A është Debian pa lidhje sot?

Në lidhje me tonë të fundit sondazhi i muajit mbi të cilën është distro-ja më e mirë e Linux-it, bloget anglisht-folëse kanë gjeneruar mjaft bujë bazuar në një artikull Postuar nga Steven J. Vaughan-Nichols në të cilin ai argumenton se Debian nuk është më referenca që ishte më parë në botën e Linux.

Në këtë post jam përpjekur të përmbledh diskutimin, duke treguar pozicione dhe pozicione të ndryshme, të gjitha ato shumë të argumentuara dhe serioze. (Pa fyerjet dhe kritikat e pabazuara që zakonisht janë me bollëk në këto lloj diskutimesh).

Shtë një artikull i gjatë, por ia vlen të lexohet në tërësinë e tij. Kur ta mbaroni, mos harroni të ndani mendimin tuaj me të gjithë ne!

Pse Debian nuk do të kishte më rëndësinë si dikur?

Steven J. Vaughan-Nichols argumenton se:

“To Më duket se Ubuntu, me kalimin e tij në Wayland, duke zëvendësuar serverin e vjetër grafik X dhe përpjekjet e tij në një kompani të re, Unity, po transformon ngadalë desktopin e Linux dhe duke marrë udhëheqjen që kishte Debian dikur. Në të njëjtën kohë, Ubuntu vazhdon të zgjerojë bazën e përdoruesve të Linux, ndërsa Debian mbetet një sistem i përdorur vetëm nga adhuruesit e fortë të Debian. "

Vaughan-Nichols pranon që "Debian është akoma i rëndësishëm", por në të njëjtën kohë pohon se "Debian është gjithnjë e më i parëndësishëm (ose me pak interes) për shumicën dërrmuese të përdoruesve të Linux, veçanërisht në lidhje me Ubuntu dhe shpërndarjet e tjera derivative të Debian".

Ana tjetër e medaljes

Le të jemi të sinqertë: Debian nuk është i njohur për të qenë një shpërndarje miqësore për përdoruesit shumë "e zakonshme". Debian gjithmonë i ka dhënë përparësi qëllimeve të tjera mbi zhvillimin e një distro, le ta quajmë atë "popullor". Në vend të kësaj, ata gjithmonë theksuan krijimin e një distro të qëndrueshme dhe të besueshme që nuk ka programet ose azhurnimet më të fundit, por funksionon në mënyrë të përsosur. Megjithëse në letër, qëndrueshmëria e njohur mund të konsiderohet një arsye e vlefshme për të tërhequr shumë përdorues, e vërteta është se shumica prej nesh, sipas modës ose si parazgjedhje, preferon të ketë aplikacionet dhe azhurnimet më të fundit.

Sidoqoftë, megjithëse është e vërtetë që disa nga vëzhgimet e Steven janë shumë të vlefshme, ato janë, në thelb, nga këndvështrimi i përdoruesit të zakonshëm dhe të egër të desktopit dhe jo aq nga pikëpamja e zhvilluesve ose administratorëve të serverit, etj. Me fjalë të tjera, qëndrueshmëria e Debian, e cila mund të mos u pëlqejë shumë përdoruesve të desktopit, pasi vjen me koston e mungesës së azhurnimeve më të fundit ose aplikacioneve "të nxehta", mund të jetë një arsye e shkëlqyeshme për të motivuar zhvilluesit ose administratorët. për të zgjedhur një distro solide, të fuqishme dhe të besueshme si Debian.

Duke marrë parasysh këtë, ne mund të shohim avantazhin më të madh të Linux ndaj sistemeve të tjera operative: lirinë që na jep. Me fjalë të tjera, rëndësia e Debian, me të mirat dhe të këqijat e saj, do të varet nga shijet dhe nevojat e secilit prej tyre. Varet nga secili, pra, të qëndrojë me Debian ose të përdorë një distro tjetër. Vetëm mundësia për të bërë këtë zgjedhje është tashmë një avantazh ndaj Windows, për shembull.

Në vijim, ne do të shohim disa nga idetë kryesore në diskutimin midis atyre që janë "pro" dhe "kundër" pretendimit të Steven në lidhje me "pa lidhje" me Debian.

Pa Debian nuk ka Ubuntu

Nshtë e pakuptimtë të pohosh rëndësinë e Debian duke përdorur Ubuntu si një shembull. Nëse jeni duke përdorur Ubuntu (ose Linux Mint, Mepis, etj.), Në ​​të vërtetë jeni duke përdorur Debian me disa përmirësime. Sipas një prezantimi të dhënë nga një nga Drejtuesit e Projekteve Debian (DPL), Stefano Zacchiroli, vetëm 7% e Ubuntu vjen nga projekte origjinale Canonical ose projekte të tjera jo-Debian. Nga pjesa e mbetur, 74% Ubuntu janë rindërtuar paketa Debian, dhe 18% e mbetur janë pako të rregulluara, të optimizuara ose të personalizuara të Debian.

Debian është lënda e parë e përdorur për të ndërtuar Ubuntu, Linux Mint dhe një duzinë distro Linux që duken më moderne dhe më të lehta për tu përdorur. Sidoqoftë, arsyeja që Ubuntu dhe pjesa tjetër janë në gjendje të lëshojnë distrikte "make-up" Linux është sepse ata mund të shmangin bërjen e "punës së ndyrë" që bëjnë zhvilluesit e Debian. Nëse projekti Debian zhduket nesër, do të ishte një goditje fatale për shpërndarjet e tij derivate. Vetëm shikoni në Linux pemë distros për të realizuar.

Debian kurrë nuk e mori meritën e duhur. Po, Ubuntu mund të ketë fituar për një audiencë më të gjerë, madje mund të ketë tërhequr përdorues të rinj në botën e Linux, por ishte Debian ai që frymëzoi Mark Shuttleworth për të krijuar Ubuntu.

Gjithashtu, nuk është një lojë me shumë zero. Ubuntu mund të jetë më i popullarizuar çdo ditë dhe kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se Debian është më pak. Përkundrazi, kjo do të thotë që Ubuntu është shumë efektiv në tërheqjen e përdoruesve të rinj. Me siguri, nga 100 përdorues të Ubuntu, shumë pak kanë lënë Debian për të kaluar në Ubuntu. Shumica dërrmuese, për fat të mirë, vijnë nga përdorimi i Windows.

Së fundmi, nuk janë vetëm distrosët që rrjedhin nga Debian që përfitojnë prej tij. Komuniteti i Debian është një nga më aktivët kur bëhet fjalë për gjetjen dhe rregullimin e defekteve në paketat e pranishme në pothuajse të gjitha distrot, madje edhe vetë kernelin Linux.

Komuniteti, jo kompani të mëdha

Debian kurrë nuk varej nga arritja në treg e sistemeve operative në masë. Për sa kohë që bashkësia Debian vazhdon të ekzistojë, Debian do të jetë rreth e rrotull për një kohë të gjatë.

Ndoshta kontributi më i rëndësishëm i Debian për komunitetin Linux është se nuk varet nga një korporatë financiare. Nëse 2010 na mësoi ndonjë gjë, është që të kesh një mega-korporatë si sponsor mund të rezultojë në pasiguri serioze në rastet më të mira dhe vdekjen e projektit në rastin më të keq. Komuniteti OpenSolaris duhet të ketë vuajtur nga hija e Oracle deri në atë masë sa që projekti përfundoi në hiç.

Populli Mandriva nuk kishte shumë më mirë. Një kompani me probleme serioze financiare që në 2010 u desh të heqë qafe një pjesë të konsiderueshme të zhvilluesve të saj. Piruni ka të ngjarë të shkojë më mirë, por zhvilluesit e saj u është dashur të mposhtin vlerën e pavarësisë.

Blerja e Novell-it nga Attachmate nuk solli as rezultate të mira. Attachmate u përdor si një kalë Troje nga kompani të tjera (Microsoft, Apple, EMC dhe Oracle) për të kapur shumicën e patentave të Novell. Kjo, sigurisht, ngriti pyetje të mëdha në lidhje me fatin e SUSE dhe openSUSE.

Debian, nga ana e saj, është gjithmonë duke ecur përpara ... edhe pse disa mund të shqetësohen që nuk lëviz me shpejtësinë e dëshiruar. Fati i projektit është tërësisht në duart e komunitetit të tij të zhvilluesve të cilët punojnë nën një kontratë sociale që siguron që projekti t’i japë përparësi përdoruesve dhe softuerit të lirë. Vendimet nuk merren bazuar në nevojën për të shitur një produkt në treg ose nga teka e një "diktatori dashamirës". Shtë një dhuratë dhe marrje. Distros të sponsorizuar nga korporatat e mëdha buxhetore priren të lëvizin më shpejt, janë shumë më të ndjeshëm ndaj kërkesave të tregut dhe kanë harta më të parashikueshme dhe data të lëshimit. E gjithë kjo merret në kurriz të dorëzimit të shumicës së kontrollit të projektit këtyre korporatave.

Debian nuk është vetëm Linux

KundërAta që duan të ngatërrohen me instalimin e sistemeve operative dhe provimin e gjërave të reja duhet të jenë të lumtur që Debian mund të instalohet duke përdorur FreeBSD. Sigurisht, është një përparim, por që do t'u pëlqejë vetëm disa geekëve.

Në favor: Fakti që Debian mbështet FreeBSD ka të ngjarë të vlerësohet më shumë kur kjo e fundit është më e popullarizuar, por edhe tani ajo ka disa përparësi krahasuar me versionin Linux, siç është mbështetja për sistemin e skedarëve ZFS.

Debian mund të mos jetë distro-ja më e realizuar vizualisht e Linux, dhe paketat e tij mund të mos jenë më të azhurnuara, por ofron disa karakteristika që distros të tjera nuk përfshijnë. Për shembull, mbështetje për shumë arkitekturë: PowerPC, PA-RISC dhe makina të bazuara në MIPS.

Debian është falas

Kundër: Duke filluar me Shtrydhjen, Debian nuk do të përfshijë firmware të pronarit që hynë në kernelin Linux. Ato janë akoma në dispozicion për instalim dhe inkorporim nëse është e nevojshme, por ato janë hequr si parazgjedhje dhe janë izoluar në një depo "jo të lirë" në mënyrë që të identifikohen dhe diferencohen më lehtë nga pjesa tjetër e depove.

Kjo mund të jetë shumë tërheqëse ose e rëndësishme për ndjekësit ekstremistë të Richard Stallman, por për shumicën e përdoruesve të desktopit thjesht do të bëhet një shqetësim pasi ata nuk do të jenë në gjendje të përdorin kartën e tyre Wi-Fi në mënyrë korrekte dhe as nuk mund të përfitojnë sa më shumë nga karta e tyre video. , etj

Duke bërë këtë, Debian është duke kënaqur fansat e tij "ekstremistë" dhe nuk po mendon t'i bëjë gjërat më të lehta për të shtuar përdorues të rinj.

Në favor: Me heqjen e të gjitha firmave pronësore, Debian do t'i qëndronte besnike kontratës së saj sociale dhe angazhimit të saj për softuerin e lirë, duke u dhënë përdoruesve të gjitha përfitimet që ofron një sistem plotësisht falas.

Fuentes: Bota e Rrjetit & Shikoni serverin & ZDNet: Linux & Burim i Hapur


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Në fillim kam përdorur Ubuntu 10.10 sepse gjithçka ishte automatike. Sidoqoftë, që nga fillimi doja të isha një përdorues i Debian, dhe e dija shumë mirë që po përdorja vetëm Ubuntu përkohësisht, dhe se sa më shpejt që të mësoja se ishte një depo dhe gjëra të tjera unë do të kaloja në Debian.

  Unë përdora Ubuntu vetëm për 3 muaj dhe me lëshimin e Debian Squeeze u zhvendosa përgjithmonë dhe kurrë nuk u ktheva në Ubuntu. Në fillim nuk dija si të ndryshoja depot, si të instaloja plugin flash dhe gjëra të tjera. Mësova dhe në më pak se 2 muaj tashmë kisha një tutorial që bëra për përdoruesit e tjerë.

  A është ajo gjithçka që po bëja në Debian për ta konfiguruar, po e shkruaja dhe një ditë sapo e publikova në Taringa dhe blogun tim.

  Edhe pse jam akoma fillestar, tashmë ndihem ekspert, sepse në fillim nuk dija asgjë. Në fakt unë tashmë kam instaluar Arch (është e lehtë), por Debian është më i miri për filozofinë e tij, dhe gjithashtu për cilësinë e tij.

 2.   miste dijo

  Nëse Linux do të ishte një lojë shahu, Debian mund të ishte e parëndësishme për këmbësorët, ata që vetëm shfletojnë, luajnë mp3 dhe video, por për pjesët e rangut të lartë të shahut është plotësisht thelbësore, ata përdorues që bëjnë atë që duan me sistemin e tyre, gjithçka kjo duke folur për përdorimin e brendshëm sepse në servera nuk ka nevojë të thuhet. Tani thuhet që Debian nuk ka softuerin më të fundit, por vetëm degën e ngrirë të qëndrueshme, por Testimin (i cili është shumë i qëndrueshëm, si dhe versionin përfundimtar të çdo shpërndarjeje) dhe të paqëndrueshëm, nëse ka paketa të reja.

  Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth Linux Instaloni Debian.
  Nëse dëshironi të vazhdoni të jeni një Përdorues i Fundit Pushtoni Ubuntu, sistemi bën gjithçka që të mos mësoni asgjë, kjo histori më kujton një OS që erdhi si parazgjedhje në laptopin tim kur e bleva.

 3.   Bastis dijo

  Debian është një investim kulturor afatgjatë. Andshtë dhe do të jetë universale falë njerëzve që e krijojnë dhe e përdorin atë.

 4.   fransuamomo dijo

  Në favor: a është një listë në distro, apo jo?

 5.   pëllëmbët dijo

  Si përdorues i Debian, e konsideroj të përshtatshme të them se fillova me Ubuntu, pastaj provova disa distro dhe qëndroj pranë Debian, megjithatë kjo bie në mënyrë të rreptë brenda shijes personale dhe nevojave të secilit person. Unë jam një përdorues i fundit dhe nuk kam njohuri për të thënë brenda cilës parametra Debian është më i mirë se Red Hat, ose versioni i tij falas, Fedora ... Nëse besoj se ata prej nesh që jemi tani në planet po përjetojmë një tranzicion të thellë, njerëzimi po zhvillohet dhe ai po ndryshon vlerat e tij në kërkim të një modeli më të mirë të jetës. Kur flasim për situatën aktuale të Debian, nuk mendoj se po flasim për diçka të thjeshtë, përkundrazi mendoj se Debian po luan çelësin në diçka shumë të thellë, mënyrën në të cilën duam të jetojmë, si mund të gjenerohet një sistem tjetër ekonomik dhe Debian është një nga pararendësit e një ekonomie planetare të ardhshme, të cilën ne as nuk mund ta skicojmë akoma, por nëse unë absolutisht besoj se është duke u bërë, licenca të tilla si Creative Commons për shembull, ndër të tjera, tregojnë se diçka po lëviz dhe se ata që ata kanë frikë nga rënia, ata po mbrojnë veten. Pse të mos sulmoni Red Hat, ose Slackware i cili është shpërndarja më e vjetër aktive e Linux? Goodshtë mirë që jemi të informuar sa më shumë që të jetë e mundur dhe mendoj se është një kohë e mirë për të reflektuar në kontratën sociale të Debian http://www.debian.org/social_contract dhe shikoni të tjerët që janë në të njëjtën kërkesë për të zbatuar një sistem tjetër http://creativecommons.org/tag/america-latina Nëse mendoj se çështja dhe korniza brenda së cilës po paraqitet është komplekse, interneti po kërcënohet (Ligji SOPA) dhe nuk është një çështje e thjeshtë e së mirës vs së keqes, është larg saj, është për mendimin tim, një çështje e krijimit të një sistemi të ri që lejon pjesëmarrje më të madhe dhe mundësi më të mëdha për gjithçka për të gjithë, por që nënkupton ndryshime të thella në mënyrën aktuale të jetesës dhe konceptimit të gjërave. Njerëzit që jetojnë në Debian, për ta thënë në një farë mënyre, janë njerëz, ata kanë nevoja ekonomike si të gjithë të tjerët, por ata po kërkojnë t'i zgjidhin ato në një mënyrë tjetër. Whatshtë ajo që nga jashtë dhe si përdorues i fundit besoj fort se po ndodh.

 6.   kikilovem dijo

  Njeri, për të thënë që Debian është e parëndësishme, edhe pse Steven J. Vaughan thotë se më duket së paku e parëndësishme, me vlerë të tepërt. Sidoqoftë, mendimi i tij më duket se merret parasysh. Ubuntu është shumë i rëndësishëm, por i përket Canonical dhe tashmë dihet që Canonical është nga bota e biznesit, e cila kërkon fitime. Kur gjenerohen përfitime, kjo do të thotë se ka kosto dhe ato kosto duhet të përballohen nga përdoruesi përfundimtar, apo jo? Debian është falas dhe mirëmbahet nga një komunitet ndërkombëtar. Faleminderit Debian. Për sa kohë që Debian ekziston, do të ketë softuer falas. Debian do të jetë gjithmonë vigjilent që të jetë kështu. Lidhur me aspektet teknike, duhet të them se i kam provuar të dy shpërndarjet dhe që të dyja më duken mirë. Asnjëra nuk është më e mirë ose më e keqe se tjetra. Mbani në mend, Sras / Srs, se ne po flasim për softuer të lirë dhe se kjo mund të nënkuptojë që një përdorues i pëlqen ose i pëlqen një shpërndarje më shumë sesa një tjetër, e cila më duket krejtësisht e dobishme dhe legjitime dhe që bie brenda lirisë individuale të secilit. të jesh në gjendje të zgjedhësh atë që e konsideron më të dobishme për interesat e tua personale.Kjo është ajo që na dallon përdoruesve të GNU / Linux nga pjellja e dritareve. Rroftë GNU / Linux!

 7.   Miquel Mayol i Tur dijo

  Faleminderit për Comfusion tuaj, do të më pëlqente që përveç DVD-së tuaj të shkëlqyeshme, të nxirrni një skenar ku zgjidhen paketat e distroit tuaj të shkëlqyeshëm.

 8.   të ftuar dijo

  Problemi gjithmonë fillon nga i njëjti vend: për të skualifikuar të kundërtën.

  Unë kam qenë një ungjillëzues i shkëlqyeshëm i softuerit të lirë në fillimet e mia, tani i konvertuar në një përdorues me burim të hapur, pse? Sepse megjithëse Debian është një projekt i shkëlqyeshëm i denjë për çdo lavdërim, njerëzit nuk jetojnë vetëm nga ideologji dhe as nuk jetojnë vetëm nga teknologji Jam i sëmurë nga kjo urrejtje ndaj të tjerëve dhe kjo përfshin softuer të pronarit. Duhet të gjesh një rrugë të mesme, të vendosësh politikën mënjanë dhe mbi të gjitha mendimin e vendosur se Debian është një garanci e vazhdimësisë për Software-in e Lirë. Jo, nuk është më shumë sesa shpërndarjet ose projektet e tjera. Sipas mendimit tim - sepse është vetëm ajo, një mendim: as më i mirë as më keq -, as Debian nuk është bartësi standard i Software-it të Lirë dhe as nuk duhet të jetë shpërndarja më e mirë.

  Ndoshta, Z. Vaughan e ka përshkruar një situatë në një mënyrë jo të saktë, nga këndvështrimi im, megjithëse nuk mendoj se Debian është i parëndësishëm, unë mendoj se ndjek një model zhvillimi që mund të jetë disi i vjetëruar. Nga njëra anë, ajo përpiqet të mbështesë aq shumë arkitekturë dhe sasi paketash saqë përkthehet në një zhvillim të ngadaltë dhe të shtrenjtë, nga ana tjetër, procesi i testimit mund të jetë shumë i dobishëm në fillim të projekteve, por që sot, ata janë mjaft të pjekur për të ndjekur një lloj tjetër zhvillimi më të shkathët. Sido që të jetë, Debian është Debian dhe njerëzit e duan për atë që është.

  Për komente si tuajat, si ata që skualifikojnë ideologjinë e FSF-së, ashtu edhe ata që e mbrojnë atë me dhëmbë dhe gozhdë, shumë njerëz braktisin Debian ose ndonjë shpërndarje të lidhur me Debian, për faktin e thjeshtë që megjithëse pjesa teknike mund të mbërrijë Për të qenë e admirueshme, pjesa ideologjike nuk është aq shumë - madje as nga distanca.

  Për ta mbyllur, e vetmja gjë që mungon janë komentet e tilla me fat si "Rregullat e Debian !!!", të cilat nuk çojnë askund dhe tregojnë mungesën e njohurive kur bëhet fjalë për trajtimin e këtyre temave kaq të tronditura dhe të mërzitshme, nga të cilat sot i kam lejuar vetes luks duke humbur kohë duke i bërë ata të shohin se të dy janë akoma fanatikë që e bëjnë jetën e tyre kompjuterike, sepse nuk është asgjë tjetër.

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Po ... Unë kam një marrëdhënie të ndërmjetme me FSF-në. Unë e respektoj atë, mendoj se është
  e nevojshme për të ekzistuar. Por, nga ana tjetër, ndonjëherë dërgohen shkopinj
  të rëndësishme Sidoqoftë ... çdo institucion është i përbërë nga njerëz ... haha. Çfarë
  Mendim i MADH Final.

  Nje perqafim! Paul.

  Më 7 korrik 2011 16:43 PM, Disqus
  <> shkroi:

 10.   betobetoman dijo

  Ha ha ha saktësisht !!!

  Rregullat e Debian !!!

 11.   DC3PT1K0N dijo

  Mund të them vetëm që ky djalë është një mashtrues, se Debian është i parëndësishëm? Të lutem! Unë jam një përdorues i Ubuntu që nga versioni 8.04 unë aktualisht përdor 10.10 dhe është i rehatshëm dhe duket mirë POR, kohët e fundit kam zhvilluar një interes të madh për të testuar Debian, (pjesërisht falë deklaratave të nxituara kanonike me atë të unitetit dhe *** deras) dhe nëse nuk e kam bërë akoma është për shkak të mungesës së kohës, por mos dysho se do ta bëj sa më shpejt që të kem kohë, gjithsesi, mendoj se nga Ubuntu kam mësuar tashmë atë që duhej të mësoja dhe është koha të zgjeroj horizonte dhe fluturime në distro të reja, dhe unë mendoj se Debian është një fillim i mirë dhe një SHUM I RNDSISHM.

  Sidoqoftë, unë përsëri do t'i jap një mundësi Ubuntu me unitetin e tij, dhe shpresoj se ai ka gjithashtu mundësinë për të instaluar gnome 3, por nëse nuk e ka këtë të fundit dhe uniteti nuk më bie, unë thjesht do të them: «Përshëndetje Debian im i vogël »xD

 12.   Marcelo Nobrega dijo

  Kjo filozofi "duhet të jetë absolutisht e lirë" është marrëzi e plotë. Shtë si të pretendosh të jetosh sot i izoluar nga "njerëzit e këqij të sistemit"

 13.   Ivan Barrier dijo

  Sipas mendimit tim modest, unë isha një përdorues i LinuxMint dhe unë vendosa të provoj debian, unë jam një përdorues mesatar për sa i përket Linux, shumë njerëz preferojnë të përdorin ubuntu për lehtësi ose lehtësi, e vërteta është që unë instalova Debian Squeeze dhe pa problem duke punuar 100% padyshim si një përdorues e cas sepse përdor softuer të pronarit por është vendimi i të gjithëve.

  Ndryshimi nga Mint në Debian ishte sepse Mint nuk është aq i qëndrueshëm debian dhe kur vendos aplikacionet e fundit ajo rrëzoi kompjuterin, kur përpiqesh të kesh më shumë se 2 Desktop për të zgjedhur, ajo gjithashtu u ndërpre, me debian që i sjell paraprakisht dhe mund t'i ekzekutosh me kënaqësi .

  Debian, është një kolonë Linux, por pse është një nga më të gjatat? Përveç qëndrimit të vendosur në angazhimin e saj shoqëror dhe Idenë e saj, stabiliteti para modernizmit. Prandaj ata mund të thonë atë që duan në lidhje me këtë distro, por u duhet diçka më shumë që të mendojnë madje se nuk do të ekzistojë më.

 14.   Jonathan dijo

  Pajtohem me disa që thonë se rezistenca ndaj Debian nga përdoruesi i zakonshëm është mungesa e informacionit, unë kam qenë një përdorues i Debian për gati një vit. Problemi ka qenë që kur bëhet fjalë për inkurajimin e përdoruesve të rinj (windoseros xD) gjithmonë ka qenë nga ubuntu, një shembull ishte se në konferencat e softuerit të lirë çdo demonstrim ose promovim bëhej përmes ubuntu dhe nëse ata arrinin dhuroni cd, ps mendoni se çfarë distro ... mirë ubuntu !!!, atëherë duke qenë ky kontakti i parë e bën përdoruesin të rezistojë ndaj ndryshimit (siç mund të jetë për të shkuar nga windows në gnu / linux).
  Në çdo rast, fakti i zgjedhjes së Debian ose Ubuntu ose ndonjë distro tjetër, siç thonë ata shumë është çështje shije, unë përdora Ubuntu në fillimet e mia por vetëm në makinat virtuale, kur vendosa të instaloja patjetër softuer falas në kompjuterin tim, u zgjodh Debian Edhe pse ajo pak që dija për të është se ishte më e qëndrueshme dhe shumë probleme që më ka dhënë, por gjithçka varet nga ajo që dëshiron secili dhe dëshira e tyre për të zbuluar dhe provuar gjëra të reja.

  Siç thotë një imazh që gjeta:
  "Gjërat e mira vijnë për ata që presin !!!

  salu2 dhe rrofte Debian !!!!

 15.   marcoshipe dijo

  Unë jam një përdorues i fundit i debianit, dhe deri më tani me të vërtetë po shkon shumë mirë. Para se të përdorni ubuntu për disa vjet.
  Unë mendoj se ubuntu ofron disa lehtësira, të tilla si një instalim më i thjeshtë, prekni pak më pak, duke mos pasur nevojë të dini disa gjëra (pothuajse si në dritare)
  por mendoj se debiani është vërtet më i qëndrueshëm, dhe jo vetëm në degën e qëndrueshme, unë jam duke përdorur testimin dhe funksionon shumë mirë. Me stabël, dua të them që ato gjëra të çuditshme që ndodhin zakonisht në ubuntu nuk ndodhin, të tilla si varja që panelet të zhduken sepse po, pas një kohe të aftë duhet të formatosh (është me të vërtetë e thjeshtë për t'u formatuar, jo si në dritare, i bezdisshëm, më kujton kohërat e këqija: P) dhe gjëra të tilla.
  Sa për paketat nuk janë më të rejat ... mund të jetë, më shumë mendoj se është, por nuk më vjen shumë keq, jo tani. Ndoshta disa vjet më parë ndryshimi u ndie më shumë, unë mendoj se tani programet Linux janë shumë më të avancuara dhe nuk ju duhet e fundit që të keni diçka që është e dobishme për diçka. Megjithëse pyes veten se sa kohë do të duhet për të marrë firefox 4 (ose në fakt zëvendësimin e tij akullnajës 4) në debian, kjo mund të bëhet manualisht lehtësisht (ju bëni google dhe dilni nga prekja, nuk keni pse të përpiloni asgjë: D)
  Debian gjithashtu i mungon pak prekja vizuale, por ju shtoni temën e ubuntu (më në fund ubuntu është i mirë për diçka: P) ju i bini pak asaj dhe duket shumë mirë, hehe.
  kështu që konkluzioni im është që debian është mjaft i rëndësishëm, pasi që është me të vërtetë një mundësi shumë e mirë për përdoruesin. Nuk është aspak e komplikuar, megjithëse duhet të luani vetëm pak (më pak se sa duhet për të instaluar të gjitha programet në windows, ju siguroj) dhe pjesa vizuale rregullohet lehtësisht dhe sa i përket pjesës së azhurnimit, mendoj me testimin dhe përzierjen pak me repot eksperimentale për raste të veçanta, çfarë perlë

 16.   Lajla dijo

  Unë mendoj që po, Debian në terma të përgjithshëm është bërë i parëndësishëm si një shpërndarje. Por kjo nuk do të thotë që të gjitha programet e tyre janë të mira dhe pasi janë softuer i lirë ato mund të përdoren dhe transformohen nga kushdo që dëshiron.
  Unë mendoj se Debian është më shumë se gjithçka një burim i projekteve dhe historisë. Nuk është një shpërndarje për t'u përdorur.
  Opinionshtë mendimi im modest.

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  Me pelqeu komenti yt. Unë besoj se kontributi i çdo distro nuk duhet të nënvlerësohet. Ubuntu është shumë i mirë në tërheqjen e përdoruesve të rinj dhe zhytjen e tyre në botën Linux. Nga ana tjetër, Debian ka një forcë që është qëndrueshmëria e tij, gjë që e bën atë ideal për serverat ose për ata që vlerësojnë atë aspekt në sistemin e tyre të punës, etj.
  Gëzuar! Paul.

 18.   Pepe dijo

  Debian është akoma po aq i rëndësishëm sa CentOS, OpenSUSE, Gentoo ose Slackware, për mendimin tim më i miri nga të gjithë

 19.   ubunctising dijo

  Personalisht, unë e konsideroj Debian të jetë gjithçka, nëse është e vërtetë që aktualisht ka një rol të fshehtë, të errët dhe të shenjtë, por është gjithashtu e vërtetë që ndërsa Canonical bën një përpjekje të jashtëzakonshme për të qëndruar aktive në buzët e të gjithëve, komuniteti i Debian është më i relaksuar. Ato janë përparësi të ndryshme.

  Personalisht, unë mendoj se Debian ka qenë në gjumë në mediat sociale për shumë kohë, edhe pse në muajt e fundit po shoh një rilindje. Vë bast se në vitin e ardhshëm kemi përgjigjen, me siguri Debian rimerr fronin e saj.

 20.   ubunctising dijo

  Nuk mendoj se e kuptova veten: DD

  Epo, duke përmbledhur. Debian është në të vërtetë një shembull i punës së vazhdueshme, Canonical është një shembull i asaj pune, i juaji dhe i një fushate të madhe mediatike. 🙂

  Në atë pikë, komuniteti i Debian është ngadalësuar shumë, në një farë mënyre e kishte refuzuar atë plotësisht, por kjo ka ndryshuar, të paktën ndjenja ime është që që nga emërimi i udhëheqësit të ri të Debian ka filluar të ndryshojë.

  Unë mendoj se tani e shpjegoj veten time.

 21.   Marcelo Nobrega dijo

  Problemi i Debian janë Debianites ...

 22.   Alex dijo

  Jam plotesisht dakord. Debian nuk mund të jetë i parëndësishëm, prandaj rëndësia e tij është aq e rëndësishme saqë thjesht nuk mund të zhduket. Unë mendoj se Debian do të jetë akoma atje kur të tjerët të zhduken. Debian është një nga shtyllat në zhvillimin e sistemeve GNU / Linux dhe tani do të jetë gjithashtu në FreeBSD. Për mua Debian është, siç thonë ata vetë: Sistemi operativ universal.

 23.   sparrelinux dijo

  pse insistojmë që debian të bëjë atë që bën ubuntu ???, unë jam përdorues i të dyve dhe ata po bëjnë shumë mirë për mua, secili në pozicionin e tij dhe në përgjegjësinë e tij, unë kam një server që funksionon me debian se në një vit jo nuk ka dhënë një problem, nëse duhet të instaloj një sistem operativ në një kompjuter të vjetër as ai nuk më jep probleme, përveç disa konfigurimeve që mund t'ju çmendin, Ubuntu megjithatë është shumë i mirë për një stacion pune, megjithëse nganjëherë mbingarkon punën kaq shumë Me versionet e reja, mendoj se një rrugë e mesme do të ishte mirë, çdo vit një version i ri i distro jo gjashtë muaj si Ubuntu, as dy vjet si Debian ………………… ..

  Nga rruga, dikush ka menduar se ku po shkon kanonik ??? Le të shpresojmë se do të realizohet.

 24.   Deabianite dijo

  Trueshtë e vërtetë, ata janë budallenj për të pasur ideale dhe duke u përpjekur të jenë të qëndrueshëm dhe të sinqertë me ta. Ne të gjithë e dimë se idealet dhe parimet janë vetëm për biseda të rastësishme dhe jo diçka që ju me të vërtetë duhet të ndiqni në jetë. Duhet të bësh si gjithë të tjerët, ne themi një gjë por bëjmë tjetrën.Nëse nuk do të kishte kaq shumë idealistë, bota do të ishte një vend shumë më i mirë!

 25.   Philip Becerra dijo

  «Vetëm 7% e Ubuntu bëhet […] Nga pjesa tjetër, 74% e Ubuntu janë [...] dhe 18% e mbetur janë [...]»

  7% + 74% + 18% = 99%

  Falni komentin jashtë temës, por mendoj se ka 1% që lundron në një dimension tjetër.
  (E di që ju e kuptoni idenë, por nuk dëmton ta korrigjoni ose sqaroni. Pa shkelje).
  të fala

 26.   Le të përdorim Linux dijo

  Isshtë 1% e humbur në eter. Haha… nuk e di vërtet. Unë u mbështeta në të dhënat që djaloshi dha, por ke të drejtë që shuma nuk mbyllet. Gjithsesi, merrni idenë ...
  Perqafo! Paul.

 27.   Miquel Mayol i Tur dijo

  Titulli është pak i bujshëm, debiani është blloqet ndërtimore të distrot tjera Linux, lejon instalimin e kodit jo-falas, por gjëja më e rëndësishme është që lejon instalimin e plotë falas, unë preferoj të jem më i azhurnuar dhe të përdor drejtuesit më të mirë të pronarit deri më tani , por unë besoj se mundësia e "gjithçkaje të lirë" duhet të ekzistojë pikërisht në mënyrë që kodi i pronarit të mbetet, të paktën i lirë. Në rast se "gjithçka falas" nuk do të ekzistonte dhe dikush do të bëhej i varur nga një rresht i vetëm i kodit të pronarit, ai pronar mund të kërkonte para pasi nuk ka asnjë alternativë dhe të çmontojë të gjithë ekosistemin. Ekzistenca e thjeshtë e alternativës, dhe ju keni harruar të shtoni Hurd, që megjithëse zhvillimi i saj është i ngadaltë, si ai i Haiku, qasja e tij është shumë më e fuqishme sesa nix që ne gëzojmë, nga ana tjetër shumë më e fuqishme se MS që mbizotërojnë. Kur të mbarojë pengesa, ajo do të ketë avantazhin e madh të "gjithçkaje falas" të Debian, së cilës do t'i shtohen drejtues pronësie më efikas dhe sigurisht të gjitha përparimet e Ubuntu dhe të tjerëve. Nga rruga, ju duhet të hidhni një vështrim në DVD-në e ardhshme Comfusion që duket të jetë Ubuntu më i mirë për steroid.

 28.   germail86 dijo

  Sinqerisht, unë jam i lumtur të përdor Debian nëse mund ta bëj desktopin tim Ubuntu të duket si tani me Docky, conky dhe Screenlets. Me programet dhe pjesën tjetër, mendoj se jam shumë i mirë dhe nuk është gjithmonë e nevojshme të kemi versionin më të fundit. Në çdo rast, unë përpiloj dhe voila (ish-përdorues i Windows, shikoni se çfarë u bëra ... !!)

  Por mendoj se është një diskutim si të thuash që nëna e dikujt është më pak e rëndësishme se vetja. Pa të, tjetri nuk do të ishte i mundur dhe kjo është fjalë për fjalë sepse nuk është produktive që një kompani e etur për të sjellë një produkt në treg duhet të fillojë nga e para dhe Ubuntu është 7% origjinale.

 29.   3rn3st0 dijo

  Debian / Ubuntu… Ubuntu / Debian… Ju më doni, nuk më doni?

  Zotërinj, për mendimin tim modest, unë besoj se liria për të zgjedhur atë që duam më shumë është e pavlefshme mbi elementet teknike.

  Kam përdorur Debian për rreth dy vjet, për arsye pune u largova nga Linux dhe pak më pak se një vit më parë u ktheva në rrugën e shpëtimit 😉 Për arsye që nuk janë të rëndësishme, vendosa të instaloj Ubuntu dhe gjeta përvojën e mrekullueshme që Laptopi HP ishte 100% funksional për rreth dy orë.

  Në përvojën time të mëparshme me Debian, mbaj mend që kam dashur rreth një muaj që PC-ja ime desktop të funksionojë në mënyrë të pranueshme (pajisja në makinë ishte shumë mesatare). Pasi u mor me qindra probleme, kisha një makinë jeta e dobishme e së cilës mbaroi kur pllaka amë vendosi të tërhiqej herët.

  Sot kam diçka nga të dyja, qëndrueshmërinë, stabilitetin dhe besimin që më jep komuniteti Debianita prapa Ubuntu si dhe lehtësinë e përdorimit, mirëdashjen dhe azhurnimet që kjo e fundit më ofron ... a duhet të kërkoj më shumë? Nuk mendoj kështu .

  Nëse ka diçka që unë kurrë nuk kam qenë në gjendje ta kuptoj, kjo është për shkak se ata prej nesh që përdorin Linux argumentojnë dhe luftojnë mes nesh duke mbrojtur çështje që merren më shumë me shijen personale sesa çdo gjë tjetër. Pajtohem me Esparrelinux, i përdor të dy, në serverat e kompanisë që kemi Debian, shikimi në anën tjetër nuk do të kishte kuptim, por pse do të komplikoj gjërat për punonjësit e mi ose veten time duke përdorur Debian në E / T? Një kombinim i të dy sistemeve është ideal, për gjithçka tjetër që ekziston ... a ka diçka tjetër?

  Përshëndetje për të gjithë nga Venezuela

 30.   beAsTiEuX dijo

  Pikë e mirë Marcelo, padiskutim që është problemi xD, nëse do të kishte aq shumë debianitas sa ka djaj në freebsd !!!, hahaha, asgjë, secili me salcën që i pëlqen më shumë ...

 31.   Xhulioep dijo

  Thjesht duke thënë se vlerësimi ka një tolerancë prej sa më shumë përqindje, në statistikë jo 100% besueshmëri

 32.   hënë dijo

  thotë: Kundër: Duke filluar me Shtrydhjen, Debian nuk do të përfshijë firmuare pronësore që hynë brenda kernelit Linux. MENDIM SE NUK KUPTOJ ASGJE !!!, dhe mos me thuaj qe komenti ishte
  i destinuar për përdorimin dhe masivizimin e SL PERDORIMI DHE ARRITJA M M T ATRHNSE P TOR PERSRDORUESIT DUHET T BE JEN ME ND CONRGJEGJSI. Unë kërkoj ... në këto kohë të kesh një ndërgjegje do të thotë të jesh ekstremist, për të cilin, përshëndetje nga jugu. alunado.

 33.   jakeukalane dijo

  Pajtohem me artikullin. Debian është shumë i rëndësishëm dhe do të vazhdojë të jetë edhe nëse ka shumë njerëz që përdorin Ubuntu.

 34.   Marcelo dijo

  Për Debian tim = Ubuntu,

 35.   Wilman01 dijo

  për mua Ubuntu është = Debian Peroo Maquillado !!!

 36.   ratadeoz dijo

  Unë kam qenë një përdorues i ubuntu por kam hasur në debian dhe u futa në të, është çështje shije thjesht, dhe nëse është e lehtë, ubuntu më ndihmoi shumë për të kuptuar mjedisin GNU / Linux dhe për të më motivuar që të instaloj debian, në fund të fundit tashmë e di Mënyra se si funksionon, nuk është e vështirë për mua të bëj që rrjeti Wi-Fi të funksionojë ose kartën time grafike siç thoni ju, madje edhe për ata që sapo kanë filluar në Debian nëse mund të jetë e vështirë

 37.   hibam dijo

  Unë sinqerisht nuk e shoh rastin në diskutimin e këtyre çështjeve midis atyre prej nesh që përdorin linux. Unë mendoj se në shumicën dërrmuese prej nesh ekziston një vetëdije kolektive që vazhdimisht na tregon dhe na kujton avantazhet e mëdha të përdorimit të Linux. Këtu do të ketë gjithmonë liri për të zgjedhur. Pjesa tjetër është thjesht e parëndësishme. Të gjithë janë të lumtur duke përdorur distron që duan dhe kur diçka në distro nuk i kënaq, ata thjesht azhurnojnë ose instalojnë një paketë ose ndryshojnë distro në varësi të nevojave të tyre.

  Sistemet e pronarit ende mbretërojnë në botë dhe fatkeqësisht njerëzit hezitojnë shumë të ndryshojnë. Ky diskutim duhet të zhvillohet pak më gjatë duke marrë parasysh aspektet psikologjike të përdoruesve.

  Ka shumë faktorë që hyjnë në vendimin se cilin OS të përdorin. Nëse dikush fillon në dritare, për shembull, për arsye të zakoneve dhe zakoneve, ai do të kërkojë gjënë më të afërt që mund të gjejë. Dhe kjo përfshin një gamë të gjerë karakteristikash, nga grafika te antivirus. Funnyshtë qesharake për mua të dëgjoj pyetje të tilla si nëse nuk përdorni antivirus në Linux, si e bëni për të shmangur viruset?

  Në fund dhe për mua, zgjidhja do të ishte. Për arsye lehtësie, preferoj Ubuntu, megjithëse për ta bërë punën e kompjuterit tim duhet të instaloj softuer të pronarit. Gjithsesi, unë tashmë kam paguar për pjesët që vijnë në PC në mënyrë që kjo të më japë të drejtën ta përdor atë.

  Nëse kam nevojë të merrem seriozisht, unë kërkoj një zgjidhje që nuk më jep probleme ose copëtohet gjatë gjithë kohës. Një distro e shkëlqyeshme si Debian është e shkëlqyeshme për tu bërë serioze sepse ju jep një stabilitet të shkëlqyeshëm.

  Jam pak i ri në linux dhe akoma nuk kam lënë dritare plotësisht dhe jo sepse nuk dua, por sepse kam nevojë ta përdor. Nëse do të mund të izoloja veten time, do ta bëja këtë dhe do ta zhbëja plotësisht programin e pronarit, por ne jemi qenie fisnike dhe nuk mund të jetojmë të izoluara. Në të njëjtën mënyrë, pjesën më të madhe të saj ne e ndërtojmë, ne e bëjmë atë duke menduar për të tjerët për të përmbushur nevojat masive. Dhe ndërsa ne jemi Gregarious, ne gjithmonë do të kemi nevojë për njëri-tjetrin, si dhe për atë që prodhojnë ata.

 38.   Jefferson i trashë dijo

  Për sa kohë që dikush nuk përdor Windows, Debian dhe Ubuntu janë perfekte!

 39.   Chupy35 dijo

  Debian tani është më shumë se çdo gjë më i pastër dhe i lirë se kurrë, kush e sulmon atë që nuk e di se çfarë është debian dhe kontributet e mëdha që ka dhënë.

  @ubuntizingtheplanet
  Tani ai ka një bërthamë plotësisht të lirë, Debian kujdeset për integritetin, ekosistemin, stabilitetin dhe lirinë e GNU / Linux dhe mbajtjen e tij ashtu si duhet dhe qëllimin e tij origjinal.

  Unë e di që ju jeni një përdorues i Ubuntu dhe jeni disi i verbër, por, Canonical kohët e fundit përparësitë e tyre është të sjellin më shumë përdorues në Ubuntu dhe ta bëjnë atë gjënë më të afërt me MacOS X, aq më shumë më mirë. Canonical nuk është i interesuar për GNU, dhe shumë pak për Linux.

  Canonical gjithashtu ka deklaruar rëndësinë e pavlefshme të lirisë dhe ka mbështetur iniciativat e privatizimit.

  @Marcelo Nobrega
  Unë kërkoj respekt për ata prej nesh që vlerësojmë lirinë, nëse mendoni se liria është budalla, atëherë unë nuk e di se çfarë po bën këtu, nuk mund të jesh gjysmë i lirë ose gjysmë skllav. ju jeni ose të lirë ose jo, dhe ajo që bëri Debian është të mos i lërë gjërat përgjysmë.

 40.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë ndaj mendimin tuaj 100% !!!
  Nje perqafim! Paul.

 41.   Xhuanet dijo

  Unë mendoj se ajo që Steven ka thënë është plotësisht e vërtetë nëse marrim parasysh "Debian është gjithnjë e më i parëndësishëm (ose ka pak interes) për shumicën dërrmuese të përdoruesve të Linux, veçanërisht në lidhje me Ubuntu dhe distros të tjera të rrjedhura nga Debian", Veryshtë shumë e qartë që i referohet shumicës së përdoruesve të Linux, dhe kjo ka të bëjë me lidershipin, diçka që Debian nuk e jep ose të paktën nuk e demonstron aq shpesh dhe ka pak të bëjë me atë se mbështet apo jo më shumë arkitekturë apo Disa ose shumë distro janë të bazuara në Debian, është e qartë se do të thotë që po humbet terren para disa distros dhe se jep pamjen e të qenit në gjumë të paktën muajt e fundit, nga analiza se pa Debian nuk ka Ubuntu nuk do të isha kaq i sigurt, a mendoni se Ubuntu nuk mund të ndiqte rrugën e saj vetëm ose thjesht të bazohej në një distro tjetër? Unë mendoj se mund, nga rruga çfarë nëse nuk më pëlqen është që përdoruesit të etiketohen për ndjekjen e një ideologjie që ju nuk mendon ti quash "ekstremiste" apo t'i quash Unë i dërgoj një pronari biznesi një "diktatori dashamirës" vetëm sepse nuk ju pëlqen, mendoj se ju ka munguar paanësia në komentet tuaja.

 42.   Le të përdorim Linux dijo

  Juans, mendoj se gjithçka që ju propozoni është shumë e mirë. Pozicioni juaj mbi Debian është i diskutueshëm për të thënë të paktën (në fakt, ky është debati që unë u përpoqa të kap në postim). Lidhur me mbiemrat: 1) ishte thjesht një shaka (një diktator është diçka shumë më serioze ... Unë ju siguroj se e di saktësisht se për çfarë po flas: Unë jam një i diplomuar në shkenca politike), 2) në çdo rast, mbiemri nuk ka aq shumë sa kanë të bëjnë me Markun si person por me procesin e ndërtimit të Ubuntu. Në Debian, pothuajse gjithçka vendoset në mënyrë komunale. Në Ubuntu (dhe disa distro të tjera) nuk është kështu. Thjesht kjo.
  Një përqafim i madh dhe faleminderit që u bashkuat me debatin!
  Gëzuar! Paul.

 43.   Pollinux dijo

  Përshëndetje;
  Unë jam Marco A. Pollolinux, krijuesi i ComFusion, një distro bazuar në Ubuntu dhe për këtë arsye Debian, ai që shqipton marrëzi të tilla është një;
  a) Bobo
  b) Keqinformuar
  c) thjesht dëshiron të krijojë një trazim, (këtë opsion të fundit nuk e di shumë mirë, sepse, me të cilin kemi ngelur me a dhe me b)

  Përfundim, disa deklarata shumë të trishtueshme, ju vetëm duhet të merrni ndonjë distro të bazuar në Ubuntu, dhe shtypni F1 në fillimin dhe më pas F10 ...

  Dhe lexoni pjesën që thotë "bazuar në Debian" ...

  LOJA MBAROI!!

 44.   libër dijo

  DEBIAN NUK IRSHTRE E PAIRLESISHME, ajo që i ndodh atij është se shumica e përdoruesve të kompjuterit e konsiderojnë atë si diçka vetëm për programuesit dhe gurut e tjerë të kompjuterit, diçka e vështirë për t’u përdorur dhe e komplikuar për tu trajtuar, e cila është një gabim në marketing asgjë tjetër, dhe me kalimin e kohës mendoj se ata prej nesh që e kanë menaxhuar Debian që nga fillimi i tij e pëlqejnë atë të konsiderohet diçka si elita, por e vërteta është se problemi i vetëm që ka Debian është se është "STABLE DER T B LIRUAR" .
  Unë ende nuk kam gjetur një problem të instalimit të Debian në kompjuterët e kaluar dhe aktualë, dhe as nuk kam gjetur ndonjë kompani që kishte probleme me programet e tyre, të gjitha funksionojnë në mënyrë të përsosur dhe nëse kaq shumë shpërndarje të bazuara në UBUNTU do të konsideronin vërtet se cila është baza e tyre, ata do të shihte që është DEBIAN në realitet.

 45.   Le të përdorim Linux dijo

  Jam shume dakord me ato qe thua ti. Rroftë Debian!

 46.   Hebert dijo

  duhet të jetë gjithmonë duhet të ...

 47.   Le të përdorim Linux dijo

  Thuhet mire!

 48.   Steven dijo

  "Sa herë që dikush pohon se dy plus dy është e barabartë me katër dhe një injorant përgjigjet se dy plus dy është e barabartë me gjashtë, lind një i tretë i cili, për hir të moderimit dhe dialogut, përfundon në përfundimin se dy plus dy është e barabartë me pesë". (José Prat)
  Që kur dëshiron që një liri të jesh ekstremist?

 49.   Nader dijo

  Më duket pak absurde kjo hyrje. Gjëra të tilla si:

  * «Le të jemi të sinqertë: Debian nuk njihet si një distro shumë miqësore për përdoruesin« e zakonshëm »»
  * «Stabiliteti i Debian, i cili mund të mos u pëlqejë shumë përdoruesve të desktopit, pasi vjen në kurriz të mungesës së azhurnimeve më të fundit ose aplikacioneve" të nxehta "»

  Ato tregojnë mjaft injorancë për këtë temë. Dhe dega e testimit, eksperimentale?
  Kjo qëndrueshmëri nuk u pëlqen përdoruesve të desktopit? Legjenda e zezë që stabiliteti është vetëm për serverat. Mospërputhjet si këto janë të vlefshme vetëm që njerëzit sot të mos largohen nga Ubuntu, i cili edhe pse ka qenë një shpërndarje që ka ndihmuar zhvillimin e GNU / Linux në desktop, nuk është larg nga më e besueshmja, më e qëndrueshmja , as "flamuri" i komunitetit.

  1.    Miguel dijo

   Pajtohem me Naderin. Në rastin tim, unë jam një fillestar në Linux dhe kam të instaluar Debian Wheezy pa ndonjë problem, as instalim dhe as trajtim, përtej problemeve / gabimeve klasike të të qenit me Windows për shumë vite ... Për të vendosur për Debian 7, stabiliteti ishte pikërisht një të karakteristikave që vlerësoj më shumë. Edhe sot e kësaj dite unë ende mendoj të njëjtën gjë. Unë jam një përdorues në shtëpi që përdor tiparet normale të një kompjuteri, asgjë të veçantë, shfletimin, postën, informacionin, etj.
   Sigurisht, unë e perceptoj në Internet se ka edhe distro të tjera me forume më aktive dhe me shumë më shumë bloge për të ngritur dyshime, probleme. Do të doja që Debian të kishte kaq shumë, por hej, gjithmonë ekziston forumi në këtë faqe në internet për të cilin jam shumë mirënjohës sepse ata më kanë ndihmuar ndonjëherë.
   Unë do të vazhdoj me Debian 7 dhe duke u përpjekur të mësoj pak më shumë çdo herë ...
   të fala

 50.   Juan Carlos Moreno dijo

  Kjo më duket pjesë e "ndaje dhe pushto" Ubuntu ka bërë shumë mirë për mua që kur u takuam. Miku im Miguel po bën shumë mirë Debian ...
  Më pëlqen që Linux ekziston. Shëndet!

  1.    i gjallë dijo

   Ky artikull është mbi 2 vjeç.

 51.   daemondev dijo

  Debian përgjithmonë, duhet të them se unë gjithashtu fillova me Ubuntu atje kur isha në versionin 8 falë Illasaron për Jesús Conde në veçanti falë mësimeve të tij video madhështore, por pasi çdo elitist kërkon gjithmonë njohuri, duhet të them se për ta arritur këtë ishte e domosdoshme te migroja, Pastaj ne Institutin "IDAT" luaja me CentOS por para se te zgjidhja Fedora dhe paralelisht shkova me kete Definitive GNU / Linux Debian qe ne eksperiencen time modeste kam rikonfirmuar se eshte e papershkueshme nga plumbat edhe pse nuk e mohoj që më dha probleme të caktuara, por tashmë të pamatur dhe gjatë gjithë kësaj kohe nga viti 2009 deri më sot kam provuar OpenSUSE, SlackWare, WhiteBox, Mint, Ubuntu dhe modelet më të fundit, por si çështje e hetimit dhe pastaj rekomandimit të lehtësisë së secilit që përpiqet të ungjillëzoj "win2sos" të saj Unë duhet të them se falë Berylit dhe smeraldit në kohën e tyre unë arrita të bind edhe më ngurruesin për të lëvizur në botën e GNU / Linux dhe me shumë histori suksesi, por vetë, si unë dhe bashkë n pjekuri të caktuar ne jemi dakord që Debian është dhe do të jetë sistemi operativ par ekselencës dhe referencës në këtë botë, natyrisht them për përdoruesit mesatarë e tutje, por pa hequr dorë nga derivatet dhe përpjekjet e tyre të mëdha për të arritur dhe për të bërë të ditur se nuk është Ka vetëm dritare, unë jam subjekt i kritikave sigurisht, por unë kam për të thënë atë që unë mendoj, përshëndetjet nga Lima-Peru. r4r

  Të dhënat e postimit: Gnome-Shell një 'qij'. por falë kësaj më pëlqen Arch .;).

 52.   AMLC dijo

  Personalisht, kjo më bëri të qesh, dreq dreq, por pasi ka njerëz që u pëlqen të shfaqen me koston e budallallëkut të vetvetes. Nuk dua të ofendoj, por unë me të vërtetë qeshi me të madhe. Ata duhet të vdesin dhe të gjithë kalben së bashku.