejë shumë kohë dhe do t'ju kursejë disa dhimbje koke.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julio Cesar Campos dijo

  Përshëndetje, unë bëra hapat që thotë tutoriali, por skedarët archlinux përfundojnë në një shtrirje si kjo: curlew-0.2.2-1-any.pkg.tar.xz dhe nëse vërtet programi që përmendni i gjeneron në këtë shtrirja: curlew-0.2.2-1.pkg.tar.gz e cila nuk mund të instalohet me pacman -U
  Pra, çfarë nuk shkon me programin.
  Falënderim

  1.    anonim dijo

   Unë përkoj me korrikun ...

   duhet të gjenerojë një skedar .xz që të jetë në gjendje të instalohet me pacman

 2.   Marty mcfly dijo

  Dhe për të kthyer një DEB në RPM?

  1.    hardhucë dijo

   Ju mund të shihni artikullin që ka shkruar UsemosLinux Si të shndërroni DEB në RPM dhe anasjelltas

   1.    Marty mcfly dijo

    Faleminderit shumë për informacionin

 3.   nicolas97 dijo

  djema sa keqardhje më shfaqet ky gabim ./archalien.py: Skedari ose direktoria nuk ekzistojnë, dikush që mund të më ndihmojë?

 4.   rok dijo

  Version i pavlefshëm i paketës, nuk punon.

 5.   luvhines dijo

  Faleminderit! Nuk e dija që funksiononte në mënyrë perfekte për mua

 6.   Andrew Rjx dijo

  Faleminderit, nëse funksionoi perfekt për mua

 7.   John Joseph dijo

  Shumë falemnderit