Debian 7 "Wheezy" dhe QEMU-KVM

Përshëndetje miq!. Debian 7?. E thjeshtë dhe e thjeshtë nga seritë siç themi në Kubë. Misioni Ndërkombëtar i Hapësirës ndryshoi Windows XP në Shtrydh… sepse Wheezy nuk ishte ende e qëndrueshme! 🙂

Nuk mund të shkruaj për QEMU-KVM pa përmendur Wheezy. Unë kurrë më parë nuk kam pasur përvojë shumë të këndshme të instalimit të Debian në versionin desktop në mënyrën "instalo dhe përdor". Kjo është sa e lehtë është Wheezy. Unë ua rekomandoj të gjithëve.

Dhe kur them T ALL GJITHA, kjo është për shkak se unë sapo krijova një makinë virtuale me vetëm 256 megabajt RAM, me Wheezy dhe desktopin e saj. Nëse zgjedh në hyrjen grafike, "GNOME Classic" funksionon shumë mirë. Sigurisht që ajo sasi e kujtesës nuk ngarkon GNOME Shell 3.4 + 7.

Unë nuk dua të përfshij imazhe në lidhje me instalimin e Wheezy pasi preferoj ta zbuloj vetë. Shkarkoni një CD ose DVD instalimi, instaloni Debian 7 dhe përdorni atë. Por asgje. Ata do të më thonë.

Ata që kanë një sasi të mirë kujtese (1 gigabajt ose më shumë) ose GNOME Shell 3.4 + 7 është i ngarkuar automatikisht, do të zbulojnë një pjesë të përfitimeve të tij nëse drejtojnë treguesin e miut drejt këndit të sipërm të majtë. Shikoni nëpër këtë Desktop të shkëlqyeshëm të Debian ndërsa Debians e quanin desktopin e tyre në Wheezy.

Urime për atë grup të madh që është, për lumturinë e shumë njerëzve, Debian!

Për ata që humbin disa detaje të GNOME 2.xxx (si unë), ne rekomandojmë instalimin e paketave të mëposhtme si minimum:

 • emblema nautilus
 • konvertuesit e imazheve nautilus
 • manipuluesit e nautilus-imazhit
 • terminali i hapur nautilus

Për ata që kanë një procesor me shtesat e virtualizimit - në përgjithësi një Dual Core modern modern - pjesa tjetër e postimit synon në thelb.

paraqitje

KVM o Kme bazë ernel Vi perjetshem Machine, funksionon vetëm nëse procesori ka zgjerime të virtualizimit të pajisjeve, si Intel © dhe AMD-V ©. Mund ta përcaktojmë nëse ekzekutojmë komandën vijuese në një tastierë:

# egrep -c "(svm | vmx)" / proc / cpuinfo

Nëse komanda kthen 0, kjo tregon se procesori nuk mbështet virtualizimin e harduerit. Një vlerë prej 1 ose më e lartë do të tregojë se sa përpunues e kanë këtë karakteristikë. Ne duhet ta aktivizojmë (ose të kontrollojmë nëse është i aktivizuar) këtë funksion në BIOS të kompjuterit tonë, edhe nëse vlera e kthyer është 1 ose më e madhe.

Nuk më pëlqen aspak të bëj krahasime. Secili program ka hijeshinë e tij. Thjesht do të them lamtumirë Ctrl + Alt për të liruar treguesin e miut; mirupafshim për nevojën për pako të ndërtimit thelbësor, binutils, linux-headers-'uname -r '; lamtumirë patch-eve për të ekzekutuar një version të vjetër në një bërthamë të re; lamtumirë një instalimi -ndonjëherë të lodhshëm- nga një skenar perl ose një gjuhë tjetër; lamtumirë një ndërfaqe në internet për administrimin dhe / ose krijimin e makinave virtuale (e cila në shumë raste na bëri të vuajmë ose thjesht nuk funksionoi); dhe për të gjitha ato çështje specifike që ne që kemi punuar më parë me programe të tjerë për makinat virtuale i dimë.

QEMU-KVM është një zgjidhje totale për makinat virtuale. Paketat janë në depo në degën kryesore. Theshtë më e mira, siç më tha kolegu dhe shoku im El Freake kur e rekomandoi.

Dhe këtu unë ju sjell, si gjithmonë, një pikë hyrëse në botën magjepsëse të krijimit dhe menaxhimit të serverave ose makinave virtuale duke përdorur QEMU-KVM në Wheezy (gjithashtu në Shtrydhje).

Përkufizimet e marra nga Wikipedia:

QEMU është një emulator i procesorit i bazuar në përkthimin dinamik të binareve (shndërrimi i kodit binar të arkitekturës burimore në kod të kuptueshëm nga arkitektura pritëse). QEMU gjithashtu ka aftësi Virtualization brenda një sistemi operativ, ose GNU / LinuxDritaret, ose ndonjë nga sistemet operative të mbështetura, (në fakt është mënyra më e zakonshme e përdorimit). Kjo makinë virtuale mund të funksionojë në çdo lloj Mikroprocesor ose arkitektura (x86x86-64PowerPCPESHKUJTSPARC, etj). Ai është i licencuar pjesërisht me LGPL dhe GPL de GNU.

Makinë Virtuale e bazuar në kernel o KVM, (në españolMakinë virtuale e bazuar në kernel) është një zgjidhje për tu zbatuar virtualizimi i plotë me Linux. Isshtë i përbërë nga një modul i kernelit (me emrin kvm.ko) dhe mjete në hapësirën e përdoruesit, duke qenë tërësisht software të lirë. Komponenti KVM për kernelin përfshihet në Linux që nga versioni 2.6.20.

libvirt: Biblioteka e shkruar në C (paket e veglave C) për të bashkëvepruar me aftësitë e fundit të virtualizimit të versioneve moderne të Linux (dhe sistemeve të tjera operative).

Le të merremi me biznesin!.

Instaloni paketat e nevojshme në një stacion pune:

# apt-get install qemu-kvm libvirt-bin urë-shfrytëzon menaxherin e duhur

Ne sqarojmë se është në një stacion pune sepse paketa virt-menaxher Interfaceshtë ndërfaqja grafike ose GUI për administrimin e makinave tona virtuale në Desktopin tonë dhe për pjesën tjetër të serverave në LAN tonë që ne i kemi kushtuar mbështetjes së makinave virtuale. Për më tepër, procesi i krijimit dhe menaxhimit të makinave ose serverave virtualë mund të kryhet në modalitetin e konsolës vetëm pa pasur nevojë për një ndërfaqe grafike. Konsultohuni me faqet e njeriut të paketave të instaluara të cilat janë shumë përshkruese. Shumë më tepër se ky artikull. Sa keq që janë në anglisht.

Perdoruesi rrënjë dhe anëtarët e grupit libvirt ata janë të vetmit që kanë leje për të përdorur makinat virtuale KVM. Prandaj ne duhet ta bëjmë përdoruesin tonë një anëtar të grupit libvirt:

# adduser myuser libvirt

Ne duhet ta mbyllim sesionin dhe të hyjmë përsëri që komanda e mëparshme të hyjë në fuqi.

Shënim për Ubuntu: Nuk mund ta provoja qemu-kvm me Ubuntu 12.04. Unë mendoj se i vetmi ndryshim i rëndësishëm qëndron në këtë komandë në të cilën ne duhet të specifikojmë grupin libvirtd. Pjesa tjetër DUHET të jetë e vlefshme.

Pas sa më sipër, ka mbetur pak për të shpjeguar sepse tani mund të përdorim "Menaxherin e Makinerisë Virtuale" ose virt-menaxher, të cilën do ta gjejmë në grupin e aplikimeve "Mjetet e sistemit", Ose mund ta thirrim duke shtypur Alt + F2 dhe shtypur në kutinë e dialogut virt-menaxher.

Për të krijuar një makinë virtuale klikojmë në butonin "Krijoni një makinë të re virtuale”Dhe ne ndjekim hapat e magjistarit që është shumë intuitiv. Pas shqyrtimit të harduerit të makinës virtuale që po krijohet, ne klikojmë në butonin "Filloni instalimin”Dhe ne filluam të instalojmë pajisjet në mënyrën e zakonshme sikur të ishte një server fizik.

virt-menaxher-01 virt-menaxher-02 virt-menaxher-03 virt-menaxher-04 virt-menaxher-05 virt-menaxher-06 virt-menaxher-07 virt-menaxher-08 virt-menaxher-09 virt-menaxher-10

Dokumentacioni shoqërues:

 • / usr / share / doc / qemu
 • / usr / share / doc / qemu-kvm
 • / usr / share / doc / qemu-system
 • / usr / share / doc / virt-manager
 • / usr / share / doc / libvirt-bin
 • Faqet manuale ose "njeri": Qemu-img, virsh, virt-klon, virt-konvertim, virt-host-vërteton, virt-imazh, virt-instal, virt-menaxher, virt-shikues, virt-xml-vërteto.

Faqet e internetit:

 • http://en.wikibooks.org/wiki/QEMU
 • http://virt-manager.org

Këshilla

Rrjetet Virtuale: si parazgjedhje, Virt-Manager propozon nën-rrjetin 192.168.122.0/24 për rrjetin virtual të tipit NAT dhe me një server të brendshëm DHCP. Nëse rastësisht fshijmë rrjetin virtual "të paracaktuar", të cilin NUK e rekomandojmë, dhe përpiqemi të krijojmë një të ri dhe nuk mundemi për shkak të çështjeve të lejes, shkojmë në dosje / etj / libvirt / qemu / rrjete, dhe nëse NUK e gjejmë skedarin parazgjedhur.xml, ne e krijojmë atë përsëri me përmbajtjen e mëposhtme:

parazgjedhur 

Siç mund ta shohim, nëse editojmë manualisht këtë skedar, mund të deklarojmë një nën-rrjet tjetër dhe të eleminojmë DHCP. Gjithmonë do të jetë më mirë të krijojmë një rrjet të ri virtual përmes ndërfaqes Virt-Manager, të aktivizojmë kutinë Start-Auto dhe ta zgjedhim atë kur krijojmë një makinë virtuale. Për të parandaluar që rrjeti virtual "i paracaktuar" të fillojë automatikisht, ne nuk zgjedhim kutinë e Fillimit Automatik.

Ruajtje: si parazgjedhje ndodhet në / var / lib / libvirt / imazhe. Opsioni më i mirë është të krijoni një Storage të ri duke përdorur ndërfaqen grafike dhe ta vendosni atë në direktori ose në vendin që na përshtatet më shumë. Skedarët e konfigurimit ndodhen në/ etj / libvirt / magazinim /.

Krijoni disqe të ngurta me formatin qcow2 (kopjimi qemu në shkrim) para se të krijoni një makinë virtuale është një mundësi e mirë. Shiko njeri qemu-img.

Skedarët e konfigurimit rezervë: Gjithmonë bëni një kopje rezervë të skedarëve të konfigurimit PARA se t'i modifikoni manualisht.

Përmbledhje

Siç kemi thënë në fillim të artikullit tonë, udhëzuesi i dhënë është vetëm një hyrje e vogël për këtë temë. Isshtë e pamundur të zëvendësosh në një post dokumentacionin e gjerë të këtij mjeti të fuqishëm. Shijoni!

Deri në aventurën tjetër, Miq!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

60 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  E mrekullueshme .. sot unë migroj nga Virtualbox në Qemu-kvm

 2.   Arangoiti dijo

  A e dini nëse makineritë virtuale të Qemu-kvm lejojnë të trajtojnë portat USB?

  Ju faleminderit.

  1.    Julio Cesar dijo

   Nëse USB punon mbi Qemu KVM

   1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

    Përshëndetje dhe Faleminderit shokut tim El Freake !!!

  2.    Arangoiti dijo

   Epo unë e kam instaluar në Xubuntu, pa probleme, por krahasuar me VirtualBox, me një makinë Virtual me Windows XP është e ngadaltë.

   Një përshëndetje.

 3.   eliotime3000 dijo

  Fico, versioni i Debian që ju përdorni, është Shtrydhja apo Gromësira? Sepse deri më tani nuk e di se si dreqin mund ta bëj kthimin e GNOME 3 të duket si GNOME 2.

  1.    DanielC dijo

   A keni instaluar gnome-session-fallback? Kam provuar gulçim shumë kohë më parë dhe nuk mbaj mend nëse ishte instaluar si parazgjedhje me Shell.

   1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

    Daniel, nëse instaloni paketën gnome-session-backback si parazgjedhje

  2.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Një javë më parë, Wheezy, dhe për më shumë se 1 vit, Shtrydh. KVM punon në të dyja

 4.   Kokoliumi dijo

  Epo, artikull i mirë, e vërteta është kjo hera e parë që shkarkoj Debian, unë gjithmonë kam përdorur distro të tjera, unë tashmë e kam shkarkuar këtë me ditë por pa kohë për ta përdorur në një makinë virtuale, për fat të mirë kam 12 gigabajt në PC tim kështu që unë do të caktojë të paktën 1 giga ose ndoshta më shumë, unë do t'ju tregoj se si shkoi, përshëndetje.

 5.   kike dijo

  Çfarë rastësie që disa ditë më parë u ktheva në Qemu sepse VirtualBox gjithnjë po më jep probleme, madje unë përdor Qemu në Windows. Mendova se në postim do të shpjegonit se si funksionon Qemu me komandat, por nuk dija për këtë ndërfaqe.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë jam më i humbur në Xen sesa në QUEMU dhe VirtualBox.

 6.   dhunter dijo

  Unë nuk e dija për këtë, ditën tjetër gjeta aqemu (qt4) dhe e kam testuar, por kjo zgjidhje është shumë më profesionale, falë Federico.

  Në fund të fundit më jep një gabim në rrjetin NAT, por kjo ndodhi sepse nuk aktivizohet në kernel si parazgjedhje.

  Por gjeta një zgjidhje në forum, duke ribërë përsëri.

  «… Shto IPv4 NAT (Opsionet e Rrjetit -> Kuadri i Filtrimit të Paketave të Rrjetit -> Konfigurimi i IP Netfilter)»

  http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=5&t=94729

 7.   dhunter dijo

  Një shembull i komandës për të krijuar imazhin: "qemu-img krijoj -f qcow2 debian.img 10G"

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Përshëndetje Dhunter !!! Me njeriun qemu-img ju bëni një doktoraturë në këtë drejtim. 🙂

 8.   elav dijo

  Unë tashmë jam në Qemu-KVM .. për të ndyrë Virtualbox dhe kufizimet e tij të ndyrë.

  1.    pandev92 dijo

   Unë jam shumë mirë me vmware ...

   1.    elav dijo

    A mendoni vërtet se për VMWare tim është një alternativë më e mirë se Qemu-kvm? Duke filluar nga ajo që jo vetëm VMWare është e pronarit, por me Qemu-KVM nuk kam nevojë për asgjë nga palët e treta ... dhe do të jetë gjithmonë në përputhje me kernelin tim.

    😛

    1.    pandev92 dijo

     Unë nuk jam duke thënë se është një alternativë më e mirë, por ajo drejton makinat virtuale të parapërgatitura, nga osx, dhe windows 7 që kam shkarkuar nga piratebay, dhe kjo është e mjaftueshme për mua xD,. gjithashtu ka performancë shumë të mirë

    2.    eliotime3000 dijo

     Pastaj, për të instaluar VirtualBox OSE që është në Debian Wheezy (ose përpiloni atë në versionin tuaj 4.2, pasi fatkeqësisht Oracle ju lejon të shkarkoni vetëm versionin zyrtar dhe jo OSE).

     1.    pandev92 dijo

      mire, ne windows e perdora me amd x2 dhe po shkonte mjaft mire, per te ekzekutuar mjedise osx, eshte i vetmi qe munda te verteten, e provova me virtualbox dhe nuk ka mbaruar kurre duke punuar per mua.

     2.    eliotime3000 dijo

      @ pandev92:

      E njëjta gjë më ndodh me Virtualbox zyrtar në Windows, por unë nuk kam gjetur gabime kur e ekzekutoj atë në GNU / Linux.

   2.    eliotime3000 dijo

    VMWare është shumë më e rëndë se Oracle Virtualbox sepse përdor burimet tuaja harduerike për të shpejtuar makinerinë tuaj virtuale. Prandaj, pse përdor VirtualBox OSE (megjithëse preferoj alternativa të tjera si Xen ose QUEMU).

  2.    nano dijo

   Qmenu do të ishte UI qt për KVM? Unë duhet të filloj të bëj teste xD

  3.    Giskard dijo

   Çfarë kufizimesh keni në VirtualBox?

   1.    elav dijo

    Epo, nëse përdorni i386 nuk mund të imitoni amd64, me kvm mendoj se mundeni. Nuk ka mbështetje USB nëse nuk instaloni një shtesë. Në GNU / Linux shtesa për mysafirë nuk e vendos ekranin në ekran të plotë ... gjithsesi ..

    1.    eliotime3000 dijo

     Kur imitoni amd64 në një PC i386, ndjenja është e njëjtë kur përdorni VMWare Workstation.

     Sa i përket Shtesave të Vizitorëve, duhet të them se nëse vendosni 96 MB mund ta bëni që të marrë të gjithë ekranin (e provova me KDE, GNOME dhe të tjerët me azhurnimin 6 të Debian Squeeze).

     Gjithsesi, kur dua të bëj një server Debian (unë e quaj ashtu duke iu referuar "Ubuntu Server", i cili nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak se një version neto i bastarduar), e bëj atë pa një ndërfaqe grafike dhe zhytem në bota e konsolës. Unë tashmë kam marrë një pëlqim të veçantë për GNU Nano dhe fuqinë që ajo jep gishtin tim të vogël.

 9.   Marco Lopez dijo

  A është ky version i debianit pothuajse i qëndrueshëm, ose më i mirë është 6? 😀

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Mos hezitoni. Instaloni dhe përdorni Wheezy

   1.    eliotime3000 dijo

    Tani për tani, stabiliteti i tij është i njëjtë me Ubuntu LTS, por me kalimin e azhurnimeve të tij, ai do të jetë në nivelin e CentOS (Nëse nuk do të ishte për numrin e madh të paketave, ajo do të përdorej tashmë nga Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës )

    Sa i përket distros si CentOS, unë preferoj ta përdor atë si një zëvendësim për Windows XP nëse nuk e bëni të lehtë instalimin dhe / ose azhurnimin me terminalin.

 10.   ahdezzz dijo

  Përshëndetje, unë jam duke përdorur Ubuntu 13.04 dhe kam gabimin e mëposhtëm kur hap programin:

  Nuk mund të lidhej me libvirt.

  Verifikoni se:
  - Paketa 'libvirt-bin' është instaluar
  - Daemoni 'libvirtd' ka filluar
  - Ju jeni anëtar i grupit 'libvirtd'

  dhe kur jap detaje të shfaqjes del e mëposhtme:
  Nuk mund të lidhej me libvirt.

  Verifikoni se:
  - Paketa 'libvirt-bin' është instaluar
  - Daemoni 'libvirtd' ka filluar
  - Ju jeni anëtar i grupit 'libvirtd'

  Libvirt URI është: sistemi qemu: ///

  Gjurmimi (thirrja më e fundit e fundit):
  Skedari "/usr/share/virt-manager/virtManager/connection.py", rreshti 1027, në _hapur_thread
  vetvetja.vmm = vetvetja._ provo_hap ()
  Skedari "/usr/share/virt-manager/virtManager/connection.py", rreshti 1009, në _provo_hap
  flamuj)
  Skedari "/usr/lib/python2.7/dist-packages/libvirt.py", rreshti 102, në openAuth
  nëse ret është Asnjë: ngre libvirtError ('virConnectOpenAuth () dështoi')
  LibvirtError: Nuk mund të lidhet foleja me '/ var / run / libvirt / libvirt-sock': Leja nuk pranohet

  A ka dikush ndonjë ide se si ta rregullojmë këtë?

  PS: Unë tashmë kam verifikuar që paketa libvirt-bin është instaluar dhe gjithashtu shtova përdoruesin tim në libvirtd. Gjëja për të verifikuar nëse daemoni libvirtd filloi nuk kam ide se si ta bëj atë XD. Së pari, Faleminderit!

  1.    Kokoliumi dijo

   ahhhh një arsye tjetër pse e urreja Linux-in, mbaj mend që unë duhej të ekzekutoja diçka me sudo për këtë dhe përveç para se të filloja Vbox sepse unë duhej të përdorja një komandë për të zhbllokuar virtualizimin e harduerit, nëse e gjej, do ta kaloj për ju

   1.    ahdezzz dijo

    Unë tashmë e zgjidhur atë, unë vetëm e nevojshme për të rifilluar

    1.    eliotime3000 dijo

     Dhe pse nuk e kontrolluat nëse sistemi ju paralajmëroi që kërkonte një rifillim? Sepse në rastin tim, ndërsa unë përdor Debian, ajo më kërkon që të rindizem për sa kohë që bëj këto gjëra që lidhen drejtpërdrejt me kernelin.

   2.    eliotime3000 dijo

    Unë nuk e urrej sistemin GNU / Linux, por shqetësimet e GNU / Linux që me të vërtetë thithin kur bëhet fjalë për të bërë këtë lloj detyre si Ubuntu normal (LTS janë të paktën mjaft të denjë për të punuar, por për sa i përket drejtuesve të pronarit, gjatë azhurnimit ato gjithmonë kryqëzohen).

    Unë kam VirtualBox në Debian Oldstable dhe deri më tani nuk më ka dhënë probleme (përveç kur kam dashur të drejtoj një makinë me kernelin Xen që kam instaluar) dhe bën mrekulli.

    Nëse dëshironi të shkoni në facebook, të punoni me dokumentet e Office ose thjesht të keni një performancë më të mirë në lojërat tuaja me Steam, përdorni Ubuntu ose LTS normal; Por nëse doni virtualizime, servera të sigurt, stabilitet i sigurt i dështimit të faktorit njerëzor, atëherë shkoni te CentOS / RHEL, Slackware dhe / ose Debian Stable.

    1.    eliotime3000 dijo

     PS: Unë përdor Chromium 25 që kam marrë nga Launchpad (prandaj pse dreq më duket sikur po përdor Ubuntu kur në të vërtetë përdor Debian Oldstable {Shtrydhja}).

 11.   nano dijo

  Unë kam një problem, megjithëse komentet nuk janë vendi ideal për të diskutuar këtë prandaj hapa një fije në forum për të qenë në gjendje të diskutoj me qetësi.

  Lidhja këtu

  1.    eliotime3000 dijo

   Mundohuni të përjashtoni nëse QEMU që është konfiguruar keq me sistemet e tjera VM si VirtualBox OSE ose Xen.

   Tani, unë jam duke testuar nëse ZPanelX me të vërtetë punon në Wheezy duke përdorur skenarin e dizajnuar për Ubuntu 12.04 LTS.

   1.    peterçeko dijo

    Unë jam duke përdorur ZPanel në Wheezy tim. Mund ta merrni nga faqja zyrtare dhe funksionon pa ndonjë problem:

    http://www.zvps.co.uk/zpanelcp/ubuntu-12-04

   2.    peterçeko dijo

    Logjikisht si paketa të para-kërkuara që nuk instaloni:

    yum instalo ld-linux.so.2 curl

    por

    apt-get instaloni curl libc6

    Paketa libc6 përfshin paketën ld-linux.so.2

    1.    eliotime3000 dijo

     Faleminderit shumë për heqjen e një peshe nga supet e mia. Për më tepër, unë tashmë kam një pamje paraprake në këtë blog të ruajtur në draft, kështu që unë dua të sqaroj këto hapa për t'u ndjekur (përveç që ju përfshij në kreditet e hulumtimit tim) dhe natyrisht, të vendos një pamje në të cilën unë kam ZPanel Paneli i kontrollit X me Debian Wheezy nga një shfletues (më falni nëse pamja e ekranit që bëra është bërë në Windows 7, por mutat e PC që kam dhe shpejtësia e internetit që përdor nuk më lejon të përfitoj sa më shumë me virtual makinat kështu që unë duhet të përdorë PC-të në institutin kompjuterik ku studioj).

     Kur provova atë panel kontrolli në Windows, kuptova sesa i thjeshtë për tu operuar, por në mënyrë të pashpjegueshme ishte jashtëzakonisht i ngadaltë dhe kështu isha i prirur të kërkoja se si ta instaloja në Debian Squeeze pa sukses, derisa mbërriti Wheezy dhe mënyra u ndriçua.

 12.   Eduardo dijo

  Shkëlqyeshëm! Ju më keni tunduar
  Për ta vërtetuar.
  Cilat do të ishin përparësitë e performancës në makinat virtuale me mjediset e tjera të virtualizimit?

 13.   Federico Antonio Valdes Toujague dijo

  Faleminderit të gjithëve për komentet tuaja !!!.
  KVM është si Xen, një Hypervisor. Performanca e tij është SHUM superiore se ajo e marrë me VirtualBox, ose VMware Workstation ose Server. Ju thuhet nga ai që ka servera në prodhim që nga viti 2005 duke përdorur serverin VMware. Nuk i fshij sepse hostët janë të vjetër dhe përpunuesit e tyre nuk kanë shtesa. Në stacionet e mia të punës në kompaninë time dhe në shtëpinë time, unë fshiva të gjitha makinat virtuale dhe i bëra ato nga e para me QUEMU-KVM, dhe kishte gjithsej 6 makina.

  1.    eliotime3000 dijo

   Unë ndalova së përdoruri VMWare Workstation sepse me të vërtetë është një burim burimi kur bëhet fjalë për virtualizimin dhe nuk ka një instalues ​​të automatizuar të shoferit si ai që ka VirtualBox (prandaj unë jam bërë i aftë në të).

   Sa i përket QEMU, unë do të duhet ta provoja në Wheezy, pasi që në Squeeze (versioni në të cilin kam instaluar në kompjuterin tim të vjetëruar), drejtuesit janë të vjetëruar dhe frika ime më e madhe është se nuk ka një pajtueshmëri për drejtuesit e saj në Windows NT 5 .x dhe më të lartë.

 14.   izzyvp dijo

  Shok i mire post,
  [kodi] # adduser myuser libvirt [/ kodi]
  asgjë më shumë sesa në atë linjë ke humbur një "d" në fund

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Lexoni artikullin ngadalë, veçanërisht aty ku thotë Shënim për Ubuntu. Në Debian Squeeze ose Wheezy grupi është libvirt, ndërsa në Ubuntu është libvirtd.

 15.   Deformoj dijo

  Disa manual për bedelët? Sepse unë e kam provuar, dhe nuk ka asnjë mënyrë. Kur shkoj të krijoj hard disk virtual kam një gabim. Unë kam dhënë leje për të shkruar dhe as për ato. Unë mendoj se do të vazhdoj me VirtualBox, i cili të paktën kurrë nuk më ka dhënë gabime dhe instalimi është shumë i lehtë

 16.   anonim dijo

  Nëse në vend të gnome përdorim lxde ose openbox 150 MB janë më se të mjaftueshme.

 17.   JP dijo

  Unë kurrë nuk kam pasur probleme me virtualbox edhe pse më duket interesante të virtualizoj sisteme x64 në PC me procesor i386

 18.   Daniel dijo

  Përshëndetje

  Incredibleshtë e pabesueshme! Unë kam qenë një përdorues i rregullt i VirtualBox, tani kam filluar me QEMU-KVM dhe është një botë krejt tjetër dhe në fakt guxoj të them se është superiore.

  Unë kam pasur shumë pengesa në fillim, por është vetëm çështje kërkimi për të

  * Si fillim, nuk e mbarova krijimin e makinës virtuale sepse rrjeti nuk ishte konfiguruar, për këtë rezulton se nuk kisha modulet iptables në kernelin tim (unë përdor një bërthamë 3.9.2 të përpiluar nga unë), e nevojshme për të krijuar rrjetin NAT, pasi që kerneli të ishte përpiluar sërish me këto module, unë mbarova krijimin e makinës virtuale

  * Së dyti, u desh shumë kohë për të instaluar OS (Windows për shkak të domosdoshmërisë së punës), doli se kjo është për shkak të konfigurimit të diskut të ngurtë virtual, së pari duhet të krijoni një disk virtual të fortë në formatin qcow2 me para-bllok opsioni, në këtë faqe, është shpjeguar mirë http://itscblog.tamu.edu/improve-disk-io-performance-in-kvm/ , por kini kujdes, në opsionin Bus disk, mos zgjidhni Virtio akoma, pasi së pari ata duhet të kenë të instaluar drejtuesin në makinën virtuale në mënyrë që disku i ngurtë virtual të mund të boot
  Me këtë bërë, shpejtësia e përgjithshme e makinës virtuale rritet ndjeshëm

  * Së treti, për ata që instalojnë windows guest, ky udhëzues është shumë i dobishëm http://www.blah-blah.ch/it/general/kvm-and-windows-vms/ pasi na tregon se si të instalojmë drejtuesit Virtio për hard disk dhe VGA që gjithashtu rrisin shumë përvojën e përdoruesit

  Unë gjithashtu ju rekomandoj që të bëni një turne në faqen qemu dhe forumet e saj, ato kanë artikuj interesantë http://www.linux-kvm.com/

  Me pak fjalë qëndroj me QEMU-KVM!

  Përshëndetje.

 19.   Neço dijo

  Shkëlqyeshëm e kam provuar duke virtualizuar një CentOS dhe funksionon shumë mirë. Dhe më e mira nga të gjitha, funksionon shkëlqyeshëm pa nevojë për shtesa ose të ngjashme.

 20.   Arturo dijo

  Përshëndetje, një pyetje që jam përpjekur të instaloj duke ndjekur hapat, kam shkarkuar debian 7 nga faqja, por kur përpiqem ta instaloj më shënon se nuk mund të gjejë libvirt-bin, kam kërkuar informacion, por nuk kam komente manuale mbi depot për instalim libvirt.
  dikush atje më jep një ide se çfarë mund të bëj

  Falënderim

 21.   gjermanisht dijo

  I dobët faleminderit shumë kjo ishte ajo që unë po kërkoja.

  🙂

  1.    Federico Antonio Valdes Toujague dijo

   Nuk ka asnjë arsye për të. Gëzuar që ju shërben. Ahhhhh, dhe është Fico ose Federico. 🙂

 22.   Esteban dijo

  Përshëndetje:
  Mundohem të instaloj qemu-kvm dhe nuk më lë të marr këtë:

  # apt-get install qemu-kvm libvirt-bin urë-shfrytëzon menaxherin e duhur
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  E: Paketa qemu-kvm nuk mund të gjendej
  E: Paketa e libvirt-bin nuk mund të gjendej
  E: Paketa e virt-menaxherit nuk mund të gjendej

  Dikush mund të më ndihmojë. Unë kam bërë shumë testime dhe jam mbërthyer.

  të fala

  1.    Arturo dijo

   Përshëndetje Esteban, e njëjta gjë më ndodhi, por unë u përpoqa të shtoj më shumë depo nga faqja debian, dhe me këtë mund të instaloja paketat

   të fala

   1.    Marcelo dijo

    Përshëndetje arturo, një pyetje që jam i ri për të përdorur linux në përgjithësi, por si t'i shtoj depot në debian?

    Faleminderit paraprakisht

 23.   trullin dijo

  Teoritë dhe imazhet praktike vijnë së bashku në një udhëzues harmonik XD. Tutor i shkëlqyeshëm.

  1.    Federico A. Valdes Toujague dijo

   Faleminderit për lavdërimin dhe komentin tuaj !!!

 24.   federico dijo

  Si mund të menaxhoj dy karta rrjeti ethernet në qemu? një për mikpritësin tim dhe një për qemun. E bëj sepse kam dy pika hyrjeje me lidhje të pavarura. Dhe ideja ime është të përdor disa shkarkime me torrent (makinë virtuale në qemu) dhe tjetrën për përdorim të përditshëm në archlinux tim) (host)