Dhe ju, sa keni përdorur?

Përshëndetje të gjithëve, emri im është Odair Reinaldo dhe është një kënaqësi dhe privilegj të jem pjesë e këtij blogu, kjo është hera e parë që shkruaj dhe shpresoj t'ju pëlqejë ...

Rreth një vit më parë u takova Ubuntu, E provova dhe me pelqeu. Për një kohë të shkurtër kuptova që jo vetëm Ubuntu është Linux, por ka shumë shpërndarje të ndryshme.

Pastaj instalova Linux Mint, por u mërzita përsëri dhe vendosa të provoj një tjetër. Duke provuar disa arrita elementareOS dhe mendova se do të qëndroja atje, por nuk ishte kështu.

Pastaj eja Përtyp dhe përsëri mendova se do të qëndroja atje por ndryshova përsëri. Unë kam qenë një rast i rëndë i versionit, por jam i sigurt se Unë nuk jam i vetmi.

Kurdoherë që instalojmë një OS e bëjmë për të provuar diçka të re, nga nevoja, kënaqësia ose kurioziteti. Por e vërteta është se shumica e njerëzve që përdorin GNU / Linux kanë kaluar nëpër disa shpërndarje të ndryshme.

Në një moment ne e kuptojmë se pothuajse të gjithë ata janë të njëjtë, se ndryshimi është në menaxherin e paketës, në mjedisin e desktopit, ose thjesht në sfond.

Ndoshta unë jam një rast i izoluar, mbase jo, kështu që vendosa t'ju pyes se sa keni përdorur? Unë pres përgjigjet tuaja në komente.

Këtu janë të miat (jo në rregull sepse nuk mbaj mend më):

1. Ubuntu

2.Linux Mint

3.OpenSUSE

4.Debian

5.android

6.Meego

7. Linux kone

8.Fedora

9. PiperMint

10: JOLIOS

11.Crunchbang

12. Arkbang

13. elementareOS

14.OpenArtist

15. Tiny Core Linux

16. Ubuntu

17.Lubuntu

18. Ubuntu

19. Kuti e çmendur

20.PearOS

21.Archlinux

22. Manjaro Linux

23.Elive


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Patrick Bustos dijo

  Unë kam instaluar shumë më tepër pajisje sesa kam përdorur kështu që më mirë të vendos ato që kanë punuar në kompjuterin tim për të paktën 3 ditë:
  Lidhës
  ututo
  Ubuntu
  Fedora
  çak
  archlinux
  Xubuntu
  Kubuntu
  I gjallë
  linuxmint

  nmnmn mendoj se jane te gjitha.

 2.   le të përdorim linux dijo

  Mirësevini! Në kontributet tuaja të ardhshme për komunitetin, do të ishte mirë nëse përfshini udhëzime për mënyrën e zgjidhjes së problemeve në distroin tuaj të preferuar. 🙂
  Nje perqafim! Paul.

  1.    Od_ajër dijo

   Faleminderit për këshillën, do ta marr parasysh.

 3.   Ariel dijo

  Për të parë:
  Ubuntu, Tuquito (distro Argjentinas bazuar në Ubuntu), Linux Mint, Kubuntu, PCLinuxOS, Fedora, OpenSUSE, Manjaro dhe aktualisht ArchLinux.
  Salu2

  1.    chinoloco dijo

   A është e vërtetë, që pak keni pasur Spyware?
   E qartë, e lënë nga zhvilluesit.

   1.    diazepani dijo

    Nuk kishte spyware. Ajo që ndodhi ishte që një faqe në internet e phishing e MSN ishte pritur në të njëjtët serverë Tuquito. Kjo ndodhi 5 vjet më parë.

   2.    Jorge dijo

    ay ay ay nëse është e vërtetë, një projekt i keq për tuquito, unë kurrë nuk kam pasur një version të qëndrueshëm që nuk ishte i paqëndrueshëm, një distro e keqe, kudo që ta shikoni. Aktualisht është ndërprerë. Nuk është një ekip serioz siç e tregojnë veten e tyre, ata nuk kanë vullnet ose ndoshta nuk kanë kohë, ata janë prapa asaj që na intereson të gjithëve, parave, më shumë sesa në propozimin e zgjidhjeve reale dhe bashkëpunuese, ata po bëjnë fushatë me fondacionin e tyre dhe po përpiqen të imponojnë tuquito në shkolla, padyshim që merren me qeverinë mediokre të ditës. Dhe kjo jep për të folur më shumë, por unë jam përtej mediokritetit pasi mendoj se të gjithëve na ndodh, unë jam i interesuar për projekte serioze, me ekipe njerëzish seriozë. Tuquito = Mesatarja. Forumi i tij tashmë është një dhomë partie dhe thashetheme, është kushdo.

 4.   engjëllore dijo

  Varet nga rruga, nga rruga ime sysadmin janë vetëm shtesa

  Rruga personale: Slackware, Ubuntu (nuk zgjati shumë), Debian, ArchLinux
  Shtegu i SysAdmin: Debian, Centos, FreeBSD, Pfsense ,. CLonezilla LiveCd-> CLonezilla Server, SLED (Suse Enterprise), Austrumi, Hiren Boot
  Rruga e provës: Backtrack, Lunar Linux, Sabayon, Gentoo, Zenwalk, Elive, grml, DreamLinux, Puppy Linux, Tiny Core

 5.   thorzan dijo

  Unë mendoj se nëse të gjithë fillojmë të vendosim listat se sa kemi provuar do të na mbarojë hapësira. Ne mund të përqendrohemi te distros që kemi braktisur pas një kohe, dhe pse i lëmë ato.
  Në rastin tim, unë përdorja shumë Sabayon, por kisha probleme me shoferët grafikë, dhe kur njoha openSUSE me Yast, nuk mund të lëvizja më. 🙂

  1.    kennatj dijo

   Vrapova shumë derisa arrita # Sabayon

 6.   Oscar dijo

  Po ashtu disa, madje nuk i mbaj mend por një duzinë prej tyre derisa të qëndroj në xubuntu, sepse në fund të fundit është më e përshtatshme për mua dhe makinerinë time të vjetër. Unë nuk kam ndryshuar për 2 vjet.

  Në kohën e tij unë u përpoqa të instaloja nga Damn linux i vogël për të reaguar hahaha ... gjithashtu debian 6 por nuk mund të bëj asgjë Unë jam thjesht një kurioz i ngathët ... bilanci "perfekt" për mua është në xubuntu.

 7.   sieg84 dijo

  Deb, deb, deb, deb.

 8.   genzodany dijo

  E juaja:
  1, 2, 3, 4, 5, 8, 10, 13, 16, 18, 20, 21

  Une shtoj:

  Antergos
  KaOS
  netrunner
  pardus

 9.   diazepani dijo

  Le të shohim se çfarë mund të kujtoj:

  Instaluar në makinerinë time: PCLinuxOS, Ubuntu, Linux Mint Debian Edition, Sabayon, Debian, Calculate dhe Manjaro (e cila është ajo që po përdor tani)

  Testuar në makina të tjera jo-virtuale: Fedora, Linux Mint.

  Në makineritë virtuale (pa llogaritur ato të përmendura): Slackware, Backtrack, Netkit (një knoppix për të mësuar rreth rrjeteve), Arch, Gentoo dhe nuk mbaj mend cilat.

 10.   albert unë dijo

  Unë kam përdorur:
  knoppix, mandrake, suse, kubuntu, debian, arch, LFS, kaliu, damm small linux dhe ca më shumë që nuk i mbaj mend.
  Disa pëlqejnë të jetojnë për probleme, të tjerët si SO.
  Dhe për një kohë të gjatë me chakra

 11.   Geronimo dijo

  plotësisht, Ubutu, Debian dhe Arch ,,,

 12.   Uau dijo

  Këto i konsideroj të përdorura "plotësisht", domethënë instalimi dhe përdorimi i tyre për të paktën një muaj, derisa dikush të detyrohet të azhurnojë / riinstalojë. Të dy që vendos në stilin "live" është sepse i përdor shpesh për detyra administrative ose rikuperim të pajisjeve, të dyja.
  1 ubuntu, 2 nenexhik linux, 3 lmde, 4 archlinux, 5 debian, 6 centOS, 7 fedora, 8 crunchbang, 9 chakra, 10 opensuse, 11 slax, 12 partedmagic, 13 kubuntu, 14 xubuntu.
  Dhe për të thënë më shumë, ato që kam provuar, por jo plotësisht, ose sepse CD-ja e tyre e drejtpërdrejtë ishte e mjaftueshme për mua ose sepse i çinstalova shpejt:
  15 gentoo, 16 slackware, 17 LFS (distro? Haha), 18 manjaro, 19 trisquel, 20 clonezilla, 21 sabayon, 22 disk rigjenerimi (gentoo), 23 ubuntustudio, 24 knoppix, 25 solusos… dhe ca më shumë që do të më mbeten boja e bojës

 13.   dako dijo

  Këtu është lista ime nuk ka shumë, por disa.

  Ubuntu
  Nenexhik Linux
  Edicioni Linux Mint Debian
  Debian
  Suze
  Os fillore
  Kubuntu

  Dhe unë jam aktualisht në Arch .. Unë mendoj se kam gjetur distro tim gati ideal .. Brohoritje ...

  1.    Pablo dijo

   LMDE llogaritet si Mint edhe nëse bazohet në amigon e Debian

 14.   kristianjgs dijo

  Debian, Ubuntu, Kubuntu, Solydk, ArchLinux, Fedora, Linux Mint, LMDE dhe unë menaxhoj serverat RedHat.

 15.   irvandoval dijo

  Knoppix, Puppy, Ubuntu dhe Familja, Mint, OpenSuse, DEBIAN

 16.   Dark Purple dijo

  Unë fillova me Kubuntu, dhe pasi provova disa distro si sistemi kryesor (renditur më poshtë) u ktheva tek ai disa muaj më vonë. Në total mendoj se kam qenë me Kubuntu për më shumë se tre vjet.
  Distruacione të tjera që kam përdorur: Xubuntu (unë në të vërtetë e përdor, ka qenë në një netbook për nja dy vjet që personalisht nuk i përdor shumë), OpenSuse, Chakra dhe Ubuntu (me Kanellë, sidoqoftë).
  Atëherë nëse tashmë i numërojmë shpërndarjet që kam provuar në VirtualBox, lista bëhet shumë më e gjatë: Linux Mint, LMDE, SolydK, Manjaro, Fedora, Mageia, Lubuntu, Sabayon, Netrunner dhe disa më shumë që tani nuk i mbaj mend ...

  1.    Dark Purple dijo

   Më janë kujtuar Backtrack, Knoppix dhe Rescatux, të përdorura në modalitetin e drejtpërdrejtë.

 17.   Leper_Ivan dijo

  Epo, nuk ka qenë kaq shumë. I preferuari im dhe për një kohë të gjatë i vetmi në kompjuterët e mi: ArchLinux. Por unë gjithashtu fillova me Ubuntu, kam përdorur Debian, OpenSuse, Fedora, LinuxMint. Dhe një herë në një kohë, unë përdor PuppyLinux dhe një të bazuar në Slackware që nuk mbaj mend emrin e saj.

 18.   rosvel dijo

  Unë kam përdorur Lubuntu, Fedora, Pear OS, Opensuse dhe atë aktual (dhe nga i cili nuk kam dashur të largohem) Debian Wheezy, edhe pse natyrisht, kam në plan të provoj shije të tjera, por mendoj se do ta bëj vetëm në makinën virtuale pasi që jam më se e kënaqur Me Debian, kjo distro plotëson të gjitha preferencat e mia pasi që me ato të mëparshme kishte gjithmonë disa detaje të shijeve personale për të cilat vendosa të ndryshoja. Gëzuar!

 19.   Jorge dijo

  uyyy gjithashtu nuk i njoh më të gjitha distrot që kam provuar, si ato të bazuara në ubuntu, të tilla si debian, arch, gentoo, etj etj dhe e vërteta është se të gjithë kanë disa të këqija, veçanërisht në aplikacionet e paracaktuara, pothuajse asnjë nuk sjell parazgjedhur, për shembull, samba, duhet ta shkarkoni nga depot, dhe kur konfiguroni, gjithmonë mungojnë disa detaje dhe ju duhet të përdorni termike dhe konfiguroni smb.conf, uffff është se nuk ka asnjë aplikacion grafik që ju lejon të bëni një lan ose ndajnë dosjet në një mënyrë të thjeshtë si në dritare (sy. Unë nuk dua të them se është më mirë) por për përdoruesit është e lodhshme, një distro duhet të sigurojë mjetet për të pasur qasje në konfigurimin e gjithçkaje që dëshiron dhe pa kaq shumë devijime ose incidente (për këtë janë bosët e kompjuterëve dhe programuesit) Gjithsesi, pasi kam luftuar me kaq shumë linux, unë ngec në Debian, për të qenë më i saktë Point Linux (MATE). Mos më trego më shumë rreth UBUNTU dhe derivateve, të paqëndrueshëm nga i sheh, më pëlqen Manjaro (Harku) por ... Unë tashmë pashë disa gjëra kundër tij, gentoo dhe të tjerët kurrë nuk më bindën.

 20.   TheGuillox dijo

  mmm ... opensuse, mandriva, ubuntu, fedora, nenexhik linux, debian, lubuntu, xubuntu, os elementare. në atë mënyrë

  Tani përdor elemente në fletore, desktop dhe lubuntu në netbook

 21.   Tina Toledo dijo

  Distro im i parë GNU / Linux që instalova në 2008 dhe ishte Linux Mint Elyssa, unë kurrë nuk kam përdorur ndonjë tjetër përveç Linux Mint.

 22.   Shpatore dijo

  Dhe mendova se kisha përdorur shumë
  Në rastin tim ata ishin:
  1) Linux Mandrake
  2) OpenSuse
  3) Debian
  4) Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu)
  5) Mandriva
  6) Linux Mint
  7) Linux kone
  8) Sabajon
  9) Tukito
  10) Ututo
  11) Chakra
  12) Trisquel
  13) Mageia
  14) Fedora
  15) android
  Tani përdor Linux Mint, Ubuntu, Trisquel dhe OpenSuse. Por është çështje kohe për të instaluar të tjerët. Likeshtë si aromat e akullores, nëse do të mund të zgjidhja të gjitha (mirë, pothuajse të gjitha).

 23.   truko22 dijo

  Hodha hapat e parë në Kubuntu dhe mësova shumë falë komunitetit "kubuntu-es", pas një viti, shkova në Chakra Project të cilin e konsideroj "distro home" tim këtu për më shumë se një vit. Respekt për eksperimentimin dhe montimin e serverave të shtëpisë Unë gjithmonë kam përdorur Debian të qëndrueshëm.

 24.   biskotë dijo

  Le të shohim…
  Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, LMDE, Sabayon, Mageia, openSUSE, CrunchBang, PCLinuxOS, Xubuntu, Chakra, PC-BSD, ArchBang, gNewSense, Manjaro, Arch.

  Ata nuk janë në rregull dhe disa ishin vetëm minuta, të tjerët vetëm orë dhe disa muaj.

 25.   i errët dijo

  Unë kam përdorur nenexhik linux, debian, Os fillor, archlinux, fedora, kubuntu, lubuntu dhe distro manjaro linux aktuale

 26.   bryan dijo

  Unë kam përdorur:
  1: Ubuntu
  2: Fedora (gnome)
  3: OpenSuse (gnome, kde, xfce, lxde dhe plotësimi)
  4: Linux mint (xfce, kde, cinamon, mate dhe version i bazuar në debian)
  5: Kubuntu
  6: Xubuntu
  7: Lubuntu
  8: Dardha 8:
  9: Fillore
  10: Qenush linux
  11: Debian 7 (kde, gnome dhe xfce)

  Dhe aktualisht kam OpenSuse 13.1 me xfce

 27.   Tedel dijo

  Kam filluar me Ubuntu por nuk më ka pëlqyer aspak. Provova variantin e tyre KDE, Kubuntu, por ka diçka në lidhje me shpërndarjet pasardhëse të Debian që nuk më bind. E pranoj që ata kanë një komunitet të shkëlqyeshëm, por edhe shumë njolla.

  Unë shkova në anën e RPM atëherë. Unë fillova me Mandriva dhe qëndrova me ta për një kohë të gjatë, por problemet që shkaktuan shfaqjen e Mageia filluan dhe unë isha në dilemë. Nuk e dija nëse Mageia do të ishte mjaft e qëndrueshme, kështu që kalova te Fedora për një kohë.

  Sidoqoftë, Fedora kishte një regresion që më lëndoi direkt. Provova OpenSuse dhe ishte mirë, por ArchLinux po shtypte shumë deri atëherë. Unë nuk e instalova ArchLinux përveç një herë, por e pashë disi të rëndë për një sistem Linux që e instalonit vetë.

  Unë u përpoqa Chakra t'i jepte një shans të dytë ArchLinux, por nuk jam i sigurt se si do të mbajë sistemi i tyre GTK Bundle në të ardhmen. Po kërkoni një opsion të ri lundrimi, i qëndrueshëm dhe duke u azhurnuar vazhdimisht, gjeta Sabayon, i cili është ai që po përdor tani.

  Sidoqoftë, Sabayon është një version i lehtësuar i Gentoo që nuk përfiton nga përparësia kryesore e "nënës" së saj, përdorimi i flamuj softuer konfigurimi - për të mos përmendur që në forumet e Gentoo, Sabayon është shumë, shumë i kritikuar. Unë kam bërë hundë përreth dhe ka një shpërndarje të ngjashme që duket se përfiton nga përdorimi i flamuj, e cila është Llogarit. Llogaritni është rusisht, gjë që më jep shumë më shumë garanci për stabilitetin (rusët janë "monstra" të vërtetë në informatikë). Parashikoj që e ardhmja ime do të jetë midis Llogarit ose Gentoo, në rast se Sabayon pushon të më bindë një ditë.

 28.   mario dijo

  Gjithmonë qëndroja te DEB-të në desktop: Kam provuar shumë ubuntu * në shijet e tyre të ndryshme dhe jam përpjekur të përdor debian por nuk është shumë i dhënë pas pajisjes time AMD. Kur kisha kompjuterin tim të vjetër intel / nvidia, e përdora shumë, madje edhe në gjendje të paqëndrueshme dhe nuk kishte asnjë problem. Në disa nga serverat e mi ose të tjerët gjërat ndryshojnë: Unë përdor debian, gentoo, madje ka pasur një kohë kur kam përdorur arch (kur kisha një instalues). Dhe nga CD-të e drejtpërdrejta përdor vazhdimisht SystemRescueCD

 29.   ferkmetal dijo

  ummm ... nëse më kujtohet, kur kam përdorur distroin tim të parë ishte kur isha në shkollë fillore, dhe ata përdorën disa kompjutera shkollorë, çizme të dyfishtë me Windows 95 dhe 98 të tjera në atë çizme të dyfishtë ata kishin kapelë të kuqe linux ose debian, por unë konsideroj se Distro e parë ishte Red Hat Linux dhe e vërteta është se më pëlqeu shumë pas kësaj sepse në shkollën time të mesme kisha PC-në time të parë që erdhi me Windows XP (pa sp) thjesht lëshoi ​​Windows XP, pas një viti që PC u bë shumë i ngadaltë dhe Vendosa ubuntu, 8.04, më pëlqeu shumë atëherë dhe vazhdova ta përdorja atë dhe gjithçka, pasi ubuntu u përpoqa, fedora, mandriva, opensuse, (në rast se më pëlqen shumë distro .rpm) dhe pastaj më vonë, ata duhet të kishin , crunchbang, etj, etj ... hehehehe

 30.   Fedoriane dijo

  Epo, pak a shumë në këtë renditje. (Unë do të vë vetëm ato që kam provuar seriozisht)

  -Aurox. Linuksin e parë që kam ekzekutuar, nuk kam arritur ta instaloj, por ka funksionuar vetëm si live, por unë e kam vënë atë si të parin. Kjo shpërndarje vdiq

  -Knoppix 5.1. Gjëja e parë që instalova. Erdhi me shumë softuer, KDE 3.5 i mirë, u përkthye në Spanjisht dhe unë me të vërtetë u habita me shpejtësinë e tij.

  -Shfaqja e dhelprave. Unë mendoj se pavarësisht se kjo shpërndarje vinte në të njëjtin numër të së njëjtës revistë me të cilën erdhi Aurox, unë e instalova pas Knoppix. Ishte një Fedora Core 4 me një paraqitje të KDE. Megjithëse e hoqa paraqitjen dhe e lashë në stilin windowsero: P. Një shpërndarje tjetër që vdiq

  -Fedora Core 6. Unë mendoj se ishte shpërndarja e parë e shumicës me Compiz. Një copë letër-muri, unë ende e shpenzojnë atë. Le të shohim nëse djemtë e Fedora mund të bëjnë vepra arti të mira si ky version apo Fedora 7. As Fedora 15 nuk ishte e keqe. Kjo ishte shpërndarja e parë që instalohej për një kohë të gjatë.

  -Mandriva. Epo, unë mendoj se kjo shpërndarje ishte e para me të cilën unë vërtet mësova të instaloja programe. Unë hyra në botën e Linux vetë, kështu që u desh pak kohë që të mësohesha me të.

  -Fedora 8. Kthehu me Fedora. Ky version kishte pak temë plymouth (ose çfarëdo që quhej atëherë) versionet sot janë shumë të buta.

  -Elive Gem. Mendoj se tani është radha e kësaj shpërndarjeje. Tavolinë e madhe e Iluminizmit. Kam kaluar një kohë të gjatë me këtë shpërndarje.

  -Delian Etch. Kam përdorur për të vënë depot Elive në të, por unë e kam përdorur atë me mjediset e tjera desktop gjithashtu.

  -X-vian. Mendoj se quhej kështu. Një distro e rrallë me bazë Debian me Xfce

  -Elive Gem. Mendoj se më vonë u ktheva me këtë shpërndarje.

  -Archie. Shpërndarja që u përdor për të instaluar Arch. Kishte një Xfce të mirë. Unë vendosa iluminizmin në të. Unë kisha disa probleme me video-lojtarët, dhe në përgjithësi më duket se me Arch bëhesh skllav i vetë shpërndarjes.

  -Fedora. Kthehu me Fedora. Unë mendoj se do të ishin versionet 12 dhe 13.

  -Sidux. Tani quhet aptosid. Një Debian Sid i mirë.

  -Dhe Fedora deri më sot

  Provo që kam provuar shumë, por këto janë ato që kam përdorur vërtet.

 31.   Dr.Bajt dijo

  Epo unë gjithashtu kam përdorur disa distro që do të ishte shumë për t'i renditur ato, pasi disa nuk do t'i kujtoja, duke filluar me knoppix, mandriva, opensuse, .deb familje, Fedora dhe mas , tani unë jam në manajro linux dhe po pres që fedora 20 dhe nenexhiku 16 të dalë për të parë me cilën do të shkoj përveç Manjaros.

  Të gjithë kanë avantazhe dhe disavantazhe, gjëja e rëndësishme është se me cilin ndiheni rehat dhe plotëson nevojat tuaja.

  Përshëndetje.

 32.   Trixi3 dijo

  E vërteta është, kam humbur numërimin, unë kam qenë në botën e linux për 7 vjet dhe nuk e di, si dhe shumë kam filluar me Ubuntu, nga atje nuk mbaj mend, fedora, debian, hark, archbang, mageia, urë, gentoo, nenexhik, lmde, fillore, fuduntu, crunchbang, gnewsense, opensuse dhe ato të susestudio, qenush dhe derivate, etj.
  Pershendetje

 33.   debianita7 dijo

  1Mandriva (vendos kde4 pa pasur ide për ambiente grafike, apo diçka të ngjashme në një kompjuter me 512 megabajt ram, CPU-në nuk e mbaj mend por kompjuteri do të ishte 13 vjeç tani nëse nuk do ta kisha braktisur, por nuk ishte i ngadaltë, më mirë sesa me xp xD)

  2Ubuntu 8.10 në shkollë

  3Ubuntu 10.04 tashmë në kompjuterin tim personal dhe kam më shumë njohuri në shkencat kompjuterike dhe testo të gjitha familjet

  4 Mint Linux

  5Debian

  6Fedora

  7Ark

  8 cent

  9 Gnome Ubuntu

  10Debian dhe këtu kam gjetur vendin tim =)

 34.   José dijo

  Kjo është shumë shpërndarje për një vit! Deri më tani kam përdorur mirë Ubuntu, Xubuntu dhe Fedora, kjo e fundit është ajo që kam instaluar aktualisht.

 35.   hernando sanxhez dijo

  Duke kënaqur mikun e blogut, unë jam gjithashtu i dashur të provoj distro GNU / Linux; ndër të tjera: Linux mInt, mageia, fedora, opensuse, debian, deep-linux, kubuntu, PCLinux, më në fund po testoj ubuntu 13.10 në një laptop VAIO, me origjinë japoneze, për të cilin nuk kam qenë në gjendje të bëj që drejtuesit të drejtojnë ndonjë Dritaret. E vërteta është se shumica e këtyre distro-ve funksionojnë shumë mirë dhe njohin harduerin, unë jam shumë i kënaqur me këtë hobi.

 36.   eljorge21 dijo

  Distro-ja e parë që instalova në kompjuterin tim ishte Mandrake 7, dhe kështu vazhdova me ututo linux, Lindows, mandriva, kapele të kuqe, disa vite që munguan nga bota e linux, u ktheva për ta rifilluar atë me Mint, pastaj Ubuntu, archbang, fedora dhe aktualisht elementet themelore (padyshim Kone, elive, bodhi, moonos kaluan nëpër mes)

 37.   andruwx dijo

  Unë kam përdorur ose provuar distros vijuese: Ubuntu, Linux Mint, kubuntu, Pear OS, Asturix, Easyypeasy, backtrack, debian, fedora, trisquel, Darwin OS, Elementary OS dhe CrunchBang por ai që kam rregulluar tashmë ka qenë Ubuntu 12.04 dhe i preferuari im i dytë është Linux Mint duke pritur prillin 2014 që

 38.   moc21M dijo

  Për të moshuarit, fillova me Conectiva dhe më pas kalova në Mandrake ...

 39.   cgeass dijo

  Vendos vetëm atë që kam përdorur për një kohë të gjatë, nuk i numëroj ato që kam përdorur disa minuta ose orë ...

  Së pari Ubuntu, pastaj shkova në KUbuntu sepse më pëlqente më shumë KDE. Dhe tani jam në Arch + KDE, dhe këtu do të qëndroj për një kohë të gjatë.

 40.   ryy dijo

  Epo, unë fillova të provoj Fedora 12 vjet më parë dhe shpërndarja ime e kërcimit më bëri të provoj Ubuntu, ChakraLinux, Kubuntu, LinuxMint, Sabayon, OpenSuse (në atë rend xD) dhe aktualisht duke përdorur Manjaro, jam vërtet shumë e lumtur

 41.   serfraviret dijo

  I lashë Windows-in nga bezdi, Microsoft ju detyron të përdorni atë që ju thonë se ju nevojitet dhe t'i plotësoni të gjitha ato që ju japin është një XD i lënë pas dore

  Por hej, ky është urdhri që mora:

  1.Knoppix
  2. Mandrakes
  3. Çak
  4.Fedora
  5. Ubuntu
  6. ArchLinux
  7.Linux Mint
  8. ArchLinux
  9. Çakra
  10. ArchLinux
  11.Debian
  12. ArchLinux
  13.Fedora
  14. ArchLinux
  15.OpenSuse
  16. ArchLinux
  17.BodhiLinux
  18. Arch Linux ... dhe unë u shërova plotësisht, kam qenë besnik për katër vjet

  1.    Od_ajër dijo

   Duket se kjo u ndodh shumëkujt: kur zbuloni Archlinux asgjë tjetër nuk ju bind, unë jam gjithashtu aktualisht në Arch dhe nuk dua të ndryshoj

 42.   Jonathan Delgado dijo

  Unë aktualisht përdor elementari OS për mjedisin dhe lehtësinë e tij themelore. por gjithsesi deri më sot dhe përdoret.
  1,3,16,13,4,8.

 43.   Bler Paskal dijo

  Hehe më pëlqen kjo. Le të shohim:
  Debian (VM)
  Slackware (VM)
  Linux Mint (VM)
  Ubuntu
  Xubuntu
  Fedora
  Magjike e ndare
  Chakra
  archlinux
  openSUSE (Aktual)
  Unë jam duke bërë një BLFS, nuk e di nëse vlen. Pershendetje

  1.    Od_ajër dijo

   Na vjen keq nga injoranca, por çfarë është BLFS?

 44.   ariki dijo

  Ato që kam provuar: mandrake, opensuse, fedora, archlinux, debian, ubuntu, linuxmint, lmde, xubuntu, Kaos, chakra, sabayon, centos. ata të mi të preferuar Arch një nobel për krijuesin e pacman !! ahahah pershendetje

  1.    Od_ajër dijo

   Zoti e bekoftë Pacman !!!!

 45.   PPMC dijo

  Epo mua, ubuntu, nenexhik linux, dardhë os, os elementare, debian, opensuse, fedora, chakra,
  mageia, trëndafili, crunchbang, pinguy linux, zorin, xubuntu, solyd k, netrunner dhe nuk mendoj se harroj ndonjë kubuntu ku të qëndroj.

 46.   Jorge dijo

  Përshëndetje Od_air a mund t'ju mirëpresë një lexues? Mirëseardhje !!!
  Lidhur me pyetjen tuaj, unë kam përdorur disa shpërndarje, jo aq sa ju, dhe se kam qenë për 4 vjet.
  Kam vënë re që në fillim provoni njërën dhe tjetrën vetëm për kuriozitet, përshëndetje.

  1.    Od_ajër dijo

   Faleminderit shumë Jorge, është kënaqësi t'ju përshëndes.

 47.   Bernard dijo

  Kam filluar me Ubuntu 10.04, dhe jam mirënjohës që për shkak të tij kam mësuar Linux, nga atje kam përdorur shumë, nëse i mbaj mend të gjitha, Ubuntu (kubuntu, xubuntu, lubuntu), Mint (kanellë, xfce, kde), mandriva, opensuse, crunchbang , puppylinux (i kujdesshëm, slacko, precize, makpup, qenush është), slitaz, molinux, bodhi, elive, mageia, fillore, fedora, manjaro, chakra, slax, 5 të fundit që i kam të instaluara në kompjutera të ndryshëm aktualisht. Dhe në një moment kam takuar Arch (atë që kam në kompjuterin tim të preferuar XP !!), dhe gjithmonë i kthehem, madje as manjaro nuk ka arritur të më largojë nga harku, mendoj se qëndroj me atë pavarësisht nga fakti se në këtë moment jam duke punuar në fedora XD

  1.    Bernard dijo

   Këto janë ato që kam përdorur për të paktën 5 muaj, padyshim që kam provuar shumë më tepër dhe versione XD !! gjithmonë për të parë se si ato zhvillohen.

 48.   eliotime3000 dijo

  Më lejoni të numëroj:

  1.- Mandrake 9
  2.- Debian Lenny (tani Debian Wheezy).
  3.- Ubuntu Oneric
  4.- CentOS 6.3
  5.- Skeletware 14
  6.- Arch Linux.
  7.- RIP Linux.

  Asgje tjeter.

 49.   Ariel dijo

  Përveç Ubuntu… .shumë. Gjegjësisht: Mint, OpenSuse, Fedora, Mandriva. Zorin (ai që më pëlqeu më pak), Kubuntu, Sabayon (më pëlqeu shumë) dhe disa të tjerë, por… Gjithmonë kthehem tek ai që më pëlqen më shumë dhe nuk më merzit kurrë: UBUNTU Nuk më intereson se çfarë thonë ata, versionet 13.04 dhe 13.10 janë një mrekulli e stabilitetit, shpejtësisë dhe produktivitetit.
  Edhe uniteti po evoluon ... mrekullisht mirë. Ne do të shohim se çfarë po ndodh me XMir ...

  1.    Od_ajër dijo

   Me siguri do të jetë një sukses i madh.

 50.   Joaquin dijo

  Hello!
  Epo, unë fillova me Ubuntu dhe pastaj kalova në Xubuntu sepse ishte më e lehtë. Tani përdor Debian + Xfce dhe disa ditë më parë doja të provoja Manjaro por kjo më krijon një panik në bërthamë, kështu që po testoj OpenSUSE me Gnome 3 (dhe nuk di si ta konfiguroj! Tani i kuptoj kritikat ndaj këtij versioni të Gnome).

  Por kam provuar të tjerët në makina virtuale shumë pak, vetëm për të parë se si ishin: Fedora, Elive (i rregullt për tu parë!), Hybride Fusion (shumë i mirë për të provuar shumë ambiente në të njëjtën kohë), Huayra.

 51.   Francisco dijo

  Unë u zhvendosa në Linux me Ubuntu 8.04 ... nga atje kam përdorur Fedora, Opensuse, Tuquito, Asturix (këto dy të fundit janë gjysmë të neglizhuara) Kubuntu, Xubuntu, Mint, Mageia, Moblin-Meego (çfarë ndërfaqe e mirë ju lutem) Bodhi Linux, PCLinuxOS, Antergos ... haha ​​Linux është si akullorja, qindra aromë për t’u provuar ... dhe shumica e tyre e pasur. Perqafim

 52.   OpenSeD dijo

  Jam mjaft i befasuar nga numri i Distros që keni njohur për më pak se një vit, e vërteta nuk ka qenë aq e guximshme, këto janë disa nga Distros që unë kam pasur mundësinë t’i njoh pak brenda pak a shumë 5 viteve që po i shijoj këto OS (aktualisht po përdor Linux Mint)

  P FORR tryezë
  Ubuntu, Linux Mint, OpenSUSE, Debian, Puppy Linux, Fedora, Red Hat (Versionet 7.x), CentOS, FreeBSD, Slackware, Mandriva, Slax, Famelix

  P SR MB SSHTETJEN TEKNIKE DHE T O TJERT
  BackTrack, Knoppix, Magic Parted, CloneZilla, DRBL

  P FORR SHVRBIM N RRJET
  Coyote Linux, ClearOS, pfSense, Asterisk, FreePBX, Elastix

 53.   aiolia dijo

  Këtu janë ato që kam provuar:

  Mandrake, Mandriva, OpenMandriva, Rosa Fresh Edition, Mageia (My favorite with KDE) Redhat, Fedora, PClinuxOs, Debian, Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Netruner, Linux Mint (Të gjithë), SolusOS, Elementary, opensuse, Cinarch (sot Antergos), Manjaro, Canaima, Chakra, Kaos

 54.   alex dijo

  Unë fillova me ubuntu, i kënaqur me efektin e tij kub si një tërheqje e shkëlqyeshme në versionet 2010 dhe më poshtë, gnome 3 shell ishte e preferuara ime, kështu që prisni për debian 7 për stabilitet që dëshironi aq shumë me unitet në versionet e mëvonshme (11.04 ss), më pëlqen të shoh Unë i jetoj ata (në rendin e mëposhtëm: kubuntu, edubuntu, xubuntu dhe lubuntu më vrasin për lehtësinë e tij) aktualisht me një stacion të debianit 7 dhe në fillim zgjedh midis gnome 3 shell ose lxde dhe jetoj i lumtur.

 55.   geek dijo

  Distroja ime e parë, redhat, pastaj ubuntu (kde, xfce, lxde), bodhi, backtrack, elive, debian, mandrake, mandriva, solydx, solydk, freebsd, mageia nuk do të më fillojnë, fedora, opensuse, pclinuxos, qenush, centos, sabayon , lmde, linuxmint, lmde jozyrtare kde, gnewsense, wifislax, dhe një tjetër me emrin e luna dhe 3 të tjerë që nuk i mbaj mend, më është dashur të hedh një vështrim në distrowatch për të kujtuar emrat, aktualisht jam në manjaro openbox dhe është e mrekullueshme për prehrin tim të vjetër.

  1.    geek dijo

   Të gjitha të instaluara, asnjë të virtualizuara, unë ende do të doja të provoja xhama dhe hark, gentoo flat out më bën të përziej jel vetëm imagjinoj kohën e instalimit ejhehe

   1.    Od_ajër dijo

    Unë rekomandoj Arch, nuk do të zhgënjeheni. Gentoo i shkakton këto ndjenja tek çdokush, madje edhe ata që e përdorin duhet të mendojnë dy herë para se ta riinstalojnë, mendoj. X-)

 56.   Gibran barrera dijo

  Me më shumë se 13 vjet në softuer të lirë, duke qenë profesor në UNAM-ENAP, Meksikë, koha ime nëpër distros ka qenë e madhe, sot unë e di që distroja më e mirë është ajo që i përshtatet më mirë nevojave tuaja në server, në prehër dhe desktop, dashuria ime është debian, në arsim dhe në mjedise profesionale unë kërkoj një distro me të gjitha disqet dhe që opsioni im Ubuntu LTS nuk jep probleme, në lëvizje ndodh një rast i ngjashëm Android është pa dyshim opsioni im. Po, unë e di se çfarë do të më thonë dhe RHEL dhe CentOS, etj, më vjen keq, unë fillova me Ubuntu kam mësuar nga dora e DPKG, APT-GET dhe Sinaptic, në server dhe në desktop ju bëni diçka për të zgjidhur problemet, nuk ka Koha për të hetuar zgjidhjen e ngjashme në RPM, por nëse funksionon për ju, përdorni atë, ashtu si PACMAN, PET, TAR, TAR-GZ etj. më e mira është ajo që funksionon më mirë për ju. E njëjta gjë vlen për KDE, GNOME, LXDE, XFCE, OPENBOX, CDE, ose një ekran i bukur i zi ose blu është i njëjtë, LINUX është LINUX pa marrë parasysh se çfarë aromë preferoni, dhe sigurisht që më pëlqen të provoj shije të reja herë pas here , kurrë nuk dhemb të mbash një USBlive me një distro të re në xhep.

  Le të shohim:
  Android (i preferuari im në celular), Debian (i preferuari im në desktop dhe në server), MeGoo (ndërprerë), Pepermint, Fedora (shumë i qëndrueshëm nuk i vendos komandat), Ubuntu (LTS i preferuari im për të dhënë mësim) , remix ubuntu gnome, kubuntu, lubuntu (My rekomanduar Lightweigh), xubuntu, mini remix ubuntu, media ubuntu, netbook ubutu (i ndërprerë), depeen, Gos (varianti i ubuntu me shërbime google të ndërprera), xmbc me ubuntu, darwin os ( flirtues por jo shumë funksional), dardha os, dreamlinux, studio ubuntu (dizajni dhe prodhimi im i rekomanduar, më vjen keq për shkarkimin por), opensuse, mandrivia e hapur, mandrivia, mageia, linux mint debian edition, linux mint (mate), trisquel, trisquel mini (shumë mirë një tjetër Lightweight i shkëlqyeshëm), pc linux (nuk më pëlqente dizajni i tij), Puppy (Shumë i lehtë por i fuqishëm), centos (një server tjetër i shkëlqyeshëm), mackpup (nuk e di pse e bëra), Slitaz dhe slitaz brisk-qt (shkëlqyeshëm dëmton stendën, mos e ngre kurrë kartën time grafike), manjaro (i ftohtë dhe funksional), elementar dhe (nuk ka dobi nese dini ubuntu), chakra (e bukur dhe e qendrueshme), Partet magjike (e mrekullueshme per ndarje, e perdora shume kur gparted ishte me e paqendrueshme ne live, aktualisht vetem per ambiente me performancen e larte), clonzilla (cfare të njëjtat, por me disqet e klonuara), Kaspersky linux (pa mbështetje, e ndërprerë, një perlë rreth 8 vjet më parë), webos dhe webos të hapura (ndërprerë dhe pa mbështetje shumë të bukur, shumë e keqe), solus os (një tjetër i madh që nuk zgjati shumë, na la, u ndërpre), voyager (i bukur dhe i shkëlqyer, dhemb ata që e kanë braktisur projektin), MythTV, 64 Studio, EasyPeasy (dashuria ime e parë e madhe në netbook Ubuntu 10.04, me një ndërfaqe netbook, të lehtë dhe të bukur, të ndërprerë), Neutriler.

  E di që nuk janë linux por janë kushërinj, pc bsd (BSD-ja ime më e fundit dhe vërtet miqësore), FreeBSD (një dashuri në server me pak burime) GostBSD (një perlë tjetër në ambiente me pak burime).

  1.    pa emër dijo

   Unë ju mbështes, RREGULLAT DEBIAN DHE ANDROID !!!!!

 57.   Matias dijo

  Unë gjithashtu kisha version, me Ubuntu .. por pastaj mendova, pse të kërkoj kaq shumë nga Linux? Nëse dua diçka që funksionon mirë dhe që nuk ka nevojë të formatohet çdo 6 muaj ..
  Pra, këto janë versionet që unë përdor.
  1-Ubuntu
  2- LMDE (Edicioni Debian)
  LMDe është ajo që unë përdor dhe jam shumë i lumtur, veçanërisht me azhurnimin e çdo kaq shpesh pa riinstalimin, më plotëson të gjitha nevojat e mia ..
  E gjithë dilema u zgjidh, megjithëse hetimi (në makinën virtuale), Debian, Kali, Arch, OpenSuse ..

 58.   ata enden dijo

  mmmm ... Unë jam një përdorues më i qëndrueshëm, nëse diçka funksionon mirë, e përdor për një kohë të gjatë ... kështu që nuk kam përdorur shumë ...

  1.-Ubuntu
  2.- Zenwalk
  3.- Lëmimi i ngurtë
  4.- Fedora
  5.- Archlinux
  7.- Debian
  6.- Magjia
  7.- OpenSuse (Në punë)
  8.- Edubuntu (Në punë)
  9.- Server Ubuntu (Në punë)
  10.- CentOS (Në punë)

  dhe do të ishte xP

 59.   Fernando dijo

  Ubuntu
  Çakra
  Archlinux (Do të qëndroj këtu)

 60.   Germaine dijo

  Unë kam përdorur sa vijon në 2 vjet e gjysmë që kam filluar në GNU / Linux:
  1-Ubuntu
  2- Nenexhik (Mate - Kanellë - KDE - Debian)
  3- OpenSuse
  4- Chakra
  5- Dardha
  6- Kaos
  7- Kubuntu
  8- Magjia
  9- Fillore
  10- Zorin
  11-ZevenOS
  12- Trëndafili
  13- Triskele
  14-SoluxOS
  15- Manjaro
  16-Debian
  17- Fedora
  18- Ubuntu
  19- Lubuntu
  20- PC Linux
  21- Sabajon
  22- OpenMandriva
  23- Këlysh
  24- Guadalinex
  25- Ututo
  26- Netrunner
  27- Fuduntu
  Kjo më ka lënë një përvojë shumë të mirë për të kuptuar se si trajtohet sistemi, ia vlen të provohet, testohet, formatohet, provohet përsëri etj. Është argëtuese!

 61.   Fabian dijo

  Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, OpenSuSE, Linux Mint, CentOS, Red Hat, Debian, Fedora, elementaryOS dhe tani po përdor Arch Linux.

 62.   pa emër dijo

  Para se të njihja ubuntu unë dija virtualbox dhe sot me debian ose ArchLinux (i kam në boot të dyfishtë) kam rreth 31 makina virtuale.
  Dhe këtë javë do të kem # 32 sepse do të instaloj GENTOO në bastisjen 1 për softuer, lvm dhe kriptë.
  Mos u bëj ziliqar

 63.   kanabix dijo

  Slackware, Debian dhe asgjë tjetër

 64.   Karlos Ferra dijo

  Temë e mirë .. Isha vonë në hyrjen në linux sepse kisha një makinë që nuk më linte ta instaloja (diçka nga paniku i bërthamës dhe nuk mund të vazhdoja instalimin) një ditë një mik më sjell një fletore për të riinstaluar dritaret përpara se të provoja të instaloja ubuntu dhe ajo të funksiononte të mrekullive. E lashë të instaluar si një vit atij i pëlqeu më vonë i vura përsëri dritaret. Rezultati Bleva një acer netbook..që ju lejon të instaloni çfarë të doni..gjëja e parë që instalova ishte Tuquito 3, i provova të gjithë ata pothuajse tani e kam me Linux Mint 14 dhe në desktop Linux mint 13 i cili është më i miri kohë më parë Unë nuk e ndryshoj versionin. Unë ende provoj versione të reja në modalitetin e drejtpërdrejtë.

 65.   Alberto dijo

  >> Unë fillova në Ubuntu (si shumë)
  >> Linux Mint
  >> Suse e Hapur
  >> Fedora
  >> Lubuntu
  >> Arch Linux
  >> Chakra
  >> Gentoo (nuk shkoi shumë mirë)
  >> OS fillore
  >> Solus OS
  >> Debian
  >> Manjaro (më pëlqente Openbox, zgjati shumë me të, vetëm dje saktësisht
  dje ndarja rrënjë u dehur ashtu si unë me Arch në atë kohë)
  >> Crunchbang (nga sot 🙂 Unë e dua atë, shpresoj të qëndroj këtu, por unë
  E di haha ​​do ndryshoj).

  Në atë mënyrë jam gati i sigurt hahaha

  1.    Alberto dijo

   Harrojeni Rosa Linux, shpërndarje të shkëlqyeshme por hardueri im nuk ndihmon shumë

 66.   David Mitet dijo

  Ato që kam përdorur rregullisht: SuSE, Debian, Fedora, Sabayon dhe Chakra.
  Ato që kam provuar herë pas here: Knoppix, Frugalware, Mandrake-Mandriva.

  Unë fillova në botën Linux duke përdorur SuSE, duke e blerë atë pasi e gjeta për shitje në qytetin tim. E vërteta është se ajo erdhi me shumë softuer dhe kishte mbështetje të madhe. Më vonë, kur nuk munda të gjej më SuSE për shitje, fillova të komplikoj jetën time pak duke instaluar Debian, por hej, kur ende nuk kisha një instalues ​​grafik dhe duhej të vendosnit të gjitha të dhënat e pajisjes suaj në instalim. Dhe për ta ulur më shumë kaçurrelen, gjithmonë kam përdorur versionin Sid xD, po, gjithmonë me Windows për kohën kur kam marrë majmunin për të luajtur.
  Më vonë u ngopa me përplasjet e Sidit dhe çarjet e varësisë dhe vendosa të kaloj në Fedora, me të cilën kalova një kohë të gjatë derisa kerneli i lumtur dhe çështjet e drejtuesit të NVIDIA më shtynë në Sabayon. Me distro-n me bazë në Gentoo kalova pak kohë derisa ata vendosën të varnin azhurnime që destabilizuan sistemin, duke shkaktuar ndërprerje të plotë. Dhe kjo është kur zbulova shpërndarjen më të mrekullueshme nga të gjitha ato që kam provuar (përveç SuSE): Chakra GNU Linux.
  Me Chakra GNU Linux kam gjetur distron e jetës sime, super e qëndrueshme pavarësisht se është një lëshim rrotullues, ai kurrë nuk është rrëzuar as edhe një herë, dhe unë kam pasur vetëm një problem pas një azhurnimi të sistemit që kërkonte ndërhyrjen e përdoruesit. Më në fund shtoni se pas një problemi me drejtuesit e WIFI-it tim dhe Windows 7 vendosa të dërgoj sistemin operativ Redmon në SHIT dhe më në fund vendosa ta zëvendësoja atë plotësisht me Ubuntu 13.04.

 67.   juanuni dijo

  Ubuntu, Kubuntu, Puppy Linux, Chakra

 68.   davidlg dijo

  provo Kam provuar disa, por ato që më kanë zgjatur më shumë se 1 javë janë: (porosit me kohë)
  Ubuntu_______ distroja ime e parë
  Archbang_____ ku takova pacman
  Arch__________ të cilin e përdor si kryesore
  Sabayon______ kujtime të mira
  Debian_______ mirë dhe distro im sekondar aktualisht

 69.   eduardo dijo

  Këto lloje artikujsh nuk kontribuojnë asgjë, ky blog ka pushuar së qeni ai që ishte pasi që ata lejuan çdo tifoz të shkruante historitë e tyre dhe jo udhëzime ose zgjidhje, për të ardhur keq. sepse ishte shumë e mirë dhe një nga më të preferuarat e mia,

  1.    Richard Stallman dijo

   Ke te drejte!

   1.    Germaine dijo

    Anonimati "lexuesi" i mbrojtur në emër të një personi të njohur "Richard Stallman", lë shumë për të menduar për kuptimin e vërtetë të deklaratës; vlen të thuhet sa vijon:
    "Unë nuk kam asnjë argument të fortë për të treguar atë që mendoj kështu që të bashkohem me një koment që më pëlqen."

   2.    Jorge dijo

    nëse është ndalur së qeni ajo që ka qenë, tani ka disa që as nuk mundohen të ndryshojnë UA dhe menjëherë të komentojnë (105345/105346) për të mbështetur veten. Përtej kësaj, ky postim është shumë i dobishëm për të parë se ku po shkojnë prirjet e përdorimit dhe për të njohur distro që nuk kanë reklama. Në rastin tim, falë këtij postimi, unë njoha RIP linux, një zëvendësim me slackware për CD-në time të preferuar të drejtpërdrejtë, SysRescCD

  2.    Od_ajër dijo

   Faleminderit per koment Unë mendoj se ju jeni një person i shkëlqyeshëm, sepse i gjykoni gjërat seriozisht, kjo është mirë. Do ta marr parasysh këshillën tuaj sepse tashmë janë dy që po më thonë të njëjtën gjë. Megjithëse mendoj se jo gjithçka duhet të jetë teknike apo serioze, gjithmonë ka një vend për t'u çlodhur dhe për të ndarë diçka shumë njerëzore. Unë ju ftoj të bashkoheni dhe të kontribuoni gjithashtu, sa më shumë gjëra të dobishme të kontribuojmë aq më mirë. Përshëndetje nga Hondurasi! 🙂

   1.    fega dijo

    Ajo injoron këto lloj komentesh që nuk janë as konstruktive. Disi ky informacion do të jetë i dobishëm për dikë. Siç tha gjithmonë një mësues programimi, jo të gjitha informacionet janë krejtësisht të padobishme! Brohoritje

  3.    fega dijo

   Epo, blogu nuk u kushtohet në mënyrë rigoroze udhëzimeve dhe zgjidhjeve, sepse kohët e fundit problemet në GNU-Linux janë gjithnjë e më pak të izoluara, kështu që nëse ka probleme specifike, me siguri do t'i shohim këtu si ato për të zgjidhur problemin me karta audio ose audio. si të zvogëlohet temperatura e CPU-së. Në çdo rast, nëse ajo që dëshironi është që të ketë më shumë mësime, mirë që mund të futeni dhe të krijoni artikujt që gjeni të rekomanduar, përndryshe, lërini njerëzit të shprehen ashtu siç duan. Një artikull është një artikull dhe do të ndihmojë diçka. Nuk ka asnjë informacion që është plotësisht i padobishëm. Brohoritje

 70.   fega dijo

  Në disa vitet e mia duke përdorur Linux kisha një udhëtim të gjatë nëpër shumë distro (edhe pse jo aq sa ato që lexoja në komente) dhe në më shumë se një rast unë duhej të kthehesha nga një distro në Ubuntu ose nga Ubuntu në një tjetër dhe kështu me radhë për disa arsye dhe nga kureshtja. Natyrisht që unë fillova me:
  1. Ubuntu
  2. Çak
  3.Fedora
  4. Ubuntu
  5.OpenSuse
  6. Çakra
  7. ArchLinux
  Këto dy të fundit kam një të instaluar në secilën fletore.

 71.   Germaine dijo

  Megjithëse disa (për fat të mirë shumë pak) shohin që këto lloj artikujsh nuk kontribuojnë asgjë, unë besoj se ato japin për shkak të sa vijon:
  Shumë prej nesh (besoj dhe përfshij edhe veten) jemi autodidakt, mësojmë në Internet dhe fillojmë ta zbatojmë atë (provë dhe gabim ose sukses) dhe në rastin e këtij artikulli, qëllimi është të tregojmë se ka shumë njerëz kuriozë dhe jo një "specie e rrallë" kështu që ne e humbasim frikën dhe vazhdojmë të përpiqemi derisa një shpërndarje të përshtatet me ato që na duhen dhe nëse ata shohin që unë jam në Windows kjo është për shkak se unë kisha nevojë për një program që nuk ka ekuivalent për GNU / Linux dhe nuk mund t'i rezistoja tundimit për t'iu përgjigjur @Eduardo dhe @Od_air

 72.   freebsddick dijo

  Epo, edhe një përzierje: (SO të ndryshme)
  RedHAT (e para që përdor)
  Linux Mandrake (mandriva më vonë)
  freebsd
  OpenBSD (aktualisht po përdor)
  thelb
  Gentoo (distro kryesore)
  Harku (një gjë e së kaluarës)
  Debian (nuk do të përdor më plehra)
  ubuntu (Nëse do ta përdor)
  Fedora & centos (mbi powerpc)

 73.   Bristol dijo

  linux nenexhik, ubuntu, mageia, mandriva, xubuntu, pinguy, debian, fedora, suse e hapur, OS elementare, lite, trisquel, manjaro Unë qëndroj në Archlinux për të qenë i pavarur dhe i rregullueshëm.

 74.   SMGB dijo

  Le të shohim. Mandrake (jo Mandriva), Linux Linux, Rock Linux, Ubuntu, SuSE (kur ishte SuSE), Puppy Linux, Debian, Kubuntu, Lubuntu, PearOs, Darwin (linux), ElementaryOS, FreeBSD, GhostBSD, Gentoo, Slackware, Tiny Core, Damm Small, PCLinux, Slax, Solaris, Corel Linux, PinguyOS, Knoppix, dhe natyrisht ai aktual, Linux Mint. Jam i sigurt që ai më la disa, unë kam qenë shumë kurioz.

 75.   Sebastian Arena dijo

  Gjithashtu, mirëseardhja u prit nga Ubuntu në versionin e saj 9.10, që atëherë unë kam provuar secilin nga versionet e tij, dhe në të njëjtën kohë, kam qenë i interesuar për Fedora, openSUSE, Xubuntu dhe ElementaryOS. Me këtë të fundit si ti, mendova se do të ishte ai me të cilin do të qëndroja dhe e bëra, por e zëvendësova atë për të qenë në gjendje të instaloja një aplikacion të përputhshëm vetëm me versionet nga 12.10 e tutje (duhet të mbahet mend se versioni i fundit i Fillore ndërtohet më 12.04).

  Jo vetëm nga pamja ishte se unë isha bindur, por nga performanca e tij e jashtëzakonshme, duke shmangur disa gabime që ende nuk kam qenë në gjendje t'i zgjidh që kur azhurnova BIOS-in pa ditur pasojat e mundshme që do të kishte kjo dhe nuk mund ta kthej, pasi DVD-të e rikuperimit ata nuk mund të kalojnë një pjesë të caktuar të procesit pa u fikur automatikisht kompjuteri. Sidoqoftë, unë kam dhënë dorëheqjen, por nën këtë shpërndarje gabimet nuk u shfaqën më shumë se një herë, dhe megjithëse tani po përdor Ubuntu 13.10, shpresoj të kthehem së shpejti në sistemin e vetëm që më ka shërbyer, pasi nuk dua të eksperimentoj më shumë për momenti.

  Sidoqoftë, më pëlqen që keni qenë në gjendje të përfitoni nga kurioziteti juaj.

 76.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Ushtrim i mirë për t’u kujtuar (dhe ata thonë se të kujtosh do të thotë të jetosh përsëri). Kam filluar në 2005 me Mandriva LE 2005, unë do të përmend vetëm ato që kam instaluar dhe përdorur për disa kohë, më vonë:

  Knoppix 3.7 (një Knoppix meksikan, nga rruga), Suse, Guadalinex, Debian, ubuntu, Zenwalk, DSL, Puppy, Tinycore, PCLinuxOS, PearLinux, LinuxMint, Trisquel, VectorLinux, Slax dhe eOS.

  Përmendje të veçantë: BackTrack Linux.

 77.   Fluturo -ylberi dijo

  Procesi im ishte i tillë ...

  1- Unë fillova me Kubuntu sepse kisha dëgjuar që KDE Desktop ishte më i ngjashëm me dritaret dhe më duhej diçka e njohur
  2- Pas 25 minutash testimi .. Vendosa të kaloj në ubuntu
  3- Pasi laptopi im nuk e toleronte ubuntu ... kalova Lubuntu
  4- Meqenëse Lubuntu ishte i papërdorshëm për shkak të mungesës së shumë veçorive në desktop .. shkoni te Xubuntu
  5- Ndërsa të gjithë –Ubuntu u prishën pa shpjegime një javë përdorimi, unë kalova te Debian
  6- Kam hequr dorë nga përpjekja ime për të përdorur Debian 6 për shkak të miliona gabimeve, për mendimin tim ishte një shpërndarje mbeturinash ... u instalua keq në të gjithë kompjuterat që testova (4) pa shpjegime
  7- Provova me Opensuse
  8- Duke parë që hapja e përdorimit ishte gjithashtu e paqëndrueshme, provova Fedora ..
  9- Në këtë kohë unë tashmë isha më me përvojë me terminalin, dhe komandat që u përdorën më shumë në Fedora ishin komplekse dhe të bezdisshme ... Unë u ktheva në Ubuntu

  10- Përdora Ubuntu derisa vendosa që doja të mësoja më shumë rreth sistemit dhe bëra diçka të çmendur që më erdhi në ndihmë ... Ubuntu, e gjitha e thjeshtë dhe e lehtë, shkova të instaloj Archlinux

  11- Pas 10 përpjekjeve të pasuksesshme për të instaluar Arch kam një sistem korrekt që funksionoi mirë, dhe deri më sot e përdor atë xD

  Oh nga rruga, Linux Mint e provova në të njëjtën kohë me Ubuntu .. ishte saktësisht e njëjtë, por me më shumë gabime

 78.   tifozi debian dijo

  mirë, unë e tregoj rastin tim sepse nuk është fanatizëm. Rareshtë e rrallë, ose kurioze në botën e softuerit të lirë. Unë fillova me Ubuntu 7.10, çështja ishte që të kisha zjarr dhe kubik .. WOW !!
  Por qendra ime nuk ishte softueri, është dhe po informohej. Vite më parë kisha lexuar "Biblën e linux" dhe qëndrova në kokën e kokës së "free soft".
  Pas tre muajsh nëse mbaj mend saktë (jo më shumë), duke u siguruar që ubuntu ishte një kompani dhe e bëri soft jo-falas të disponueshëm lehtësisht për përdoruesin, madje duke e theksuar atë duke ndryshuar emrat e depove për shembull - universi për jo-falas nga shembull- dhe vërtetoj se nëna e ubuntu ishte debian, një distro falas (në atë kohë ende përfshinte blobs në bërthamë, por unë nuk e dija atë deri vite më vonë) Unë hodha hapin dhe instalova debian. Nuk kushtoi shumë më shumë .. vetëm disa ditë leximi dhe kërkimi se si të konfiguroni këtë apo atë. Që atëherë, dhe deri vonë kam pasur një martesë të lumtur me Debian (5 vjet) dhe nuk kam qenë kurrë i interesuar ta ndryshoj atë. Unë shpejt kuptova që distroset e GNU / Linux ndryshonin në politikat dhe rregullat e paketimit. Për të cilat unë kurrë nuk përdor (dhe as nuk dua të) distros prishur, Mint, vetë Ubuntu, Mandriva, Centos, ufff .. mijëra ...
  Si mbaron historia: Unë jam shumë e nxehtë me KDE.
  Po .. zhvillimi i tij më duket serioz (jo vetëm që më duket nëse jo se është) dhe nuk varet nga sistemi për të punuar (systemd është një mjet i zhvilluar nga kapelet e kuqe dhe për përdorimin e tij pothuajse ekskluzivisht në kernelin linux), diçka nga e cila varet gnome 3 (dmth: shumë zhvillues të gnome punojnë për kapelet e kuqe… hmm). Unë punoj me aptosid dhe do të testoj achlinux dhe pastaj të përdor parabolë vetëm për kde. Fund ? hee
  Qyteti Debian!! Qyteti Debian!!

 79.   Alex dijo

  Fedora -> Arch Linux -> Gentoo.

 80.   Michael P. dijo

  Duke përdorur 23 shpërndarje në një vit nuk mendoj se është diçka për tu krenuar. Ndryshimi i sistemit operativ çdo 15 ditë do të thotë që keni shumë kohë të lirë ose se koha që kaloni para kompjuterit nuk është për të bërë një punë të rëndësishme. Personalisht, unë ju rekomandoj që të provoni tre ose katër shpërndarje që ju kanë dhënë referencat më të mira në lidhje me nevojat tuaja, të mbani njërën prej tyre dhe të mësoni ta përdorni vërtet.
  Mos harroni se ai që mbulon shumë bën pak shtrydhje.
  të fala
  Michael P.

  1.    Od_ajër dijo

   E di, nuk jam krenar për këtë, por as nuk kam turp. Mendoj se gjeta shtëpinë time dhe është një hark i bukur blu ...

 81.   Guid0Ignaci0 dijo

  Nuk e kuptoj? Çfarë po synoni me "Sa keni përdorur?"

  Në thellësi nuk bëj shumë dhe "përdor" pasi mendoj se është ajo për të cilën po synoni, pufff nuk e di .... Do të më duhej të merrja një kronologji nga 2000 dhe të shquaja cilat i kam "përdorur"

  Në thellësi:

  -Kapele e kuqe
  -Artikuj
  -Debian
  -S serveri Ubuntu

  Çështja është se ajo është relative, qindra distro zbresin nga Debian so .. prandaj edhe unë i kam përdorur ato?

  Unë mendoj se ju tregoni më shumë në një mjedis grafik sesa në ndonjë gjë tjetër.Pyetja juaj, vendosni lubuntu, kubuntu… .Nuk është e njëjtë por me një ngjyrë tjetër?

  1.    Od_ajër dijo

   Sa sisteme operative keni instaluar në PC tuaj? Nuk ka shumë rëndësi nëse ato rrjedhin nga të tjerët, përdorimi i Xubuntu nuk është i njëjtë me vendosjen e XFCE në Ubuntu. Përdorimi i Archbang nuk është i njëjtë me përdorimin e Arch me OpenBox.

   1.    Guid0Ignaci0 dijo

    Ok, tani e kuptoj se çfarë kuptoni me pyetjen tuaj "Sa keni përdorur?", Ju tregoni se sa herë kam instaluar një sistem operativ me një kernel linux në kompjuterët e mi, apo jo? A përfshin kjo cd live? Lista ime do të ishte afër 3 shifrave nëse jo ...

    Më lejoni t'ju them diçka të tillë, që keni provuar 23 distro në një vit nuk është aspak e mirë (ende nuk ka gjasa që të keni instaluar të gjitha 23 distrosh dhe ta përdorni për kohën përkatëse), përkundrazi; Jam i sigurt që keni mësuar më pak sesa sikur t'i kishit kushtuar vetes një ose dy distros.

    Të mësuarit në Gnu / Linux nuk është në përpjekjen e të gjitha distro-ve atje.

    Për ju lubuntu nuk është e barabartë me kubuntu, për mua debian është e barabartë me ubuntu, harku i barabartë me archbang dhe ubuntu i barabartë me debian. Pse Unë e di se çfarë kanë njëri dhe tjetri dhe çfarë nuk kanë, dhe ndryshimet në programet e tyre dhe menaxherin e paketës, sistemi bazë është i njëjtë, etj ...

    Për shembull, unë këshillohem më shumë me ARCH wiki (e cila ia vlen pesha e saj në ar, është përrallore) sesa me atë debian. Me teorinë tënde nuk mund ta bëja.

    1.    Od_ajër dijo

     Në asnjë moment nuk kam thënë se kam mësuar shumë. Unë nuk jam ekspert, kam përdorur kaq shumë sepse në të gjitha kam gjetur probleme që nuk kam dashur t’i zgjidh, por kam shkuar te tjetri për të parë nëse është zgjidhur atje.
     Unë nuk di të bëj asgjë, dhe kurrë nuk do të them ose them se di mjaftueshëm, por ju dini shumë, keni kaluar nëpër shumë shpërndarje dhe e di që jeni një ekspert i vërtetë dhe ju admiroj për këtë.
     Por nuk e kuptoj pse ju ndërlikoni kaq shumë, të tjerët e kuptuan në mënyrë të përsosur pyetjen time dhe u përgjigjën me ngrohtësi. Nëse keni instaluar, përdorur, testuar qindra Sisteme Operative, ndani atë dhe voila, shkruani ato që mbani mend, a është kaq e vështirë?

 82.   xarlieb dijo

  ubuntu dhe aromat (sepse e kemi përdorur në klasë)
  hapet përdorimi
  nenexhik (kur kaloj në linux)
  fedora
  centos (është ajo që instalojmë në serverat e punës)
  Debian stabël (zgjedhja ime personale në shtëpi dhe në laptop)

  në fund i përmbahem debian, sepse nuk kam versionit dhe dua një sistem të qëndrueshëm që të mos marrë azhurnime që nuk i japin asgjë.

 83.   hije dijo

  E para që kam përdorur, mbaj mend që ishte ubuntu në atë kohë, ishte versioni Karmic Koala (9.10), atëherë nuk mbaj mend më në çfarë radhe i njoha ... Megjithëse nuk ka shumë sepse i kam përdorur për një kohë të gjatë dhe mirë, në fund të fundit, kjo është ajo që ai më thotë mendja:

  Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu)
  Nenexhik Linux
  Hapni Suse
  Kthim prapa
  jolicloud
  Dhe aktualisht po testoj gjënë e re që erdhi nga kinezët:
  Linux Deepin (Ky i mirë, mendoj se ata bënë një punë shumë të mirë).

 84.   spartan05 dijo

  1.-pardus
  2.-çuk
  3.-debian
  4.-nenexhik
  5.-ubuntu

 85.   tuxxx dijo

  Do të ishte e nevojshme të bëhet dallimi midis përdorimit dhe testit. Kam përdorur tre, Ubuntu, Debian dhe Fedora. Ka shumë të tjerë që i kam instaluar për orë të tëra, ditë apo edhe disa javë, por personalisht nuk e konsideroj që kjo është "duke përdorur" një shpërndarje, thjesht duke e testuar atë. Sa prej atyre 23 keni përdorur me të vërtetë gjatë vitit të fundit?

  të fala

  1.    Od_ajër dijo

   Ubuntu, linux Mint, Crounchbang, Archbang, Archlinux, Debian, OpenSUSE, elementaryOS, Puppy Linux, Meego. Shumë pak, por kurrë nuk kam thënë që i kam njohur në mënyrë perfekte të gjithë, thashë që i provova duke kërkuar atë të duhurin. Përdorni, provoni, instaloni, liveCd, virtualbox, etj ...
   Nëse e takonit, e keni përdorur edhe sikur të ishin vetëm pesë minuta.

 86.   Deodorant dijo

  1.- nenexhik
  2.- hap përdorimin
  3.- përdor linux
  4.- mandragora
  5.- çak
  6.- Gentoo
  7.- ubuntu
  8.- elive
  9.- linux qenush

 87.   n4rf dijo

  NESE mbaj mend si duhet, ne rregull ..

  1) Ubuntu 7.10, 8.04, 8.10
  2) Kubuntu 8.10
  3) Fedora 10,11,12,13,14,15
  4) Debian
  5) CentOS
  6) Shllak
  7) Slackware 13.37, 14.0, 14.1 (aktualisht)

 88.   Carlos Gude dijo

  Le të shohim nëse më kujtohet:
  - Knopix
  - Debian
  - qenush
  - OS fillore
  - Fedora
  - Suse
  - Mint (debian dhe Ubuntu)
  - Ubuntu
  - Ark

 89.   Gio dgo dijo

  Po sikur të kisha përdorur disa, por për një kohë të shkurtër pasi gjithnjë më duhej të kisha dritare në shkollë. Por tani po testoj Os fillore dhe është shumë mirë, do të vazhdoj të provoj disa C të tjera:

 90.   Molusku dijo

  Ato që kam përdorur më gjatë ishin (nga më të lartat te më të ultat):
  Nenexhiku (në shtëpi, ende e përdor çdo ditë), Mandrake, Slackware, Ubuntu 10

  Ai që unë përdor nga detyrimi dhe sjell vetëm dhimbje koke (punë):
  Fedora (17, 18, 19, çfarëdo)

  Ato që përdor herë pas here:
  Crunchbang Tinycore

  Dhe së fundmi, ato që instalova dhe zgjatën më pak se 7 ditë para se ta zëvendësoja:
  Ubuntu (versioni i parë për të sjellë unitetin), Manjaro, Debian, Gentoo, Puppy, Conectiva, Knoppix, SUSE, Kubuntu, Lubuntu, (fut çdo fund në -BUNTU), Mageia

  Gjëja e çuditshme:
  QNX (versioni që do të përshtatej në një disk 1.44mb), e kam përdorur për një kohë të gjatë në fund të viteve '90 në një makinë të vjetër. Nuk e di pse. Por nuk pendohem për asgjë!

  Salla e turpit:
  Windows 7. Më pëlqen të luaj disa video lojëra, e pranoj fajin.

  1.    Od_ajër dijo

   Edhe unë e kam bërë… Nuk mund të përmbahem duke luajtur Halo… XD

 91.   santiago dijo

  Unë përdor linux 3 muaj më parë, por deri më tani kam provuar ubuntu, nenexhik, eOS, archbang, debian, bodhi dhe tani jam gati të provoj snowlinux

 92.   Ruben dijo

  Imi:
  Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu
  linuxmint
  PCLinuxOS
  Fedora
  Debian
  CentOS
  OpenSUSE
  çak
  yll i kuq
  Dhe të tjerët që i provova vetëm për pak kohë

 93.   st0rmt4il dijo

  Le të shohim, mirë, këtu do të vendos ato që kam përdorur: PCLinuxOs, Fedora, Linux Mint, Ubuntu, Debian, Crunchbang, Archlinux, Manjaro, Puppy Linux, Slitaz, Sabayon, Lubuntu, CentOS, Slax, OpenSuse, Archbang dhe Knoppix: D!

  Versioniti është një problem në kuptimin e të pasurit kaq shumë zgjedhje për shkak të diversitetit, prandaj, unë jam ndjerë rehat vetëm në: Ubuntu, Crunchbang dhe Sabayon, të cilat kanë qenë në diskun tim të fortë (fizik): D!

  PS: Tani jam në W8.1 e Virtualizuar duke testuar karakteristikat e tij dhe duke përdorur VStudio 2013 për disa projekte .NET!

  Përshëndetje!

 94.   kernelcrash dijo

  Epo ... kur disku i ngurtë i PC tim shpërtheu, unë dëgjova për shpërndarjet Linux në modalitetin e drejtpërdrejtë, kështu që unë bëra kërkimin tim. Gjëja e parë që hasa ishte Ubuntu, por ishte shumë e rëndë për PC tim (një P4 me 256 RAM), pastaj me Slax, Slitaz dhe Puppy Linux, në fund vendosa për këtë të fundit.
  Kur mora një hard disk të përdorur, instalova Puppy Linux, pastaj dëgjova për ArchLinux, por instalova ArchBang… xD.
  Aktualisht, unë përdor ArchBang (i preferuari im), Slackware 14 (gjithashtu xD im i preferuar) dhe Debian (duhet të konfiguroj dhe instaloj të gjithë mjedisin grafik ... xD)

 95.   MSX dijo

  android

 96.   MSX dijo

  Android NUK është shpërndarje GNU + Linux. Ka vetëm një bërthamë shumë themelore Linux, një mjet dhe përpilues pothuajse pronësor i quajtur Bionic në pronësi të Google dhe mbi të një version të pronarit të makinës virtuale Java të Google të quajtur Dalvik.

  Nga distros që ju emëroni, supozoj se i keni testuar ato duke parë vetëm shtresën grafike, domethënë ndërfaqet e përdoruesit. Unë do të besoj se ju i keni provuar vërtet të gjitha ato shpërndarje kur e bëni atë në nivelin e sistemit pasi ajo që është me të vërtetë e rëndësishme në një sistem operativ GNU + Linux është infrastruktura themelore e tryezës grafike, pasi çdo përvojë grafike e përdoruesit mund të përsëritet lirisht dhe 100% në çdo shpërndarje.

  1.    Od_ajër dijo

   Po, i instalova vetëm për pamjen e tyre. Disa më pëlqyen sepse duken si Mac OS X, të tjerët sepse janë krejtësisht të ndryshëm (si Meego). Android e shkarkoi dhe instaloi atë për të parë se si ishte dhe më dukej interesante, por ishte vetëm për disa minuta.
   Unë kam përdorur shumë pak. Por i takova, i instalova, i pashë, nuk më pëlqyen dhe kalova te tjetri, gjithsesi nuk jam administrator rrjeti, inxhinier apo diçka e tillë, në fakt po studioj të jem mësues i Spanjishtes XD. Unë jam një përdorues i zakonshëm dhe aktual, dhe si të gjithë ata që janë si unë, ne jemi më shumë të interesuar se si duket sesa si funksionon.
   Përshëndetje!

 97.   faustinoaq dijo

  Epo unë kam përdorur:

  1. Ubuntu
  2. Prodhimet e ngurta
  3. Puppy Linux
  4. Tiny Core Linux
  5.android
  6. Lubuntu: Unë takova LXDE dhe shpëtova laptopin tim nga vdekja

 98.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  Unë kam përdorur rreth 10 distros, për mua Linux Mint, Ubuntu, Lubunt, Kubunt dhe Xubunto janë të njëjtat. Vendosni një sistem bazë, vendosni depot dhe krijoni ndonjë teori.

  M'u desh kohë, por mendoj se përfundova kërkimin tim me Gentoo, si distroja ime e preferuar, mbase në të ardhmen do të përdor Funtoo.

 99.   José dijo

  Përshëndetje të gjithëve, emri im është José, është kënaqësi t'ju drejtohem
  në përgjigjen e Odair, sa distro kanë përdorur Ubuntu, PuppyLinux, Mandriva, Fedora, Opensuse, Kubuntu, LinuxMint Mate, LinuxMint Cinamon, LinuxMint Debian Edition dhe LinuxMint KDE dhe në të gjitha ato kam pasur probleme të llojeve të ndryshme dhe gjithmonë shkoj te shoku im google dhe ai në shiritin e busgueda vendos problemin që kam me distro për të parë nëse dikush kishte të njëjtin problem si imi dhe e zgjidhi atë dhe kështu zgjidh imin tani unë jam duke përdorur LinuxMint KDE 17 dhe nuk është përjashtimi që gjithashtu ka problemet e tij dhe shihet Në LinuxMint, kur presim për një version të ri, asgjë e re nuk na sjell përveç një sfondi të ri dhe një numri të versionit të ri, por të njëjtat probleme ende mbesin. Borëbardha dhe 7 Xhuxhët Linux distro

 100.   desikoder dijo

  Fillova në linux me antiX, në një kompjuter që më dhanë. Më pas, instalova debian, edhe pse provova edhe harkun në një makinë tjetër. Sa për desktopët, fillova me icewm, u zhvendosa në lxde dhe prej andej qëndrova me thelbin e lxde, openbox, menaxherit të dritares lxde, të cilën aq shumë e kam personalizuar sa thuajse mund të thuash se i kam shkruar të gjitha xml openbox (nga linjat 400-çuditëse që ka si parazgjedhje, unë kam rishkruar gjithçka dhe e kam konfiguruar ad nauseam), dhe prej andej nuk lëviz më, përveç kësaj, nuk e shoh pikën e instalimit të crunchbang me konfigurimet e paracaktuara, mendoj se është më mirë të instaloni një debian normal dhe pastaj openbox, sesa gjithmonë të bëni një instalim nga baza, sistemi është më i lehtë ...

  Përshëndetje!

 101.   rodrigo dijo

  uff fillova me linux mendoj se kur lindi me një distro të quajtur Esware, atëherë universi ubuntu mbërriti duke u pushtuar nga KDE, pastaj opensuse, më shumë kubuntus të gjitha versionet krijuan disa servera që duhet, gjithmonë më shumë në favor të apt sesa të rpm këto të fundit në fund Ata kurrë nuk më azhurnuan aq fedora dhe mandriva zgjati shumë pak pranë meje, kështu që unë kam provuar disa versione të lehta linux, siç tregon magjepsja e qenve, por është kaq e çuditshme, hahaha gjithsesi sot unë u tërhoqa nga 16.04lts e kubuntu sepse plazma dështon në versionin 5 dhe as dosjet nuk qëndruan të hapura, kështu që unë u ktheva në 14.04 dhe vazhdoj të rishkruaj historinë time, nga një i386 pentium 4 sot unë tashmë kam Amd tim me 6 bërthama me linux, pse të them hetim rozë, lubuntu xubunu, version nenexhiku, debian dhe ubuntu, por ata Unë them diçka që përfundoj duke transformuar distro-n time linux sipas dëshirës time dhe kam harruar portat përveç se mund të luaj XD