Debian 11.5 dhe Debian 10.13 mbërrijnë me përmirësime të sigurisë dhe rregullime të ndryshme

Debian 11.5 mbërrin me përmirësime të sigurisë

Debian është një sistem operativ Linux i pjekur mbi të cilin bazohen shumë shpërndarje të tjera.

Pak ditë më parë kanë njoftuar ekipi i zhvilluesve të Debian për komunitetin e përdoruesve dhe publikun në përgjithësi disponueshmërinë e duke lëshuar përditësimin e pestë korrigjimi i shpërndarjes Debian 11, i cili përfshin përditësime kumulative të paketave dhe rregullon gabimet në instalues.

Duhet të theksohet se ky version i përditësimit përfshin 58 përditësime të stabilitetit dhe 53 përditësime sigurie. Këto përditësime integrojnë një sërë përmirësimesh shumë të rëndësishme të sigurisë së kernelit, të dedikuara pikërisht për ndërtimet e kernelit Linux të pranishëm në depo, të cilat lejojnë zgjidhjen e gabimeve të shumta të sigurisë, madje edhe shumë të rrezikshme, të zbuluara muajt e fundit.

Duhet të theksohet se ky lëshim i pikës nuk përfaqëson një version të ri të Debian 11, por vetëm përditëson disa nga paketat e përfshira. Nuk ka asnjë arsye për të hequr median Bullsye, pasi paketat e tij mund të përditësohen pas instalimit duke përdorur një pasqyrë të fundit Debian.

Debian 11.5 Karakteristikat kryesore të reja

Debian 11.5 integron, për shembull arna për të zgjidhur defektin e njohur të sigurisë të quajtur Retbleed, si dhe një numër rregullimesh të përgjithshme të mirëmbajtjes për kernelin e bazuar në Linux 5.10.

Sipas analizave të ndryshme të studiuesve të sigurisë, Retbleed identifikohet si një lloj "sulmi spekulativ të ekzekutimit" dedikuar për platformat harduerike x86-64 dhe ARM, kështu që mund të funksionojë potencialisht dhe kështu të godasë të gjithë kompjuterët normalë në treg, përveç pllakave ARM të përdorura në telefonat celularë ose tabletët e zakonshëm.

Përveç kësaj, Debian 11.5 përfshin paketa të përditësuara të drejtuesve binare NVIDIA për të ofruar rregullime sigurie, zgjidhen një numër gabimesh të dyfishta në paketa të ndryshme, ndërtime të përditësuara të ngarkuesit të ngarkuesit GRUB, të dhëna të përditësuara të zonës kohore dhe një sërë rregullimesh të tjera.

Ndryshime të tjera në Debian 11.5 përfshijnë paketat e përditësimit clamav, grub2, grub-efi-*-signed, mokutil, nvidia-graphics-drivers*, nvidia-settings në versionet e reja të qëndrueshme.

Krahas kësaj, theksohet edhe se është shtuar paketa cargo-mozilla për të mbështetur krijimin e versioneve të reja të firefox-esr dhe thunderbird, ndërsa në anën tjetër përmendet se tani paketa krb5 përdor algoritmin SHA256 si Pkinit CMS Digest.

Nga ana e tij, systemd shton mbështetje për përcaktimin e të ftuarve të ARM64 Hyper-V dhe mjediseve OpenStack në KVM në sistemet ARM.

U hoqën 22 paketa me bibliotekat PHP (duke përfshirë php-embed, php-markdown, php-react-http, ratchetphp, reactphp-*), u lanë të pamirëmbajtura dhe u përdorën vetëm në paketën e hequr më parë movim (platformë për krijimin e rrjeteve sociale të decentralizuara, duke përdorur protokollin XMPP).

Nga ana tjetër, dhe në të njëjtën kohë, mund të theksojmë edhe atë u lëshua versioni i ri i degës së mëparshme të qëndrueshme "Buster" të Debian 10.13, i cili përfshin 79 përditësime të stabilitetit dhe 79 rregullime të cenueshmërisë.

kjo është përditësimi përfundimtar i degës Debian 10, se koha e mirëmbajtjes së saj ka skaduar. Ekipi i Sigurisë së Debian dhe Ekipi i lëshimit të Debian nuk do të bëjnë zhvillimin e mëtejshëm të përditësimeve për degën e Debian 10, por më tepër një ekip i pavarur LTS i përbërë nga entuziastë dhe përfaqësues të kompanive të interesuar për ofrimin afatgjatë të përditësimeve nga Debian.

Si pjesë e ciklit LTS, përditësime në Debian 10 do të publikohet deri më 30 qershor 2024 dhe do të zbatohet vetëm për arkitekturat i386, amd64, armel, armhf dhe arm64.

Së fundi, për ata që janë të interesuar të mësojnë më shumë rreth publikimeve të reja, mund të konsultohen me detajet në lidhja e mëposhtme.

Shkarkoni dhe merrni përditësimet e reja të Debian 10.13 dhe 11.5

Për të interesuarit, duhet të dini se janë përgatitur strukturat e instalimit për shkarkim dhe instalim nga e para, si dhe një iso-hibrid. jetojnë me Debian 11.5.

Sistemet e para-instaluara dhe të përditësuara marrin përditësimet që janë të pranishme në Debian 11.5 përmes sistemit të përditësimit vendas. Rregullimet e sigurisë të përfshira në versionet e reja të Debian vihen në dispozicion të përdoruesve ndërsa përditësimet lëshohen nëpërmjet shërbimit security.debian.org.

Në çdo rast, nëse dëshironi të kryeni përditësimin vetë, thjesht hapni një terminal dhe shkruani komandën e mëposhtme në të:

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.