QVD: desktop i sigurt, i besueshëm dhe falas virtual.


Imagjinoni të jeni në gjendje të ndani të gjithë informacionin tuaj personal ose të kompanisë nga PC dhe të jeni në gjendje t'i përdorni ato nga çdo kompjuter tjetër. Aty ku të gjitha të dhënat dhe programet janë tani në një server të largët, dhe si ju ashtu edhe punonjësit tuaj gjithmonë keni qasje në to, nga çdo terminal dhe në çdo kohë. Ky është fillimi i virtualizimi i desktopit.

Virtualizimi i desktopit po fiton forcë në ditët e sotme, veçanërisht në kompanitë kërkesa dhe kërkesat e të cilave për burime dhe shërbime ndryshojnë me shpejtësi të madhe, të cilat shohin në zbatimin e VDI (infrastruktura desktop desktop) një zgjidhje praktike, e sigurt dhe me kosto të ulët. Logoja QVD

Kështu lind QVD, si një infrastrukturë e fuqishme desktopi me burim të hapur (VDI), e cila siguron një metodë të thjeshtë për menaxhimin e mjediseve të desktopit Linux, duke lehtësuar hyrjen nga përdoruesit e largët përmes lidhjeve me gjerësi bande të ulët, duke lejuar hyrjen për njerëzit që punojnë në shtëpi ose të cilët duhet të punojnë në distancë në tryezën e tyre nga çdo terminal dhe në çdo kohë, pa pasur nevojë të krijojnë një VPN.

QVD synon të sigurojë një shërbim të sigurt, të besueshëm dhe të lehtë për të menaxhuar që mund të instalohet në çdo mjedis biznesi shpejt dhe me lehtësi. Kryesisht është përqendruar në prezantimin e desktopëve virtualë Linux për përdoruesit përfundimtarë me qëllim uljen e kostove të larta të licencimit dhe nxitjen e adoptimit të teknologjisë me burim të hapur brenda ndërmarrjes.

QVD1 Çfarë na ofron QVD?

Kjo mollëkuqe do t'ju lejojë të krijoni një platformë të tërë të desktopëve të shumtë virtualë. Përfitimet e tij janë të lidhura me nevojat e kompanisë suaj, por në përgjithësi, QVD ju ofron:

 • sigurisë: Informacioni nuk është i izoluar në një kompjuter të vetëm, por në një server, të cilin mund ta përdorni nga çdo terminal, duke mbrojtur informacionin nga viruset, vjedhja, humbja, dëmtimi i pajisjeve, ndër të tjera.
 • accessibility: QVD lejon përdoruesit të lidhen me desktopët, programet dhe aplikacionet e tyre nga ambiente me shumë pak bandë.
 • Kursimi: Duke marrë parasysh që QVD është burim i hapur, ai heq qafe të gjitha ndërlikimet e licencimit, duke qenë në gjendje të shijojë të gjitha programet e bazuara në softuer falas që ka sistemi operativ Linux.
 • Lëvizshmëria: Përdoruesit mund të hyjnë në tryezat, programet dhe dosjet e tyre në distancë dhe të sigurt, nga kudo dhe nga çdo pajisje, një tipar i dobishëm për ata që punojnë nga shtëpia ose udhëtojnë rregullisht.

QVD është alternativa VDI për krijimin e numrit më të madh të desktopëve në treg bazuar në Linux, dhe me softuer klient për sistemet operative si Windows, Mac dhe Android. Isshtë ideale për kompanitë që kërkojnë të përdorin Linux si sistemin e tyre operativ, duke rezultuar në kursime të konsiderueshme të licencës.

qvd_demo_login Instalimi i tij është shumë i thjeshtë. Të gjitha lidhjet e shkarkimit janë në dispozicion në faqen kryesore të QVD, së bashku me të gjithë mbështetjen teknike të platformës. Nga ana tjetër, QVD ka një demo provë, e cila është një server i menaxhuar nga ekipi i QVD. Në këtë mënyrë ju mund të familjarizoheni me përdorimin e desktopëve virtual para se të instaloni VDI tuaj. Do të jetë e mjaftueshme për të vendosur një emër përdoruesi dhe fjalëkalim, dhe për të instaluar klientin QVD në kompjuter në mënyrë që të mund të keni qasje në aplikacione, programe dhe të dhëna në përgjithësi në server nga desktopi juaj i largët, në një mënyrë të sigurt, të besueshme dhe të lehtë për t'u përdorur -menaxho.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gabim dijo

  Artikull i mirë, por unë ju rekomandoj që të kujdeseni për thekse dhe trajtimin e presjeve, të cilat kështu e bëjnë leximin të rëndë të panevojshëm.

 2.   Lojra dijo

  Mendoj se kjo është shumë e ngjashme me atë që bëra disa kohë më parë, kur vendosa një server Virtual Machine duke përdorur Ubuntu për serverin, VirtualBox për të ekzekutuar makina të shumta virtuale dhe një Instalim të Virtualizuar të Windows XP, të Klonuar për aq përdorues sa të jetë e nevojshme .

  Secili përdorues mund të ketë qasje në postën e tij, automatizimin e zyrës dhe shërbimet e skedarëve në makinën e tyre virtuale nga stacionet e punës të përbashkëta, por përdoret vetëm si terminale hyrjeje.

  Sistemi ishte montuar në një mjedis të rrjetit lokal, dhe për qasje në distancë të vetë shërbimeve të Windows, në disa raste, kur ishte e nevojshme, unë përdora TeamViwer në mënyrë që përdoruesit të mund të hynin në makineritë e tyre nga kudo me qasje në Internet.

  Stacionet e vjetra të punës u përdorën si terminale hyrjeje dhe pajisja më e fuqishme që ekzistonte ishte rritja e kujtesës për ta përdorur atë si një server, në mënyrë që të ishte në gjendje të mbështeste makinat virtuale që funksiononin njëkohësisht.

  Përvoja ishte interesante sepse megjithëse askush nuk e kuptonte shumë mirë për çfarë bëhej fjalë, ata u mësuan të përdorin makineritë e tyre, ashtu si të ishin makina të vërteta.

  1.    bre dijo

   Çfarë jeni duke pritur për të bërë disa mësime mësimore duke shpjeguar hap pas hapi gjithçka që ai bëri?
   që do t’u shërbente shumë vetave.

  2.    Ken Torrealba dijo

   Regards,

   Disa kohë më parë u përpoqa të bëja atë që ju tregoni, por nuk doli siç pritej.
   Krijova një server, me shumë makina virtuale të klonuara (wxp, 256ram), por nga kompjuteri tjetër më duhej të kisha një sistem lokal për t'i manipuluar më vonë.
   Nga ana tjetër, doja të shmangja atë "sistem" në PC të klientit, i cili më pas "thirri" makinën e largët virtuale. Disa nuk e bënë më dhe përfunduan duke punuar me sistemin e kompjuterit të klientit
   A ka ndonjë mënyrë që kjo makinë e largët të ngarkohet nga kompjuteri i klientit automatikisht nga fillimi i sesionit të përdoruesit ose edhe më shumë nga boot e kompjuterit?

   Falënderim

   1.    Gonzalo Martinez dijo

    Ju mund të përdorni një Linux me hyrje automatike, dhe kur të ngarkojë desktopin do të regjistrojë një desktop

   2.    Lojra dijo

    Ajo që Gonzalo Martínez thekson më duket shumë e përshtatshme, domethënë të instaloj një shpërndarje të vogël Linux, në të cilën përdoruesi nuk ka shumë mundësi për të përdorur më shumë burime sesa qasjen në terminalin e largët.
    Ju gjithashtu mund të lini terminale me burime shumë të ulëta të kujtesës dhe procesorit, gjithashtu pa instaluar softuerin Office, me këtë, përdoruesit, edhe nëse arrijnë të përdorin kompjuterin lokal, do të jenë të ngadaltë dhe të kufizuar në nivel lokal.
    Ju gjithashtu mund të përdorni një stacion pune pa një hard drive duke përdorur një LiveCd.

    Nga ana tjetër, pyesni veten pse ta përdorni këtë modalitet?
    Në rastin tim:
    Kishte pak stacione pune, të tejkaluara nga përdoruesit
    Nuk kishte hapësirë ​​të mjaftueshme për të instaluar kaq shumë pajisje.
    Përdoruesit shpesh ndërroheshin (qarkullim i lartë i stafit) dhe
    Ata përdorën kompjuterin disa orë në ditë,

    Me fjalë të tjera, nuk ishte e justifikuar dhe as nuk ishte e mundur që të gjithë të kishin një kompjuter për përdorim ekskluziv, dhe gjithashtu do të duhej të formatonin dhe / ose riinstalonin pajisje shumë herë.

    Në këtë mënyrë makineritë virtuale të përdoruesve që po largoheshin ishin të plota, si një kopje rezervë për punën e tyre dhe përgatitja e makinave të reja për përdoruesit që mbërritën ishte shumë e thjeshtë, një klon i ri i instalimit bazë dhe konfigurimit të postës.

 3.   Gonzalo Martinez dijo

  Ky program ka një të ardhme, por tani shoh dy probleme.

  Së pari dokumentacioni është shumë i keq dhe i kufizuar.

  Së dyti, ajo që dokumentohet gjithmonë konsiderohet e mbështetur. Ai ka një mbështetje shumë të keqe me suse. Dhe gjithçka është në rregull me Ubuntu si desktop, por një shërbim që është bërë për t’u përdorur në Ubuntu dhe jo në Red Hat, i cili pa hyrë në shije, është një shpërndarje serveri, për mua kërkon seriozitet dhe tregon injorancë ndaj platformës.

  1.    Allan sandoval dijo

   Gonzalo Mirëmëngjesi

   Emri im është Allan Sandoval dhe unë jam pjesë e Qindel Group dhe QVD, faleminderit shumë për komentet tuaja dhe të cilat ne me kënaqësi do t'i marrim për t'i përmirësuar, në mbështetjen me suse nëse mund të na tregoni pak më shumë për problemet që keni pasur dhe kështu shohim Si mund të ndihmojmë,

   QVD gjithashtu mund të ekzekutohet në REDHAT thjesht duke rikompiluar paketat,

   Unë ju lë mjetet e mia të kontaktit në mënyrë që të më dërgoni të gjitha pyetjet dhe komentet tuaja

   merrni një përshëndetje

   twitter @ kurama10
   posta: asandoval në qindel.com

 4.   martin dijo

  Kjo duket premtuese, por unë jam më simpatik ndaj ULTEO, diçka e thjeshtë, e dokumentuar mirë dhe plotësisht e shkallëzuar.

 5.   Fico dijo

  Nëse e vizitojmë http://theqvd.com/es/, ne verifikojmë që NUK është Program i Lirë.

  1.    Allan sandoval dijo

   Përshëndetje Fico,

   Emri im është Allan Sandoval (kurama10) Unë jam pjesë e ekipit Qindel Group dhe ekipit QVD, unë ju them se QVD është Opensource dhe ju mund ta keni kodin në lidhjen vijuese për rishikimin tuaj

   http://theqvd.com/es/comunidad/codigo-fuente

   ndonjë pyetje apo koment ne jemi këtu për t'ju shërbyer .. përshëndetje

   twitter @ kurama10
   asandoval në qindel.com

 6.   Allan sandoval dijo

  Përshëndetje Gerak
  Emri im është Allan Sandoval, Në emër të Grupit Qindel dhe ekipit të zhvillimit QVD, unë me të vërtetë vlerësoj kohën e kushtuar për krijimin e këtij postimi në lidhje me produktin tonë, dhe unë jam në shërbimin tuaj për pyetjet dhe komentet tuaja.

  Unë e lë emailin tim për të marrë komentet tuaja, përsëri ju faleminderit shumë përshëndetje
  asandoval@qindel.com
  asandoval në qindel.com

 7.   veten time dijo

  tani është paguar dhe shumë e paguar