Debian 11 vjen me Linux 5.10, azhurnime të paketave, përmirësime dhe më shumë

Pas dy vitesh zhvillimi, ajo u zbulua pak ditë më parë publikimi i versionit të ri të Debian 11.0 Bullseye, version që vjen me një mori ndryshimesh të mëdha Ai gjithashtu ka 59551 pako binare në depo (42821 paketa burimi), që është afërsisht 1848 më shumë sesa ajo që ofrohej në Debian 10.

Krahasuar me Debian 10, u shtuan 11294 binare të rinj, 9519 (16%) pako të vjetruara ose të braktisura u hoqën, 42821 pako të azhurnuara (72%). Madhësia e përgjithshme e të gjitha shkronjave të ofruara në shpërndarje është 1.152.960.944 rreshta të kodit. 6208 zhvillues morën pjesë në përgatitjen e nisjes.

Debian 11 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri që është paraqitur, ne mund të gjejmë që kerneli i Linux 5.10së bashku me mjediset e desktopit GNOME 3.38, KDE Plasma 5.20, LXDE 11, LXQt 0.16, MATE 1.24, Xfce 4.16 dhe mjetet e zhvillimit GCC 10.2, LLVM / Clang 11.0.1, OpenJDK 11, Perl 5.32, PHP 7.4, Python 3.9.1, Rust 1.48, Glibc 2.31.

Nga ana e aplikacioneve që ofrohen në Debian 11, mund të gjejmë LibreOffice 7.0, Kaligra 3.2, GIMP 2.10.22, Inkscape 1.0.2, Vim 8.2, Apache httpd 2.4.48, BIND 9.16, Dovecot 2.3.13, Exim 4.94, Postfix 3.5, MariaDB 10.5, nginx 1.18, PostgreSQL 13, Samba 4.13, OpenSSH 8.4.

Instaluesi grafik siguron një ndërtim me libinput në vend të drejtuesit evdev, i cili përmirëson mbështetjen e tastierës me prekje, plus nënvizimi lejohet në emrin e përdoruesit të specifikuar gjatë instalimit për llogarinë e parë dhe instalimi i paketave u sigurua për të mbështetur virtualizimin e sistemeve, nëse nisja zbulohet në mjediset nën kontrollin tuaj. Përdoret tema e re Homeworld.

Instaluesi ofron aftësinë për të instaluar desktopin GNOME Flashback, i cili vazhdon zhvillimin e kodit klasik të panelit GNOME, menaxherit të dritares Metacity dhe apletave të disponueshëm më parë si pjesë e modalitetit alternativ GNOME 3.

Në lidhje me përmirësimet që janë paraqitur në Debian 11, ne mund ta zbulojmë atë UPS dhe SANE ofrojnë aftësinë për të printuar dhe skanuar pa instaluar paraprakisht drejtuesit në printerët dhe skanerët e lidhur me sistemin përmes portës USB. Modaliteti pa shofer mbështet IPP kudo printera dhe skanues protokolli: protokollet eSCL dhe WSD (përdoren sfonde të arsyeshme dhe të arsyeshme).

Commandshtë shtuar një komandë e re "e hapur" për të hapur një skedar në programin e paracaktuar për llojin e specifikuar të skedarit. Si parazgjedhje, komanda është e lidhur me mjetin xdg-open, por gjithashtu mund t'i bashkëngjitet mbajtësit të run-mailcap, i cili merr parasysh lidhjet e nënsistemit të alternativave të azhurnimit kur fillon.

Systemd përdor një hierarki të vetme, të unifikuar cgroup (cgroup v2) si parazgjedhje. Dallimi kryesor midis cgroups v2 dhe v1 është përdorimi i një hierarkie të përbashkët të grupeve për të gjitha llojet e burimeve, në vend të hierarkive të veçanta për shpërndarjen e burimeve të CPU, ngadalësimin e kujtesës dhe I / O.

Gjithashtu, kerneli ka një drejtues i ri për sistemin e skedarëve exFAT aktivizuar si parazgjedhje, e cila nuk kërkon më instalimin e paketës exfat-siguresave. Paketa gjithashtu përfshin paketën exfatprogs me një grup të ri shërbimesh për krijimin dhe verifikimin e exFAT FS (grupi i vjetër i eksfat-utils gjithashtu mbetet i disponueshëm për instalim, por përdorimi i tij nuk rekomandohet).

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Algoritmi i parazgjedhur i hash-it të fjalëkalimit është yescrypt në vend të SHA-512.
 • Shtuar aftësinë për të përdorur mjete për të menaxhuar kontejnerët e sandbox të Podman, përfshirë si një zëvendësim transparent për Docker.
 • Përfshin drejtuesit Panfrost dhe Lima, të cilët ofrojnë mbështetje për GPU -të e Mali të përdorura në pllakat amë të arkitekturës ARM.
 • Shoferi intel-media-va përdoret për të përdorur mjetet e dekodimit të harduerit të videove të siguruara nga GPU të Intel bazuar në mikroarkitekturën Broadwell dhe më të reja.
 • Grub2 shton mbështetje për mekanizmin SBAT (UEFI Secure Boot Advanced Targeting), i cili zgjidh çështjet me heqjen e certifikatës për UEFI Secure Boot.
 • Aplikacioni win32-loader, i cili ju lejon të instaloni Debian nga Windows pa krijuar një media të veçantë instalimi, shton mbështetje për UEFI dhe Secure Boot.
 • Një instalues ​​grafik përdoret për arkitekturën ARM64.
 • Imazhimi i vetëm i Xfce CD u ndërpre dhe imazhet 2 & 3 DVD ISO u ndërprenë për sistemet amd64 / i386.

Si ju doni të dini më shumë rreth saj, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Debian 11

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë këtë version të ri të Debian 11, ata duhet të dinë se është në dispozicion për nëntë prej arkitekturave me mbështetje zyrtare dhe imazhe të disponueshme të instalimit (me GNOME, KDE, LXDE, Xfce, Kanellë dhe MATE ) mund të shkarkohet në HTTP, jigdo ose BitTorrent.

Këtë mund ta bëni nga lidhja e mëposhtme.

Përditësimet për Debian 11 do të lëshohen për 5 vjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.