Desktopi më i mirë Linuxero: Prill 2013

Edhe një herë, fillon konkursi ynë mujor. </s></s>Na tregoni desktopin tuaj dhe merrni tonat admirim! Mente apo Ubuntu? Debian apo Fedora? Harku apo openSUSE? ¿Cilat distro do të shfaqen në Topin e këtij muaji?

Ideja është që ne mund t'i tregojmë botës se në Linux mund të merrni edhe ju tavolina luksoze dhe tërheqëse për shikimin.

Kjo është tema ime Crunchbang, Openbox, GTK: Waldorf, Icons: Faenza Dark.

Si të marrim pjesë

 1. Merrni një pamje të ekranit nga desktopi juaj. Për ta bërë këtë, mund të përdorni butonin PrintScreen (ose PrtSc, në tastierat angleze). Është gjithashtu qepen për t'ju ndihmuar.
 2. Për të marrë pjesë mund të:
 • Sigurohuni që të përfshini një përshkrim të desktopit tuaj, duke përfshirë mjedisin e desktopit, temën, ikonat dhe sfondin e përdorur.
 • Në fund të javës, 10 kapjet më të mira do të publikohen në një post ekskluziv për të admiruar të gjithë botën.
 • E njëjta konkurs do të përsëritet çdo muaj. Origjinaliteti, kreativiteti dhe estetika e përgjithshme e tryezës do të gjykohen, si dhe votat që tavolinat marrin në rrjetet sociale të emëruara.


  Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

  10 komente, lini tuajën

  Lini komentin tuaj

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  *

  *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Afërditë dijo

   Crunchbang vjen kështu si parazgjedhje. Unë i bashkohem fjalëve të Pakos.

  2.   Jonah Trinity dijo

   Konkursi im i preferuar, vetëm këtë herë do të jetë më i vështirë, këtë herë dua të jem në top 3. Gëzuar!

  3.   Le të përdorim Linux dijo

   Unë mendoj se Ubuntu nuk ka përfituar në kohët e fundit sepse pothuajse të gjithë Ubuntus duken njësoj sot. Mos të harrojmë se Ubuntu është Uniteti, shiriti anësor në të majtë, etj. Dua të them, të gjitha duken shumë të ngjashme. E vetmja gjë që ndryshon është sfondi.
   Unë mendoj se ata që na ndjekin duhet të tërheqin më shumë vëmendje për llojet e tjera të tryezave, më të personalizuara (dhe të personalizueshme). Nuk e di, është thjesht një ide ...
   Perqafo! Paul.

  4.   Holo dijo

   Por personalizimi nuk do të thotë se është harmonik, për shembull, shikoni në desktopin që ka compiz, i cili nëse është i personalizueshëm, në të vërtetë tregon kubin, por nuk ka asnjë lidhje me harmoninë.

  5.   Pako dijo

   Kam vërejtur që Ubuntu me unitet është disi i diskriminuar
   Epo .. Do të dërgoj tryezën time, pas relaksimit që më bëri ëndërr

  6.   F3niX dijo

   Duhet të jetë sepse ata marrin desktopin që është i vështirë për t'u instaluar. Kutia e hapur Chulear nuk është aq e lehtë, dhe për ta bërë atë të duket e mirë ju duhet krijimtari dhe disa njohuri.

  7.   Holo dijo

   Ajo që kuptova, se nëse nuk përdoret konky nuk është e dobishme të jesh në këtë, në fund të fundit nuk do të jem kurrë sepse më duket e shëmtuar, por eja këtu nganjëherë si në google + nuk përfaqëson që është desktopi më i mirë , ata e kapërcejnë harmoninë nga modding desktop

  8.   Pako dijo

   Po, mendoj se nuk është e nevojshme të demonstrohet diçka ... por më vjen keq të them diçka, Windows 7 (përveç fillestarit) ka një mjedis shumë miqësor dhe tërheqës vizualisht, mbase nuk është aq i personalizueshëm, por duket se mua një ndërfaqe e projektuar mirë. 8-të nuk më pëlqeu aq shumë, por gjithsesi ka një harmoni të caktuar. Dhe unë kam parë disa në linux të dizajnuara si ish-hapësira e një adoleshenti që shkruan poezi për njëbrirësh ... po, kjo e shëmtuar.

   Tani çështja është ... deri në çfarë mase mund të krijoni një desktop luksoz, në GNU / Linux nuk ka kufizime, desktopi luksoz ... është ai që është më funksional për ju. Por kjo varet nga aftësitë tuaja dhe bashkëpunimi i një komuniteti të gatshëm për të ndarë njohuritë.

  9.   Andrew dijo

   Përshëndetje, doja të bëja një koment në lidhje me tekstin e mëposhtëm: "Ideja është që ne t'i tregojmë botës se në Linux mund të merrni edhe desktop luksoz dhe tërheqës vizualisht". Më duket se ky tekst është i gabuar sepse mendoj se nuk ka nevojë të provohet asgjë pasi që desktopët më tërheqës vizualisht shihen në sistemet GNU / Linux, unë kurrë nuk kam parë një sistem të rregullt të Microsoft krahasuar me GNU / Linux dhe nëse flasim rreth atyre të Mac-ut mirë atje nëse gjejmë papritmas një desktop të mrekullueshëm, por mund të thuhet se shumë desktop që kam parë të personalizohen për GNU / Linux nuk maten me to dhe për këtë arsye është i përshtatshëm dhe mrekullitë që është. mund të arrijnë dhe mjete të tilla si Compiz, KWin, Conky, ... dhe shumë më tepër që e bëjnë distros tonë më të mirë dhe vizualisht më tërheqës.

  10.   AlbertoAru dijo

   A jam përpjekur ndonjëherë të vendos openbox, por shiriti i sipërm nuk doli, më kanë thënë që mund të jetë tint2, apo jo?