Diaspora hap dyert e saj

Pas një pritje të gjatë diasporë hap dyert për regjistrim. diasporë është një projekt i burim i hapur filluar nga 4 studentë amerikanë, ideja kryesore e të cilëve është krijoni një rrjet social ku përdoruesi është pronar të çdo përmbajtje që boton, përveç krijimit të rrjetit të parë shoqëror me burim të hapur.

Lajmi i ditës është se djemtë e Diaspora ka lëshuar kodin të cilët kanë shkruar, dhe thonë se tani «Diaspora është një projekt i komunitetit".


Koncepti i dizajnit të Diasporës është që secili person ka "aspekte" të ndryshme që lidhen me identitetin e tyre dhe mund të vendosë se cilat nga këto aspekte të ndajnë, dhe me kë, pa marrë parasysh se ku është vendosur "fara" e tyre (farat janë ato që zëvendësojnë në serverin qendror të stilit Facebook). Tani për tani është vetëm një provë e konceptit që ju lejon të ngarkoni foto dhe të lini mesazhe.

Vlen të komentohet se pas shfaqjes së Google+, u spekulua se Google kishte blerë të drejtat për Diasporën, pasi mënyra në të cilën shpërndahet përmbajtja ishte një nga aspektet që përcaktoi Diasporën që nga fillimi.

Diaspora është një rrjet i ri social i ngjashëm me Facebook, i cili premton të japë privatësinë që Facebook nuk e jep, Diaspora hapi dyert e saj më 15 shtator të vitit të kaluar, me të vërtetë nuk kemi dëgjuar shumë për këtë rrjet social, por për ata që kanë dëgjoi një pyetje të madhe lind: a do të jetë diaspora më e mirë se Facebook?

Ndoshta përparësia më e rëndësishme është të mbrojmë informacionin tonë personal dhe të mos varemi nga dikush, me këtë dua të them se të gjithë mund të manipulojnë informacionin e tij sipas dëshirës, ​​me pak fjalë të gjithë do të zgjedhin se kë të tregojnë informacionin e tyre.

Diaspora premton një rrjet të decentralizuar, i cili do të ketë disa servera të Diasporës të thirrur fara, përveç integrimit të shërbimeve që tashmë ekzistojnë të tilla si Twitter.

“Diaspora e bën ndarjen transparente dhe të lehtë dhe kjo është edhe për privatësinë. Në vetvete private, Diaspora nuk ju bën të kaloni nëpër cilësime dhe opsione vetëm për të mbajtur të sigurt profilin tuaj », pohojnë krijuesit e saj.

Vlen të komentohet se pas shfaqjes së Google+, u spekulua se Google kishte blerë të drejtat për Diasporën, pasi mënyra në të cilën shpërndahet përmbajtja ishte një nga aspektet që përcaktoi Diasporën që nga fillimi.

Pavarësisht komenteve që Diaspora nuk do ta shihte dritën, këtu e kemi, duke vënë bast në tregun konkurrues të rrjeteve sociale, por duke bërë një ndryshim.

Le të përdorim Linux (uL) në Diasporë. 🙂

Diaspora ka një ndërfaqe të thjeshtë që lejon një navigim miqësor, është si një kombinim i Facebook dhe Google+, duke marrë parasysh që Google+ fjalë për fjalë bëri një kopje dhe ngjitje në mënyrën e ndarjes.

Fuente: NdiqniInfo


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Auringal i Mirasala dijo

  Unë kam qenë duke përdorur Diasporën për një vit dhe projekti është i shkëlqyeshëm, megjithëse ndalova të marr pjesë pasi kishte pak lëvizje. Kur G + u largua, unë u habita nga ngjashmëria Kopjimi ose prova e fshehtë?

 2.   Janar dijo

  Ufffff, le të shohim:

  - Nuk ka derë për tu hapur, VETEM joindiaspora.com kërkon një ftesë për t'u regjistruar.

  - Ka (muaj më parë) kaq shumë servera të tjerë (të quajtur "pods", JO "fara"; farat janë llogari) në dispozicion pa asnjë lloj ftese.

  - Për të njëjtët muaj, kodi është në dispozicion për këdo që dëshiron të krijojë serverin e tij.

  - Nuk është një provë e konceptit ku "ju mund të ngarkoni foto dhe të dërgoni mesazhe", është plotësisht i përdorshëm. Ka pika të dobëta dhe gjërat mungojnë, për të qenë i sigurt, por është larg së qeni "një provë e konceptit".

 3.   Franky dijo

  G + e kontrolloi c dhe kontrolli shkon në diasporë, dhe nëse G + e ka të vështirë të vozitet kundër Facebook, nuk mendoj se Diaspora do të shkojë larg
  turp sepse me duket nje rrjet social i shkelqyer
  Pershendetje

 4.   Lucianodato dijo

  Një kopje e jashtëzakonshme e diasporës u dërgua me g +. Sapo bëra një llogari dhe mbylla g + totalin tim që nuk e përdora.

 5.   Janar dijo
 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Data e mirë Të gjitha podet e Diasporës janë të listuara atje.
  Gëzuar! Paul.

 7.   Guxim dijo

  Në bazë të faktit që unë jam keqësues i rrjeteve sociale (i shoh të padobishme dhe për të luftuar) mendoj se ky rrjet mund t'i bëjë shumë dëm "Féisbuq" të paktën duke tërhequr përdorues të Linux, pasi thuhet se "Féisbuq" kursen të dhënat e përdoruesit, nuk di nga ato që po thosha

 8.   Janar dijo

  - Nuk ka derë për tu hapur, VETEM joindiaspora.com kërkon një ftesë për t'u regjistruar.
  - Ka (muaj më parë) kaq shumë servera të tjerë (të quajtur "pods") të disponueshëm pa asnjë lloj ftese.
  - Për të njëjtët muaj, kodi është në dispozicion për këdo që dëshiron të krijojë serverin e tij.
  - Nuk është një provë e konceptit ku "ju mund të ngarkoni foto dhe të dërgoni mesazhe", është plotësisht i përdorshëm. Ka pika të dobëta dhe gjërat mungojnë, për të qenë i sigurt, por është larg së qeni "një provë e konceptit".