KRFB KDE Desktop i largët vendas

krfb

Përshëndetje për të gjithë lexuesit e mi, sot ju sjell këtë klient të largët desktop, shumë i dobishëm për ata që përdorin KDE (ndërfaqe grafike), na kursen deri në rrugën për të shkuar atje ku ndodhet pajisja fizikisht, më besoni të shkoj një herë nuk është problem por pas heres se trete, do ta mendoni !!!

Tani në pikëpyetje. Çfarë është një shërbim desktop i largët? I thjeshtë, një aplikacion që ju lejon të ndani desktopin tuaj me kompjuterë të tjerë në rrjet, në rastin e krfb ju lejon të ndani vetëm desktopin tuaj aktual me klientë si vnc (super popullor), por krfb Përveç që ka një ndërfaqe grafike, ajo ka disa konfigurime shumë praktike që do t'ju tregoj më poshtë.

Nëse më pyet, unë e gjeta atë jashtëzakonisht miqësor, ishte klikuar këtu dhe atje për ta bërë atë të funksionojë. Gjëja e parë është padyshim shkoni në menu dhe kërkoni krfb.

krfb2

Funksionon në 2 mënyra me ftesa ose me një çelës komuniteti për ato seanca pa ftesë, mënyra e parë «ftesat»Ju mund të krijoni një ftesë personale të cilën duhet të shkruani të dhënat dhe t'ia kaloni atë personit. «ftesat me postë»Në këtë pikë duhet të keni një server ose llogari të postës elektronike të konfiguruar, por si do të dërgoni, apo jo? Duke supozuar që është, ju i dërgoni të gjitha këto të dhëna me email, jo pa i hedhur më parë vetes një paralajmërim të madh që kushdo që lexon të dhënat nga kjo posta do të jetë në gjendje të lidhet.

Të gjitha ftesat kanë një skadim, gjë që mendova se ishte e shkëlqyeshme. Ne nuk duam që ajo të qëndrojë atje përgjithmonë, aq më pak nëse do të ishte një punë e vetme për tu lidhur dhe zgjidhur.

krfb3

Në preferenca, ka disa artikuj për t'u konfiguruar, unë ju ftoj të klikoni dhe ta provoni vetë, por më interesantja është "Konfiguro ndarjen në desktop"

krfb4

En  "Konfiguro ndarjen në desktop" , e kuqe, Ekziston ky opsion për të përdorur portin si parazgjedhje, të cilin unë do të rekomandoja ta ndryshoja te dikush tjetër, ju kurrë nuk doni që një shërbim shumë i veçantë dhe jo-publik të funksionojë përmes portit të paracaktuar. By default vjen 5900, vnc klasike.

krfb5

En Siguri i keni këto 3 opsione (dua të theksoj këtu):

 • Pyesni para se të pranoni lidhje: Nëse nuk doni të pranoni të gjithë ata që përpiqen të lidhen me makinerinë tuaj, mund të hiqni shenjën e zgjedhjes nga ky opsion.
 • Lejoni lidhjet në distancë të kontrollojnë desktopin tuaj: nëse e çaktivizoni, ata do të jenë në gjendje të shohin vetëm desktopin tuaj por jo të kontrollojnë, lëvizin miun, përdorin tastierën, etj.
 • Lejoni lidhje të paftuara: mundësi shumë e dobishme nëse nuk doni të krijoni ftesa dhe i besoni rrjetit tuaj.

krfb6

TIP: Në veçanti, nëse vetëm ju do të përdorni këtë shërbim, gjithashtu dëshironi që ai të jetë i shpejtë dhe praktik, unë do të rekomandoja të çaktivizoni «...pranoni lidhjet", lejo"Connections Lidhjet e paftuara»Vendosni menjëherë një çelës të fortë dhe ndryshoni portën e paracaktuar.

krfb7

Pastaj, për të fshirë një ftesë, thjesht zgjidhni dhe klikoni fshi. Në "fshini të gjitha»Të gjitha ftesat do të fshihen.

krfb8

Tani ajo që shumë mësime nuk e bëjnë, tregoni se si mund të lidheni në distancë nëse tashmë keni konfiguruar krfb në një makinë tjetër, unë aktualisht jam në Linux mint Mate dhe përdor ssvnc (sepse është i lehtë, nuk ka asnjë arsye tjetër, ka shumë aplikacione të tjera që mund te perdorni)

Sapo të hapni aplikacionin ssvnc, duhet të fusni IP ose emër domain: port, fjalëkalim që ju dha ftesën ose që vendosët në opsionet e sigurisë. Në llojin e sigurisë «asnje»Dhe pastaj lidhu.

ssvnc

Nëse e keni aktivizuar opsionin "Pyet para se të pranosh lidhje" duhet të shkosh te makina në distancë dhe të pranosh lidhjen.

ssvnc2 ssvnc3

Vezë pashkësh: Isshtë një server provë, për ata që më pyetën në komente se Pse i kisha harruar RedHat dhe derivatet? në Në servera, çfarë shpërndarjeje Linux mund të përdor?. Por ky është një postim shumë i hollësishëm në të ardhmen e afërt, për ata që nuk kanë qenë kurrë në degën e RedHat, ndiqni nga afër këtë blog dhe postimet e mia.

Faleminderit, shpresoj se komentet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   I keq dijo

  a është ekuivalenti i shikuesit të ekipit?

  1.    Andres Garcia dijo

   Nëse është ekuivalente me vëzhguesin e ekipit, e vetmja gjë shtesë do të ishte konfigurimi i itinerarit në mënyrë që t'ju lejojë hyrjen nga interneti me ip publik, ju mund ta kërkoni në internet si ridrejtime të portave në router dhe referencën e routerit tuaj dhe brenda tij ju kërkoni nat dhe pasi interneti në shtëpi ka ip publik dinamik mund të kërkoni një shërbim domain falas si dns në domain jo-ip, është një mundësi e shkëlqyeshme
   diçka andresgarcia0313@gmail.com