Tema DedSec GRUB: Personalizoni stilin tuaj GRUB Linux Hacker

Tema DedSec GRUB: Personalizoni stilin tuaj GRUB Linux Hacker

Tema DedSec GRUB: Personalizoni stilin tuaj GRUB Linux Hacker

Duke pasur parasysh, një nga shumë nga karakteristikat teknike më të vlerësuara e sistemeve operative GNU/Linux është aftësia për t'u përshtatur sipas shijes të çdo personi, grupi, komuniteti apo organizate, të pavarur, publik apo privat, me kalimin e viteve këtu në DesdeLinux ne kemi krijuar mësime dhe udhëzues të panumërt se si të kryeni këtë detyrë, përmes aplikacioneve të ndryshme apo konfigurimeve të sistemit.

Përshtatja e GNU/Linux-it, shfaqja e tij, ndarja e tij dhe madje edhe konkurrimi me të tjerët përmes rrjeteve sociale të çdo përdoruesi Linux, është madje një traditë. Mbi të gjitha, kur bëhet fjalë për Desktopin (Wallpaper), siç njihet festimi tradicional i të Premteve në Desktop (#DesktopFriday, #DesktopGNULinux dhe #ViernOS). Sidoqoftë, personalizimi mund të mbulojë temën grafike, ikonat, terminalin dhe informacionin fillestar kur e nis atë, dhe sigurisht, personalizoni GRUB. Dhe pikërisht ky publikim sot do t'i kushtohet personalizimit të këtij elementi të fundit përmes një programi interesant të quajtur "Tema DedSec GRUB".

Personalizoni GNU / Linux me Grub Customizer

Personalizoni GNU / Linux me Grub Customizer

Por, përpara se të filloni këtë postim aktual mbi qëllimin e personalizimit të GNU/Linux duke përdorur "Tema DedSec GRUB", ju rekomandojmë që të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur:

Personalizoni GNU / Linux me Grub Customizer
Artikulli i lidhur:
Si të rregullojmë sistemet tona operative GNU / Linux?

Tema DedSec GRUB: Një koleksion temash GRUB

Tema DedSec GRUB: Një koleksion temash GRUB

Çfarë është Tema DedSec GRUB?

Duke qenë një mjet shumë i vogël softuerësh dhe duke pasur një përdorim shumë specifik, nuk mund të thuhet shumë për të. Megjithatë, sipas tij faqen zyrtare të internetit, përshkruhet shkurt si më poshtë:

Tema DedSec GRUB është një koleksion temash GRUB të krijuara duke u frymëzuar nga grupi imagjinar i hakerëve DedSec nga videoloja Watch Dogs e Ubisoft.

Megjithatë, vlen të theksohet se, pas instalimit dhe me pak përpjekje, shumë prej elementeve dhe dizajnit të tij (ngjyrat e tekstit të temës, ngjyrat e shiritit të përparimit, teksti i shiritit të përparimit, ndër shumë të tjera) mund të ndryshohet (i personalizuar) pa vështirësi të mëdha përmes skedarit të tij kryesor të quajtur theme.txt. Dhe rekomandimi ynë është që të mbështeteni në një tjetër pjesë të shkëlqyer të softuerit të quajtur Grub Customizer.

Si është instaluar softueri?

Për instalimin dhe testimin e tij, si zakonisht, ne do ta bëjmë atë në të njohurit Përgjigju MilagrOS bazuar në MX-21/Debian-11 duke përdorur komandën e thjeshtë, të shpejtë dhe efektive të komandës:

git clone --depth 1 https://gitlab.com/VandalByte/dedsec-grub-theme.git && cd dedsec-grub-theme && sudo python3 dedsec-theme.py --install

Siç mund të shihet në imazhet e mëposhtme:

Ekzekutimi i komandës së instalimit

Ekzekutimi i komandës së instalimit

Konfigurimi i procesit të instalimit

Konfigurimi i procesit të instalimit

Rezultati i instalimit në Respin MilagrOS

Rezultati i instalimit në Respin MilagrOS

Përshtatja e temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer

Personalizimi i temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer 1

Personalizimi i temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer 2

Personalizimi i temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer 3

Personalizimi i temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer 4

Personalizimi i temës DedSec GRUB duke përdorur GRB Customizer 5

Në fund, vlen të përmendet se, për më shumë informacion mbi Tema DedSec GRUB Përveç faqes së saj zyrtare në GitLab, ka edhe seksionet e tyre zyrtare në platforma GitHub y lëmsh. Nga ku, përveç kësaj, mund të shkarkoni prejardhje të tjera të shkëlqyera për zbatim në të njëjtën temë.

Pywal: Një mjet interesant për të personalizuar terminalet tona
Artikulli i lidhur:
Pywal: Një mjet interesant për të personalizuar terminalet tona

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Tema DedSec GRUB" është një nga shumë softuerët që mund të arrihet në GNU/Linux personalizoni lehtësisht dhe shpejt GRUB pothuajse nga çdo shpërndarje GNU/Linux. Përveç kësaj, tërheqja e saj më e madhe është, pa dyshim, prekja hakere që i jep asaj, qenia krijuar dhe frymëzuar nga grupi imagjinar i hakerëve DedSec nga videoloja Watch Dogs e Ubisoft. Pra, nëse jeni duke kërkuar diçka të ngjashme për kompjuterin tuaj personal, ju ftojmë ta provoni dhe madje ta modifikoni sipas dëshirës tuaj, në mënyrë që më vonë të na tregoni për përvojën tuaj përmes komenteve.

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme. Dhe gjithashtu, bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.