Dhe ngjyra e kuqe, Ubuntu nga Unity 8 është kursyer [Opinion]

Dita e sotme ka qenë mjaft e tronditur pas njoftimit të bërë nga Mark Shuttleworth ku detajon braktisjen e konvergjencës dhe telefonit nga Ubuntu, përveç zëvendësimit të Uniteti 8 mjedis desktop në versionin tjetër të distro.

Dhe sa mirë thotë titulli i këtij opinioni, «Dhe në kolorado, Ubuntu nga Unity 8 është kursyer«, Ajo që në parim është vetëm një ndryshim në mjedisin e desktopit në të ardhmen mund të bëhet një lëvizje që ndikon drejtpërdrejt në rritjen e Canonical, përveç kësaj, pasojat e këtij vendimi jo vetëm që do të ndikojnë në Ubuntu por do të kenë një efekt të drejtpërdrejtë në të ndryshme distros që rrjedhin prej tij dhe në të gjithë ekosistemin GNU / Linux.

Ubuntu 18.04 do të vijë me Gnome

Ubuntu LTS 18.04 do të ketë GNOME si ambientin e paracaktuar të desktopit, pra aromën zyrtare Ubuntu GNOME ai do të bëhet edhe një herë kali i punës i një prej distro-ve më të famshëm të GNU / Linux.

Në mënyrë të ngjashme, supozojmë që organizata do të vazhdojë të ruajë aromat e ndryshme që shpërndan, duke lënë mënjanë shpërndarjen e çdo aromë që përmban Unitetin 8.

Vonë por e sigurt?

Sepse askush nuk është sekret që Unitet kishte shumë më shumë kundërshtues sesa mbështetës, projekti që doli si një projekt «të reja»Nga ana e Canonical dhe synonte konvergjencën në çdo pajisje, u pa nga shumica e komuniteteve si një përpjekje për të minimizuar të gjitha arritjet e fituara nga desktop-et që ekzistojnë sot dhe nga ana tjetër u akuzua për fragmentimin e filozofisë mbretëruese në zhvillimin e mjediseve desktop .

Unitet gjithashtu ndikoi drejtpërdrejt në kuotën e përdoruesit që mbante Ubuntu në kohët e fundit, duke bërë që në shumë raste përdoruesit e tij të migrojnë në distro të tjera, përfshirë ato që bazohen në Ubuntu, por që mirëmbajnë desktop të tjerë ose kryejnë modifikime të ndryshme.

Në muajt e kaluar lexova një përdorues me pseudonim Fernando thuaj: "Me kaq shumë premtime të parealizuara, uniteti 8 do të lindë i vdekur (dhe vite me radhë). Ubuntu nuk duhet të kishte braktisur kurrë gnome« Çfarë mënyrë interesante për të parashikuar të ardhmen e Unitetit 8, megjithëse shumë prej nesh e dinin se Canonical po voziste kundër rrymës dhe se herët a vonë trapi nuk do të ishte në gjendje të qëndronte në këmbë.

Vendimi për të braktisur Unitetin si ambient i paracaktuar i desktopit i Ubuntu ishte padyshim i vonë, por me siguri, sepse Canonical po kalon një kohë të mirë në zona të tjera që me siguri do të ndihmojnë në kthimin e pasojave negative që sjell braktisja e një projekti. të cilit i është dhënë kaq shumë dhe për të cilin është betuar aq shumë.

«Kurrë nuk është vonë kur vjen lumturia", dhe"Me mire vone se kurre«Këto janë dy thënie që bien si një dorezë për situatën aktuale të Canonical, që përkundër vendosmërisë së tyre për të ndjekur një projekt që ishte i dobët, sot ata marrin përgjegjësinë e supozimit të dështimeve dhe përqendrimit në objektiva më realistë.

Në këtë kuptim vlen të theksohen fjalët e Shuttleworth, në të cilën thuhet qartë se janë tregjet dhe komunitetet ato që vendosin se cilat produkte rriten dhe cilat zhduken.

«Në komunitet, përpjekjet tona u panë copëzim dhe jo risi. Dhe industria preferoi zgjidhjet e njohura ose krijimin e platformave të saj të prodhimit. Ajo që ekipi i Unity8 ka dhënë deri më tani është e bukur, e përdorshme dhe e fuqishme, por unë respektoj që tregjet dhe komuniteti në fund të fundit vendosin cilët produkte rriten dhe cilat zhduken ".

Personalisht, kur lexoj fjalët tuaja, supozoj se anulimi i Unitetit8 ka qenë një vendim shumë kundër objektivave të tij, të cilin ajo ka marrë vetëm në funksion të vështirësive që vazhdojnë të mbajnë këtë projekt për organizatën tuaj. Kjo është, Unity8 është jashtë Ubuntu sepse nuk kishte asnjë mënyrë që të mund të qëndronte në këmbë pa ndikuar në performancën (Interesat ekonomike) nga Canonical.

A po e braktis Ubuntu betejën për përdoruesit e desktopit?

Një pyetje që kam lexuar në mënyrë të përsëritur sot, në rrjetet e ndryshme sociale dhe bloget e botës Linux, është nëse me këtë njoftim, A po heq dorë Ubuntu nga beteja për përdoruesit e desktopit?. Unë mendoj se përgjigja për këtë pyetje është mjaft e qartë në deklaratën e bërë nga Shuttleworth ku thuhet:

“Unë do të doja të theksoja angazhimin tonë për të vazhduar investimet në tryezën e Ubuntu. Ne do të vazhdojmë të prodhojmë mjedisin më të përdorur në botë për desktop me burime të hapura, duke ruajtur lëshimet ekzistuese të LTS, duke punuar me partnerët tanë të biznesit për të shpërndarë këtë desktop, për të mbështetur klientët tanë të korporatave që varen nga të, dhe për kënaqësinë e tij. Të miliona të zhvilluesve të cloud dhe IoT. "

Në fund të fundit, zgjedhja është të investosh në fushat që kontribuojnë në rritjen e kompanisë. Këto janë Ubuntu në desktop, serverë dhe VM, produktet tona të infrastrukturës cloud (OpenStack dhe Kubernetes), aftësitë tona të funksionimit në cloud (MAAS, LXD, Juju, BootStack) dhe historia jonë e IoT në snaps dhe Ubuntu Core. Të gjithë ata kanë bashkësi, klientë, të ardhura dhe rritje, përbërësit e një kompanie të shkëlqyeshme të pavarur, me shkallë dhe vrull. Kjo është koha që ne të sigurojmë, përtej bordit, që të kemi aftësinë dhe ashpërsinë për atë rrugë ".

Fjalët e Shuttleworth na bëni të kuptojmë se sakrifikimi i zhvillimit të Unitetit8, Ubuntu për telefona dhe konvergjencë, nuk do të thotë braktisje nga Canonical nga përdoruesit e DesktopitNë vend të kësaj, ato ristrukturohen për të vënë bast në fushat ku ata me të vërtetë mund të japin një kontribut të rëndësishëm për këta përdorues.

Personalisht, unë besoj se kjo lëvizje do ta bëjë Canonical të përfundojë duke rritur mbështetjen për komunitetet e ndryshme të ngarkuara me zhvillimin e desktopëve të ndryshëm nga të cilët ka përfituar, në të njëjtën mënyrë, kjo do të thotë që kontributet e Canonical në nivelin e zhvillimit do të jenë më të orientuara për projekte me rezultate në afat të shkurtër dhe që organizata do të duket më shumë në kuptimin e mos-shpikjes së timonit.

Më në fund duhet të kuptojmë që Canonical e bën të qartë se përparësia e tyre bëhet Cloud dhe IoT (sepse është ai që ju sjell më shumë përfitim) dhe se tryeza bëhet një element që u duhet për të siguruar objektivat e tyre.

 “Historia e re dhe IoT për Ubuntu është e shkëlqyeshme dhe vazhdon të përmirësohet. Të gjithë me siguri e dini se shumica e ngarkesave të punës publike në re, dhe pjesa më e madhe e infrastrukturave private Linux, varen nga Ubuntu. Ju gjithashtu mund ta dini se shumica e punës së IOT në automobilizëm, robotikë, rrjete dhe mësim makinerie është gjithashtu në Ubuntu, me Canonical që ofron shërbime biznesi në shumë prej atyre iniciativave. Numri dhe madhësia e angazhimeve të biznesit rreth Ubuntu në re dhe IoT është rritur materialisht dhe vazhdimisht ".

Ndoshta kush tjetër fiton me zëvendësimin e Unitetit 8 nga Gnone janë distros që rrjedhin nga Ubuntu; Unë personalisht supozoj se Linux Mint do të ketë përfitimet më të mëdha pasi është një nga distrot më të përdorura sot, kryesisht sepse ofrohet me një ambient tjetër sesa Uniteti dhe me performancë të mirë dhe përfundim vizual.

Do të agojë dhe ne do ta shohim, por nga ana ime ndiej pak gëzim për Ubuntu që më në fund nuk hoqi asgjë nga uniteti i dashur.

Çfarë mendoni për vendimin e Ubuntu?

PD: Kjo pjesë e mendimit është shkruar nga dikush që nuk e pëlqente pak Unitetin, i cili migroi në OpenSuse dhe më pas Manjaro për shkak të filozofisë kokëfortë në disa raste të Ubuntu, kështu që shumë prej argumenteve mund të jenë larg realiteti i disa lexuesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Omar18 dijo

  Ka pasoja, për përpjekjen për t'u larguar nga komuniteti dhe përpjekjen për të imponuar "projekte" me forcë ... Keqardhja është për kohën dhe burimet e humbura që ishin përdorur në projekte të tjera më të mira dhe të mbështetura nga komuniteti ...

 2.   mario dijo

  ishte koha

 3.   Luani dijo

  Shumë mirë, ndryshimi nga ubuntu duket i përsosur, filloni të punoni në desktopin e ri

 4.   Rast i rrallë dijo

  Ashtë për të ardhur keq që projektet inovative braktisen në botën e Linux. Unë e dija që Ubuntu sapo lëshoi ​​Unitetin, por kurrë nuk më bindi. Por ishte opsioni më i mirë për shumë përdorues të tjerë. Regretshtë për të ardhur keq që ekziston një mundësi më pak në shumëllojshmërinë që ekziston për Linux.

 5.   Benji dijo

  Tani pyes veten se çfarë do të urrejnë urrejtësit nëse ubuntu kthehet në gnone ... Haters gona hate ...

 6.   Novatronic dijo

  Personalisht, kurrë nuk më ka pëlqyer Uniteti, por për të shijuar ngjyrat, artikujt e mirë, ato më mbajnë pak të azhurnuar për këtë botë të mrekullueshme të linux.

 7.   Lucas Matías Gomez dijo

  Edhe pse sot po përdor Gnome 3.20 do të më marrë malli për Unity, gjithnjë më ka pëlqyer dhe më ka punuar mirë.

 8.   Mbret dijo

  Epo e vërteta është se është një turp.
  Unë e kuptoj që për shumë që filluan me Ubuntu para Unitetit, ndryshimi mund të dëmtojë, por për mua versionet para Unitetit e vërteta është se ato ishin aq jo tërheqëse sa pa marrë parasysh sa funksionalitet dhe shpejtësi më dhanë, ata përfunduan duke më dërguar përsëri në Windows , pas disa muajsh përdorimi.
  Ishte tashmë pas testimit të versionit 11.04 me Unity që më la mua si një ndjekës të Ubuntu dhe pasi mësova këtë nga më shumë ndërhyrje Linux që më vonë kam qenë në gjendje të provoj (Debian dhe CentOS dhe aroma e rastit e vetë Ubuntu).
  Unë mendoj se ata prej nesh që përbëjnë një komunitet si ky që shkon kundër rrymës së përdoruesit më të madh të Windows duhet të jenë të qartë se qëllimi i një OS është që të përdoret nga sa më shumë përdorues të jetë e mundur dhe jo vetëm nga zhvilluesit dhe ekspertët e tema (çfarë ka? ka kaq shumë linux).
  Po kështu, le të presim që shpërndarja e re të dalë dhe ne mund të provojmë nëse ky ndryshim është vërtet i dobishëm ose ka fituar sektarizmin e komunitetit.

 9.   anonim dijo

  Aleluja!

 10.   Z. Paquito dijo

  Më pëlqente Uniteti, e kisha të vështirë ta kuptoja, por kur i dhashë një mundësi më rrahu.

  Nuk e di se çfarë do të prisnim nëse Uniteti 8 do të dilte në desktop, por Uniteti 7 ishte shumë funksional dhe produktiv për mua.

  Unë mendoj se nuk do të kemi zgjidhje tjetër veçse të mësohemi përsëri me Gnome.

  Ne do të shohim.

 11.   Vëlla dijo

  Problemi nuk ishte uniteti 8 ose ubuntu mobile, ose konvergjenca, problemi ishte MIR i cili ishte krejtësisht i panevojshëm dhe shkaktoi të gjitha prapambetjet dhe problemet në këto projekte.

  Nga këto projekte ai që më pëlqeu më shumë ishte uniteti 8, mendimi im është që nuk duhet braktisur thjesht për ta përshtatur atë në tokë, me siguri shumë probleme do të zgjidheshin.

 12.   haikus dijo

  Unë mendoj se ata u acaruan në Unity.

 13.   anonim dijo

  Mirë shko Unë kam qenë një përdorues i ubuntu që nga 10.04 dhe isha mësuar me Unitetin, i cili e di që ka shumë keqbërës, por në rastin tim ishte e mrekullueshme. Unë e shoh atë komode, të pastër dhe praktike. Do ta shohim tani.

 14.   Tel dijo

  Një goditje shumë e rëndë për inovacionin në botën SL. Humbja e alternativave është gjithmonë një dramë, zvogëlon horizontin e mundësive.

  Unë nuk e kuptoj gëzimin e disave, sinqerisht. Shpresoj që GNOME të integrojë gjërat e mira të Unitetit 7, i cili i ka ato. Sidoqoftë, për të parë se ku shkojnë gjërat.

  1.    Shengdi dijo

   Unë mendoj se problemi nuk ishte vetë Uniteti, por sa e mbyllur dhe egoiste u bë Canonical me zhvillimet e saj.

   Nëse ato do të ishin menduar të përdoren nga i gjithë komuniteti Linux / BSD në vend që të ishin të destinuara ekskluzivisht për Ubuntu, historia do të kishte qenë krejtësisht e ndryshme. Për këtë jam i sigurt.

 15.   Lodhës dijo

  Unë tashmë kam lëshuar mjaft rreshta të tekstit kundër unitetit. Unë bëra katarsisin tim dhe e kapërceva atë në atë kohë kështu që nuk më intereson kjo, nuk mendoj se do të kthehem në Ubuntu. Më vjen pak keq për përdoruesit që u pëlqyen uniteti, por asgjë tjetër.

 16.   Leonardo dijo

  Që kur doli uniteti, më pëlqeu dhe e përdor akoma. Kam arritur ta konfiguroj dhe ta bëj shumë shpejt (ashtu si mund të bëhet me softuer falas). Unë nuk do të çuditesha nëse dikush shfaqet që vazhdon ta mbështesë atë në një distro të re. Herë pas here.

 17.   William dijo

  Gjynah që ata braktisin Unitetin, një desktop që po përdor prej shumë vitesh dhe për të cilin nuk kam asnjë ankesë. Le të shpresojmë që ata të rishikojnë dhe mund të zbatojnë një Unitet të ri.

 18.   Francisco dijo

  Më vjen shumë keq, do të më pëlqente, kështu që më shumë njerëz do të vendosnin distro të tjera si LinuxMInt me Mate, etj. Uniteti është mut.

 19.   arrë kokosi dijo

  Marku kthehet i penduar me pamjen e tij kaq të butë me ndarjen e surratit dhe bishtin midis këmbëve

 20.   Luciano dijo

  Isshtë mundësia ideale për të rikuperuar përdoruesit dhe për të forcuar komunitetin e ubuntu. Unë madje mendoj se ata mund të përballen me personalizimin e gnome bazuar në opinionet e komunitetit, është një biletë e garantuar për të qenë në gjendje t'i jepni asaj më shumë popullaritet. Kini kujdes që të mos e ktheni Jono Bacon në kanonike. Nuk do të më mungonte.

 21.   MarkVR dijo

  Amen ...
  Unë shpresoj se ata bëjnë mirë, kështu që përdoruesit bëjnë mirë.

 22.   Tel dijo

  Komuniteti? Çfarë është "bashkësia"? Gjithsesi.

 23.   Nënshkruaj dijo

  Unë kurrë nuk isha mjaft mirë me Unity dhe gjithashtu dukej si një përpjekje e detyruar për të bërë një ndryshim në desktopët e deritanishëm tradicionalë të Linux. Por, së fundmi, nëse braktiset është për shkak se nuk është realizuar. Nuk është përmbushur dhe kthehet në origjinë. Nga dështimet që mësoni.

  1.    Shëno VR dijo

   Isshtë se, për mendimin tim, nuk kisha asgjë me rëndësi për të ofruar tryezat e tjera më të shkathët dhe të provuar që nuk ofrohen më (dhe më pak nëse braktisin idenë e konvergjencës) ...

 24.   Tel dijo

  A mësoni nga dështimet? Epo, pjesa e GNU / Linux në desktop është për të qeshur, pak a shumë 2,33%. Dhe shiko, rekord historik. Eja, një hit i madh. Sikur të gëzohej për katastrofën e Canonical.

  1.    Shëno VR dijo

   Për çfarë po ndodh? ... Ç'lidhje ka Canonical me njerëzit që preferojnë të paguajnë licenca ose të hakojnë Windows? ...

  2.    Esteban dijo

   Një përdorues mesatar dëshiron të përdorë vetëm kompjuterin e tij dhe të hyjë në Twitter ose Facebook. Nëse kaq shumë përdorin NSA / Windows është për shkak se vjen para-instaluar. Nëse ArchLinux do të vinte para-instaluar ata me siguri do ta përdornin atë. Unë nuk mendoj se ky ndryshim nga Cannonical do të ndikojë shumë në statistikat e përdorimit të GNU / Linux.

   1.    Tel dijo

    Njeriu, që një kompani që zhvilloi Linux për desktop e lë atë, sepse ajo që po ndodh me të vërtetë është Canonical të ndalojë zhvillimin e Ubuntu për desktop, është një problem i madh për të gjithë komunitetin. Përveç humbjes së një standardi stabël për kompanitë e tjera të buta.

    Por eja, nëse nuk e sheh qartë, duhet të bësh një analizë më të ngadaltë dhe më perspektive të situatës.

   2.    Përhap dijo

    Ndodh që njerëzit të tremben kur shohin se si është instalimi i archlinux, megjithatë unë do të guxoja të rekomandoja archlinux për përdoruesin me përvojë dhe manjaro / antergos për të gjithë publikun sepse nuk do të keni kurrë nevojë të formatoni për të azhurnuar përsëri, ju nuk do të duhet të kerkoni nje ppa ose perpiloni nga burimet pasi me siguri dikush e ka paketuar ne AUR, paketat jane gjithmone me aktuale dhe eshte shume komode per tu ruajtur, nga ana tjeter kam verejtur qe edhe kde harxhon me pak burime sesa uniteti, i le sipas gjykimit tuaj jo gjithmonë më i popullarizuari është më i miri

 25.   Manuel dijo

  Më dhemb vërtet të shoh se si dështojnë përpjekjet për të përtërirë për shkak të intolerancës së disave që nuk u pëlqen një gjethe të lëvizet. Asgjë, të gjithë të lumtur, gjithçka mbetet e njëjtë në GNU / Linux dhe kjo është ajo që shumë duan. Sido që të jetë.

 26.   Eduardo dijo

  Unë kam qenë me Unity për disa vite tani, e vërteta është se kam mësuar ta shfrytëzoj plotësisht, ajo që nuk më pëlqen tek GNOME 3 është mënyra se si harxhon hapësirën e ekranit. por hej, duhet të presësh dhe të shohësh se çfarë do të ndodhë.

 27.   Imazhi i mbajtësit të vendit Arturo Torres dijo

  Unë kam ndjekur Ubuntu që nga versioni 7.04 dhe personalisht nuk më pëlqente Unity, kështu që kalova në lubuntu. As Gnome i tanishëm nuk më pëlqen mua. Që nga versioni 16.04 i lubuntu, disa përbërës janë zëvendësuar nga ato të Gnome, përfshirë qendrën e softuerit, diçka që më dukej pak e çuditshme. Dhe ky lajm është një konfirmim i asaj që do të ndodhte.

 28.   Henri Aleksandër dijo

  GNOME-Shell është larg një ambient më i mirë desktop sesa Uniteti, një vendim i arsyeshëm nga Canonical, duke filluar me Ubuntu 18.04 Lts për të shijuar atë që Ubuntu duhet të kishte qenë gjatë gjithë kohës dhe sistem i shkëlqyeshëm operativ me mjedisin më të mirë të desktopit,

  1.    Tel dijo

   Jam kurioz, në çfarë është një mjedis desktop shumë më i mirë i GNOME Shell? A mund ta mbështesni mendimin tuaj me disa të dhëna objektive apo është vetëm mendimi juaj?

 29.   Ariel dijo

  Shumë njerëz ndoshta harrojnë që Uniteti lindi, ndër të tjera, për shkak të mutave që Gnome 3 kishte dalë se ishte kur doli për herë të parë.
  Personalisht, kam parë shumë interesante zhvillimin estetik dhe funksional që ata kishin zhvilluar dhe pjekur me versionet. Përdoruesit jo-teknikë e pëlqejnë atë dhe kjo më lejon t'u ofroj atyre një mjedis linux të këndshëm, të mirë dhe të mbështetur, një turp.

  1.    Andrew dijo

   I rremë.

   Uniteti lindi shumë përpara Gnome. Uniteti lindi nën emrin e ubuntu-netbook, ishte një pirun i Gnome2 por i adaptuar në ekranet e vogla (Remix i Ubuntu Netbook).

   Gnome3, me të vërtetë, ishte mut në versionet e tij të hershme, ishte shumë e pakëndshme për t'u përdorur, nuk e di si është tani, nga sa kam parë, nuk ka ndryshuar shumë. Canonical la desktopin e saj për netbooks si desktopin kryesor dhe e quajti Unity.

 30.   Azureus dijo

  Ata ende ruajnë punën e përshtatjes së Gnome-Shell. Më pëlqeu Uniteti, por thjesht për ta parë, duke e përdorur atë si ambient të paracaktuar kurrë nuk ishte plani im.
  E vetmja gjë për të cilën i jam mirënjohëse Unitetit është që ata më sollën në Arch dhe siç thanë para meje, më vjen keq për përdoruesit që i pëlqyen Unitetit. GG

 31.   Karlos Dagorret dijo

  Unë jam një përdorues i thjeshtë, thjesht një redaktor, disa terminale dhe shumë shfletues interneti dhe muzikë.
  Unë kam përdorur Fedora dhe Ubuntu që kur dolën. Uniteti nuk është i keq. Por unë ndihem më produktiv me Gnome 3. Dhe në fillim përdora Unity, u ndjeva më rehat sepse Gnome3 po i mungonte gjërat.
  Por unë kam përdorur GUbuntu për një vit të gjatë tani.
  Epo, më pëlqen se si Ubuntu funksionon si një sistem operativ dhe ka Gnome3. Cili është kombinimi perfekt për mua.

  Unë mendoj se Gnome3 duhet të përmirësojë përdorimin e burimeve.

  Shpresoj që sheqeri i Unitetit si një projekt, mbase mund të sjellë lajme të rëndësishme.

 32.   Anthony dijo

  Nuk e di pse, por ndryshimet shpesh u kushtojnë njerëzve t’i pranojnë ato. Kam përdorur gnome 2 më parë, ndryshimi në gnome 3 më dha një dhimbje dhëmbi të jashtëzakonshme, veçanërisht në fillim që nuk ishte shumë i lëmuar. Pastaj me kalimin e kohës më pëlqen përveç të gjitha funksioneve që ka përfshirë që ju ndihmojnë shumë. Dhe tani ai që përdor është uniteti, i cili për mua është një desktop tepër funksional dhe tërheqës, është thjesht urrejtja për ndryshimin.

 33.   Zakeri dijo

  Sipas mendimit tim, unë mendoj se mungesa e popullaritetit në Ubuntu ka qenë shkas i madh për vendimin e marrë. Kush nuk ka filluar të përdorë Linux përmes Ubuntu? E përsëris, për mendimin tim është distro midis distro, të fillosh me Linux, dhe nuk është për shkak të mjedisit të tij, i cili është i qartë, por komuniteti pas tij, duke ndihmuar pa marrë asgjë në këmbim, është i pavlefshëm, sepse çfarë të tjerët… ^ _ ^