Debian 7 (Wheezy) do të ketë arkitekturë të shumëfishtë

El Proyecto Debian ka si një parullë: "Sistemi Operativ Universal" por në realitet nuk është kështu kur bëhet fjalë për paketat. Unë dua të ndaj me ju këtë lajm që me siguri do të bëjë të lumtur më shumë se një.

Konferenca vjetore e Debian që korrespondon me këtë vit (DebConf11) u diskutua rreth Mbështetje e Arkitekturës së Shumëfishtë (Mbështetje Multiarch) e cila do të jetë në dispozicion në Debian Wheezy për vitin 2013. Çfarë është Arkitektura e Shumëfishtë?

Në rregull teknologjia Shumëharësh na jep mundësinë të përdorim 32 ose 64 Bit Program në të njëjtën kohë, në të njëjtin kompjuter.

"Multiarch është një përmirësim i madh në aftësinë e Debian për të dhënë premtimin për të qenë një sistem operativ universal", shpjegon Steve Langasek. … "Jo vetëm që do ta bëjë ndërtimin e ndërvepruar më të lehtë, por gjithashtu do të lejojë mbështetje më të mirë për aplikacione të trashëguara 32-bit në instalimet e reja 64-bit dhe në të ardhmen madje lejon migrim të drejtpërdrejtë 32-bit në sisteme 64 bit. »

Cfare mendoni ju Unë veçanërisht përdor sistemin 32-bit, duke qenë në gjendje të përdor sistemin 64-bit, për faktin e thjeshtë që disa paketa nuk funksionojnë siç duhet në këtë të fundit, përveç faktit që jo të gjitha aplikacionet kanë një version për këtë lloj arkitekture. Por me këtë lajm, sepse për vitin 2013 gjërat mund të ndryshojnë

Fuente: Lajmet e Debian.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   sangener dijo

  Shkëlqyeshëm! rroftë Debian

 2.   gnumax dijo

  Lajm i madh.

  Unë punoj në "shtrydh" në 32bit në një arkitekturë 64bits kështu që nuk kam performancën që duhet të përfitoj nga stabiliteti dhe pajtueshmëria e paketave të caktuara. 😉

  të fala